עוד על בדיקות רפואיות

רגע לפני הלידה חשוב שתדע מהן הבדיקות הרפואיות הנדרשות ומהן הממולצות. כדי שלא תעשה פדיחות במיוחד בשבילך: המדריך לגבר היולד

יעל גריינר 24/10/11 17:58 כו בתשרי התשעב

adobemac-cc-by-sa, צילום: adobemac-cc-by-sa
adobemac-cc-by-sa, צילום: adobemac-cc-by-sa

כולי תקווה כי כבר ערכת עם אשתך את שיחת תאום הציפיות עליה המלצתי בטור הקודם, וכי כבר בחרתם ביחד לאלו בדיקות תצטרף. אם עדיין לא עשית זאת- זה הזמן! יאללה...

הפעם נבחן את הבדיקות המוצעות כיום בהיריון תקין, אבל כיוון שהרפואה מתקדמת ובדיקות חדשות נכנסות לשוק חדשות לבקרים הרי שמה שנכתוב היום לא יהיה שווה הרבה מחר, ולכן אני ממליצה לברר עם הרופא שלכם אילו בדיקות מומלצות עבורכם ועבור ההיריון הספציפי שלכם.

בין הבדיקות אליהן תישלחו ישנן בדיקות אשר תוצאותיהן הופכות לשאלות של אמונה בבורא עולם, זאת מאחר ויהיו בדיקות שלא יספקו תשובה שהכל בסדר או לא בסדר כי אם תוצאה סטטיסטית של אחוזים אחד לכמה אלפים לכל מחלה ומום, או שתהליך הבדיקה עצמו יכול לסכן את ההיריון. אם ביצעתם בדיקות גנטיות לפני הנישואין אז לפחות חלק מהסיכונים נחסך מכם, ואם אתם יודעים שגנטית אתם מתאימים, חוץ מהעובדה שאתם ממש חמודים ביחד, אז לפחות מהכיוון הזה תוכלו להיות רגועים. שימו לב שבדיקות של דור ישרים לא כוללות את כל מגוון הבדיקות הגנטיות שניתן לבצע היום וכי יועץ גנטי יוכל לתת לכם מפרט מלא של סוגי הבדיקות הקיימים ואלו מהן מומלצות עבורכם, בהתחשב במוצא של שניכם. אם אתם עורכים בדיקות רק כעת השאלות עולות בצורה שונה כי לפחות מבחינת הזוגיות אין דרך קלה לאחור. כך או אחרת הבדיקות יעלו לדיון את השאלות האם מדובר בסיכון גבוה או נמוך? האם להתעלם ולסמוך על בורא עולם שהכל יהיה בסדר או לערוך עוד בדיקות כעצת הרופאים? כאן המקום לפנות גם לייעוץ רבני. ניתן לפנות לרב שלכם אם הוא בעל רקע והבנה בנושא, או לפנות למכון פוע"ה המתמחים בשאלות של פוריות על פי ההלכה. דרך אגב, במכון פוע"ה ממליצים לבצע את כל הבדיקות האפשריות בהריון מלבד בדיקות פולשניות (סיס שליה ומי שפיר) שאותן יש לבצע רק לאחר התייעצות עם רב.

מרבית הרופאים חוששים בצדק מתביעות ונמנעים מנקיטת עמדה ברורה או ממליצים לבצע הפלה כאשר הסטטיסטיקה בעייתית לגבי מחלות קשות, לעיתים דעה נוספת ורופא פרטי יכולים לסייע אך השאלה העקרונית תמיד תחזור אליכם. לכל זוג שיקולים משלו לפי צד הפסיקה ושלב ההיריון, גיל האשה ומשך הזמן שנדרש להיכנס להיריון, תגובת המשפחה, יכולת ההתמודדות עם ילד עם צרכים מיוחדים, הסיכון לאשה ועוד. ככלל מומלץ לערוך בדיקות לפי הנחיית הרופא המטפל ולקבל החלטות בצורה שקולה ומלאה, זה לא הזמן לחסוך בכסף או התייעצויות מומחים אם נדרשות.

בהיריון רגיל ניתן לחלק את הבדיקות לשתי קבוצות:

א. בדיקות בסיס- מתבצעות בקופ"ח או בכיסוי מטעמה.

ב. בדיקות מומלצות- מתבצעות בתשלום נוסף ואינן חלק משגרת הבדיקות אלא נתונות לבחירתכם.

החלוקה בין הבדיקות משתנה מעת לעת על פי התפתחות המחקר הרפואי ושיקולי עלות של גופים שונים כמו משרד הבריאות וקופות החולים. על פניו מעבר לבדיקות הבסיס, מדובר כמו בשיקולים לפוליסות ביטוח שונות של השקעה אל מול תועלת אפשרית, רק שכאן מדובר בחיים שלכם ממש. אם במקרה יש לכם פוליסת ביטוח בריאות פרטית, הרי שישנן בדיקות המכוסות בידי הביטוח. הבדיקות האפשריות נחלקות בין בדיקות דם, בדיקות אולטרא סאונד ובדיקות פולשניות. חלקן בודקות את העובר (למשל בדיקות האולטרסאונד השונות) ואחרות את האישה (לדוגמא בדיקת העמסת סוכר). במידה ומתגלה בעיה בבדיקות שבוצעו או שישנו צורך מיוחד לאור רקע אישי של גיל, מחלות קודמות וכדומה הופכות חלק מהבדיקות הנוספות גם הן לכאלו ללא תשלום או בהשתתפות סמלית. לעיתים ישנו זמן המתנה ממושך לתורים וניתן לבצע את מרבית הבדיקות גם באופן פרטי בתשלום גבוה אך למעט קיצור תקופת ההמתנה וסובלנות הרופא, אין הבדל ממשי במקצועיות הבדיקה, הציוד וכו' שכן מדובר באותם רופאים ואותם מרכזים רפואיים ברוב המקרים. את ההעמקה לגבי כל בדיקה נשאיר לנשים או להעמקה בשעת הצורך, אך חשוב לזכור לשאול בכל בדיקה מהן הסיכונים הכרוכים בה שכן בחלקן כמו סיסי שליה ומי שפיר ישנו סיכון להפלה, וכן כמה זמן מנוחה נדרשת לאחר מכן אם בכלל והאם צריך לבוא בצום. אל תתביישו לשאול, שכן עדיף לשאול מראש מלהיות מופתעים אחר כך שהאישה צריכה 24 שעות מנוחה בעוד תכננתם ללכת לבר מצוה של האח.


במהלך ההיריון עשויות חלק מהבדיקות לשאת תוצאות שיחייבו את אשתך, ולפעמים גם אותך, לשנות במעט את אורח חייכם. אם למשל יתגלה כי אשתך סובלת מסכרת הריונית היא תידרש להקפיד על דיאטה מיוחדת ולעיתים גם להזריק אינסולין דרך קבע. אם זהו המצב תוכל לעזור על ידי מתן תמיכה, עידוד וחיבוק אך לא פחות גם על ידי עזרה פיסית ממשית- הקפד לקנות רק מזון שהיא יכולה לאכול, אל תאכל גלידה לידה ואפילו הצטרף לדיאטה שלה, כי כמו בכל דיאטה- יותר קל להקפיד על משטר אכילה מסוים כאשר כל בני הבית מקפידים על משטר זה. אם אתה תטחן פיצות בשעה שהיא צריכה להסתפק בחסה זה לא רק יהיה מאוד לא מתחשב מצידך אלא גם עלול לפתות אותה לקחת "רק ביס אחד", ומפה ועד לחיסול המגש הדרך יכולה להיות קצרה ...

לעיתים תצטרך אשתך יותר מנוחה כדי לשמור על ההיריון ללא סיכון, מה שנקרא בשפה העממית "שמירת היריון", כאשר שמירה יכולה לנוע מהאטת קצב קלה ועד לשכיבה מוחלטת בבית חולים תחת השגחה (במידה ותזדקקו לכך, זכרו לבדוק את זכויותיכם בביטוח לאומי לפיצוי כספי כנגד אובן ימי עבודה). בכל מקרה כזה המטרה תהיה למשוך כמה שיותר זמן של היריון תקין כדי לאפשר לעובר להבשיל באופן טבעי ברחם ולהיוולד כמה שיותר קרוב לשבוע 40, ולפחות בשבוע 37. אם אשתך צריכה לשכב בשמירה תפקידך הוא לעשות הכול כדי לאפשר זאת- אתה יכול להשיג עוזרת שתנקה את הבית אבל אם לא הצלחת עשה זאת בעצמך, אפשר לבקש מחמותך שתבוא לקפל כביסה (לא כדאי לבקש מאימא שלך, אשתך בטח לא כל כך תשמח אם חמותה תראה את כל שלל הבגדים התחתונים שלה) ואפשר גם לקפל לבד- העיקר הוא שאשתך תוכל לנוח על פי הוראות הרופא כדי להגיע לסיומו המשמח של ההיריון.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר