פרוייקט הסקי הדתי

בלי אלכוהול

אזהרה לנוסעים לחו"ל: עד שבועות אסור לקנות בחנות המרכזית שבדיוטי פריי

אפרת רוט הלוי 23/03/10 00:00 ח בניסן התשע

mhofstrand-cc-by-nd, צילום: mhofstrand-cc-by-nd
mhofstrand-cc-by-nd, צילום: mhofstrand-cc-by-nd

באתר האינטרנט "אלכוהול כשר" של הרב זמלמן, מזהירים את הציבור שלא לקנות בחנות המרכזית של הדיוטי פרי בנתב"ג אלא רק בחנות הקטנה הנוספת שישנה בשדה התעופה. הסיבה לכך היא שבחנות המרכזית מוכרים חמץ גם במהלך הפסח, והחנות עצמה פתוחה גם בשבתות ובחגים. הרב זמלמן משמש כמפקח כשרות אזורי בירושלים ומפעיל אתר פרטי העוסק בנושא אלכוהול כשר.


עד חג השבועות לא לקנות בדיוטי פרי שתייה חריפה

(צילום: elefevre7-cc-by-sa)


"הסיבה העיקרית לכך שאסור לקנות שם היא בגלל שבדיוטי פרי מוכרים חמץ במהלך החג ומכאן ברור שלא עושים מכירה של החמץ לגוי. זה פשוט חמץ שעבר עליו הפסח שע"פ ההלכה אסור באכילה" מסביר לכיפה הרב משה ביגל. הרב ביגל מסביר שאין לקנות מן החנות את אותו חמץ שעמד שם בזמן החג, לשאלה כיצד ניתן לדעת בעוד כחודש למשל מה מותר בקניה ומה לא מציע הרב ביגל דרך חישוב "במקום כזה שהתחלופה של המוצרים גבוהה אפשר לומר שאחרי חודש חודש וחצי כבר אפשר לקנות, אפשר פשוט לומר שעד חג השבועות לא לקנות בדיוטי פרי שתייה חריפה שהיא חמץ כמו וויסקי ואחרי שבועות כבר אין בעיה. הפתיחה בשבת היא לא איסור אלא שיקול של האדם האם הוא רוצה לקנות בחנות שפתוחה בשבת או לא".


בשורה נוספת לטסים לחו"ל היא שאין כל בעיה להיכנס לחנות במהלך החג "אין איסור הלכתי לראות חמץ" מסביר הרב "האיסור הוא שלא יראה לך חמץ ולא יראה לך שאור בכל גבולך. כלומר הכוונה במילה לך-חמץ שלך, בכל גבולך-בביתך. אין בעיה לראות חמץ שהוא לא שלך ובביתך. אם החמץ במקום אחר ולא שלי מותר לי לראות אותו בחג. להגיד שזה התענוג הכי גדול? ממש לא. אני כאדם דתי לא הייתי נכנס לשם כי אני לא מסוגל לראות חמץ, אבל זה משהו רגשי ולא הלכתי".


מרשת גיימס ריצרדסון נמסר בתגובה: עפ"י חוקי המכרז שפרסמה רש"ת, אנו מחויבים על פי חוק לפתוח את החנות 24 X 7 , למעט ביום כיפור. בכדי להקל על הציבור השומר שבת, החברה מפעילה חנות קטנה בנתב"ג בסוף שרוול D, שהיא כשרה בפיקוח הרב אלמליח וסגורה בשבתות וחגים.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר