עכשיו במדור היועצים

  1. מירנהדפנה מאיר
  2. המשך לשאלהד"ר צבי מוזס, מכון שילה
  3. המשך לגיסתי...ד"ר צבי מוזס, מכון שילה
  4. עלות התאמת דיאפרגמהדפנה מאיר
  5. גיסתי....ד"ר צבי מוזס, מכון שילה
תמר הירדני, ויקיפדיה העברית

הגיע הזמן לאסור על בלניות לחקור נשים לפני טבילה במקווה

מכון "עתים" פנה בנושא למשרד לשירותי דת, בטענה כי חקירות הבלניות, כאשר הן נעשות ללא הסכמה מפורשת ומדעת של האישה הטובלת, פוגעות בכבודה בזכותה לפרטיות

יונתן אוריך, כיפה
ג אב תשע"ג, 10/07/2013 15:56

עמותת עתים, המספקת סיוע והכוונה לנתקלים בקשיים מול הממסד הדתי, פנתה היום (ד‘) למשרד לשירותי דת בדרישה לאסור על בלניות לחקור נשים על צנעת חייהן האישיים לפני הטבילה במקווה כתנאי מקדים לטבילתן.

על פי הנוהג המקובל היום, אשה המעוניינת לטבול במקווה בתום ימי הנידה (המחזור החודשי), נבדקת על ידי הבלנית טרם טבילתה. מדינת ישראל, האמונה לספק שירותי דת, הפקידה בלניות לתפעול המקוואות, אך במקוואות רבים חורגות הבלניות מתפקידן לפקח על כשרות הטבילה וחוקרות את הטובלות על הבדיקות המקדימות שערכו בגופן ומתנות בכך את הטבילה. על פי תלונות רבות שהגיעו למרכז הסיוע של עתים, נשים רבות נפגעות מאותן חקירות, שלרוב נערכות בעודן עומדות עירומות בפני הבלנית וללא רצון או הסכמה מצד הטובלת. 

בפניית עתים מתוארים מספר מקרים הממחישים את הבעיה. כך לדוגמא, נדרשות נשים לפרט באריכות על הבדיקות שערכו לקראת הטבילה ושאלות על סוגי אמצעי מניעה בהם הן עושות שימוש. במקרה אחד ננזפה אשה על ידי הבלנית בטענה כי "אין להתרחץ לאחר הטבילה כי המים קדושים". במקרה אחר הבלנית אסרה על אישה לטבול עם פירסינג קבוע, אף על פי שהטובלת קיבלה אישור הלכתי לכך. 

עתים טוענת כי למועצה הדתית אין סמכות לחקור את ציבור המשתמשים בשירותי הדת והיא אינה רשאית להתנות את מתן השירות בחדירה לצנעת חייהם האישיים ובכפיית גישות הלכתיות מחמירות על מרחב שיקול הדעת האישי. בפנייתה מבקשת עתים כי המשרד לשירותי דת יפרסם הוראות עבודה מחייבות בעניין התנהלות הבלניות מול הנשים הטובלות, תוך הדגשת הוראות הדין בעניין חקירה וחדירה לצנעת הפרט, ויאכוף הוראות אלו על המועצות הדתית ועובדיהן.

לדברי אלישבע קובארי-לוי, ממרכז הסיוע של עתים, מצוות הטבילה הינה אישית וההכנות לקראתה הן באחריותה של האישה הטובלת. "כאשר הבלנית מתנה את הטבילה במקווה בתשאול ובבדיקה גופנית, יש בכך פגיעה בפרטיותן וכבודן של נשים אשר אינן מעוניינות בכך – מה שהופך את חווית הטבילה לשלילית עבור אותן נשים.“, היא אומרת, ”כיום, אישה אשר לא מעוניינת בבדיקת הבלנית נדרשת להתעמת איתה בעודה לבושה במגבת. תפקיד המשרד לשירותי דת להנחות את המועצות הדתיות כך שישמרו על זכויותיה של הטובלת לפרטיות ולכבוד וכן לאכוף את אותן הנחיות. אישה לא צריכה לחשוש בבואה למקווה מידי חודש בחודשו“.

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. ומה עם נושא חציצה בטבילה זה כמו טובלת ושרץ בידה (ל"ת)
אריק 7/10/2013 4:10:00 PM
תמונה
2. אני מרגישה הפוך..בלניות לא שואלות אותי בד"כ כלום..
לל 7/10/2013 4:11:00 PM
קרה לי פעם אחת, במקווה בטבריה, שהיא בדקה אותי כמו שצריך ואני ממש שמחתי בזה! שאם לא שמתי לב היא עוזרת לי! אפשר פשוט לשאול את האישה אם היא מעוניינת! כי אני מהמעונינות!
תמונה
3. הגיע הזמן להעיף את התפקיד הזה מהלקסיקון היהודי
בודיקה 7/10/2013 4:39:00 PM
תפקידה המקורי של הבלנית הוא אחד ויחיד -
לנשים יש שיער ארוך, והן שם כדי להשגיח שהוא ייכנס כולו למים.
אין קשר בין זה לבין מה שקורה היום.

יש מספיק דרכים לוודא שהשיער נכנס כולו למים מבלי הצורך להיחשף בפני אישה זרה.

אבל בלנית זה תקן, בלנית זה תקציב מהמועצה הדתית, בלנית זה כוח של הממסד על "פשוטי העם".
אז למה לוותר על זה? בואו פשוט נעטוף את זה באצטלה הלכתית, נגיד שאם זה לא יהיה נהפוך כולנו בין לילה להדוניסטים והלניסטים, ונוקיע את מי ששואל שאלות בנושא ככופר בעיקר...
תמונה
4. ל-1
זיגי 7/10/2013 6:37:00 PM
ומה זה עניינה של הבלנית? אולי שגם תבוא אלי הביתה לבדוק אם אני מתפללת שלוש תפילות ביום, נוטלת ידיים לילדים שלי ומקפידה לעשר את הירקות שקטפתי בגינה?
התפקיד היחיד של הבלנית הוא לבדוק שכל חלקי גופה של הטובלת נכנסו למים ותו לא! זה לא עניינה איך אני מקיימת את המצווה! על טבילה לא כשרה אני אתן את הדין לפני ריבונו של עולם, כמו על כל מצווה אחרת שלא קיימתי כמו שצריך. אין לבלנית שום זכות להתערב בעבודת ה´ שלי!!!
תמונה
5. וגם יש לאסור עליהן לשאול כמה ילדים יש לי
7/10/2013 8:06:00 PM
ואז לברך אותי בכל מיני ברכות.
תמונה
6. ללא נושא
אחת 7/10/2013 8:15:00 PM
ולמה בחור כותב על זה??!
תמונה
7. למה להפוך כל נושא למכוער?
7/10/2013 8:39:00 PM
בלנית זה מקצוע כל כך יפה. חווית הטבילה הראשונה לפני החתונה, זכורה לי לטובה הרבה בזכות הבלנית שליוותה אותי. וכן במשך שש שנות נישואיי, תמיד ראיתי בבלנית אישה נעימה שתומכת, מרגיעה, מחייכת ומשוחחת איתי ברגעים הפרטיים האלה. כל דבר אפשר להפוך לפולשני ומכוער, אבל למה?? נכון, אני עומדת במגבת. אבל אני בוחרת לעשות זאת, בחדר פרטי, מול אישה. הרבה יותר קשה לי לעבור ברחוב ליד חנות ראווה בה בובות עירומות מתחרות עם תמונות של נשים עירומות. איפה פרטיות הגוף שלי אז???
הרבה פעמים הבלנית העירה את תשומת לבי לצמיד שנשכח, להלכה שכדאי לברר, לשיערה שיש להסיר. וזה שימח אותי מאד. ברוך ה´ שיש אפשרות כזאת בימינו!! עד לפני פחות ממאה שנים, אמותינו היו טובלות במסירות נפש במקוואות קפואים ורחוקים, וספק יוצאות ידי חובה גם בבורות בוציים. איפה ראיית הטוב? כל טבילה שלי אני מודה לה´ על המקווה ועל התיקון הגדול שיש בכך בימינו.
תמונה
8. צריך לשמוח שיש מישבי שיכולה למנוע איסורים חמורים לאשה. במקום לקנטר (ל"ת)
7/10/2013 10:04:00 PM
תמונה
9. צריך לשמוח שיש מישבי שיכולה למנוע איסורים חמורים לאשה. במקום לקנטר (ל"ת)
7/10/2013 10:04:00 PM
תמונה
10. לא מכירה אף בלנית שמתערבת.... (ל"ת)
לא ברור על מה הכתבה 7/10/2013 10:04:00 PM
תמונה
11. כל הכבוד. מכון עתים עושה עבודת קודש. (ל"ת)
גבר רגיש 7/10/2013 10:51:00 PM
תמונה
12. טבילה
נודניק 7/11/2013 4:44:00 PM
אני מסכים לחלוטין עם הכתבה אבל צריך גם לאזן את הדברים. יש בלניות שחורגות מעצם מה שהוקנה להן מהמועצות הדתיות וחודרות לפרטיותה של האישה באמצעות שאלות ובירורים למיניהם. עם זאת נראה כי הן עושות את עבודתן מתוך יראה ואהבת השם ועל כך מגיעה להן התודה והתמיכה. הן שם בשביל לעזור ולתמוך ואולי גם על הדרך לשמש אוזן קשבת לבעיותיהן השונות של נשים.
לגופו של עניין הייתי מציע שפשוט זו תהיה החלטה של האישה האם היא מעוניינת לעבור בדיקה אצל הבלנית או שהיא רק מעוניינת בהשגחה על הטבילה. כך תוכלנה הבלניות לקבל את הכבוד הראוי להן והנשים את מידת הפרטיות בה הן מעוניינות.
תמונה
13. ללא נושא
7/11/2013 8:17:00 PM
בתגובה לתגובה מספר עשר- אשמח לדעת איפה את טובלת ששם הבלניות אינן מעירות ומתחקרות?
תמונה
14. ל-12 ולכותב הכתבה
מרים 7/14/2013 4:06:00 PM
אני ממעלה אדומים
יצא לי לטבול אינספור פעמים ב-3 מקוואות שונים אצלנו וכל פעם עם בלנית אחרת. מעולם לא הרגשתי הרגשה לא נעימה, להפך - הבלניות מקסימות!!!
יצא לי לטבול גם בגוש עציון, אילת, ועוד, ואותה חווייה נעימה חזרה על עצמה.
אם יש בלנית לא נעימה יש להתלונן ברבנות עליה ספציפית
תמונה
15. רפורמים עליך ישראל
7/15/2013 1:12:00 PM
אם לא הן אז מי ישאל?
תמונה
16. לכל המגיבות :"לאסור על בלניות לחקור"
ד"ר ירון אבוקסיס 7/16/2013 10:11:00 AM
הנושא הוא :"לאסור על בלניות לחקור"
את רוצה לשאול ...להיתיעץ... בבקשה.

הקשר בין לוחות הברית /מעמד הר סיני ו"היהדות" הדתית היום - הוא נתק מוחלט!

2000 שנה אלפי רבנים יצרו סייגים ואיסורים חדשים -לצורך פולחן האגו הפרטי שלהם -
יצרו מצב של התנהלות דתית שגויה .

חישבו !
בחנו כל צו / מיצווה/חטא שאתה עושה כל יום
והקשר שלו לרצון האמיתי של הקב"ה
תמונה
17. בתנ"ך אין זכר לטבילה המקובלת ולסדרי הטהרה המחמירים
המוכיח 7/16/2013 3:12:00 PM
בכל התנ"ך אין זכר לטבילה המקובלת ולסדרי הטהרה המחמירים והמתמיהים. וכל הטבילות הן של אצבע או חלק אחר או כלי. טבילת כל הגוף היתה בירדן: וַיָּבֹא נַעֲמָן, בְּסוּסָו וּבְרִכְבּוֹ; וַיַּעֲמֹד פֶּתַח-הַבַּיִת לֶאֱלִישָׁע. וַיִּשְׁלַח אֵלָיו אֱלִישָׁע מַלְאָךְ לֵאמֹר: הָלוֹךְ וְרָחַצְתָּ שֶׁבַע-פְּעָמִים בַּיַּרְדֵּן, וְיָשֹׁב בְּשָׂרְךָ לְךָ, וּטְהָר. ובהמשך נאמר: וַיֵּרֶד ( נעמן ) וַיִּטְבֹּל בַּיַּרְדֵּן שֶׁבַע פְּעָמִים, כִּדְבַר, אִישׁ הָאֱלֹהִים; וַיָּשָׁב בְּשָׂרוֹ, כִּבְשַׂר נַעַר קָטֹן- -וַיִּטְהָר. וכן אצל רות: וְרָחַצְתְּ וָסַכְתְּ וְשַׂמְתְּ שִׂמְלֹתַיִךְ עָלַיִךְ וְיָרַדְתְּ הַגֹּרֶן; המושג טבילה נודע רק בזמן יוחנן המטביל בן זכריה היה יהודי שנולד למשפחת כוהנים מיוחסת. מתואר בברית החדשה כמבשר בואו של ישוע וכמטבילו, ומכאן כינויו. יוחנן פעל בסביבות קומראן ונהג להטביל אנשים כסמל לתשובה ההכרחית לפני יום הדין. והמבין יבין.
תמונה
18. ללא נושא
ירושלמית 7/18/2013 4:38:00 PM
זכיתי לפגוש בלניות מתוקות ורגישות וזכיתי לפגוש בלניות חטטניות ולא נעימות.
לעמוד חשופה ולענות על שאלות חטטניות כדי לטבול - זה לא נעים.


זו אחריות שלי לספור, זו אחריות שלי לבדוק, זו אחריות שלי לטבול ביום הנכון וזו אחריות שלי לעשות את ההכנות כנדרש.
תמונה
19. 17, אתה דובר שטויות
א. 8/8/2013 9:47:00 PM
צא ובדוק כמה פעמים כתוב בתורה "ורחץ במים את כל בשרו", "ורחץ את בשרו", "ורחת בשרו במים" וכד´

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד