משה פייגלין מגלה תמיכה מפתיעה בנישואין אזרחיים

בשיחות סגורות שתוכנן הגיע לידי כיפה, מגלה פייגלין, המתמודד מטעם רשימת הליכוד-ביתנו לכנסת, עמדות מפתיעות בסוגיות דת ומדינה - גם ביחס לרפורמים, הומואים ומעמד השבת בישראל

נטעאל בנדל, כיפה 01/01/13 16:36 יט בטבת התשעג

משה פייגלין מגלה תמיכה מפתיעה בנישואין אזרחיים
יחצ, צילום: יחצ

"אני לא חושב שהמדינה צריכה לחתן. התפיסה שלי את המדינה לא מבינה מה הקשר של המדינה בין נשואים וגירושים ובעיני לא צריכה להיות בעיה ליהודי ולערביה ללכת למשרד הפנים ולהוציא אישור רשמי שהמדינה מכירה בהם לצורך נושאים טכניים כזוג נשוי“. מי שעומד מאחורי הדברים האלה הוא לא אחר ממשה פייגלין, המתמודד מטעם רשימת ”הליכוד ביתנו“ לכנסת, שבשיחה סגורה גילה עמדות מפתיעות ביחס לסוגיות דת ומדינה.

בשבוע שעבר זומן פייגלין לשיחה פתוחה עם תומר פרסיקו, דוקטורנט וחוקר דתות באוניברסיטת תל אביב, זאת לאחר מתיחות בין השניים. בשיחה מרתקת פרש פייגלין את משנתו והתייחס לכל הסוגיות הבוערות במדינת ישראל וענה לשאלות הקהל בו גם ישב הרב אורי שרקי.

פייגלין גילה כי הוא מקיים שיחות עם נציגי הקהילה ההומו לסבית והסביר כי לדעתו "מגיע להם כל זכויות האדם שמגיע לך ואני מתנגד כחבר כנסת להילחם למענם. הבעיה שלי היא לא ההכרה (של המדינה- נ"ב) בהם אלא כרסום מעמד המשפחה הקלאסית". לדבריו, "המשפחה הקלאסית היא אבן החברה ויש גישות שמחפשות את ערכי הפירוק בכוונה לפרק את החברה ואת המהויות שלה, הן מתמקדות אולי בראש ובראשנה בנושא המשפחה ועושה את זה באמצעים מתוחכמים. המשפחה היא עדין ערך נחשב בחברה ולהגיד 'אני נגד משפחה' זה לא מתקבל אז הם אומרים 'הכל זה משפחה', גברים, נשים, רק אישה או רק גבר וכשהכל זה משפחה כלום זה לא משפחה".

("מעוניין בחירות הפרט יותר מערכי הדמוקרטיה הליברלית", פייגלין. צילום: יח"צ)

פייגלין טען כי תפיסה אנטי-משפחתית זו חודרת אל המערכת המדינית. "היא באה לידי ביטוי במערכת המיסוי, היום כדאי מאוד להתגרש ומשפחות אכן עושות את זה כי במדינת ישראל אם אתה מתגרש אתה מקבל יותר כסף מאשר אם אתה נשוי", אמר פייגלין, "אישה שמביאה ילד לעולם ללא גבר מקבלת תמיכה עד גיל 18 בסדר גודל מצטבר של חצי מיליון שקל מעבר למשפחה נורמאלית רגילה. אני אבטל את זה. אתה יכול לראות שזה מעודד עוד דברים שכאלה. לא אצא נגד זכותה של אישה לעשות מה שהיא רוצה אבל לא אקח כסף ממשלמי המיסים לעודד את זה". כשנשאל פייגלין האם יאפשר קיומו של מצעד גאווה, השיב: "כן, אך לא במקומות שישנם אנשים נפגעים. לא רק להומואים יש זכויות".

"אני מעוניין בחירות הפרט הרבה יותר מהערכי הדמוקרטיה הליברלית", טען פייגלין לאורך השיחה וכשנשאל כיצד נראית דמוקרטיה יהודית במדינה על פי חזונו, אמר כי "מטרתה של הדמוקרטיה היהודית להעצים את חירות האדם ולממש את זהותו היהודית". במדינה כזאת טען "תהיה בעיה למי שאינו יהודי להתאזרח. ערבים יקבלו זכויות אזרח אבל לא זכות הצבעה לכנסת".

פייגלין הוסיף וטען כי "במדינה על פי חזוני תהיה לרפורמי הזכות לחיות על פי תפיסתו וכך למי שאינם יהודים שעל אף שלא יוכלו להתאזרח, תהיה להם חירות הרבה יותר גדולה. הדמוקרטיה באה לשרת את המדינה כיהודית, לא הקמנו מדינה בשביל דמוקרטיה אלא מדינה למען עם ישראל ושתהיה גם דמוקרטית. מי שלא מכיר בריבונות ישראל על ארצו אין מקומו כאן ויש לעודד אותו לחפש עתידו במקום אחר".

כשנשאל האם במדינה יהודית יש לחקוק חוק איסור נסיעה בשבת, השיב כי "חילול שבת הוא דבר חמור אך לא יעלה על דעתי לנסות להעביר חוק לנסות לאסור על אזרחי ישראל את הנסיעה בשבת רק בגלל שהשגתי רוב מזדמן של 50 חברי כנסת". לעומת זאת, טען כי "אם נגיע למצב ש-80% או 90% ורוב גדול של העם נפגע נכך אז יש רוב מוסרי ואפשר לחוקק את החוק“.

לפניות לכתב נטעאל בנדל - desk@kipa.co.il

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר