אורבך: "נפעל להקמת מנהלת שירות לאומי בשכר לאזרחים ותיקים"

שר הגמלאים אורי אורבך השתתף בכנס "אזרחים ותיקים במרכז העניינים" והבטיח: "נעודד את תופעת ההתנדבות של גמלאים בקהילה"

חדשות כיפה 09/10/13 12:02 ה בחשון התשעד

אורבך: "נפעל להקמת מנהלת שירות לאומי בשכר לאזרחים ותיקים"
יחצ, צילום: יחצ

עשרות תושבים ותיקים לקחו חלק אתמול בערב (ג‘) בכנס "אזרחים ותיקים במרכז העניינים", שקיימה סיעת הבית היהודי בנהריה בראשות קובי ויצמן. הכנס נערך במעמד השר לאזרחים ותיקים- אורי אורבך, ובהשתתפות חברי רשימת הבית היהודי ואישי ציבור.

במהלך הכנס הציג ראש הסיעה, קובי ויצמן, את ממצאי המחקר שנעשה בעיר במסגרת תוכנית "חיים בגיל" ותכנית עבודה מפורטת של הבית היהודי הנוגעת לאוכלוסיית הגיל השלישי בעיר.

על פי המחקר שהוצג 15% מהתושבים בעיר הינם בני 65 ומעלה, וכ - 18% מהאזרחים הוותיקים מדווחים על תחושת בדידות. כן מראה המחקר, כי רמת ההכנסה בנהריה בקרב האזרחים הוותיקים נמוכה מהנתונים הארציים, ושכ- 50% מהאזרחים הוותיקים מכניסים פחות מ-4,000 ₪ בחודש - נתון המצביע על שיעורי עוני גבוהים. מרבית הקשישים בנהריה מקבלים קצבאות זקנה והשאר קצבאות שארים והשלמת הכנסה, ורק 9% מהם עובדים. מסקנות המחקר שהוצג מראות, כי לעיר תשתיות טובות של מבני ציבור ומתקנים לספורט ופנאי, אך חסרים תכנים ופעילויות בתחום התרבות והפנאי. כמו כן, בעוד מועדוני הגמלאים פרוסים ומתוחזקים בצורה טובה מאד ברחבי העיר, כיום אוכלוסיית האזרחים הוותיקים אינה מגיעה אליהם במספרים גדולים. בנוסף, המחקר מעיד כי קיים פוטנציאל למפגש בין-דורי בבתי הספר, ובתחום התעסוקה רבים מהאזרחים הוותיקים מעוניינים להמשיך לעבוד.

"אני מבטיח שמפלגת הבית היהודי תהיה שותפה אקטיבית לכל יוזמה ורעיון שיקדם את מעמדם של האזרחים הוותיקים בעיר", אמר השר- אורי אורבך, והוסיף כי "חשוב מאוד שהדור הצעיר יוקירו תודה לדור המייסד של המדינה, שבלעדיו לא היינו יושבים כאן היום ושלעולם לא יהיה תחליף לגיל ולניסיון רב שנים שלו. בעזרת השם נקים מנהלת שירות לאומי למבוגרים שתעניק לאזרחים ותיקים שכר והטבות שונות למערך השירות הלאומי, כדי לעודד את תופעת ההתנדבות של גמלאים בקהילה, אני קורא לכל האזרחים הותיקים להצביע לבית היהודי בנהריה, יש כאן רשימה מצויינת עם המון רגישות ונחישות שתפעל לטובתכם, ואנו נסייע להם בכל המשאבים האפשריים למען תושבי העיר".

עוד הוסיף וייצמן כי "האזרחים הוותיקים בעיר נמנים עם דור המייסדים של המדינה והם מקור הגאווה של כולנו ואנחנו צריכים להשקיע את המירב והמיטב כדי שאותם תושבים רוויי זכויות ימשיכו לחיות בכבוד בעיר". בנוסף הבטיח ויצמן, כי יקדם במהלך הקדנציה הקרובה תכניות תעסוקת למבוגרים, הנגשה של פעילויות תרבות ופנאי ושילובם בפעילויות שונות ביחד עם בני נוער וצעירים על מנת שיהוו גורם משפיע ועיקרי בין מקבלי ההחלטות בעיר. "אנו רוצים לקדם את ניצול המשאב האנושי האדיר של האזרחים הוותיקים במסגרות החינוך והרווחה", אמר וייצמן והוסיף: "אנו מאמינים, כי יש לייזום תמריצים לעסקים וירידי תעסוקה למבוגרים ולפעול לשינוי חשיבה של בעלי עסקים. דרושה חשיבה מחודשת על מצבם של הקשישים המצויים מתחת לקו העוני, הכנת תכניות מסייעות והקמת אגף לטיפול באזרח הוותיק. יש לרתום יותר ויותר משרדי ממשלה וקרנות פילנטרופיות להשקיע משאבים בנהריה, וליצור את המודל המנצח בו כולנו נצא מורווחים".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר