סגור

בהצלחה לכנרת

אחרי עשרות שנים של צליחות מעורבת בשבת בכנרת, גם דתיים יוכלו ליהנות לראשונה מצליחה מאורגנת ובטיחותית בימת הכנרת

נדב גדליה, עולם קטן. תוכן שיווקי
כט בניסן התשעח
,
14 באפריל, 2018 22:36
שחיה

שחיהצילום: יחצ

צליחת הכנרת הוא אירוע השחייה העממי הגדול בישראל. מידי שנה, סביב החודשים ספטמבר -אוקטובר בהם הגשמים מועטים, מתקבצים ישראלים, יחידים וקבוצות, ומצטרפים לחציה משותפת של הכנרת במקצות שונים המתאימים לכל גיל ורמת כושר.

אמנם תופעת צליחת הכנרת החלה אי שם בשנות ה-30, אך הפיכת האירוע ל'עממי' החלה רק בסוכות 1954. יום הצליחה משתנה משנה לשנה כדי שלא יתנגש באירועי לוח השנה העברי, ומאידך הוא נקבע להיערך פעם אחר פעם לימי שבתות בלבד. מה שלא מאפשר לדתיים לקחת בו חלק. לא עוד. לפני תשע שנים, בשקט בשקט, החלו נשים דתיות ביישוב 'יד בנימין' לארגן להן צליחה שנתית, נפרדת וצנועה בימות החול. הקיץ, יגיע גם תורם של הגברים לחלץ עצמות ולהזיז את הגוף במיים. מיזם חדש בשיתוף ישיבות ההסדר וישיבות בני עקיבא החליט להרים את הכפפה ולארגן לראשונה בהיסטוריה הארצישראלית צליחת כנרת מאורגנת המיועדת לגברים בלבד, שתיערך ביום חול. 

"עשרות שנים צולחים את הכנרת שחיינים וקבוצות אך האירוע תמיד נערך בשבת ובשחיה מעורבת, ככה שלאדם דתי אין מה לחפש שם", אומר נפתלי קנדלר (43), מנהל פיתוח מרכז ישיבות בני עקיבא, יוזם הצליחה הגברית ושחיין חובב בעצמו. "בהתחלה הספורט האישי שלי היה ריצה ואחר כך, אחרי כאבי ברכיים, עברתי לשחיה שלא פוגעת בשום עצם. שלוש פעמים בשבוע אני שוחה ארבעים דקות בבריכה ב'יד בנימין' שם אני מתגורר ונהנה. זו ההתבודדות הטובה ביותר. שקט מוחלט. אף אחד לא מדבר. הרפיה. כששמעתי על צליחת הכנרת שעושות הנשים ביישוב למען סדנת השילוב בגוש עציון, חשבתי לעשות איזו צליחה יחד עם חבר, לבד. אחר כך החלטתי שכדאי לשלב את זה עם  ישיבות ההסדר וישיבות בני עקיבא שאני עובד איתם ולשתף בצליחה את כלל הציבור".

נפתלי קנדלר

נפתלי קנדלרצילום: טליה טאוב

לצלוח את הכנרת ולתרום על הדרך לישיבות

אתה בטוח שאפשר לסחוב את המגזר שלנו לספורט כל כך אתגרי? אנו שואלים את קנדלר. זה תלוי בנו- אז קודם כל כנסו והרשמו.

"שחיה זה תחום לא מפותח ולאט לאט הוא יתפתח במגזר שלנו", מכריז קנדלר. "כמה בריכות נפרדות יש היום? לא הרבה. אין נגישות לבריכות נפרדות כמו שיש בציבור הכללי. ועדין, להערכתי במגזר שלנו יש אלפי שחיינים. גם אם לא מאות אלפים כמו בתחום הריצה והצליחה הקיץ מיועדת בשבילם. אני מעריך שיגיעו סביבות 100-200 איש השנה, ו-1000 איש בשנים הבאות, קח מעכשיו שלוש ארבע שנים ונגיע למספרים האלה".

איך אירוע הצליחה יתקיים בפועל?

"אנחנו עושים ארבעה מקצים; מקצועני באורך ארבעה קילומטרים ויהיו גם מקצים של שלושה קילומטרים, שניים וקילומטר בודד. אין מה לפחד. גם מי שחוששים לעשות את כל הצליחה יכולים להרשות לעצמם קילומטר אחד ואם יוכלו להאריך - יאריכו. הכל מאובטח. יהיה לאורך הכנרת סירות שכל מי שיתעייף יוכל לחזור עליהן ליבשה. המקצה מאורגן ע"י 'שוונג', חברת הפקה הטובה ביותר בתחום הספורט והבטיחות. האמרגן שלהם הוא דתל"ש מתוק וכששלחתי לו שיעור תורה שלי שאני מעביר לאנשים בתהליך הגיור, הוא התלהב  ואמר לי, 'וואוו, אם היית משקיע במקום בשיעור, שעה כל בקר בספורט... היית מגיע רחוק'". קנדלר צוחק. "בציבור שלנו אנחנו משקיעים גם בתורה וערכים, משפחה, לוקחים עבודה מאתגרת. אני לא רואה בזה פיגור מאחורי הספורט בעולם הכללי שכבר מזמן משקיע בשחיה. זה עניין של סדר עדיפויות. שום דבר לא צריך להיות מוחלט. במגזר אנחנו עושים הכל רק בצורה בריאה ונכונה. עכשיו הגענו גם לספורט הימי".

מפחדים ושונאים דתיים? סמוטריץ

בדרך לכינרת, סמוטריץ'צילום: פלאש 90. יונתן זינדל

יהיו פרסים?

"בצליחה הנפרדת של הנשים זו חוויה בלבד. האשה יותר רגשית, מספיק לה החוויה, לא משנה לה הזמן והתחרות. אצלנו הגברים זה יהיה יותר תחרותי. בכל זאת, אנחנו גברים, אוהבים למדוד כל דבר, ככה לפחות אני...
כל צולח יקבל צ'יפ שימדוד את הזמן שלו. שלשת הראשונים בכל אחד מארבעת המקצים - יקבל גביע. לא פרס כספי. גביע כבוד".
חשוב לציין כי ההשתתפות בצליחה כרוכה בעלות של 1200 ש"ח תרומות שמוטל על כל צולח לגייס למען ישיבות ההסדר ויב"ע והתרומה מוכפלת.
"כל מי שישתתף וישיג את תרומת ההשתתפות בצליחה על סך 1200 ש"ח, בעצם תורם 2,400 ₪. אפשר גם לחלק את זה לתשלומים, תעשה הוראת קבע - ותצלח. אין פה רווח עיסקי, המטרה היא לגייס כסף למען ישיבות בסופו של דבר ולעשות את זה ע"י ספורט אתגרי ובכיף". 

וכשתורם, תורם כסף, לאן זה בעצם הולך? "אהה זה פשוט, לישיבות ההסדר והמכינות המדהימות שלנו- למען הגדלת תורה ולמען העשיה המדהימה החברתית המדהימה שלהם"

הישיבות מעורבות חברתית בכל הרבדים בחברה הישראלית:
•שילוב תלמידים בעלי צרכים מיוחדים בישיבת עכו. 
•בניית המנהיגות הרוחנית של בני העדה האתיופית בישיבת אור עציון ובמכינת אור מאופיר. 
•קליטת בני המנשה בישיבות מעלות ונצרת עלית. 
•בית חם לחיילים בודדים בישיבת נווה דקלים. 
ועוד פרויקטים נפלאים ב 15 ישיבות הסדר ומכינות של יב"ע - הכותל, הגולן, חולון, שדמות נריה, מכינת עז שלמה, מכינת אורות, מכינת ידידיה ועמי אולפני גיור.

סמוטריץ' כבר הכין בגד ים

חברי כנסת ורבנים מהמגזר הכריזו כי יטלו חלק באתגר הצליחה. "צליחת הכנרת דורשת גבורה פיסית משמעותית והחלטתי להציב זאת כיעד לעצמי ולתלמידיי", אומר הרב אביב זגילמן ראש ישיבת 'בנ"ע ההסדר' בחולון, "כדי לתת מודל לדמות התלמיד חכם הארץ ישראלי. הרב קוק כותב שעניינה של תורת ארץ ישראל הוא איחוד התחומים: 'חפץ השקידה המצוינת וחשק ההתפתחות הגופנית, שבחוץ לארץ, היו נדונים כרחוקים זה מזה וסותרים זה את זה, הנם עומדים לנו עתה להיות מאוגדים בחוברת של קשר ואגודת אמת, וכל אחד מסייע את חברו, להרחבתו והעמקתו, להתפשטותו ושכלולו'. בישיבת חולון אנו שואפים לגדל תלמידי חכמים, שמאחדים באישיותם את כל כוחות החיים". 

הרב אביב זגילמן

הרב אביב זגילמן צילום: אורית זגלמן

"התבקשתי לעניין ואני בע"ה מצטרף לצליחה", מגלה לנו חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ'. "לא יודע עד כמה אני אצליח, שלא יטרוף אותי כריש בדרך", צוחק סמוטריץ', "אני לא כזה שחיין מקצועי, אבל אני חושב שזה חשוב להציג את זה; כן, אנחנו יכולים לעשות הכל בקדושה ובצניעות. אני בא לשחות כדי להזדהות עם המפעל החשוב הזה למרות שבגדול אני לא חובב של שני דברים: טיסות בשמים ושחיה במיים. אני מעדיף לחיות על הקרקע, אבל בשביל מיזם חשוב כזה שגם תורם לישיבות - אני מוכן להירטב".

עוד פרטים על האירוע

14.11.2019

1. צליחת הכינרת (מיכל שלם)

האם יש גם השנה תעדכנו

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מסכות או לא להיות צילום: pexels (Polina Tankilevitch)

ארנק, כיסוי לטלפון הנייד ואגרטל: פתרונות יצירתיים למסכות שנשארו

קרא עוד