38% מהציבור החרדי לא מקפיד לחגור את ילדיו בנסיעה

סקר של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים מלמד כי רבים בציבור החרדי לא מקפידים לחגור את ילדיהם בעת נהיגה

נתנאל לייפר, כיפה 04/01/16 15:18 כג בטבת התשעו

38% מהציבור החרדי לא מקפיד לחגור את ילדיו בנסיעה
shutterstock, MarKord, צילום: shutterstock, MarKord

בשנים האחרונות ישנה פעילות רבה בקרב המגזר החרדי בכל הקשור לנושא בטיחות בדרכים, אך נראה כי המסר עדיין לא חלחל מספיק. למרות שחגורת בטיחות הוא אביזר בטיחות מציל חיים, מעל לשליש מהמגזר החרדי (38.3%) נצפה מוסע ברכב לא חגור בחגורת בטיחות במושב האחורי, כך עולה מסקר תצפיות ארצי שערכה הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים (שנת 2014) ומעיד על חוסר המודעות לסכנות בכביש וחוסר החשש להיתפס על ידי המשטרה.

נתון מדאיג נוסף העולה מהמחקר אשר עשוי לחזק את הקביעה בנוגע להיעדר המודעות במגזר החרדי וחוסר החשש מהמשטרה, הוא שיעור הילדים שנצפו שאינם חגורים כאשר הם ישובים במושב האחורי. 39.1% מהילדים במגזר החרדי (עד גיל 11) נצפו לא חגורים כאשר הם מוסעים במושב האחורי.

בהשוואה לאוכלוסייה היהודית הלא חרדית, בה נמצא כי קרוב ל-20% לא חוגרים את ילדיהם במושב האחורי, עולה כי ישנו פער גם בשיעור חגירת הילדים במושב הקדמי. בעוד שפחות מ-10% מהילדים באוכלוסייה הלא חרדית נמצאו לא חגורים, במגזר החרדי נמצא כי קרוב לרבע מהילדים אינם חגורים במושב הקדמי.

שמואל אבואב מנכ"ל עמותת אור ירוק: "למרות שחגורות בטיחות הוכחו כאביזרי בטיחות מצילי חיים, ישנו עדיין אחוז גבוה מאוד של נהגים מהמגזר החרדי שמסיעים את ילדיהם לא חגורים". לטענתו, זו תוצאה ישירה להיעדר נוכחות משטרתית בישובים בהם ריכוז גבוה של המגזר בחרדי. "למשטרה חסרות מאות ניידות ומאות שוטרים כדי שיגבירו את ההרתעה ויעבירו מסר חד וברור כי הסיכוי להיתפס כשנוסעים לא חגורים גבוה".

מחברי הדו"ח מיטיבים, להערכתם, עם המגזר החרדי וזאת משום שכלי רכב שכללו למעלה מחמישה נוסעים לא נלקחו בחשבון בממצאי התצפית, ועל כן יש לתת את הדעת לכך שייתכן ומשפחות מרובות ילדים מהמגזר החרדי לא נכללות בסקר.

בסקר פולחו רק הציבור הערבי החרדי והציבור הישראלי שאינו חרדי כך שלא ניתן לדעת בברור מה אחוז אלו שאינם חוגרים במגזר הדתי אך גם הנתון הכללי של 20% שאינם חוגרים ילדים הוא גבוה מידי ויכול במקרים רבים לגרום לאסון כבד.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר