קצת תמיכה

הלידה הראשונה הגיעה ואין לך מושג איך תשרוד בחדר הלידה? אולי כדאי לחשוב על דולה?

יעל גריינר 04/12/11 17:02 ח בכסלו התשעב

The Jordan Collective-cc-by, צילום: The Jordan Collective-cc-by
The Jordan Collective-cc-by, צילום: The Jordan Collective-cc-by

דולה היא אשת מקצוע שהוכשרה לסייע בליווי יולדות. תתמהו- בשביל מה צריך דולה, הרי יש את צוות בית החולים? אך אם תבחנו את המציאות תגלו כי על אף שהיינו מצפים שאישה יולדת המגיעה לבית החולים תזכה לרופא או אחות שילוו אותה ויהיו זמינים עבורה כל עוד היא צריכה זאת, הרי שמגבלות תקציב הביאו לכך כי לרוב ישנה אחות מיילדת אחת על כל 3-4 לידות בו זמנית ורופא תורן שאותו רואים לשתי דקות במהלך הלידה וזהו. כתוצאה מכך האחות המיילדת נכנסת ויוצאת מהחדר לפי הצורך וכמו שניתן לצפות על פי חוקי מרפי תמיד נעלמת ועסוקה בדיוק כשצריכים אותה.

חלק מכם ודאי יגידו- נפלא! תהיה לנו הזדמנות לחוות חוויה זוגית ואינטימית של הפיכה מזוג למשפחה בלי שאנשים זרים יתערבו לנו בתהליך. אחרים יסתכלו על המצב בעין מפוכחת ויבינו שכזוג בלי הרבה ניסיון בחדרי לידה, העובדה שלאורך רוב התהליך אתם לבדכם היא לא בדיוק נתינת אפשרות לתהליך זוגי מדהים להתרחש אלא יותר הכרח המציאות, ולא תמיד זה מצב נעים או פשוט. ליוויתי פעם זוג שעוד לפני הלידה הגבר אמר שבתור אחד שמעולם לא היה בחדר לידה הוא לא בדיוק יודע מה הוא אמור לעשות, איך להתמודד עם כל מה שיקרה שם ואיך ליצור חווית לידה טובה לאשתו ולו כאחד. מתגובות של גברים רבים אני יודעת שהתחושות הללו לא מיוחדות לאותו בעל ומשקפות מה שגברים רבים מרגישים- רוצים לעזור אבל לא בדיוק יודעים איך, בייחוד כשמגבלות ההלכה מונעות מהם לסייע פיסית משלב מסוים של הלידה.

פתרון אחד הוא תשלום לרופא או מיילדת פרטיים שילוו אתכם, אך זה סיפור יקר למדי. מיילדת פרטית תלווה אתכם לאורך הלידה כולה, רופא פרטי יכנס לחדר לעיתים קרובות, אך לא יהיה שם בכל התהליך. בכל מקרה, הן הרופא והן המיילדת נותנים מענה רפואי לצרכיה של היולדת ואינם מספקים מענה רגשי שחשוב כל כך ליולדת שמוצפת בהורמונים. פתרון אחר הוא ליווי של אימא או חברה מיומנות ורגועות שיוכלו לסייע, ובמקרה הצורך כשאין אפשרות להשקיע כסף בליווי מקצועי גם פתרון כזה יכול לבוא בחשבון. אם בחרתם בו כדאי לשוחח ביניכם מראש על תפקידו של כל אחד בחדר הלידה כדי שהאימא לא תדחוק את רגלי הבעל מהמתרחש (או להיפך), ומומלץ עוד יותר כי מי שנבחרה ללוות אתכם תעבור יחד עם היולדת מפגש הכנה אצל דולה שייתן לה כלים מעשיים לתמיכה.

לפעמים נוכחות של מישהו קרוב (אמא, חמות, אחות, חברה) גורמת לזוג להרגיש פגיעה בפרטיותם או שפשוט לא מתאימה להם מכל סיבה שהיא, ובמקרים אלו הטוב ביותר הוא לקחת דולה שתלווה אתכם ותעמוד רק לרשותכם. כמובן שדולה תוכל להועיל גם אם בחרתם שאמא +חמות+ אחות+ חברה ילוו אתכם, והיתרונות שבליווי דולה כבר הוכחו במספר מחקרים גדולים שנערכו בתחום. לידות המלוות על ידי דולה הוכחו כלידות קצרות יותר שנחוות ככואבות פחות גם במהלך הלידה עצמה וגם בתהליך ההתאוששות ממנה, הוכח שבלידות המלוות על ידי דולה יש פחות סיכוי לשימוש בואקום ומלקחיים וכ-50% פחות סיכוי לסיים את הלידה בניתוח קיסרי, נשים שילדו עם דולה דיווחו על חוויות לידה טובות יותר והדובדבן שבקצפת- זוגות שבלידה שלהם נכחה דולה דיווחו על התחזקות הזוגיות שלהם בעקבות הלידה! ככלל, דולה היא תוספת מבורכת ללידה וכבר אמרו חכמים ממני "אם דולה הייתה סם זה היה בלתי חוקי לא להשתמש בה" (תרגום חופשי מאנגלית, ד"ר ג'ון קנל).

יש לזכור כי דולה אינה בעלת הכשרה רפואית פורמאלית ואף אם היא יודעת הרבה בתחומה הממוקד, הרי שאסור לה להיות מעורבת ביילוד התינוק עצמו וכל תפקידה לסייע ליולדת רגשית ופיסית. ליווי ממוצע של דולה כולל מפגש הכנה אחד או שניים לפני הלידה, ליווי ללידה ומפגש לאחריה לעזרה בהנקה ושאר שאלות. העלות נעה בין 1,800-2,500 ₪ בממוצע ותאמינו לי- זה שווה כל שקל. לפני שבוחרים בדולה כדאי לבדוק אם יש לכם חיבור טוב איתה, אם היא משדרת מקצועיות וידע, אם יש לה המלצות ואם היא זמינה עבורכם בכל עת או בצורה מוגבלת. מבחינתך זו אחת ההשקעות הטובות יותר שתעשה בחייך, קודם כל כי ליווי יקצר את משך הלידה ויפחית את עוצמת הכאבים של האישה, אך בנוסף הוא גם יאפשר לך להיות רגוע שיש סמכות מקצועית ומבינה שמורידה ממך את האחריות -החל מייעוץ מתי ללכת לבית החולים וכלה בלידה עצמה והשעות שאחריה- ומאפשרת לך לבחור אם להיות לצד האישה ולתמוך בה רגשית כפי שרק אתה יכול או לצאת מהחדר ולשוב כשתוכל להתמודד עם החוויה. חשוב למצוא את הדולה המתאימה לאישה שתבין את עולמה ולהיפגש לפחות פעם אחת עמה פנים אל פנים לפני ההחלטה אם לבחור בה. כמו בבחירת מדריכת הכנה ללידה גם כאן אני ממליצה כי הדולה שתבחרו תבוא מעולם ערכים דומה לזה שלכם, ולכן דולה דתייה תתאים יותר למרבית הזוגות הדתיים.

יעל גריינר, אימהית- דולה ברוח יהודית

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר