משאל כיפה

למי תצביעו בפריימריס של "הבית היהודי"

  • נפתלי בנט
  • יצחק זאגא
  • יונתן ברנסקי

צילום מסך

יפעת ארליך מגיבה: כיבדתי את רצון המשפחה ודפנה מאיר ז"ל

יפעת ארליך משיבה לביקורת על הספר שכתבה על דפנה מאיר ז"ל ועונה לטענות על הפגיעה בפרטיות הכותבות ובחשיפת טענות שנכתבו למכותבים בלבד: "היחידים שיש להם את הזכות לנחש מה דפנה היתה רוצה הם בני משפחתה"

מערכת כיפה
כ"ג ניסן תשע"ז, 19/04/2017 18:06

שלום שלומית, 

 אני מעריכה מאוד את האומץ שלך לכתוב את הביקורת שכתבת. היא בהחלט מעלה נקודות לחשיבה וניכר שהיא נכתבה אחרי היסוסים ולבטים.

 כואב לי שלא טרחת לפנות אלי אישית ולא ביקשת להבין לעמוק את תהליך כתיבת הספר. את מצרה על שיתוף הפעולה עם הלשון הרע שבספר, אבל האם מה שכתבת עלי זה לא לשון הרע חמור יותר? פרסמת לעז תוך אזכור שמי, בלי לברר מולי את הפרטים,. לצערי אתר 'כיפה' שנתן לך את הבמה, גם לא טרח לבקש ממני תגובה. 

 אז ברשותך אעמיד כמה דברים על דיוקם. דפנה לא כתבה למגירה. היא כתבה לאנשים ונשים רבים, ואת רוב המכתבים האלה, לא המקצועיים, היא שלחה בגאווה, לבעלה נתן, לחברות, לאחותה ולקבוצת המבייצות. ההתכתבות למשל עם הרבנית שבספר נשלחה על ידי דפנה עצמה ליותר מ20 איש. גם ההתכתבות עם הרב בורשטיין. גם ההתכתבויות שלה כאחות במרפאה וכאחות בבית החולים. דפנה מאוד אהבה לחלוק את הטקסטים האלה עם אחרים. היא לא חששה משיימינג. 

 המכתבים בנושאים האינטימיים, שנתבו בספר לא נלקחו מהמייל שלה. הם פורסמו על ידה עוד בחייה בבלוג שלה, ובאתר קולך. אני נחשפתי אליהם שם ורק שם. בלי לדעת במי מדובר. התכתבות אישית שלה עם אישה אחת (סיפור החצוצרות הקשורות), שגם אותה היא שלחה לנתן בלי שם האישה, נלקחה מהמייל ולא מהבלוג, רק אחרי אישורה של האישה. 

 אפשר להאשים אותי שניצלתי משפחה בעת צערה והוצאתי ממנה חומרים אישיים כדי לזכות לפרסום ולתמלוגים. האם שאלת את משפחת מאיר האם כך הם חשים? צעדתי איתם יד ביד, לאט, בזהירות וברגישות. עשיתי רק מה שהם ביקשו. איני יודעת מה דפנה היתה רוצה. אני חושבת שגם את לא יודעת מה דפנה היתה רוצה. היחידים שיש להם את הזכות לנחש מה דפנה היתה רוצה הם בני משפחתה. וזה מה שהם רצו. כיבדתי את הרצון שלהם, ונראה לי שראוי שגם את תכבדי. אגב, דפנה שבה וכתבה בהזדמנויות שונות כי היא רוצה לכתוב את הביוגרפיה של חייה. "חפשו אותי בחניות הספרים המובחרות", את זה כתבה דפנה עצמה, לא אני.

 הספר לא חף מטעויות. בדיעבד אני מבינה שהיו דברים שהיה צריך לטשטש יותר את פרטיהם. כל מי שעושה טועה. בטח שפועלים בתוך לוח זמנים צפוף כל כך. 

 בנוגע לטענות על רדיפת פרסום וכסף. פרסום ברוך ה' לא חסר לי כעיתונאית. יתרה מכך, רומן היסטורי שכתבתי וכבר היה מוכן לרדת לדפוס, עוכב וממשיך להתעכב, כדי לתת את הבמה לדפנה.

 תמלוגים? בואי אספר לך משהו. לא נפנפתי בו עד עכשיו, כי אף אחד לא טען כלפי שכתבתי את הספר כדי לזכות בתמלוגים. את טענת, אז כעת אשתף. לרוב משפחות שרוצות להוציא ספר על יקירם משלמות לסופר סכום של 50 אלף שקל. לפעמים יותר. לא העזתי לקחת שקל ממשפחת מאיר. פניתי להוצאה ובקשתי מקדמה על חשבון התמלוגים בסכום מצחיק, רק כדי שאוכל להמשיך לפרנס, מאחר ונאלצתי לצמצם את עבודתי כעיתונאית. לקחתי הימור כלכלי מטורף, כי הספר גם יכול היה מאוד לא להצליח. בכל מקרה, בהמשך, אחרי שהחלטתי שהספר יכלול טקסטים רבים כל כך של דפנה, פניתי להוצאה מיוזמתי ודרשתי ממנה שהתמלוגים יחולקו חצי חצי עם בני המשפחה. המילים שדפנה כתבה שייכות לה, ולכן מי שצריך ליהנות מפרי עטה הם ילדיה. 

 אני שמחה שהספר מצליח, אני בהחלט נהנית מהפרסום שאני זוכה לו, ומשתדלת לא לעוף על עצמי, למרות שזה בהחלט מסחרר. 

 אבל יש שני דברים, האחד רוחני והשני גשמי, שאני שמחה בהם מאוד. ברמה הרוחנית אני מאושרת שהמילים של דפנה משפיעות על כל כך הרבה אנשים, מרוממות ומעצימות אותם. יש כאלה ששוקעים בצהוב, אבל יש כאלה שרואים עמוק ורחוק יותר. ברמה הגשמית אני מאושרת מכך שיורשיה של דפנה, בעלה וילדה, יזכו ליהנות מפירות כתיבתה. דפנה כתבה: "הלוואי שמישהו ייתן לי שקל או שניים למילה, ואז אהיה מליונרית!!!" דפנה כבר לא תהיה מיליונרית, גם בני משפחתה כנראה שלא, אבל בכל זאת בני משפחתה יקבלו שכר על עמלה. תודה לך על הביקורת, מקווה שכעת תראי את הדברים קצת אחרת. ואם לא, גם בסדר.

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. טוב, את לא משאירה ברירה
4/19/2017 8:45:00 PM
דפנה מאיר הי"ד עצמה למרות שמתה על קידוש השם ולמרות שכוונותיה בוודאי היו טהורות היתה אישה עם דעות בעייתיות ומנוגדות לרוב ככל הרבנים וכן גם בשיקול דעתה בפרסום התכתבויות בנושאים אינטימיים שגתה פעמים רבות

עד עכשיו מבקרי הספר נמנעו מלומר זאת מפורשות כי "אחרי מות קדושים אמור" ותקפו רק את הפרסום כספר וכך כל האשמה נפלה על יפעת ארליך והבעל.

אבל אחרי המאמר תגובה הזה כבר אין ברירה והעקשנות לטעון שהכל בסדר גורמת לכך שהאמת חייבת להיאמר ודפנה מאיר עצמה היא לא דמות לחיקוי בלשון המעטה על אף מעלותיה הרבות ושהיא היתה באמת עם לב טוב וק"ו שלא צריך להאדיר את שמה בספר כמו זה עליו מדובר
תמונה
2. לא ענית כלום עניינית
איכס 4/19/2017 10:16:00 PM
והכי אהבתי את הסוף: ´ואם לא, גם בסדר´ כי אני כידוע מעל הביקורת ומעל הכל. אני אלוהים.
תמונה
3. רק הדברים שצוטטו בשמך בראיונות אחרי שהספר יצא לאור
חגית 4/19/2017 10:45:00 PM
אחרים לגמרי. שם את מדברת על קריאת מאות מיילים, על זה שהיה לך גישה מלאה לחשבון המייל שלה (הביאו באחד הפורומים מאתר מאקו). אז מה באמת היה?
תמונה
4. כתבת ספר מקסים
בלי הפסקה 4/20/2017 9:10:00 AM
נהניתי לקרוא אותו ומלבד הקטע עם עוזרת הרבנית שברור מי היא לא ראיתי בעיה בפרסום של הספר .
ואולי בעקבות הספר עוזרת הרבנית תטרח לכתוב תשובות למי ששולח לה מייל :)

דפנה מקסימה יוצאת בספר וחבל על דאבדין
תמונה
5. לא סיפרת בראיון לעיתון שעברת גם על המיילים??? (ל"ת)
דוד 4/20/2017 9:51:00 AM
תמונה
6. זו צודקת וזו צודקת
שרון 4/20/2017 10:22:00 AM
גילוי נאות - אני לא קראתי הספר. נכון שאי אפשר לרצות את כולם, ואני גם לא באה מעולם המו"לים או הספרות. אבל אני כן חושבת שהיה מקום לבקש מההוצאה להאריך הדד ליין, או אפילו לחפש הוצאה אחרת שתסכים להאריכו ולעשות עוד ועוד הגהות, על ידי המשפחה והסופרת והמו"ל - עד שכל מיני דברים לא נוחים לקריאה, או שאולי לא מטשטשים מספיק את זהות האנשים המדוברים, היו נעלמים מן הספר. למשל, נושא הסכסוך עם האחות. בסרט שהיה על דפנה, היא התראיינה בפנים מוסתרות ולא הרחיבה לגבי הנתק ביניהן, במכוון. זה די ברור שבראש ובראשונה, היה מקום להוציא את כל מה שקשור אליה, מן הספר.
תמונה
7. לא ענית לעיקר הביקורת שלי.
שלומית 4/20/2017 11:54:00 AM
1. בנוגע ללדבר איתך לפני כן. כתבתי לך תגובה דומה לפני כמה שבועות בהתכתבות בעמוד הפייסבוק שלך. לא קיבלתי תשובות מניחות את הדעת, מעבר להסברים שכתבתי גם בביקורת שלי (שקיבלת אישור מנתן ומרוב- אך לא מכל- הנשים הנמענות).
למעשה נסמכתי, מבחינה עובדתית, אך ורק על דברים שכתבת בעצמך.
2. המשפחה הקרובה היא רק צד אחד. אם המשפחה הקרובה החליטה שהיא מסכימה, את יכולה לפגוע באח בבית חולים שדפנה עובדת בו??? מה הקשר? וכנ"ל לגבי התמלוגים. זה שאת מתחלקת עם המשפחה לא מוריד מחומרת הפגיעה כהוא זה.
3. עשרים נשים בקבוצת המבייצות, עם כל הכבוד, הם לא כל עם ישראל, ואפילו לא כוללות אותך עצמך. מה שנשלח לא נשלח אלייך, והשאלה למי בדיוק כן פחות רלוונטית. אני בטוחה גם שחלק מהמיילים לא נשלחו לאף אחד קודם פרסום הספר (חוץ מאולי התלבטות עם נתן לגבי הניסוח).
4. המכתבים האינטימיים מאתר קולך הם חלק קטן מאוד, אם בכלל, מהביקורת שלי. דברים אישיים יש גם בתחומים שהם לא הלכה ולא בינו לבינה.
5. התירוץ של לוח זמנים מאוד גרוע בעיני. ראשית, כי עם כל הכבוד ללוח הזמנים, פגיעה באנשים היא בעייתית פי אלף. שנית, כי יצאו לספר כבר כמה מהדורות ולא שמעתי שהיו תיקונים.
אני לא רואה איפה הגבת כאן לעניין עצמו. האם לא עשית שיימינג? האם אנשים לא נפגעו?
תמונה
8. קראתי את הספר
4/23/2017 12:38:00 AM
ונהניתי לראות אדם שמאמץ שני ילדים אבל גם רב עם בן זוגו על שטויות לפעמים.
נהניתי לראות אדם שלפעמים רוצה לנוח קצת וזה מותר.
נהניתי לראות אדם כל כך כן.
סוף סוף הבנתי שעם כל החסרונות שבי אני נורמאלית לחלוטין . זה מה שיפעת ארליך הצליחה להעביר וזה נותן תחושה נפלאה. לקום מחר ולצעוד קדימה כי סהכ כולנו בני אדם גם במלאכים שביננו
תמונה
9. קראתי את הספר
4/23/2017 12:38:00 AM
ונהניתי לראות אדם שמאמץ שני ילדים אבל גם רב עם בן זוגו על שטויות לפעמים.
נהניתי לראות אדם שלפעמים רוצה לנוח קצת וזה מותר.
נהניתי לראות אדם כל כך כן.
סוף סוף הבנתי שעם כל החסרונות שבי אני נורמאלית לחלוטין . זה מה שיפעת ארליך הצליחה להעביר וזה נותן תחושה נפלאה. לקום מחר ולצעוד קדימה כי סהכ כולנו בני אדם גם במלאכים שביננו
תמונה
10. ל-1 צודק לגמרי
מגיב 4/23/2017 1:13:00 AM
אינני בא לשפוט את דפנה הי"ד, שוודאי כוונותיה היו טובות, אבל בצד מעלותיה הרבות והמיוחדות שבה, היו לה צדדים שהם בהחלט בעייתיים וכציבור לא נכון להפוך אותה לדמות לחיקוי באופן כללי. (מה עוד שבספר ניכר שהעורכת הדגישה לפעמים במיוחד את הצדדים הללו של דפנה).
כמה כואב שהצד הזה לא הוזכר בכלל. משום שהנזק הכרך בו עשוי להיות גדול, כפי שכבר ניתן לראות ניצנים לכך מכמה כיוונים.
תמונה
11. לשלומית מתגובה 7
מומו 4/25/2017 12:06:00 AM
את השמצת את יפעת ארליך ברדיפת כסף וכבוד.
היא ענתה לך בצורה עניינית ומכובדת.
אז אולי תרפי?

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד