משאל כיפה


פלאש 90

קואליציה אמריקאית מבקשת לחסל את מעמדה של הרבנות הראשית לישראל

התאגדות של רבנים אורתודוכסים ורפורמים מנסים לבטל את המונופול של הרבנות הראשית לישראל על נושא נישואין וגירושין וליצור אנרכיה בישראל. הרב אבנר פורת קורא לא לתת להם יד ורגל בדברים שלא קשורים אליהם

הרב אבנר פורת
י"ד טבת תשע"ז, 12/01/2017 13:00

בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות של הכנסת נערך היום דיון בנושא הפלורליזם הדתי בתפוצות. מי שיזם את הדיון הזה, זוהי הקואליציה האמריקאית לשוויון דתי (JREC) המאגדת ארגונים יהודיים שונים בארה"ב, ובהם ארגונים אורתודוקסיים ליברליים, קונסרבטיביים, רפורמים ואחרים.

הקואליציה שמה לה כמטרה את ביטול הבלעדיות של הרבנות הראשית בישראל בתחום הנישואין והגירושין, כיון שלדבריהם, מונופול הרבנות הראשית על היהדות הוא איום על הביטחון הלאומי של ישראל, בשל העובדה, שלטענתם מונופול זה הוא הגורם להתרחקותה של יהדות ארה"ב, ובמיוחד הצעירים שבה, מהזדהות עם מדינת ישראל.

יש לציין כי העומד בראש הקואליציה הנ"ל, דב זקהיים, בהיותו בכיר במשרד ההגנה האמריקאי לפני כשלושים שנה, היה אחד הגורמים הבלעדיים לביטול פרוייקט ה'לביא', דבר, שלדעת רבים במערכת הביטחון הישראלית, היה פגיעה קשה בפיתוח הביטחון הלאומי. בנוסף, בעבר הוא ביקר קשות את ישראל על כך שהיא לא מבינה שההתנחלויות הן הצרה הגדולה שלה, וכן הוא התנגד לתקיפה ישראלית באיראן.

לאור זאת, אין זה מפתיע שהקואליציה משתפת פעולה עם ארגוני שמאל קיצוניים, כגון הקרן החדשה לישראל.

לפני 96 שנים ייסד הרב קוק את הרבנות הראשית, כשתיל שממנו עתידה לצמוח הסנהדרין.

לדבריו, על פי הרמב"ם יש הבדל מהותי בין הקמת בתי דין בארץ ישראל, מקומו הקבוע והאמתי של עם ישראל לבין הקמתם בגלות, היכן שחיי האומה ארעיים,  כך שבארץ ישראל ישנה יותר אורגניות למערכת בתי הדין ולעבודת הרבנות כולה. על בסיס זה הוקמה הרבנות הראשית, כדי שיהיה צביון לאומי לתורת ישראל.

מאז ומעולם היו מי שביזו את הרבנות הראשית וערערו על מעמדה, הן מהיושבים בארץ והן מחו"ל,  מכיוון שלא מצאה חן בעיניהם, ולא סיפקה עמדות ופסיקות ליבראליות כפי שרצו שתעשה.

משמעותו של ערעור זה, הוא ערעור על ה'מרא דאתרא' של ארץ ישראל, על מעמדה של התורה במדינת ישראל.

כפי שבכל תחום לאומי יש צורך ברגולטור, ופגיעה בו היא מתכון לאנרכיה, כך פגיעה במעמד הרבנות הראשית הינה יצירת אנרכיה בתחומים רבים – גיור, נישואין וגירושין, כשרות ועוד. יתר על כן, כאן זוהי פגיעה אנושה בזהותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית.

באלו תחומים צריכה הרבנות הראשית להביע את דעתה? בכל תחום שבו היא רואה לנכון, על פי תורת ישראל.

כאשר נשאל הרב צבי שכטר – ראש ישיבה בישיבה יוניברסיטי – על דעתו בעניין עלייה להר הבית, אמר: אין לי כרב באמריקה לענות על שאלה זו. יש לציית למה שפסקה הרבנות הראשית לישראל.

אנחנו מחבקים את אחינו היהודים בכל מקום שהם, אך לא ניתן בשום פנים ואופן להרוס את דמותה היהודית של מדינת ישראל.

 הכותב הוא חבר במחלקת חקיקה ארגון חותם

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. ללא נושא
דוד 1/12/2017 1:55:00 PM
ראוי לו למחבר ולפורום להקפיד קצת יותר על ניסוח ורמת הטיעונים...
ישנה חשיבות למנוע את המגמה הזאת, אבל לטעון שזה בגלל דמות כלשהי בעלת דעות פוליטיות מסויימות? פרוייקט הלביא? הקרן החדשה? צריך גם להתמודד עם הטענות האמיתיות על פגיעה בקשר עם התפוצות ועל מעמד הרבנות שהוא, איך נגיד, לא משהו.
פורום חותם- אנא הרחיבו את הטענות היסודיות- שיש צריך להתנגד למגמות ליברליות (מסויימות) ולחזק את מעמד הרבנות והתורה, כמו גם להידבר עם גורמים בתפוצות שכן רלוונטי לדבר איתם. ממתי רק בא"י יודעים ללמוד תורה? צריך דחוף לשפר את תפקוד הרבנות בכל התחומים, ובעיקר- הרבה ביקורת עצמית בונה כדי להגדיל תורה ולהאדירה.
תמונה
2. הם מבזבזים משאבים לשוא
אישיהודי 1/12/2017 3:12:00 PM
הרבנות בשנים האחרונות משמידה את עצמה לדעת
תמונה
3. ישר כח לרב הכותב!! (ל"ת)
אריאל 1/12/2017 3:50:00 PM
תמונה
4. נקווה שלא נצטרך להגיע למצב הזה בכדי להבין כמה הוא חמור (ל"ת)
יעל 1/12/2017 4:57:00 PM
תמונה
5. לא צריכים אמריקאים כדי לחסל את מעמדה של הרבנות
הרבנים עושים את העבודה הזאת בעצמם 1/12/2017 5:07:00 PM
ע"ע ערעור הגט מצפת, ביטול גיורים בארץ, סירוב להכיר בגיורים מארה"ב, התנהגות בזויה של דיינים, מסורבות הגט, והכי חשוב מכולם - כבוד הרב מצגר שליט"א!!
תמונה
6. צדקו אישיהודי ו-5, לעומת הכותב, שאין לו אלא הכפשות
עדמתי 1/13/2017 1:47:00 PM
כבר לפני 40 שנה סיפרו באותה סדרה בת אלמוות הידועה בשם "יס פריים מיניסטר" שמי שאין לו טיעונים מנסה להכפיש את המי שעומד מאחוריהם, בבחינת "לבעוט בשחקן ולא בכדור". (ולעניין הלביא, יש רבים שחושבים שביטול הפרוייקט שחרר הרבה מהנדסים שהעלו את ההי טק הישראלי למקום בו הוא נמצא היום).

ולעצם העניין: עדיף שנבטל אנחנו את הרבנות "הראשית" הרעה הזו, שבשנים האחרונות עשתה צעדים שהם בבחינת חילול השם עפ"י הרמב"ם (דוגמאות ראו למעלה).
תמונה
7. נימוקים בבקשה?
1/15/2017 1:12:00 PM
געוואלד, רפורמים.
געוואלד, הקרן החדשה.
געוולאד, שמאל.


אתה רב! אולי אפשר נימוקים תורניים ולא פוליטיים (במובן הרחב של פוליטי)?

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד