משאל כיפה

למי תצביעו בפריימריס של "הבית היהודי"

  • נפתלי בנט
  • יצחק זאגא
  • יונתן ברנסקי

יחצ

מחפש ישיבה שמתאימה לך? כדאי שתסתכל על הגרף הזה

האם אתה שמרן או ליברל? אוהב ללמוד באופן רוחני-חסידי או למדני-שכלתני? המפה המיוחדת שהכינו בנאמני תורה ועבודה עשויה לעזור לך, לפחות בתור התחלה, לעשות את הצעד הראשון בעולם הישיבות

משה ויסטוך
כ"ב אדר תשע"ז, 20/03/2017 21:05

עומד לסיים את בית הספר ועדיין לא יודע באיזו ישיבה לבחור? יתכן וגרף הישיבות החדש שנבנה ע"י תנועת נאמני תורה ועבודה יוכל לעזור לך לקבל החלטה.

כיום  פועלות ברחבי הארץ למעלה מ-80 ישיבות עבור הציבור הדתי-לאומי. בחור צעיר, שעתיד לסיים 12 שנות לימוד, עשוי למצוא את עצמו נבוך אל מול השפע הגדול שעומד בפניו ועלול לבחור בטעות ישיבה שאינה מתאימה לאישיותו ולפוטנציאל הרוחני הטמון בו. לשם כך יצרו בתנועת נאמני תורה ועבודה כלי הממפה את עולם הישיבות לפי שני צירים מרכזיים.

בתנועה מדגישים כי "ישנם עוד מרכיבים רבים שראוי לחשוב עליהם כמו חיבור לרמי"ם, גודל המוסד, מיקום, סוג המסלול ועוד". עם זאת הם מציינים שלמרות שהגרף "לוקה בהכללה גסה ולא רגישה לכל הדגשים הקיימים, במיוחד כאשר במרבית הישיבות ניתן למצוא את מכלול הדגשים גם יחד, הוא עדיין מבטא רכיב משמעותי מזהותן של הישיבות השונות".

הציר האופקי תוחם בתוכו את הקו השמרני מצד אחד ואת הקו הפתוח מן הצד השני. כדוגמא למחלוקות בין שתי התפיסות מציינים בתנועה  סוגיות כמו יהחס לתרבות הישראלית, תפקיד הרב, יחס לחברה מעורבת, פמיניזם, שילוב של אקדמיה ותורה ועוד.

הציר האנכי מתחיל בקו הרוחני-חסידי וממשיך עד זה הלמדני-שכלתני. בהסבר על הציר נכתב כי ישנן ישיבות שבהן הדגש הוא יותר למדני, דבר שבא לידי ביטוי בדרך כלל בשלושה סדרי גמרא ביום ובצורת לימוד אנליטית יותר. לעומת זאת, ישנן ישיבות שבהן ניתן מקום נרחב יחסית ללימודי חסידות, עבודה פנימית ושיח ישיבתי שהוא יותר קיומי מאשר אידאולוגי.

 

(צילום: צילום מסך)

 

לצורך הדוגמא ישיבת 'הר המור' מופתה כישיבה שמרנית ולמדנית. ואילו ישיבת 'הר עציון' מוקמה כישיבה למדנית אך פתוחה. דוגמא נוספת מראה שישיבת 'עוד יוסף חי' ביצהר מצויינת כישיבה חסידית ושמרנית ואילו ישיבת 'שיח' באפרת מופתה כישיבה חסידית ופתוחה.

מנכ"ל תנועת נאמני תורה ועבודה, שמואל שטח, אמר כי "​ריבוי הישיבות הקיים ב"ה בימינו, מביא שמיניסטים רבים לכדי בלבול וקושי בקבלת החלטה מושכלת. תלמידים רבים מוצאים עצמם בוחרים ישיבה על פי שיקולים שוליים או מוטעים, ובכך מוצאים עצמם במקום שהוא אולי מצויין, אך אינו מותאם לפיתוח אישיותם הרוחנית. למציאות זו יש השלכות רבות המביאות לעיתים לא מעטות לחוסר חיבור עמוק לעולם התורה או אף לידי נשירה".

לדבריו, "כחלק מכלי העזר והמערך החינוכי שיצרנו לעניין, ניסינו למפות את הישיבות לפי שני צירים שחשובים, לדעתנו, בבחירת ישיבה".​

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. קישור לגרף
איתמר 3/20/2017 10:27:00 PM
הנה: https://toravoda.org.il/%D7%9B%D7%99%D7%A6%D7%93-%D7%91%D7%95%D7%97%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%99%D7%A9%D7%99%D7%91%D7%94%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%A9%D7%94/
תמונה
2. יהירות
יונתן 3/20/2017 11:58:00 PM
זו יהירות לחשוב שאתה יודע מה יותר טוב לנער מאשר הוא בעצמו. בן אם בא בודק ישיבה ואין אדם למד אלא במקום שליבו חפץ. אף אחד לא עובד עליו הוא יודע בדיוק למה הוא בא. כנראה הנוער צמא למשהו ודאי ולא למשהו ספקני ופרווה כזה.
זה המשך הפטרניאליזם הליברלי שגם אומר לנו מה לחשוב ומה נכון לחשוב.
היתכן שבן אדם מרגיש שהוא רוצה ללמוד בישיבת הר המור??
התבלבלת חביבי זה לא לפי הסקאלה של שמוליק שטח... נו באמת..תתקדמו
תמונה
3. אחרי זה תספרו לנו שה´קו´ פלגנים. (ל"ת)
תודה רבה, ממש. 3/21/2017 12:58:00 AM
תמונה
4. דווקא רעיון יפה
יוסף 3/21/2017 3:56:00 PM
לא קובע מה טוב אלא עוזר קצת להתמצא בכל עשרות הישיבות

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד