הנה מתחילים

"שלושה שותפים הן באדם" אבל בזמן ההיריון, רק אחת זוכה בתשומת הלב. יעל גריינר מתגייסת לטובת האבא העתידי ומציעה: המדריך להריון ולידה לגבר.

יעל גריינר 23/06/11 18:07 כא בסיון התשעא

abardwell-cc-by-sa, צילום: abardwell-cc-by-sa
abardwell-cc-by-sa, צילום: abardwell-cc-by-sa

תחילת ההיריון
כולנו יודעים לצטט כי "שלשה שותפין הן באדם: הקב"ה, ואביו, ואמו" ובכל זאת בעוד האמא זוכה לתשומת לב, ספרי הדרכה וקורסים הרי שהגברים נשארים בלא כלום ועוד אחרי זה מצפים מהם להיות רגישים ומבינים...אז נכון שמצד אחד רוב הפרטים הרפואיים והפיסיים לא מעניינים גברים אבל כשאני נפגשת עם זוגות לקראת לידה קורה לא מעט שאני אומרת לעצמי שאם רק היה גם לגברים מדריך קצר שיבינו לתוך מה הם נכנסים, היה יכול להיות הרבה יותר קל לכולם. סדרת טורים זו תסקור מדי שבוע את מהלך ההיריון והלידה בשפה פשוטה, תמציתית ותכל'סית המיועדת לגברים שבינינו, ובעיקר לגברים דתיים. כדי להתגבר על הבעיה המגדרית הקלה שלי (בכל זאת- אני אישה ולא גבר...) כתבתי את הדברים תוך כדי התייעצות עם מספר אבות מנוסים ואנשי מקצוע, והוספתי גם מנסיוני האישי כמדריכת הכנה ללידה ודולה. אי לכך ובהתאם לזאת רוב הדברים שתקראו כאן כתובים מזווית ראיה גברית לחלוטין, ואני חייבת לומר שכאישה אני חושבת לפעמים שקצת תכונות נשיות ובכלל ראיה מזווית נשית את העולם יכלו להוסיף למרבית הגברים שאני מכירה... אז אבא יקר לעתיד- נכון שכל מה שתקרא כאן נכתב מזווית שאתה יכול להזדהות איתה, אבל אם לפעמים נראה לך שקצת עידון יכול להוסיף אל תהסס, ואם אין לך מושג איך להיות מעודן- שים לב להערות בגוף הטקסט, אני מבטיחה לציין בכל מקום רלוונטי מה אתה יכול לעשות כדי שאשתך תרגיש שגם אתה לוקח חלק בהריון הזה ושגם לך תהליך ההפיכה להורה הוא משמעותי. חשוב לציין- בכל האמור כאן אין משום תחליף לייעוץ זוגי/ רפואי/ הלכתי אלא הבעת עמדות אישיות בלבד. ותסלחו לי מראש על הציניות...


ברוכים הבאים לתחרות.(צילום: Qole Pejorian-cc-by)


בקרוב אצלכם-

איך משפט קצר כל כך שכוונתו חיובית, מצליח לעצבן כל כך הרבה אנשים? רק לפני כמה חודשים (או קצת יותר) חלפה החתונה וחשבתם שנפרדתם מהדודות עם הברכה המופלאה ופתאום הן חוזרות ומבהירות שעליכם לעבור לשלב הבא. אין מה לעשות, עליכם להפנים- יש כאן תחרות בין הנשים ואתם רק הנהגים המלווים! בסיבוב הראשון והמהיר מכולם הניצחון הולך למי שמתחתנת לפני האחרות. כאן התחרות היא לפי מיקצים (שבטים בבני עקיבא לצורך העניין אך ניתן גם להחליף בחברות מהשרות לאומי וכדומה) והחכמה היא רק להחליט באיזה מקצה להתחרות. יש לזכור כי בתחרות ישנם הבדלים בין מועדי קיץ/חורף וכו' בתנאי המגרש, כמו בכל משחק כדורגל טוב. בסיבוב השני המתמודדות שהגיעו בסיבוב הקודם ראשונות לרוב מנצלות את יתרונן והמנצחת היא זו שתלד קודם, אך השלישי הוא המעניין ביותר כיוון שהוא נמשך שנים ארוכות ובמהלכו בעלות הרצון, ההתמדה וכוח הסבל הגבוה יותר מנצחות בתחרות למי יהיו יותר ילדים בזמן קצר מהאחרות. זו אכן תחרות מוזרה, מתישה ובה נפגעים רבים בדרך, בעיקר אתם הגברים. תכופות לא ברור מהו ניצחון ומהו הפסד, אך בכל מקרה אתם רק כלים במשחק ודעתכם אינה מן העניין. הקהל המשתעשע בצפייה מורכב מההורים שלה ושלך, חברים וחברות ועוד הרבה דודות מקרב המשפחה והרחוב שאת חלקן אין טעם לנסות ולהכיר. אם אתם מאלה שנהנים לרדת לאימון חורף בצאלים ומתנדבים להישאר אחרי שכולם הולכים כדי לנקות ולקפל את הציוד שנשאר, סביר כי אתם אופטימיים דייכם כדי ליהנות גם כאן ויש לא מעט דמיון בין החוויות.

תחילת היריון
טוב, אז החלטתם שאתם מוכנים להיריון. 3 חודשים של חומצה פולית למניעת מומים בעובר ואפשר להתקדם. קצת בלבול, תחושות מוזרות, בדיקה ביתית, בדיקת דם וקיבלתם אישור מהרופא שהאישה שאיתכם בהיריון. אחרי רגעי השמחה, הגאווה, ההירגעות וההפנמה צריך לחזור ולהשתלט על העניינים. בחודשים הקרובים האישה שאיתכם תעבור שינויים פיסיים ונפשיים, אשר יכריחו אתכם להתבגר ולהתפתח עמה בדרככם להיות הורים ולהפוך את ביתכם למשפחה אמיתית. אם עד היום אף אחד לא ממש הסביר את משמעות הדברים וגם אם היו לכם אחים/אחיות קטנים שעזרתם לגדל הרי שהדברים הטכניים הם הפחות מורכבים ללמידה, לכן זהו הזמן הנכון ללמוד מעט על מה מדובר ולהיערך לפלא שבדרך שבקרוב יהפוך אותך לאבא.
ילדים הם דבר נפלא ולהיות אבא זה דבר נפלא, אף כי יש שידייקו ויאמרו כי הכוונה היא למצב שהם נקיים, שבעים, עירניים וחייכנים. ילדים יוצרים בקלות רבה בכל אדם רגעים של אושר, שמחה, הנאה וצחוק במעשיהם ותומתם הטבעית שטרם הושחתה. תענוג, חוויה וזכות להיות הורה טוב ומרכיב מוביל בחייהם אך גם חובה קשה ומורכבת שנושאת עמה מחיר אישי וזוגי. כמו בדברים טובים אחרים, צריך להשקיע הרבה בכדי להגיע לרגעים הקסומים האלה ולו הייתם שוקלים זאת במונחי עלות-תועלת קצרת טווח, ספק אם הייתם נכנסים להרפתקה. מצד שני העובדה כי האדם ממשיך להתקיים דור אחר דור משמעה שלכך נועדנו, בכך אנו מאמינים ולא בכדי המצווה הראשונה היא פרו ורבו. תכופות אם נשאל אנשים מבוגרים בגיל הפנסיה, מה היו משנים בחייהם? ישיבו כי היו רוצים יותר ילדים ולהתחשב פחות במגבלות העבר של כסף, קריירה ונוחות, כיוון שילדים זה הדבר האמיתי שמשאיר את חותמך בעולם. אז הנה אתם קרבים אל הצעד הראשון בדרככם להיות הורים ואנחנו כאן כדי להנחותכם בדרך. בהצלחה!

יעל גריינר, אימהית- דולה ברוח יהודית

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר