משאל כיפה

למי תצביעו בפריימריס של "הבית היהודי"

  • נפתלי בנט
  • יצחק זאגא
  • יונתן ברנסקי

כיפה

בונים על שאננות: בחירות ליו"ר חדש או שיעור בצניעות ליו"ר המכהן?

פעילים המתנגדים ליו"ר נוכחי פועלים לאיחוד בין שני המתמודדים הנוספים "נסתפק בזה שהוא יגרד את הניצחון". ברנסקי: "בנט חושש ויש לו סיבה לדאגה". לשכת השר: "שום דבר לא גמור. הכל יכול לקרות"

משה ויסטוך
כ"ד ניסן תשע"ז, 20/04/2017 21:30

בשבוע הבא צפויים להיערך הבחירות לראשות מפלגת הבית היהודי. נפתלי בנט, יונתן ברנסקי והרב יצחק חי זאגא יתמודדו על הנהגת הציונות הדתית כשמתחת לפני השטח מתארגנת קבוצת מתפקדים שבאופן רשמי לא תומכת באף מועמד, אך מטרתה מוצהרת- להחליף את בנט או לפחות להחליש את כוחו.

"הקמנו את הקבוצה לפני כחודש", מספר ל'כיפה' נתן בן שושן על הקמת הקבוצה 'מחזירים את היהודי לבית', בה חבר בין היתר צבי סוכות. "רובנו היינו בפינוי עמונה", הוא אומר, "חלקנו כבר מתפקדים ותיקים של המפלגה וחלקנו התפקד לאחרונה". לדבריו, "הקשר נרקם בזמן השהות בעמונה ולאחר מה שקרה ולאחר שהוחלט על קיום הבחירות, הסכמנו שהבית היהודי היא מפלגה מובילה עם יכולת השפעה ושלהקים מפלגות קטנות רק פוגע בגוש הימין וראינו בזה הזדמנות לשינוי".

בן שושן מספר על אכזבתם מהשר בנט, "ראינו לא פעם שברגע שנבחרים מנהיגים משהו בנאמנות שלהם לערכים עליהם התחייבו נפגע. אנחנו צריכים לגרום למנהיגים לחזור ולפעול לפי הערכים שעליהם הם נבחרו. החלטנו להתארגן בהתפקדות מאסיבית מבלי לתמוך במועמד מסויים, זאת כדי שנזכיר לציבור הבוחרים את מה שהיה רק לפני כמה חודשים בעמונה, כי לצערינו המנהיגים סומכים על הזיכרון הקצר של הבוחרים".

לדעתו, במציאות מסויימת בהחלט יש סיכוי להחלפתו של יו"ר המפלגה המכהן, "אנחנו מאמינים שאם שני המועמדים האחרים יתאחדו, אז במצב הקיים שיש הרבה פחות מתפקדים מבעבר בהחלט יש סיכוי להחלפת ההנהגה". לדבריו נעשו ניסיונות לבצע איחוד שכזה, אך שני המתמודדים הנוספים לא הסכימו לשתף פעולה, "ניסינו לשכנע את ברנסקי והרב זאגא למהלך שכזה אך לא הצלחנו".

"אני מכיר בחור מהקבוצה הזו ששלח לי חומרים שהם אספו ופרסמו ואני מכיר את המטרות שלהם", אומר ל'כיפה' אחד המתמודדים אל"מ במיל' יונתן ברנסקי. לדבריו, כבר לפני מספר שבועות הוא ניסה לבצע מהלך איחוד דומה, "נפגשתי עם הרב זאגא והצעתי לו לעשות סקר ולבדוק למי יש יותר סיכוי מול נפתלי בנט, תוך שאני מתחייב שאם יתברר שזה הוא, אעביר את תמיכתי אליו".

ברנסקי טוען שהרב זאגא שלל את הצעתו, "לצערי הרב הוא לא הסכים לכך והוא אמר שמבחינתו אין אופציה אחרת מלבד שהוא יעמוד בראש. אני מסכים שפיצול הכוחות הוא לא דבר טוב, אך במצב הנוכחי אין שום אפשרות אחרת".

למרות שבסופו של דבר איחוד לא יצא אל הפועל, ברנסקי משוכנע שגם במצב הקיים יש לו סיכוי לנצח את בנט, "לא רק אני חושב כך, אלא גם השר בנט עצמו מודע לזה. בנט התחיל לרדת לשטח כדי להסביר לאנשים את החשיבות בלהצביע עבורו. הוא בהחלט בלחץ כי הוא מבין שהשטח לא איתו והוא מבין שאחרי זלזול בן שלוש שנים בשטח לא כ"כ מהר יסלחו על זה. גם הוא מבין שיתכן ויהיו אחוזי הצבעה נמוכים וממידע שקיבלתי גם סקרים פנימיים שלו מראים שבהחלט יש לו סיבה לדאגה".

הרב יצחק חי זאגא סרב להתראיין בנושא וממטהו נמסר: "א. הרב זאגא הוא שיזם והזמין אליו את ברנסקי כדי למנוע ריצה מפולגת ולא ברנסקי. ב. הסקרים השקריים שמופצים על ידי אנשי ברנסקי ללא הפסק עם מספרים מפוברקים שונים ומשונים רק מחזקים את הידוע היום לכל - סקרים שווה שקרים".

"השאננות מסוכנת"

אם השר בנט בלחץ או לא רק הוא ומקורביו יודעים, אך סרטון שפרסמה השבוע שרת המשפטים איילת שקד בהחלט עשוי ללמד על כך שמשהו זז במטה היו"ר. "אני מבקשת מכם", הפצירה שקד במתפקדים, "תשקיעו את החצי שעה- שעה הזו ותצאו להצביע לנפתלי בנט. כדי שלנו יהיה את הכוח לעבוד בשבילכם יומם ולילה, אנחנו מאוד רוצים ומאוד חשוב לנו שתשתתפו בתהליך ההצבעה".

בסרטון התייחסה השרה לשאננות המתפקדים ואמרה: "הבקשה שלי אליכם- אנחנו עובדים בשבילכם ובשביל אזרחי מדינת ישראל כל השנה. אני מבקשת שתתנו לנו את הכוח וצאו להצביע ביום חמישי. הרבה אנשים אומרים 'תקשיבי עזבי, בנט בטוח ינצח', אבל אני אומרת לא. השאננות מסוכנת אני מבקשת צאו להצביע".

במידה והחלפת בנט לא תצלח, בן שושן וחבריו יראו הישג גם בהחלשת כוחו של שר החינוך, "אנחנו נסתפק בזה שאחוזי התמיכה בבנט ירדו בצורה משמעותית ובטח שלא ינשקו ל 90%. אנחנו נסתפק גם בזה שבנט יגרד את הניצחון ואז אולי הוא יבין את המסר וישוב לפעול על פי ערכי המפלגה. בסה"כ גם לו יש פוטנציאל להיות מנהיג ראוי של הציונות הדתית, לשם כך הוא צריך לערוך מספר שינויים בהתנהלות".

ומה אם בנט בכל זאת יגרוף אחוזי תמיכה גבוהים? חברי הקבוצה לא מאמינים שזה יקרה, אך לא פוסלים את נטישת המפלגה במקרה שהתרחיש יתממש. "הסיכוי לכך הוא נמוך", טוען בן שושן, "אך במידה שזה יקרה אנחנו נחשב מסלול מחדש ויתכן שניאלץ להחליף את הבית".

עם זאת הוא מדגיש שזו ממש לא האופציה המועדפת עליהם, "מראש אנחנו לא מעוניינים בדרך הזו כי כבר הוכח שהיא לא תורמת. בעבר הפסדנו ממקרים דומים מאחר שאם גוש הימין היה גדול יותר, סעיף 7 בחוק ההסדרה היה עובר גם ללא כחלון ובני בגין ועמונה הייתה ניצלת".

מלשכתו של יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט  נמסר כי "שום דבר לא גמור. אם תהיה שאננות בקרב המתפקדים ולא יגיעו להצביע, הכל יכול לקרות".

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. חייבים את ברנסקי בראש! (ל"ת)
אביחי 4/21/2017 12:03:00 AM
תמונה
2. להחזיר את החרד״ל לבקבוק
שבט ישורון 4/21/2017 11:21:00 AM
להפריד בין הבית היהודי והאיחוד הלאומני (הטעות במקור)
תמונה
3. ללא נושא
4/21/2017 1:45:00 PM
הסרטון הזה מתייחס רק למאבק על ארץ ישראל. חלקים גדולים בציבור צריכים להפנים שהמאבק על ארץ ישראל חשוב אך הוא עלול להשאיר אותנו לבד. להרחיק את כולם מאיתנו ולחשוב שאנחנו קיצוניים לא ראלים. בנט וחבריו מנסים לפעול בדרכים חכמות מול בג"ץ, לשנות את התודעה בציבור הכללי וזה לוקח זמן. הכי קל זה לדבר מהשטח וכל בחירות קם מישהו אחר. פעם קודמת זה היה שטבון. עכשיו זה ברנסקי..
תמונה
4. חיבים להמשיך עם בנט בראש
רחל שנרב 4/21/2017 4:08:00 PM
כל כך אופיני לאנשי הימין ! הם מתעוורים מהצלחות של חברים ,מה שהצליח בנט לעשות ביחד עם כל החברים כמו אילת שקד ושולי מועלם וכל האחרים שווה לחזק ולתת להם להעמיק בעבודתם ! תמיד הימין מחפש איך ולמה חשוב להחליף את הסוסים באמצע הדהירה...כך שבסופו כולם נופלים .............מצער מאד !
תמונה
5. רק בנט
אריה 4/23/2017 1:30:00 AM
החברה של יחד לא יהיו איתנו ביחד אם לא נישר קו איתם בכל דבר- לכן- בטח שלא נצביע עבורם כמנהיגים.
בנט ימשיך להוביל- קורים דברים משמעותיים.
לדבר ולתת ביקורת דרך המקלדת זה קל, להנהיג זה הרבה יותר קשה.

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד