משאל כיפה

למי תצביעו בפריימריס של "הבית היהודי"

  • נפתלי בנט
  • יצחק זאגא
  • יונתן ברנסקי

ישיבת הר עציון

הרב מדן: לא אשתתף בעצרת

למרות שהוזמן על ידי המארגנים, הרב יעקב מדן, מראשי ישיבת הר עציון, לא ישתתף בעצרת התמיכה ברב ליאור, זאת בשל סרוב המארגנים להוקיע את דברי הרב שפירא

אורי פולק
ז אלול תש"ע, 17/08/2010 00:00

"לא אשתתף בעצרת התמיכה מפני שהיא מעניקה לגיטימציה לספרו של הרב שפירא, הראוי להחרמה", כך אומר הרב יעקב מדן, מראשי ישיבת הר-עציון. בשיחה עם כיפה טוען הרב מדן כי על אף שהוזמן על ידי מארגני העצרת ביום רביעי הקרוב, הקוראת לתמיכה ברב דב ליאור וברב יעקב יוסף שבחרו לא לשתף פעולה עם חקירת המשטרה לאור הסכמותיהם לספר "תורת המלך", הוא יימנע מלהגיע בשל אי-הסכמתו עם תכניו ובשל העובדה כי "מארגני העצרת לא קיבלו על עצמם להוקיע את דברי הרב שפירא".

 

"ספרו של הרב שפירא ראוי להחרמה וטוב שהמשטרה החרימה אותו ומנעה גישה אליו. מדובר בספר אשר אסור לאפשר לתלמידים לקרוא בו, שחלק מפסקיו אינם נכונים ויש להוקיע אותם לחלוטין", אומר הרב. לדבריו, "הרב שפירא הוא תלמיד חכם אשר חלק מספרו מבוסס על מובאות חשובות ונכונות, אך התייחסותו להרג גויים חפים מפשע ראויים לכל גינוי".


 אסור לאפשר לתלמידים לקרוא בספר (צילום: ישיבת הר עציון)

לטענת הרב מדן, זימונם של הרבנים לחקירת משטרה רק בשל ההסכמות אשר העניקו לספר, משולל כל היגיון. "לא מקובל כי "הסכמות" לספרים יינתנו כאישור מוחלט לספר, רבנים קוראים חלק מהספר ומעניקים הסכמה לרוח הדברים. כיוון שחלקים מהספר נכונים וחלקים אחרים אינם, אין פסול בהסכמות, אלא אם מדובר בספר ש-100% מתכניו אינם נכונים", אמר והדגיש כי "במקום הרב ליאור, לא הייתי מעניק הסכמה ל"תורת המלך".

 

לדברי הרב מדן, על המשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן, להתפטר מתפקידו, זאת מפני שיש לו "סדר יום פוליטי". לטענת הרב, זימון הרבנים לחקירה נעשה "מתוך כוונות רעות להשפלת עולם התורה. שי ניצן לא יכול להישאר בתפקידו ולו יום אחד". באשר לעצם זימונם לחקירה מסביר הרב כי את החופש האקדמי ממנו נהנים אנשי האקדמיה יש להחיל גם על רבנים. "איש לא העלה על הדעת לזמן אנשי אקדמיה לחקירה בעקבות התבטאויותיהם וזה מעשה שלא ייעשה", אמר הרב.

 

"תורתנו הקדושה אינה עומדת לחקירה"

תחת הכותרת "כנס לעצמאותה של תורה", תתקיים ביום רביעי הקרוב עצרת לתמיכה בהחלטת הרב דב ליאור והרב יעקב יוסף, שלא לשתף פעולה עם חקירת המשטרה בעקבות הספר "תורת המלך", של הרב יצחק שפירא. כזכור, שני הרבנים נמנעו מלהתייצב לחקירה, בנימוק כי "תורתנו הקדושה אינה עומדת לחקירה" וכי מדובר ב"ניסיון למנוע מרבני ישראל מלהביע דעת תורה".

 

מארגני העצרת טוענים כי מדובר במחאה על "זימון רבנים ופוסקים לחקירה במשטרה על דברי תורה, חלקם ללא קשר להסכמה עם הספר ("תורת המלך" - א.פ)", לשון ההזמנה. "הננו מוצאים לנכון לקרוא את כל רבני ישראל לכנס רבנים ותלמידי חכמים לכבודה של תורה ולביצור עצמאותה. מבלי להתייחס לתוכנו של הספר הנדון, אין להסכים בשום פנים ואופן לשלילת עצמאותם של תלמידי חכמים מלהביע דעתם בענייני תורה", נכתב.

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. לא הבנתי
תלמיד 8/17/2010
אם הוא מתיר להרוג חפים מפשע למה לא לעצור אותו?
ועוד שברי שהספר לא נכתב כדיון תיאורטי וכפי שהמחבר עצמו טוען.
מלבד זאת יישר כח לרב מדן על עמדתו
תמונה
2. למגיב 1, טוב שהוספת את המילה "אם".
ר. 8/17/2010
אני לא חושב שיש חולק על הדברים.
פשוט לא נראה לי שהוא התיר כזה דבר.
תמונה
3. יישר כוח לרב על עמדתו העקרונית (ל"ת)
יעקב_י 8/17/2010
תמונה
4. שכוייח לרב מדן
אורי 8/17/2010
טוב שיש רבנים בימין שיודעים לעמוד על האמת והצדק ולא רצים כמו עדר אחרי כל פיפס של הקיצונים.
תמונה
5. מגיבים חצופים (ל"ת)
די לבזות רבנים 8/17/2010
תמונה
6. ל-1
8/17/2010
לא צריך לעצור אותו כי במדינה דמוקרטית מותר לומר גם דברים מקוממים. אם הוא רק התיר להרוג (יותר נכון, לרצוח), אבל לא קרא בפועל לרצח- הוא לא עבר על אף חוק.
תמונה
7. הצזור הראשי, הרב יעקב מדן. נא להכיר
יועץ המלך 8/18/2010
"מדובר בספר אשר אסור לאפשר לתלמידים לקרוא בו".

התלמידים שלו, היחידים שיישנמעו ל"פסיקה" זו של יעקב מדן, לא יקראו בספר "תורה המלך", כי רבם חושב שהם אינם נבונים מספיק להבין מה נכון ומה לא נכון. על כן הוא יבוא ויצנזר להם ספר שנתנו לו הסכמה רבנים גדולים בכמה מידות.

ואתם עוד מפרסמים את דבריו?

לא שי ניצן עושה זילות לתורה אלא יעקב מדן.


אבל השאלה המרכזית נותרה בלתי פתורה: מיהו שחינך תלמידים כל כך מטומטמים שאינם יכולים לקרוא ספר הלכה ולברור ממנו מה טוב ומה לא טוב?
תמונה
8. הרב מדן מציג עמדה מורכבת, ישרה ויפה
נאיבית 8/18/2010
כך נראית עמדה המוסיפה כבוד לעולם התורה. אשרינו שזכינו לרב מדן.
תמונה
9. בואו נגנוז את התורה כולה כי יש בה קריאה לרצח
שומר אמונים 8/18/2010
נראה לי שאיש לא הבין למה קוראים לספר תורת המלך. כי למלך יש סמכות להרוג גם בלי משפט אלא כפי שרואות עיניו ופירושו: אם ראה המלך שיש פירצה בחוק ואין לסנהדרין אפשרות להרוג את אותו פושע (אם לא היו עדים ולא הייתה התראה) אז רישות בידו להרוגו ואפילו להרוג הרבה ביום אחד ולהלין נבלתן כמה ימים כדי לסגור פרצה זאת ולמען יראו ויראו. וכן הוא גם עוסק בהריגת הגוי במלחמה (יהיה מי שיגיד רצח) אני בטוח שיש שם שאלה לגבי מגן אנושי: מחבל שמתחבה מאחורי ילדים ויורה(ילדי האר.פיץ.ג´י) ברור לדעת תורה שהורגים אותו גם במחיר הילדים שהרי חייהם אינם שווים יותר מחיי חילנו ומחיי ילדנו. וכן על זאת הדרך. ולא סתם רצח כדברי כמה מאלה שמחפשים איך להתנגח. מה השלב הבא??? נגנוז את הרמב"ם שיש בו חיובי מיתה למחללי שבת??? ונגנוז את השולחן ערוך כי יש בו דין רודף? או לאולי נחסיר הלכות כי זה לא הולך עם רוח חוקי היסוד של מדינת ישראל? זה פשוט לא הולך עם החופש מדת וזה לא הולך עם... הריגת הגוי(אוייב כי יש מלחמת אחים ושם יש דינים שונים להזכירכם פילגש בגבעה) האוייב הוא הכרח וגם לשיטת מי שאומר שמי שקובע את מוסר הלחימה הם אומות העולם הרי שהם הורגים ולא חומלים לא על ילדים ולא על תינוקות. ברור שאין בספר תורת המלך הלכה לרצוח גוי כי הוא גוי סתם כי בא לנו. אז אני לא מבין למה לרב שפירא להתנצל על דברי תורה? הוא חלק מבית המדרש ואין לאיש רשות להוציא אף תלמיד חכם מבית המדרש ויש מקום לכל אמירה בבית המדרש וגם אם הוא דעת יחיד יש לו על מי לסמוך אז אין רשות לאיש להגיד שאין דבריו דברי תורה. תתמודדו כמו תלמידי חכמים ולא כמו פוליטיקאים. ובבקשה הרב מדן תקרא את הספר לפני שאתה ישר פוסל. כי אם המשטרה לא נתנה לאיש לקרוא אותו נראה לי שהם מאכילים אותך בשטויות שלהם. ודבר אחרון נראה לי שאם המשטרה הייתה באמת רוצה להגיע לאמת היא הייתה שולחת את הספר לרבנים הראשיים שיעינו בו ויגידו מה דעתם על הספר.
תמונה
10. מס´ 8 צודק. (ל"ת)
ישראלית 8/18/2010
תמונה
11. כל הכבוד לרב מדן
8/18/2010
אך שלא יתפלא שכאשר הוא יזדקק לעזרה של עמיתיו, יקבל את אותו היחס.... {ע"ע "בז לדבר יחבל לו" }
תמונה
12. כל הכבוד
יואל לנגה 8/18/2010
זה לא מקרה ראשון בו אנשים פועלים בצורה לא מקובלת ודורשים מכולם לישר קו (ע"ע הר ברכה) טוב שיש מי שדואג להפריד בין העמדה הלא מקובלת עליו ועל אחרים לבין תגובת מערכת החוק שאינה לגיטימית.
תמונה
13. ל7
שניאורשווילי 8/18/2010
לפני שאתה מתקיף את הצנזורה המיוחסת לרב יעקב מידן, דומה שיש לבדוק האם הציטוט מדבריו מדויק, מהכרותי עמו קשה לי להאמין שהוא אכן התבטא בצורה כזו, הטלת איסור על קריאת ספר היא מעשה מאד לא אופייני לו. סביר יותר להניח כי דבריו מוצגים כאן בצורה מוקצנת ואינם משקפים בהכרח את דבריו בדיוק.
תמונה
14. זוהי דרכה של תורה??
Nadav_H 8/18/2010
אני מאוד מקווה שהציטוטים של הרב לא מדויקים, ממתי מחרימים ספרים תורניים מבית המדרש??

מה היה אומר הרב מדן אם בישיבה אחרת היו מחליטים שלא מסכימים עם דבריו ומחרימים את הספרים שלו? כך היא דרכה של תורה?????

הרב מדן חושש לתלמידים, שיתכבד ויעביר בישיבה סדרת שיעורים שדנה בספר ומדוע הוא לא נכון, שיכתוב מאמרים תורניים בנושא או אפילו יוציא ספר שלם שמוכיח להיפך. אבל להחרים???

מעניין לדעת אם הרב מדן תמך לפני כמה שנים גם בהחרמה של ספרי הרב שרלו בישיבות מסוימות....
תמונה
15. הרב מדן מציל כבודה של התורה (ל"ת)
משה אהרון, מרצליה 8/18/2010
תמונה
16. סליחה - משום מה 8 עבר ל-9
ישראלית 8/18/2010
לכן, תגובה מספר 9 צודק.
תמונה
17. ברוך שכיונת הרב מדו לדברי הרב קוק
ישראל 8/18/2010
עיינו באגרות ראי"ה אגרת שצ"ח שהם ממש דברי הרב מדן -
תמונה
18. עדיין לא שמעתי פירכא הולמת לספר
מתן 8/20/2010
אני מצפה שמישהו מהמתנגדים לספר יפרוך את ראיותיו, אני לא מקבל אמירות של "ספר לא לגיטימי כי זה לא מוסרי". אם מישהו חולק על הספר, שיכתוב במה הוא חולק בפרטיות, איזה מקורות ספציפיים הוא חושב שלא מפורשים נכון ב"תורת המלך".
תמונה
19. מתן, רוב הטענות בספר הופרכו מזמן,
שולטהייס 8/20/2010
וראה בשו"ת בני בנים חלק ג´ סימנים מ´-מ"ה, שנולדו מהויכוח של הרב הנקין כנגד הרב אלבה, הרב אליצור, פלאי וסיעתם.
תמונה
20. 7- תירגע ומהר! 8- צודק. (ל"ת)
בריצ! 8/20/2010
תמונה
21. יואל לנגה, הכיצד הינך כותב בריש גלי נגד מורך ורבך
מגיב 8/21/2010
הרב דרוקמן שליט"א?

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד