לאכול

לקראת פסח מציעה התזונאית, שרה בר אשר, מספר תחליפים לתפוחי האדמה והמצות

חדשות כיפה שרה בר אשר 15/03/10 00:00 כט באדר התשע

לאכול

בפסח מתחלק עם ישראל לשניים. אלה החוששים ולאלה שאינם חוששים, מקטניות כמובן. אלה החוששים מספרים לכולם כי בפסח נגזר עליהם לאכול תפריט חד גוני הכולל: מצות, תפוחי אדמה וביצים. אך, לאמיתו של דבר, ערי מסכנות היו רק במצרים העתיקה. בימנו, שאנו בני חורין, קיימות אפשרויות מגוונות וכולן "ללא חשש".

כך למשל, במקום תפוח אדמה אפשר לאכול בטטה, או ארטישוק ירושלמי. האחרון למי שלא מכיר (וכדאי מאוד להכיר), נראה כמו קישקשתא קטן. אם לא מצאתם אותו, בקשו מהירקן שיביא לכם וכך תדעו מה זה. ומה עושים איתו? פותחים ספרי בישול ומבשלים!

מהבטטה מכינים פירה עם תבלינים ושמן זית כתית מעולה. (מהמרגרינה נפרדנו כבר מזמן), או אופים בתנור כחלק מאנטיפסטי. ניתן גם לאפות בטטה שלמה עם מעט מלח. ואפשר שוב לפתוח ספר בישול או לחפש מתכונים ברשת.

לאכול מצות בשלום (צילום: RonAlmog-cc-by)

בפסח אנחנו מרבים בטיגון. יתכן בגלל החשש שהתנור לא כשר לגמרי ואולי בגלל סיבות אחרות. אז לפני שאתם מלכלכים את הכיריים (שעמלתם רבות על ניקיונן). הנה לפניכם כמה עובדות:

• השמנים היחידים הראויים למאכל הם שמנים שהופקו בכבישה קרה, כיוון שבשמנים אלה נשמר ערכם התזונתי, וכן בתהליך הכבישה לא נעשה שימוש בחומרים כימיים. שמנים שהופקו בכבישה חמה הם מחומצנים ובמילים אחרות מקולקלים. (כן! לא פחות ולא יותר).


• שמן כותנה הוא אחד השמנים היותר מזיקים.


• פלסטיק הינו תוצר של נפט ובקבוק הפלסטיק מקיים אינטראקציה עם השמן וביחד הם יוצרים חומרים רעילים. שמן בכבישה קרה מאוחסן תמיד בבקבוק זכוכית. מכאן ששמן זית הנמכר בצידי הדרכים בבקבוק פלסטיק איננו איכותי.


• קיימים שמנים רבים בכבישה קרה, אך היחיד שהינו "ללא חשש" הוא שמן הזית.


• פירוש המילה כתית הוא כבישה קרה. ישנם דרגות שונות באיכות הכבישה. העדיפו את השמן שכתוב עליו כתית מעולה. זאת אומרת, שדרגת החמיצות שלו אינה עולה על 1%. דרגת החמיצות מושפעת מהניקיון והתברואה בבית הבד, השהיית הזית ואחסונו, נגיעות בזבוב הזית ודרגת הבשלת הזית.


• שמן זית יש לאחסן במקום קריר ומוצל. ניתן להניח במקרר שמן זית בצנצנת זכוכית וכך הוא יתקשה ויהפוך לממרח. ניתן לתבל אותו בזעתר, או בתבלינים אחרים.


• אם בכל זאת חייבים לטגן, טגנו בשמן זית (לא בשמן זית לטיגון, המכיל גם שמן בכבישה חמה). חום הטיגון הוא 180 מעלות וחום השרפה של שמן הזית הוא 220 מעלות. כדי להעלות עוד יותר את חום השרפה הוסיפו למחבת חתיכת גזר. זכרו, טיגון ארוך משחרר חומרים הנקראים "רדיקלים חופשיים" שגורמים בין היתר להאצת תהליך ההזדקנות. (עכשיו נראה אתכם מטגנים...).

כדי שבפסח השנה המצות לא יגרמו למרורים, או במילים אחרות, לכאבי בטן ול"פקקי תנועה", מומלץ לקנות מצות מקמח כוסמין מלא אורגני. דגן הכוסמין הוא הדגן הקרוב ביותר לאם החיטה. זאת אומרת, שכשבני ישראל יצאו ממצרים הם כנראה אכלו מצות מכוסמין והוא כמובן היה אורגני. ברור שהם לא אכלו מצות מחיטה לבנה.

הכוסמין המלא, בדומה לחיטה המלאה, מכיל את הסיבים התזונתיים, העוטפים את גרגר הדגן. לכן שתו כוס מים אחרי כל מצה. המים ינפחו את הסיבים ויעלו את משקל הפסולת במעיים וכשהפסולת כבדה היא מתפנה מהר יותר. אם תוותרו על שתיית המים, הסיבים יהפכו ל"יציקת בטון".


שרה בר אשר
, מתמחה בתזונה לפי סוג הדם, למבוגרים ולילדים. מנחה קורס: "חיים נכונים לפי סוג הדם" ובעלת קליניקות לתזונה טבעית.