נחשו מי בא לארוחת ערב

כולנו אוכלים משהו בערב. לעיתים חוטפים חביתה, קצת סלט ולפעמים אפילו פותחים שולחן עם כמה גבינות וזיתים מגולענים. אבל חשבתם פעם מה ערכה של ארוחה משפחתית?

חדשות כיפה אמונה ברוורמן - אתר אש התורה 04/10/04 00:00 יט בתשרי התשסה

הא לכם עובדה מעניינת לפתיחה...-"יום המשפחה" - יום של ארוחת ערב משותפת עם ילדיכם, הוא אבן פינה בתוכנית לגמילה מסמים הממומנת על-ידי המרכז הלאומי להתמכרות לסמים ואלכוהול באוניברסיטת קולומביה. במחקרים וסקרים שבוצעו ברחבי העולם התקבלו תוצאות דומות: בין אם מדובר בערים גדולות ובין אם בערים קטנות, ככל שבני משפחה אוכלים ביחד לעתים תכופות יותר, כך ישנו סיכוי קטן יותר שהילדים, בני המשפחה, יצאו לתרבות קלוקלת.

ארוחה משפחתית משותפת היא בריאה ומזינה יותר - מבחינה גופנית, פסיכולוגית ורגשית.

אין הכוונה לאכילה מול הטלוויזיה, ל"טעימת" תבשילים בעמידה ליד התנור, לכרסום הארוחה שחוממה במיקרו בזמן שיחה בטלפון או ל"ביס אחרון" שאתם דוחפים לפה, כשאתם ממהרים לצאת מהבית.

הכוונה לאכילה משותפת, המתבצעת תוך ישיבה אל שולחן האוכל, כזו שעשויה גם להיות מלווה בשיחה.

אלן גלינסקי גילתה מספר דברים מעניינים כששוחחה עם ילדים על החיים שלהם. בספרה, "שאלו את הילדים", היא חושפת את מחשבותיהם ומסתבר כי לילדים שאוכלים עם הוריהם יש סיכויים טובים יותר להרגיש שהמשפחה נמצאת במקום הראשון בסדר העדיפויות. הם מרגישים נאהבים ומובנים יותר. ילדים אלה יפנו להוריהם לעתים תכופות יותר, בשעת צרה או מצוקה. שכן, הם יודעים כי הוריהם מבינים אותם ואת חייהם.

זמן הארוחה הוא הזמן הטוב ביותר להשלים את החסר ולהתעדכן לגבי ההתרחשויות בחיי הילדים באותו היום - למשל, האינטראקציות שלהם עם המורים והחברים, ההישגים שלהם בבית הספר או בגן, שאיפות ומטרות חדשות שהציבו לעצמם.

מדובר בתוצאות משמעותיות ביותר, בהשוואה להשקעה ולמאמץ הקטנים יחסית, הדרושים להשגתן.

חשוב לציין, כי איש מהנשאלים לא התייחס לאיכות המזון. במילים אחרות, זו ממש לא חייבת להיות סעודת מלכים. מדי ערב אני מתאמצת כדי להכין ארוחות יצירתיות, רק כדי לשמוע את ילדיי מריעים בשמחה כשאני מכריזה שהערב נאכל אטריות, רוטב (קנוי, מצנצנת) וגבינה צהובה מגוררת. פעם אחת בתי התלהבה מתותים וקצפת שאכלה אצל חברה. "אימא, את מוכנה בבקשה להכין את זה?", היא ביקשה. "אני חושבת שקוראים לזה "מקצפת תוּתית". אתם בוודאי מבינים את העניין - הארוחה לא חייבת להיות מפוארת. לא מדובר על ארוחת ערב משותפת בכל יום. אחרי הכל, ילדינו זקוקים לפעילויות פנאי וגם אנו זקוקים לזמן משותף עם בן הזוג - כולנו זקוקים לגמישות מסוימת.

אמנם, כל המרבה הרי זה משובח, אולם אפילו ארוחה אחת משותפת בשבוע יכולה להשפיע רבות - לדברי המומחים ולדברי הילדים. מדובר בערב אחד בלבד בשבוע של ארוחה משותפת עם כל בני המשפחה - ללא טלוויזיה, טלפונים או הפרעות אחרות. מתחיל להישמע יותר ויותר כמו משהו שמתאים ליום שישי בערב, לא?

אולי אתם לא אוהבים לבשל. אין בעיה, האוכל יכול להיות קנוי. אין זה משנה כמה כסף תוציאו על קניית האוכל, כיוון שהגמול שתקבלו יהיה גדול פי עשרת מונים ויתבטא ביחסים קרובים יותר עם ילדיכם ובפחות בעיות בעתיד.

כולנו מנסים לתמרן בין חיי המשפחה, הקריירה ופעילויות אחרות. אולם, לא בטוח שהמחיר שאנו משלמים על ניהול אורח חיים כה עמוס, אכן שווה את זה. לפעמים השיחה סביב השולחן עוסקת בנושאים פוליטיים או פילוסופיים חשובים. בפעמים אחרות היא דומה יותר לדיווח על אירועי היום. לעתים הנושא המרכזי הוא מלחמה על הקטשופ, המיץ שנשפך והמפה שהתלכלכה!

לפעמים האווירה בארוחה תוססת ושמחה. לפעמים היא עצובה וקשה. אולם מעל לכל, זו תמיד תחושה של משפחה. אין זה קל לערוך שינויים גדולים ודרמטיים. לכן, אולי נצעד צעד אחד קטן בכל פעם. ארוחת ערב משותפת של כל בני המשפחה נשמעת כמו התחלה חדשה מושלמת לליל שבת המתקרב. ואפילו מצאתי קופסאות של מקרוני ברוטב גבינה צהובה שנמכרות במחיר מבצע. אני בכל אופן, מתכוונת לקנות כמה מהן...

המאמר לקוח מהאתר אש התורה.