משאל כיפה

למי תצביעו בפריימריס של "הבית היהודי"

  • נפתלי בנט
  • יצחק זאגא
  • יונתן ברנסקי

נעמן קם

הרב מדן על החלטת צה"ל: "רעה ומדאיגה מאוד"

ראש ישיבת ההסדר "הר עציון" טוען כי באגף כוח האדם בצה"ל מעוניינים "לכופף את ישיבות ההסדר" במקום להידבר. ההחלטה לאסור מיונים מובחרים לביני"שים, תביא לדבריו להפסד של כולם

אורי פולק
כ"א סיון תשע"א, 23/06/2011 19:44

"זו החלטה רעה מאוד ומדאיגה מאוד, ששני הצדדים יוצאים נפסדים ממנה. גורמי כוח האדם בצה"ל שהחליטו כך מוכנים להפסיד כוח אדם טוב ביחידות המובחרות ובלבד שידחקו לפינה יוכלו להשפיל את ישיבות ההסדר ואת תלמידיהן" – כך אומר הערב (ה') ראש ישיבת ההסדר "הר עציון", הרב יעקב מדן, בשיחה עם כיפה ובתגובה להחלטת אגף כוח האדם בצה"ל לפיה תלמידי ישיבות הסדר לא יוכלו לגשת למיונים וגיבושים של יחידות מובחרות.

כפי שדווח בכיפה, צה"ל החליט באחרונה לשנות את הנוהל הקיים עם ישיבות ההסדר ביחס לקבלת תלמידי הישיבות ליחידות מובחרות, במסלול ביני"ש. בניגוד למקובל בעבר, אם תלמיד ישיבת הסדר מעוניין לגשת לגיבושים ליחידה המובחרת אליה הוא מבקש להתמיין – הוא ייאלץ לוותר על מסלול השירות שלו, אחרת לא יתקבל ליחידה.

הרב מדן טוען כי הוא בהחלט מבין את הטענות של אגף כוח האדם בצה"ל ביחס לקיומן של ישיבות ההסדר והפטור החלקי של תלמידיהן משירות צבאי מלא, אך הוא טוען כי "קיים חשש שאינו רחוק מוודאות, שביטול ההסדר וישיבות ההסדר יעקור את התורה ואת לימודה מן הציבור הציוני-דתי וממפעליו. מהלך זה עלול לגרום בטווח ארוך לניתוק המורשת היהודית מן המדינה הישראלית מכוח פיצול חרדי-חילוני ללא שכבת האמצע הציונית-דתית העושה ככל יכולתה לחיבור עומק בין השורשים היהודיים של המדינה לשורשיה הישראלים".

ראש ישיבת "הר עציון" סבור כי ההחלטה של אגף כוח האדם בצה"ל נובעת "בשל שיקול חשוב ודחוף אך קצר טווח ונטול ראייה רחבה של צורכי המדינה היהודית, וראייה זו אינה תפקידו". הוא טוען בנוסף כי את חילוקי הדעות מול אכ"א יכול איגוד ישיבות ההסדר לפתור בדיון משותף, אך הקצינים בצה"ל מעוניינים לנהוג אחרת: "אכ"א מעדיף לכופף אותנו בכוח על ידי דחיקתנו לפינה, וכיפוף בכוח לא ייצא דבר טוב".

"הטענה הפורמאלית של אכ"א להצדקת אי מתן ההזדמנות לתלמידי ישיבות לצאת לגיבושים ולהתמודד על מקום ביחידות המובחרות היא כדלהלן: אם בחור סבור שעליו ללמוד תורה, איך הוא מוכן לחתום על ויתור על ההסדר כדי להיכנס ליחידה מובחרת. ואם אהבת התורה שבו אינה כה גדולה, עד שהוא מוכן לשרת שלוש שנים ויותר, מדוע אם ייפול בגיבוש, לא יוותר על לימודיו בישיבה וישרת שלוש שנים ביחידה רגילה ככל חייל אחר", מסביר הרב מדן, אך טוען כי "זוהי טענה פורמאלית – ואין בה אמת".

הרב מציין כי בחורי הישיבות "גדלים גם על ערכי חשיבות הנחלת התורה לעם ישראל וגם על ערכי הצבא. ברגע האמת הם מתלבטים ולא קל להם לשום כיוון. הם מבינים את התרומה הגדולה לכל כיוון, וחלקם מכריעים שתרומתם לעם ישראל ביחידה מובחרת תהיה גדולה מתרומתם להנחלת התורה, ותרומתם להנחלת התורה תהיה גדולה מתרומתם ביחידה גדולה. זה קצת מסובך, אך ניתן להבין את זה, ולא  מיד לחשוד בהם שהם מרמים את צה"ל כדי להשתמט משורות מלא".

לטענתו של הרב מדן, ההחלטה של אגף כוח האדם בצה"ל המונעת מבייני"שים גיבושים ליחידות מובחרות, אינה אלא חלק ממהלך כולל של "דחיקת רגלי תלמידי הישיבות", כדבריו, כפי שהיא באה לייד ביטוי "גם ביחידות הצנחנים, המסרבים לקבל את טובי הבחורים שלנו לפיקוד, למרות שהם מוסיפים חודשים רבים על שירותם הרגיל". הוא מציין את "ההשפלה של בחורינו גם במקומות נוספים" ומסביר כי "כמו בכל מלחמה, גם בזאת ישנם רק מפסידים. צה"ל ואנחנו. תלמידי הישיבות חונכו לתת ככל יכולתם למדינה ולצבא, אך הצבא מעדיף להשפיל אותם ולשבור להם את המוטיבציה כדי לנצח במאבקו את הישיבות. במציאות- עד היום הוא רק הפסיד מכך".

"אני קורא לראשי אכ"א לשבת עמנו. אם נבין טוב יותר איש את רעהו ודברים ייעשו מתוך כבוד הדדי, קיים סיכוי גדול שנגיע לעמק ששווה שנוכל כולנו לחיות אתו. גם צה"ל, גם יחידותיו המובחרות ושדרת הפיקוד שלו וגם אנחנו ותלמידינו- רק נרוויח מכך", מסכם הרב מדן.

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. רק היום נכנסה לתפקיד ראש אכא חדשה
רוני 6/23/2011 8:42:00 PM
וכבר יש החלטה בנושא?
תמונה
2. לרב מדן
שיעור ה´ 6/23/2011 8:58:00 PM
כבוד הרב מה שאתה אומר פה זה בעצם (שזה מתאים לחלק מהתלמידם) שדובדבן או מגלן יותר חשוב מלימוד תורה אבל משריון או תותחים אז לימוד תורה יותר חשוב שכל תלמיד יעשה סדר בעדפות שלו מה יותר חשוב לו צבא או לימוד תורה ואז יבחר איפה ללכת בצבא וזה לא משנה אם זה שירון או מטכ"ל או אפילו טבח
אני היתי לוחם בשריון ובפלוגה שלי שתי המחלקות הלא בניישיות סיימו חצי מחלקה ואנחנו מחלקה שלמה (חוץ מאחד שנפצה וסיים עם מחזור אחד פחות) אז איפה צריך אותם אם הם כל כך רוצים לתרום למדינה ולצבא שיבוא לשם

הטענה של הצבא היה אמיתת ומי כמונו יודעים שאי אשפר לברוח מהאמת והם בהרבה מקומות טועים אבל בזה הם צודקים במאת האחוזים
תמונה
3. דווקא זה מאוד הגיוני
משכנות הרועים 6/23/2011 9:08:00 PM
למה שצה"ל ישקיע משאבים בהכשרה ליחידה מובחרת של מישהו שישרת רק שנה וחצי? בנוסף צריך ותק כדי להפוך באמת למקצוען ומה זה שנה וחצי?
וגם מבחינת ההשפעה לטובה של הציבור הדתי לחיבור הקצוות- צריך אותם יותר בגדודים מאשר ביחידות המובחרות שממילא הולכים אליהם אנשים יותר איכותיים שמחוברים למדינה ולעם ישראל.
תמונה
4. הם די צודקים אבל...
איציק87 6/23/2011 9:46:00 PM
כבר היו דברים מעולם שהסדרניקים חתמו קבע והמשיכו מעבר לשנה ו-4 חודשים.
נכון...ההסמכה ליחידה מובחרת היא מעל לשנה ואין טעם להסמיך בני"ש שיהיה כמה חודשים בודדים בשטח ואז ישתחרר.
צריך להגיע להסדר שמי שרוצה יחידה מובחרת יצטרך לחתום קבע מעבר לשנה ו-4 חודשים.
זה די אבסורדי שמישהו יעשה גיבוש, ייכשל בגיבוש ואז יהיה מצב שהוא יחזור לישיבה אחרי שיסיים טירונות במקום אחר.
תמונה
5. סיירת כן וקצונה לא? אגו עצמי במקום תרומה לכלל.
יוני (תלמיד מכינה) 6/23/2011 10:12:00 PM
למה תלמיד יכול לוותר על מסלול ההסדר בשביל להתקבל למקום טוב אבל לגדודים הוא מעדיף להשאר בישיבה?
זה מראה שהשיקול פה הוא לטובת עצמו ולא לטובת הכלל.
הצבא צריך אנשים איכותיים כשל ההסדר לגדודים. אנשים שיוכלו להיות קצינים איכותיים. למה אותו הסדרניק לא יוכל ללכת ל3 שנים בשביל מטרה נעלה זו?
תמונה
6. ל3
אהבת חינם 6/23/2011 11:48:00 PM
אתה לא קבע שמחזיקי התורה הם פחות איכותיים ומחוברים לעם ולמדינה תודה
תמונה
7. קודם כל - ל3,
ד.ע 6/24/2011 12:01:00 AM
למקרה שלא הבנת, אם בייניש מתקבל ליחידה מובחרת, הוא חותם ויתור ומשרת שלוש שנים. בצעד החדש אין שום תועלת לצה"ל, חוץ מניסיון להפעיל לחץ על הביינישים לוותר על המסלול.

כבייניש אני יודע בהחלט שאם הייתי מתקבל לסיירת הייתי חותם ויתור. הדברים שאומר הרב מדן מדוייקים: שירות בסיירת נותן למדינה כל יום ויום, שירות בגדודים הוא בזבוז זמן מעבר לשנה וארבע. שנה ראשונה אתה לומד ומקבל הכשרה. שנה שניה אתה טוחן מטבחים כדי שהותיקים יוכלו להסתובב במד"ס ולהרגיש גברים, בשנה השלישית - הותיק שמסתובב על מד"ס ומרגיש גבר - זה אתה.

שירות בגדודים מעבר לשנה וארבע זה חרטא ברטא. אפילו לא שירות צבאי. עדיף להישאר בישיבה ולהיות כל יום בשיעור אחד.
תמונה
8. עפר אני לרגלי הרב מידן אבל...
עוד בייני"ש משיעור ה´! 6/24/2011 12:47:00 AM
במקרה דנן, כפי שנכתב בתגובה 2, הצבא פשוט צודק!!!
תמונה
9. ל 8 ו 3
שמואל 6/24/2011 9:40:00 AM
אם לא הבנתם.
עד עכשיו בינישים יכלו לנסות להתקבל ליחידות מובחרות - ואם הם עברו את הגיבושים אז הם נאלצו לוותר על ההסדרץ

מעכשיו אפילו אם הם לא עוברים את הגיבוש הם ייאלצו לוותר על ההסדר רק כדי להגיע לגיבוש!

כלומר, פחות בינישים יקחו סיכון וייצאו לגיבושים... הרי אם הם נופלים הם יגיעו לגדודים (שבניגוד לתגובה 7 - אני אומר שזה לא חרטא ברטא, אבל אין ספק שמעבר לשירות של כשנה וחצי עדיף שהבינישים שיכולים ללמוד ברצינות יחזרו לישיבה)

זה מהלך כוחני של הצבא שמטרתו למנוע מבינישים שמתלבטים אם לצאת לגיבוש את ההזדמנות. ונועד אולי כדי לגרום ליותר בינישים לשרת 3 שנים בגדודים הרגילים.

וכל זה מבלי שהם התייעצו עם הצד השני - איגוד ישיבות ההסדר.
תמונה
10. ל-7
יוני 6/24/2011 11:07:00 AM
אני לא כל כך חושב שזה תירוץ טוב לא ללכת לגדודים , בגלל שמבזבזים את הזמן. בשביל זה המציאו דבר כזה שקוראים לו קצונה.
דבר שמאוד חשוב לעשות אותו אפילו יותר מסיירת. כן כן תתפלא זו תרומה יותר גדולה. לכן זה שכשעולים לקו ועוברים לוותיקה מבזבזים את הזמן זה תירוץ עלוב של ההסדרניקים לא להתגייס!!!!!
תמונה
11. ל8! איש אינו עפר לרגליי!
יעקב מדן 6/24/2011 11:17:00 AM
מותר להתווכח עמי, והטענות שנאמרו נגדי הגיוניות. אך מהכרת מה שקורה במערכת אני חש שיש ניסיון למאבק מכוון בנו, והוא מקור הגזירות החדשות.
הלבטים של הבחורים האם ללכת ליחידות מובחרות, לגדודים או לישיבות הסדר אינם קלים ואינם פשוטים. אל תקלו בהם ראש. כבדו אותם.
תמונה
12. ל-3 הנכבד
יונתן 6/24/2011 11:34:00 AM
אתה בייניש וגם אני, אז בוא ונעמיד דברים על דיוקם:

ככה צבא עובד. מה חשבת, שכל היום תעשה פיו פיו? בכל ארגון, ובמיוחד בצבא, יש היררכיה גם אם זה לא נראה לך. יש כאלה שעושים מטבחים, ויש כאלה שלא. הצבא זה לא תוכנית כבקשתך.
הלוחמים האלה ש"מסתובבים על מד"ס" כן טחנו שנתיים שלמות, מה שאתה מעולם לא עשית, אז אל תזלזל בהם, הם לא פחות טובים ממך. מספיק עם ההתנשאות הזאת של הביינישים, אנחנו לא יותר איכותיים מאף אחד. אם באמת היינו, כולם היו מעריצים את ההסדר ולאף אחד לא היה אפת אפילו אם בייניש היה משרת יום אחד. אבל כנראה שגם בשנה וארבע שאנחנו בצבא אנחנו לא בדיוק החיילים הכי טובים...

"שירות מעל שנה זה חרטא ברטא" - איך אתה יודע? הרי אתה בייניש ולא שירתת יום אחד יותר! (מי שאני כן עשיתי, הארכתי שירות) במקום שאני שירתתי לא היו שום ותיקים במד"ס. יודע למה? כי לא היה סד"כ. יודע למה? כי פתאום כל הביינישים השתחררו. אז מי עשה מעצרים? מי עשה מארבים? מי עשה מטבחים? כ-ו-ל-ם. אני התגייסתי במרץ 05 והייתי מצוות עם צוות של מרץ 3 שטחנו מארבים של 48 שעות ויציאות של 21-4 במשך שנה.

ובפלוגת המילואים שאני משרת בה, שאומנם יאמר לזכות הביינישים שהם לא משתמטים, כולם רואים את הביצועים הבינוניים (במקרה הטוב) שלהם.
האם כולם כאלה בני תורה שלא מפספסים שיעור גמרא כשהם חוזרים לישיבה? עזוב, חבל לדבר על זה אפילו.

רובם הגדול של הביינישים (לא כולם) הם אנשים בינוניים בלי שאיפה לגדלות. לא בתורה, לא בדבקות בהלכה (ורואים את זה אחרי שהם עוזבים את הישיבה), לא בצבא ולא בכלום.

ולידיעתך, גם בסיירת וגם בטייס יש היררכיה ויש גם שם דברים שלא היית מאמין, פשוט זה לא יוצא החוצה כדי לא לסדוק את ההילה של ה"יחידה המובחרת".

שלא לדבר על כך שעוד בסדיר, כשהם רואים את הסוף, הם מתחילים לזרוק כבר אחרי שנה, ואז בוכים שמתעללים בהם.

המסלול הזה יצא מפרופורציה, הפך מנחלתם של בני תורה למסלול של פרזיטים וטרמפיסטים, ולא ירחק היום שהמסלול הזה ייסגר, וזה יבוא מלמטה.

ומה התועלת לצה"ל? צה"ל מחפש לוחמים בנרות, חסר לו חיילים בסדיר, ויעידו על כך המילואימניקים שמשרתים יותר ויותר כל שנה.
אז גם אם רחמנא ליצלן לא התקבלת לטייס אלא סתם לגולני, לך ל-3 שנים. ככה גם אתה תשרת פחות בתור מילואימניק, כשיגיע זמנך.
תמונה
13. אני עם-2, לא יכול להיות שיהפכו את הצבא לצבא כבקשתך! (ל"ת)
אלעג 6/24/2011 11:34:00 AM
תמונה
14. הבהרה
6/24/2011 11:36:00 AM
הגבתי ל7 ולא ל-3.
תמונה
15. ממה מפחדים הפוליטיקאים?
דב שטיין 6/24/2011 4:36:00 PM
מהעובדה דמוגראפית הפשוטה שהנוער במדינה משנה גוון. אם לפני 55 שנה היו 3% חובשי כיפות בפנימיות הצבאיות היום זה כבר השתנה פי עשר. הפיקוד על הצבא עובר לידיים של בחורים דתיים משום שהם באים ממשפחות ברוכות ילדים המעצימות את חלקם באוכלוסיה. הצבא מתחכם אבל זה כנראה לא ישנה את העובדות הדמוגראפיות.
תמונה
16. ל-7
איציק87 6/25/2011 7:24:00 PM
בזבוז זמן בגדודים ממש לא?

גיבוב של שטויות, אני במקרה העדפתי לא להיות בני"ש והתגייסתי ל-3 שנים צבא.
שתהיה במצב של אחרי שנתיים וחצי של להיות לוחם, שתהיהלך שחיקה כמו שהיתה לי, תבין טוב טוב למה הסתובבתי על מד"ס.
וכן, נגיד לך את האמת חצי שנה אחרונה לא עשיתי כלום, כי עברתי למפל"ג.
לצערי היום רוב הבני"שים עושים את המסלול הזה רק כדי להתחמק מ-3 שנים צבא, הקשר היחיד שלהם לדת זה שהם באו מבית דתי, וכמובן עדיף להם ללמוד תורה ליד הבית מאשר להיות בצבא, מה שעוד יותר היה מרתיח אותי שהם היו חיים בסרט ש"הם החיילים הכי טובים ובלעדיהם הצבא לא היה מסתדר"...שזה כמובן מה שדחפו להם כל הזמן בישיבה, נכון היו בני"שים בהחלט היה ראוי להגיד שהם חיילים מעולים, אבל הרוב היו עם ה"אף למעלה", העיקר להשתחרר מהצבא ולהתגאות בדייטים שאתה לומד בישיבה.
נכון גם אני מתגאה, אבל אני מתגאה ש-3 שנים שירתי את המדינה.

הגיע הזמן להעלות את הקריטריונים למי שרוצה לעשות ישיבת הסדר, למה עם המסחרה שהולכת שם (אני אישית מכיר מישהו שבחר בישיבה ליד הבית שלו ויש ימים שהוא בכלל לא לישיבה), אחרת יבטלו את ההסדר וחבל כי יש שם עדין אנשים שאכפת להם.
תמונה
17. כמו כל מערכת גם להסדר
ל-16 6/26/2011 9:10:00 AM
יש מה להתייעל,אך בכל מקרה יש גם שם הקרבה לא קטנה,לרוב יש לפחות שנה ובד"כ שנתיים יותר מהשלוש שנים שאדם משקיע מחייו לטובת הכלל,ראשית בלימוד התורה ושנית בהתגדלות רוחנית שמשפיעה אחר כך על ביתו ועל כל סביבתו, וכשמסתכלים על התמונה הכוללת עם ישראל יוצא מורווח בגדול.
ודוגמאות לפשלות יש,אך דוגמאות להצלחות מדהימות יש פי כמה וכמה (בתור אחד שהיה בשני ישיבות ראיתי לא מעט)

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד