משאל כיפה


Yeshivat Har Etzion-cc-by-sa

הרב ליכטנשטיין מתייחס לפרשת הרב אלון: "טרגדיה נוראה"

בשיחה בישיבתו גולל הרב אהרן לכטנשטיין את השתלשלותה המלאה של פרשיית הרב אלון. תמלול השיחה המלא

מורדי מילר
ג אדר תש"ע, 17/02/2010 00:00

עוד בנושא:
פרשיית הרב אלון
הרב אלון: שמחים בייסורים
מבוכה חינוכית


השיחה אינה בבית המדרש בה אני רואה חלק מההתייחסות השוטפת.

אומר כמה מילים ואפילו יותר מכמה. בכוונה לא נתתי על כך שיחה אתמול. הייתי מעדיף לא לדבר על כך בבית המדרש. זה לא פוטר אותנו לדבר על הנושא שהוא על סדר היום במדינת ישראל. הצורך לדון בכך הוא חלק מנחלת עולם הישיבות שלנו בכלל. גם אסתי העבירה שיחה בנידון אתמול, ובנוסף לציבור שלנו כאן יש קשר לנושא, קשר אישי.

 

יש ויכוח ומחלוקת בין פורום 'תקנה', ומצד שני אדם שנידון על ידי הפורום והמסקנות לא היו רצויות לו. לצערנו הרב, זה מספר שנים שתופעה של הטרדות מיניות למיניהם הולכת ומתפשטת. אני לא יכול לומר האם רק הולכת ומתפשטת מבחינת התודעה או האם עובדתית יש שחיקה וירידה מכל מיני סיבות שאינן רלוונטיות. עובדה היא שיש מודעות חזקה יותר לעניין הזה בארץ ובחו"ל, ונושאים אלו עלו, קרו בתוך כמה מוסדות תורה בציבור שלנו ומהטובים והיפים שבהם. לא אזכיר שמות. ישיבת תיכונית מרכזית, שופרא דשופרא. הלכו לר' אברום לדון בנושא הזה ולא ננקטו צעדים רציניים, וכעבור שנתיים התופעה צצה שוב פעם והוא הלך לבית הכלא.

 

פורום תקנה - לא גוף משפטי

במקום אחד, היתה בעיה בין זכר ונקבה ראש המוסד שם את המפתחות על השולחן ועזב והשתקם. היום דמות משמעותית בציבור שלנו. אחד מראשי ncsy בניו ג'רסי, אני לא שופט אותו אך הוא נשלח לבית הכלא. בנוסף יש מודעות הרבה יותר ברורה לגבי הנושא הזה גם בציבור הכללי.

כל הנושא של הטרדה מינית, במקום עבודה לפעמים בצורה גסה ובולטת ובוטה ביותר כנגד עובדות, או דברים פחות בוטים הערות וזריקת ביטויים ודברים גסים על איך האשה נראית ולא נראית. ויש על כך חוקים.

 

יש כאן רקע כללי של מודעות לנושא, שאנחנו כבני תורה צריכים לשאוף שהדבר לא יהיה ואם הוא קיים שלא נעלים עין ולא נהיה מצב שהגויים ממש יהיה להם יותר מודעות מאשר בבית המדרש. לא יעלה על הדעת דבר כזה! מתוך כך התאגדו לפני מספר שנים אישים גברים ונשים פעילים ומרכזיים בכל מיני ארגונים בעלי אופי דתי לאומי בקרית משה. ארגונים פוליטיים וחברתיים חברו יחדיו, רבנים ובעלי ובעלות בית ואמרו: אי אפשר להשלים עם המצב, וגם אם לא נקיים ובערת הרע מקרבך, לפחות שנרגיש מחוייבות ל"והיה מחנך קדוש" כל מה שניתן לעשות לכך הוא חשוב.

 

אין ספק שצריך לפעול בזהירות. זה לא מערב פרוע. והיו דברים מעולם שהיו קבוצות שבכוח דחקו ודחפו ובזה לא היינו מעוניינים. אבל צריך מודעות ואלו דברים של ערכי היסוד. כבוד האדם, כבוד הבריות, ויראת שמיים, ולשם כך משתדלים לגייס כוחות, אנשים בעלי מעמד בציבור, מוכרים ונחשבים. יש הרכבים שונים, בדרך כלל חמישה. זה לא גוף משטרתי. אנשים מפיצים שיש גוף שנקרא 'תקנה', אנשים שיש להם תלונות באים לאינטרנט. בודקים ובוחנים את התלונות האם יש דברים בגו או שמא דברים הזויים ובדויים, ואם מוצאים שיש דברים בגו מארגנים הרכב של חמשה חברים שיבחנו את הנושא. לא מדובר בבית דין במובן ההלכתי ממש, כן מדובר בגוף שצמח מתוך הקהילה הדתית הלאומית, שקבל על עצמו בגיבוי הציבורים השונים ובהכרה מסויימת מצד גורמים משטרתיים את האחריות. בין אלה שנמצאים במסגרת הזאת יש את הרב ברוך גיגי, הרב להמן ואני.

 

תחילת הפרשה: עלינו על מוקש רציני

לפני כחמש-שש שנים הייתי במפגש בין הזמנים שלפני הבחירות האחרונות. ידידי ר' יעקב אריאל רב ראשי ברמת גן, לקח אותי הצידה ואמר לי: יש תלונות כלפי אדם מרכזי משמעותי בציבור הדתי לאומי ואנחנו יכולים לעלות על מוקש רציני. אמר לי: מדובר בר' מוטי אלון. הוא אדם שבא מהאצולה שבאצולה של הציונות הדתית. אביו שופט, אחיו חבר כנסת, אדם מבריק. בגיל 23- 24 הוא עזב את קרית שמונה ובא לחורב שהיתה ידועה ככשלון חרוץ. היו להם ארבעים תלמידים בכיתה ח' ואם היה להם עשרה בישיבה התיכונית זה היה נחשב טוב. כל בניי הלכו לשם. ראש הישיבה חשב שם, שללכת להסדר זו קטסטרופה, כרם ביבנה קטסטרופה קטנה, והר עציון לא יעלה על הדעת.

 

הרב מוטי אלון העמיד את הישיבה הזאת על רגליה, העביר אותה להר החוצבים, מבחינה תורנית ולימודית, וכל זה לפני אולי שלושים שנה. הוא אדם עם אישיות חמה, נואם בחסד עליון בעולם המדרשים והמחשבה ופחות בעולם ההלכה, ויודע להשקיע ולעמול. אדם שמבחינת מעמדו החברתי והחינוכי תפס מקום נכבד. אדם שמבחינת ההשגים האמתיים שלו עשה הרבה מאוד למען היהדות הדתית. בעולם הפוליטי הוא מטאור. היו משוכנעים שצריך להריץ אותו לכנסת מספר אחד. אמרו שיהיה רב ראשי של ירושלים ושל ארץ ישראל. לא היתה דמות שהתקרבה אליו מבחינת המעמד החברתי והתמיכה.

אני לא יודע כמה אנשים מכירים כאן מה זה "בראשית", יש עלון של ארגון שמוציא ועושה הרבה מעבר לזה. מדובר בעותקים על פרשת השבוע באנגלית ובצרפתית. חילונים דתיים חרדים, עשרות אלפי ילדים נהנים מזה וזה נותן להם מזון רוחני. הוא הדמות הדומיננטית, הוא הצליח לארגן סביבו כמה גבירים בולטים. כל זה מעט ממעמדו ופועלו של מוטי אלון. זה רק הקשה על העבודה.

 

חששנו מחילול השם

אם היו תלונות, האם יעלה על הדעת שבגלל שמדובר עם אדם עם כוח ועצמה נתעלם מהתלונות האלו? נגשו אליו בלב כבד במישור הציבורי. ידעו שאם דבר כזה יהיה זה חילול ה'. החרדים יאמרו: תראו איזה חינוך המיזרוחניקים נותנים, והחילונים: ככה נראים הדתיים! יש תחושה שמצד אחד צריך לקחת את המשימה הזאת ומצד שני בזהירות.

המקרה הזה הוא לא הראשון והאחרון ש'תקנה' מטפל בו. יש כמה הרכבים ולא מעט תלונות לצערנו. לפי מיטב ידיעתי אף אחד לא הקים רעש כפי שיש כעת בעיתונות: מי הסמיך אתכם? מי שאל אתכם? הבינו שמדובר במשימה קדושה וחשובה לקדש את המחנה, ואם לא אנחנו ניקח זאת לידינו, מי יקח? הוקם צוות של חמש נפשות לדון במקרה הספציפי הזה. אשה אחת יהודית שילת העומדת בראש כל מפעל 'תקנה' מחוגי 'מרכז הרב', בעלה ר"מ במעלה אדומים ועוסק ברמב"ם. כדי שתהיה מקצועיות פסיכולוגית, לשם כך הרב בני להמן נמצא שם. היתה תחושה שחשוב שיהיה משפטן ולכן היה שם את פרופ' ידידיה שטרן שמבחינה פוליטית נמצא בצד השני. הוא מראשי ה'מכון הישראלי לדמוקרטיה', איש משכיל מהמועמדים הבולטים להיות היועץ המשפטי לממשלה. הרב אריאל ואני.

 

הצלחנו לשמור על סודיות ארבע שנים (ישיבת הר עציון)

התחלנו לשבת וישבו וישבו וישבו. מקרה כזה ומקרה אחר, סיפורים שמהם עדכניים. תוך כדי שאנחנו יושבים חשבנו שיוצאים כבר מן הבוץ, והנה מגיעה עוד ידיעה ועוד ידיעה. התחלנו לפני כארבע שנים לדון בעניין הזה. רצינו לשמור על סודיות הן מפני כבוד האדם הנילון והן בשל עקרון הסודיות, הוא לא עקרון שהמציאו ב'תקנה', זה חלק מכבוד האדם. במקום אחר אין עיתונאים שחותרים מתחת לאף ומוציאים כל פירור של אינפורמציה. ואעפ"כ, הצלחנו לשמור על סודיות ארבע שנים! ואנשים מתפעלים איך אפשר? אדם ברחוב, התקשורת לא ידעו דבר.

 

למה ללכלך את הרחוב היהודי?

מה היו התלונות? אני לא רוצה להכנס לפרטי פרטים, אנחנו לא רצינו לפרט במה מדובר. מדובר בתלונות אודות מעשים ודרכי התנהגות שאינם הולמים עולם של קדושה ומוסר. חצי שעה אחרי שזה פורסם ב'ידיעות אחרונות' שאלו אותי: אתה יכול לפרט במה מדובר? אמרתי לו: אני יכול ואינני רוצה. למה ללכלך את פי ואת פיך ואת הרחוב היהודי? אבל כולם מבינים שבזה מדובר. לא בינו לבינה אלא בינו ובינו. קשה לתאר לכם את עגמת הנפש והצער, ואני בטוח שכל מי שישב שם הוסיף עוד חמשה לגיבוי נוסף: הרב יובל שרלו, הרב אליקים לבנון, הרב אבי גיסר רבה של עפרה, והרב יהושע שפירא מישיבת רמת גן, והרב איתן אייזמן ראש בתי הספר 'צביה' והרב יצחק שילת. התחלנו לשבת ולדון בתלונות שכבר הגיעו, והיה סיפור שביסודו לא הוכחש, הרב מוטי לא ניסה להכחיש אותו, היה סיפור עם שני מעשים ודנו ודנו וכל הזמן קיוינו שזה יתיישר. אחרי הסיפורים הראשונים ועברה שמיטה אחת עליהם, קיוינו שהאדם קיבל אחריות ובטח כעת הוא מעוניין להתגבר על הנטיות האלו ומבין שזה יכול להשפיע על מצבו ומעמדו. באותו שלב הלכנו ביד רכה מבחינת הצעדים שרצינו לנקוט בהם כדי שהתופעה לא תתפשט וכדי שתהיה נימה של סנקציה ולהעביר את המסר "והיה מחנך קדוש". קיווינו כל כך. מי רוצה להתלכלך בדבר הזה? מי מעוניין בזה? רחמנות על האדם ברמה האישית. תארו לעצמכם כמה צריך לרחם על אדם שאסור לרחם עליו. כל הזמן קיווינו.

 

אחרי כמה חדשים פרשה חדשה, פרשה שעצם קיומה הוכחש. שאלנו האם יש עוד פרשה אחרת ואמר לנו שאין. בעשרת ימי תשובה קבלנו תשובה בלתי אמתית ובלתי מדוייקת לשאלה הזאת. מצד אחד הלכנו מדחי אל דחי ומצד שני מהישג להישג. קיימנו פגישות רבות במקומות שאנשים לא ידעו. הכל מתוך רצון לשמור על כבודו ועל הציבור. אבל במקום שהבעיה תבוא על פתרונה העניינים הלכו והסתבכו וכעבור זמן ואחרי דיונים רבים שראינו לאן העסק הולך נפגשנו עם אנשים שהכירו אותו וראינו שהיד הרכה לא מועילה ואין מנוס מיד תקיפה. כאן רבו הדעות מה אפשר לעשות? "יתמו חטאים מן הארץ" חטאים ולא חוטאים.

 

גלות מכפרת ומטהרת

ניסינו לשכנע את האדם להתמודד ולהתגבר ולחזור בו. התחננתי בפניו. אמרתי לו: אתה הורס את עצמך והורס את חייך. עם עתיד כל כך מפואר בדרך. בעד מה? מצד אחד חשבנו שזה טירוף, בעד כמה דקות של הנאות מפוקפקות אדם מסכן הכל. הוא עשה המון! הוא למד תורה התיישבות בארץ ישראל, גמילות חסדים. בעד מה לסכן זאת? פכים קטנים. התחננתי ולא הייתי היחיד ונכשלתי. צריך לחשוב מה לעשות צריך להגלות אותו מאותו מקום בו הוא נמצא. גלות מכפרת ומטהרת וגם כדי שאדם כזה ש'אחד בפה ואחד בלב' זה עוד כלום, איך אפשר להפקיד בידו תלמידים צעירים? מחר ומחרתיים יוודע הדבר, איזה סכר יפרץ? אילו מים עכורים יצאו דרכו! גזרו עליו שמונה שנים שלא יהיה בעסק. לא ראש ישיבת הכותל, לא שיעורים, לא "בראשית" וכו' וכו'. לפרוש. שיעורים בין מנחה ומעריב יכול להעביר? מונה אדם שאמור להיות קשר בינו לבינינו, מה כן ומה לא ועל פיו ישק כל דבר. התחילה גם התכתבות. מישהו כתב שהוא עשה כך וכך בניגוד לסיכומים שהיו בינינו. שלחנו תשובה 'אתה לא בסדר' ולכל דבר היה תירוץ, אבל הכל היה פכים קטנים. הצטברו יחסים עכורים ביני לבינו, וכן הצטברות שלא היו לפי הסיכומים שבכל זאת נעשו.

 

חרב מרחפת מעל ראשנו

הצטברות של מקרים בהם פינו הומרה, ולא על זה הוקם כל הרעש, לא על זה היינו יוצאים לתקשורת. הבעיה היתה לגופו של ענין הפגיעה, והיו אנשים שנפגעו. היו אנשים שחיי המשפחה שלהם הושפעו לרעה בצורה חריפה. אנשים שמבחינה נפשית סבלו ערעור רציני וכדו'. היתה הצטברות כזאת, והתחיל איזה סכר מסויים בעניין הסודיות. התברר שיש כמה עיתונאים שיש להם חומר וידעו פחות או יותר במה התרחש, והיתה חרב מרחפת מעל ראשנו מתי יגלו את הדבר במועד ובתנאים שנוח להם. בסופו של דבר, מה שהכריע את הכף היו שני הדברים האלו. הצטברות של עוד מקרים. הרב בני ישב איתו ואחרי פחות מיומיים שהוא ישב איתו הגיע עוד קומניקציה קשה ביותר. בלב כבד ותאמינו לי שבלב כבד, ואני מודע בתוך תוכי בכל נימי נפשי במשמעות הפגיעה הזאת באדם ובמשפחתו. אשתו שבורה ורצוצה. הציבור הדתי לאומי כולו, המחנה שכבר אינו כל כך קדוש כשדמות כזאת מובילה ונמצאת בתוכו. היו מורים ומחנכים ומנהלים במהלך השנים ולכולם נאמר: אתה אמור להיות מודל לתלמידים ולתלמידות ואתה מסכן אותם. בכל מקרה, לאף אחד לא היתה עילה שהעסק הזה יקבל פרסומת.

שאל אותי ר' מוטי: מה אעשה? אמרתי לו שיש הרבה פרנסות בעולם. שיעסוק בפלדה.

 

אם לא נפרסם העתונאים יפרסמו

ידענו שאם לא נפרסם, העיתונאים יפרסמו גרסה מזוייפת שלהם. התחילה חינגה נוראה. גודל הכאב, גודל האכזבה של צעירים וצעירות שעלו על דרך התורה והיהדות דרך השיעורים של ר' מוטי, דרך ההתקרבות אליו. רבים רבים. התקשר אלי בחור שאיני מכיר בכלל באותו הלילה. 12 ורבע בלילה מצלצל הטלפון בבית. בחור מתחיל לבכות בטלפון 'הרב, מה אני אעשה?' הרגעתי אותו ואמר לי בסוף תודה. בבוקר מתקשר אדם שאיני מכיר, בתו אמורה להתחתן לבחור [.....], מי שהציל אותו היה ר' מוטי. הוא ישב איתו וישב איתו. כעת הוא שואל אותי באנחה כבדה: אני לא מעלה על דעתי שהוא יסדר קידושין לביתי, ומאידך הבחור וההורים שלו לא מעלים על דעתם שר' מוטי לא יסדר את הקידושין.

 

השטן מרקד. נשמעים כנגדנו בתקשורת דברים בלתי אחראים ובלתי אמיתיים. מי שאומר שאנחנו לא מוסמכים לדבר על נושאים כאלה זאת אפשר להבין. מי הסמיך את אגודת עו"ד והמוהלים והרופאים לקבוע? אבל זו טענה שאפשר להבין.

 

התקשר אלי אדם מאוד מקורב לר' מוטי שעובד כאן בישיבה. הוא אומר לי שהבין את החרדה שלנו אבל אמר: יהיו עוד שניים או שלושה נפגעים מול אלפים ש"בראשית" מציל אותם. אמרתי לו: שזה לא מקובל עלי, זה לא מקובל בעולם ההלכה וגם דוסטוייבסקי לא מקבל את זה...

 

עגמת נפש צרופה

אומרים בתקשורת שהיושבים בפורום רוקמים עלילת דם?! איזו עלילת דם? הרב שפירא כולו אמת, הרב יעקב אריאל, אנשי יושר ואמת. אמר רבי יהושע לרבי אליעזר: אתה לא ראית ואני ראיתי. אתה ראית פעם אחת ואני ראיתי הרבה. פשר הדבר הוא שמפיצים שהיה רק מקרה אחד של משוגע ומטורף. או שלא ראיתם בכלל, או שראיתם פעם אחת.

 

אומר לי אותו יהודי: היה פעם מקרה אחד. אמרתי לו: הלואי שהיה אחד. מדברים על סחיטה. סחיטה? מה אנחנו סוחטים? מי קיבל איזו הנאה מזה? עוגמת נפש צרופה. ככל שאדם יותר תורני ורגיש העגמת נפש יותר חזקה ועמוקה. דבר אחד קבלתי משם. קבלתי מכתב רצוף איומים למיניהם. מקרוב שלו. שיפגע בי בכל דרך אפשרית שיכול. זה השכר שקבלנו על עשרות ישיבות של אנשים שטרודים בדברים חשובים ומענים. לא פעם צריכים לסגור את הגמרא ולהתרוצץ לטפל בנושא הזה. כואב לבי על צעירים וצעירות שנבנו על ברכי ר' מוטי אלון. אני מחזיק לו טובה על כך, והקב"ה מחזיק לו טובה על כך. אבל זה לא מצדיק את הזלזול בעובדות. אחד הר"מים אמר לי, שיש כמה בחורים בשיעור שלי שמתקשים. אמרתי לו: אני גם מתקשה אבל לא כמותם, כי לא נבניתי אצלם. ביתי נמצאת ואמרה שבחורה אחרי בחורה נגשה אליה ואמרה: מה יהיה איתי? (הרב בוכה)

 

רבותיי: "והיה מחנך קדוש". זו טרגדיה נוראה בקנה מידה אישי וציבורי ולבי לבי על כל מי שנפגע וצריך לעשות עבודה של שיקום. אני מזמין את כולם לבוא ולדבר איתי, או עם הרב בני והרב ברוך שמכירים את העסק. אנחנו לא רוצים ולא יכולים לעלות על מזבח אחד כמה קרבנות. הציבור שלנו ישפט במידת היכולת שלו להתמודד בצורה בריאה ואמתית עם האתגרים של התופעה הזאת. הנחישות קיימת והכוחות קיימים וכך אני רוצה להאמין.

אנו זקוקים לסייעתא דשמייא ולאתערותא דלתתא ודלעילא. בחסדי שמיים נוכל להתגבר על הקשיים למיניהם. 

 

אמון מסויים באדם נשחק כאן. חס וחלילה שתשחק האמונה בקב"ה. זה מעמיד אתגר בפני כל אחד ואחד שתהיה ראייה כוללת. האם להוציא את ספריו מבית המדרש? אמרתי שלא. קצת אנוס, קצת נסחף ונגרר, קצת עלה לו הדם לראש. אנחנו לא צריכים למחוק טוטאלית כל מיני דברים שהאדם עשה בחייו. נכון לעכשיו מהדהד באזנינו "והיה מחנך קדוש". יראת ה', יראת שמיים ויראת חטא".

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. לאריה המחפש שמחה ב-98
פרופ´ דב לנדאו 2/21/2010
בעה"י

לצערנו אנו במצב שיש אצלנו חרדה גדולה שדברים אלו שהם מעשה יום יום אצל החילוניים יתגלו גם אצלנו. חרדה זו לא פסחה אף לא על גדולי רבנינו. אבל לשם האוביקטיביום והמהימנות הם חייבים להתגבר עליה.
מדאיגות אותי השמועות הזדוניות שהמתלוננים לא הופיעו בפני הפורם והתלוננו בטלפון בלבד, דבר שלא יעלה על הדעת. הצרה היא שאין מי שמכחיש את הדבר, והכל מעורפל. בכל אופן אלי הכחשה כזאת לא היגיעה, על אף שעד עכשיו עקבתי אחרי הדברים. ואולם נראה שכבר נאמרו דברים הרבה וצריך לתת לפורום להישמע לרצון הרבים ולהעמיד אדם מן הגדולים, ולא איזו ילדה "מקולך" שזו תנועה הנוגעת בדבר. מכל מקום נציג הפורום חייב לומר דברים שקופים, כדי שנוכל להחליט "הכצעקתה?". והלא כבר היו דברים מעולם שנאשם אדם על לא עול בכפו.

מה אם כן משמח בכל הרע הזה? המשמח הוא שעם ישראל ולא רק הציונים הדתיים התגלו כמי שאכפת להם, והם דואגים, מוטרדים, מביעים דעות, מבקשים בקשות ואף בוכים הרבה.ובכל זה הם מדברים בנימוס ומאמינים שהכל בידי שמיים. האם יש לכם עם שככה לו? ומי כעמך ישראל גוי אחד בארץ?ומה בכל זה משמח כל כ
תמונה
2. ל-105!!אסור להתייאש.תקרא-
מיכל 2/21/2010
אין מה "להעיף" את הכיפה. אנחנו בסך הכל בני אדם ומה שעומד מאחורי הכיפה הפשוטה הזאת זו תורה שלמה.דרך חיים!!אמת!
מה שהרב אלון לימד כל השנים לא מתקלקל או נזרק ברגע שהוא מעד [אם מעד בכלל..אני עדין לא מאמינה עד שאשמע את זה ממנו]התורה שאמר היא אותה תורה שגם עכשיו הוא מאמין בה.ותאמין לי שכשאדם חוזר בתשובה ומשמיע את התורה שוב התורה שמשמיע עוד יותר מתוקה וחזקה כי הוא היה למטה ועלה בזכותה למעלה. ["במקום שבעלי תשובה עומדים.."] התורה היא רחבה מאוד היא מגיעה למקומות הכי נמוכים בעולם [כמו שיש כל מיני אנשים שהיו בהודו בתחתית שבתחתית ופתאום גילו ניצוץ אלוקי..] והיא יכולה מצד שני לקחת את האדם למקומות עליונים ביותר.
אשרינו שזכינו בה.חבל לזרוק הכל...
אם,ואני מדגישה-אם הרב נפל,קורה שנופלים..אפילו לגדולים ביינינו,אבל אדם יכול לחזור בתשןבה ולהגיע למקומות יותר גבוהים משהיה קודם!
תאמין בו! הרב אלון מסוגל!!
מקווה שעזרתי,
מיכל
תמונה
3. עיצה טובה
איתן 2/21/2010
תרשו לי לתת לכם עיצה טובה:
תמיד אבל תמיד תהיו בצד של גומלי החסדים,ביישנים,רחמנים(ר"ת:גבר)ולא בצד של גדולי תורה,עוקרי הרים וטוחני גבעות.
ששם רבותיי,הכבוד והקנאה עובדים שעות נוספות...
תמונה
4. לפרופ´ לנדאו-107
דר´ צ.שטרן 2/21/2010
"כמי שמבין בטיבן של קונוטאציות של ימינו,"-כדבריך, נראה לי שהערתך "ולא איזו ילדה מ"קולך""היתה מיותרת והיא רק מחזקת את ההכרה הכואבת, שגם אנשי חוכמה ודעת חוטאים בפזיזות.וחבל.
תמונה
5. הפסיקו להתבכיין!
דר´ צ.שטרן 2/21/2010
שבע יפול אדם ויקום. חידלו מהגררות אחר צדיקים, מורי וגדולי הדור, עם או בלי מרכאות.החכם-עינו בראשו. הדגש על "בראשו", ולא בראשו של מישהו אחר.וכדברי אורי אורבך נשתדל להיות "דתיים נורמליים", נתקן את דרכינו בצנעה, נשתדל לתקן עולם במלכות שדי ונשמע לקול הפנימי שלנו, כיהודים שומרי תורה. פורים שמח לכל עם ישראל!!
תמונה
6. פכים קטנים,
יהיה טוב 2/17/2010
לא פחים קטנים.


ועם כל גדלותו של הרב לכטנשטיין, הרמיזות כאן הוציאו אותו מאד מאד קטן. וחבל.

"אין לך רע בעולם שאין כנגדו טוב עמוק ממנו, וכעומק שפלות כיעורו של הרע כך עומק אצילות יופיו של הטוב שכנגדו".
שהקב"ה ירחם על כולנו.
תמונה
7. ניכרים דבריי אמת..
יאיר,הר המור 2/17/2010
למרות שהשקפת רבותיי נמצאית בצד השני של הסקאלה המחשבתית,
ידוע שהגאון הרא"ל שליט"א איש אמת.
תמונה
8. פשוט לבכות... (ל"ת)
אנוכי 2/17/2010
תמונה
9. לא חטא דוד אלא להורות תשובה לרבים?
שבור 2/17/2010
הלב נשבר. עדיין מקווה לנס.
תמונה
10. כואב הלב והדמעות יורדות מעצמן.
2/17/2010
אני מאמינה לכל מילה של הרב ליכטנשטיין. מה היה לנו.
תמונה
11. עצוב...
מוריה 2/17/2010
עצוב... כואב הלב.. אי אפשר להכיל את זה.. לא ברור למי להאמין..
כ"כ עצוב שבא לבכות..
תמונה
12.
2/17/2010
שוב רבניים שלא לוקחים אחריות מה למען ה´ מצפים מהנוער המדהים שלנו??? עם דמעות בעיניים נזכרת בערבי חמישי במגדל בשיעורים בשירים בעוצמה בקדושה בהארת הפנים של הרב ודמעות בעיניים אם הרבניפ פה לא יקחו אחריות ויפעלו ללא הפסקה יהיה פה אסון
תמונה
13. ליאיר מהר המור
איציק 2/17/2010
מודה לך מקרב לב על האישור של הרב ליכטנשטיין.
אגב, איפה הרבנים שלך באמת בכל הסיפור? או שהם כבר משתייכים לפורומים של העדה החרדית?
תמונה
14. על מי נשאר לנו לסמוך????
משה 2/17/2010
לא משנה מי דובר אמת, מי האנטרסט ומי החוטא, בין כך ובין כך- במחלוקת כזו בין אחד האנשים היחידים שהיית כאדם דתי וכאדם בכלל יכול לסמוך על מידותיו יושרו וצידקותו, לבין ראשי וגדולי התורה שמובילים את דורנו ואת הציבור בדרך ישרה וטובה-
נותרנו חסרי יכולת להאמין, לסמוך. מי ערב לנו שכשם שפרצה הידיעה הנוראה הזו לא יפרצו אחרות על אנשים נוספים? אבוי...
תמונה
15. בהחלט מבוכה..
נעה 2/17/2010
מישהו יכול להגיד מה עושים מעכשיו??
תמונה
16. שאלה אחת לרב:
מני 2/17/2010
למה כל אחד מהפורום תקנה מתראיין או נותן "שיחה" פרטית במקום הסבר והודעה מסודרת ??? האם בבג"ץ כל שופט מתראיין באופן פרטי על דיון שהיה סודי ועכשו טיפין טיפין?

או שתסבירו הכל מהתחלה עד הסוף בתור גוף אחד או שתחזרו בכם.

השיטה הזאת מוסיפה לחשש שיש כאן אינטרס מאוד לא טהור של ה "גוף תקנה" שכל אחד בו מחפש לתת הסברים שלו ורמיזות שלו בנושא
תמונה
17. שמדובר עם אדם עם כוח ועצמה
אלי 2/17/2010
זה שורש הבעיה - חשש/קינאה/צרות עין ואולי טינה על התנהלות הרב אלון בעת ההתנתקות !
עצוב לא פחות שאיש כרב ליכתנשטין הוטעה ונפל לביצה זו ! זה וודאי לא מוסיף לכבודו !
תמונה
18. לכותבים 9ו10..באהבה
מאמינה 2/17/2010
לסמוך השאלה? בוודאי רק על אבינו שבשמים! למה אנחנו הופכים אנשים,דמויות..כאלו ואחרות לאלוהים??האם שכחנו מי אדם ומי א-ל? נכון שהיו מעידות ועוד יהיו ודווקא בידנו,ביד הנוער לנצח הכל!להתמודד! להאמין ולקוות ולא למעוד!!
מקווה לבשורות וטות יותר.
תמונה
19. הרב לכטנשטיין
תלמיד לשעבר בגוש 2/17/2010
הרב לכטנשטיין הוא באישיותו מענקי הענקים. בעל מידות. ענווה, זהירות ותבונה. אוהב אדם ואמת. וזה מלבד גדלותו העצומה בתורה.
"עשיתי לי רב אחר" ברוב השאלות הלאומיות שעל הפרק, ומצאתי את עצמי בקוטב מנוגד בדברים רבים, וראיתי כרבים בישיבה ברב קוק את רבי, אבל אין לזה שום קשר לגדלותו העצומה.
אין סיכוי שיש לו כוונות זרות או אנטרסים. לצערי העצום הרב לכטנשטיין דובר אמת ככל הנראה. היזהרו בחכמים כמותו.
תמונה
20. כואב הלב...
ספיר 2/17/2010
אמנם אני לא התחנכתי על ברכיו, אבל... איזו טרגדיה...
שה´ יזכה אותנו רק לצאת מחוזקים!
תמונה
21. ל8 היקר
יאיר,הר המור 2/17/2010
אין כאן "אישור" כדבריך הצינים..
יש דרכים יותר מכובדות להגיב,
רבותיי לא בפורום תקנה,וגם לא מגיבים על דברים שהם לא יודעים בהם את כל הפרטים וכך ראוי לנהוג,
בשורות טובות.
תמונה
22. לא מאמינה!!!לא היתה התנהלות נכונה!!היתה סחיטה!!ויש
מכירה מפנים את הפורום 2/17/2010
כבר תלונה דרך למשטרה!!הפורום עסוק כעת דבר אחד:להציל את עורו, לאחר שהתברר להם שעברו על החוק
תמונה
23. למערכת כיפה - לפעמים צריך לסנן תגובות
אלחנן 2/17/2010
(למשל 1,7 ואולי 12)

אנא מכם. יש גבול לפגיעה בכבוד חכמים וזקנים שהאתר הזה אמור לסבול.
תמונה
24. "עד מתי ה´ " (ל"ת)
מתנאל 2/17/2010
תמונה
25. תודה לרב על דבריו החשובים (ל"ת)
מישהו 2/17/2010
תמונה
26. אחרי דברי הרב ליכטנשטיין אין עוד כל ספק בדבר (ל"ת)
מישהו 2/17/2010
תמונה
27. לאיציק - כל הפוסל במומו פוסל
שימי 2/17/2010
א. הרבנים מהר המור הם דווקא בגישה ה"ממלכתית" - ההפוכה לזו החרדית.
ב. דווקא עכשיו בשעת השבר של הציונות הדתית אתה מתחיל לנגח רבנים אחרים. טוב שלא שאלת איפה הרב עובדיה ואיפה הרב אליהו ואיפה הרבי מלובביץ ואיפה הרב קוק.
מי שהיה שותף זה הרבנים שחברים ב"תקנה". זהו.
ג. אם אכן למדת בגוש, אתה ממש לא מייצג את דרכו של הרב ליכטנשטיין, שכולה עדינות, כבוד ויושר.

ולא, לא למדתי בהר המור, ולא בגוש. אבל עכשיו זו לא השעה לריב.
תמונה
28. חוצפה!מוציאים שם רע על רב,וממשיכים בלהוציא
בוגר חורב והגוש 2/17/2010
שם רע על מוסד -חורב.חורבה היתה כישלון חרוץ?לך תבקש סליחה מכל רבני חורב ותלמידיה, וגם המספרים השיקריים שהמצאת. אוי לי שלמדתי בגוש
תמונה
29. איזו התנהלות נאותה:הר אריאל קורא לפינה לרב ליכטנשט
ידידה 2/17/2010
ככה מנהלים דיון אמיתי??????????זו הדרך?אולי כדאי לזמן פגישה ולשמוע את הר ואת המתלונן ביחד, ולא לקבל קודם דעה שלילית??????? חבל שאלה היו רבנים שהחשבתי כרבותיי של בעלי ושלי
תמונה
30. לא השתכנעתי
א** 2/17/2010
השתכנעתי שהרב ליכטנשטיין מאוד מתיסר
אבל לא השתכנעתי שהרב אילון עשה דבר נורא ואיום. ראוי שכאשר הפורום הנכבד מקבל החלטות כל כך איומות ונוראות, שיסביר מה הבן-אדם עשה שמגיעה לו הצליבה הפומבית הזו. עד שאני לא מקבלת הסבר, אני לא משתכנעת.

קראתי את הרב ליכטנשטיין שוב ושוב. חשתי אי נוחות רבה מכל לשון הרע שהיתה בתחילת השיחה (לגבי דוגמאות של הטרדות מיניות במגזר), חשתי אי נוחות רבה מכל ענין הסודיות, ומכך שהפרסום בסוף נבע מתוך חשש "לצאת רע" בעיני התקשורת. זה שיקול?

הכל נראה ממש מסריח. אני בטוחה שכוונותיהם רצויות. אבל לא בטוח שמעשיהם רצויים.

אור השמש הוא חומר החיטוי הטוב ביותר. יש לפתוח את הענין באופן פומבי (בבית משפט, כמובן). לתת לכל אחד להעלות את טענותיו, ולתת לשופטים לפסוק. זה תפקידם.

פשוט מקומם מה שהולך פה.
תמונה
31.
תכ 2/17/2010
לא הימו כן הימו כך מוצאים דיני נפשות לאור
תמונה
32. לכל המגיבים - הוו זהירים בגחלתו
לעת מצוא 2/17/2010
של הרב ליכטנשטיין, שלא תיכוו.
"שלחישתם לחישת שרף ועקיצתם עקיצת עקרב וכל דבריהם כגחלי אש"

ולמערכת כיפה, מחובתכם לסנן השתלחויות מחוצפות בגדולי זקני וחכמי הדור.
תמונה
33. ל-22 יש לך קשיים בהבנת הנקרא?
בוגר חורב 2/17/2010
הרב ליטנשטיין מתאר את מצבה של חורב בימי הרב כהן ולא בימי הרב אלון.
הוא מסביר איך הרב אלון הרים את החורבה ובנה ארמון.
ה ל ב נ ש ב ר
תמונה
34. טעיתם רבותינו
אהרן 2/17/2010
טעיתם בכך שלא גרמתם להפסקת פעילות הסטייה של הרב אלון עוד בראשיתה ע"י פרסום כפי שנעשה כיום באיחור רב. סביר היה להניח שסטייה ממין זה אינה ניתנת לתיקון ע"י הגלייה. גרמתם לפחות לפי דבריכם שבתקופת ההגליה נפגעו עוד צעירים שפנו לעזרתו של הרב אלון.
תמונה
35.
דה 2/17/2010
לא ברור לא מובן !!!!!!!
אני ההיתי אם הרב אלון ביחידות כמה פעמים ומעולם לא היה דבר כזה
כנראה שיש מישהו שגרם לרבנים לחשוב ככה והטעה אותם!!!!!!!!!!
תמונה
36. תגובה
אשוש מאיר 2/17/2010
אחים יקרים ואהובים אנו צריכים להודות לק"בה שיש בנו אנשי אמת שללא מורה וללא משוא פנים מודים על האמת למרות שהרב אלון חבר בפרומים הללו.אני חושב שהקב"ה רוצה מאיתנו הדתיים פחות לשון הרע יותר אהבת אמת ללא אינטריס חומרי נפשי או חלילה גופני.אני תפילה שנצליח לעבור משבר זה ונתבטל לקב"ה בלבד כן ניתן לקבל יעוץ מיגרום כזה או אחר אך הקב"ה הוא ורק הוא מלך מלכי המלכים ציבור יקר ואהוב הצער והשבר והכאב גדול מינשוא אך ניתגבר יחד נואהב יחד ונתחזק יחד ומי יתן והק"בה יצילנו מיד יצרנו הרע אמן
תמונה
37. לתגובה 8 - מני
מוריה 2/17/2010
יש הודעה מסודרת באתר שלהם.
תמונה
38. ל27 התכוונתי על הוצאת שם רע על ימי הרב כהן.!זה שקר
2/17/2010
המספרים שקריים
תמונה
39. הייתי מעורב בדין תורה אצל הרב אריאל, כנסו
אלי בובליל ר"ג 2/17/2010
כאחד שהיה מעסקני בית הכנסת אהל רחל רמת גן.נקראנו לדין תורה, כשאני הדמות הדומיננטית. הרב אריאל היה יו"ר בית הדין, החתים את אחי יו"ר בית הכנסת על כתב הסכמה גורף לדון בבוררות. בה בשעה שהוזמנו לדבר ספציפי מסויים. אחי ואני שזו פעם ראשונה שלנו בבית דין "כמו שדה" כזה, בתמימות של אדם מאמין חתמנו בלאנקו, בנוכחות ההרכב, כשזה הרים מטפחת קניין. הוא נשאל בנוכחותי האם אתה מסכים ... הכי ענה כן וחתם מבלי לקרא, מתוך אמונה תמימה שאם בית הדין אומר לך שיש בצרור זה עשרת אלפים שקל, לא תספור לפניו... ואולם לתדהמתנו לאחר הדיון הראשוני גילינו את מהות החתימה הגורפת :מבראשית עד וזאת הברכה".
כמובן שלא הועילו כל הבקשות לשינוי כתב ההסכמה. קבלנו פסק דין קשה מאוד. לאחר שהפעלנו עסקן בכיר מאוד, פתאום התרכך פסק דין תוך כדי הבהרות חלקן בעל פה וחלקן בכתב. הכל אמת וכמעט הכל מתועד.
אלי בובליל bublil2@netvision.net.il
תמונה
40. לאיציק8
יצחק, חבר של יאיר(2) 2/17/2010
אין ברצוני וביכולתי לפרט, אך ממקורות חיצוניים נמסר שבמשך התהליך התייעץ רבות אחד מרבני הפורום עם רבותיו בהר המור.
מה היו דעותיהם, עצותיהם וגישותיהם? לא יודע, אין ברצוני לרוות סקרנותי בנושא, וגם אם הייתי יודע כמדומני שלא הייתי מפרסם מפאת רגישות הנושא. אך בודאי שהם לא נעלמו כדבריך...
תמונה
41. איך נתתם לו להמשיך ללמד
יוסף 2/17/2010
לקרוא כאן את ההילה שיצר סביבו, במגדל, בחסות חוסר המקצועיות שלכם, כב´ הרב ליכטנשטיין נפגע עוד צעירים. הוא קיבל מחסה של השתקה באמצעותכם
איך ישנת בלילות?
תמונה
42. למען קידוש ה´, שמענו-בואו נפסיק לחטט (ל"ת)
צביה 2/17/2010
תמונה
43. לבכות לבכות
ירושלמי 2/17/2010
זה מה שיש לעשות
איזה חילול השם!!
תמונה
44. אבל גדול ומספד
2/17/2010
אבדה גדולה מאין כמוה, הרגשה של אבל ממש!!
תמונה
45. לא זו הדרך.
פרופ´ דב לנדאו 2/17/2010
בעה"י
עם כל הכבוד שבליבי ללמדנותו של מרן הרב ליכטנשטיין לא נראית לי הערתו הצינית "שיעסוק בפלדה". כולנו בוכים גם בלי ההערה הזאת.

קראתי את דברי הרב וחוששני שאין כאן פירסום. האיתכסיא מכסה על הכל, ואיך אוכל לומר "יפה עשו".
נגד דברים סתמיים כאלה אי אפשר להתגונן ואתם אי אפשר להתווכח. הווה אומר שזו דרך דימגוגית הקונה את דעת ההמונים. מי ששם עצמו שופט חייב לומר דברים ברורים ושקופים. אם אינו יכול שלא יהיה שופט. גם מתלונן שאינו מוכן לומר דברים בשם עצמו נראה בעליל שמשהו אינו כשורה גם אצלו, ואז למה לגונן עליו ולא על זולתו?
מורי ורבותי וביניהם אחדים שהם גם ידידי הטובים והמכובדים מאוד: לא זו הדרך.

הגמרא אומרת: מוטב לא לאדם שלא נברא משנברא ועתה כיון שנברא יפשפש במעשיו נ"א ימשמש במעשין. וכתב רמח"ל במסילת ישרים יפשפש במעשיו הרעים וימשמש במעשיו הטובים וכו´.(אני מצטט מן הזיכרון) שהקב"ה ילח לנו מהרה גואל צדקואחתום בברכת כהן המברך באהבה.


תמונה
46. ליקוי מאורות
שלמה 2/17/2010
אם היה באמת ברור משהו מדוע פעלו בצורה מטוייחת?
ואם לא מדוע יוצאים ככהלתקשורת?

כבוד הרבנים האם לפני דיני נפשות כאלה לא צריך לעשות 7 דרישות וחקירות? האם כל התלונות נבדקו ע"י חוקרים מהימנים?????
תמונה
47. תשמעו לי טוב..
מוני 2/17/2010
א.
בתור אחד כמוכם שמקבל מידע מהאינטרנט והעיתונות - חובה לזכור שכל אדם בחזקת כשר עד שיוכח אחרת, וכמדומני ש´אחרת´ פירושו בית דין שיפסוק. (אינני יודע אם לפורום ולרבנים יש הגדרה של ´בית דין´ כלומר אם ישבו ב´מושב בי תלתא´ ועשו ככל סדר הדין המובא בשו"ע).

ב.
בגמ´ מסופר על תנאים אמוראים - קדושי עליון שאיננו יכולים כלל להעלות על דעתינו את מדריגתם- על יצריהם
כגון שהיתה אישה בעליית גג ור´ עקיבא היה לבדו בבית וצעק ´יש אש בבית´ כדי שיבואו אנשים ויצילו אותו מהחטא.
או על אביי שרדף אחר בחור ובחורה שטיילו בשדה להצילם מן החטא וראה שהם לא התכוונו לכך וחלשה דעתו אולי יש בו מה שלהם אין.
ועוד כהנה סיפורים.
והגמ´ אומרת שכל הגדול מחבירו יצרו גדול הימנו כלומר כוחות החיים שלו גדולים יותר . כלומר כל כוחות החיים שלו גדולים אבל בחוכמתו הוא צריך לנתב אותם. ולכן ´אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו´.

ג.
עניין נוסף הוא שדי לתלות את העוון בראשו (במידה ש.. כמובן) אלא עניין הצניעות כולנו מוכתמים בו , במיוחד בעניין האינטרנט והלבוש היום (יעויין ערך האולפנות והמדרשות ´הטובות ביותר´...) מה שמותיר אותנו רק להתחזק בעניין ו´אין צדיק אלא לפי לדורו´- כלומר הצדיק לפי הדור.
תמונה
48. למשה (9) סמוך על עצמך והפעל שיקול דעת (ל"ת)
אלמונית 2/17/2010
תמונה
49. אני בוגר הגוש
שי 2/17/2010
וכמי שמכיר את מו"ר הרה"ג ליכטינשטיין אין ספק שלא יוציא מתחת ידו דבר שאינו קב ונקי
תמונה
50. אתם בסדר?!
א.ג. 2/17/2010
למה הדיון הארוך הזה דן אך ורק ברבנים? הם לא חשובים בעניין זה - מי יותר גדול ומי פחות קטן וכו וכו, מי שנפגע זה הנערים!!! לא ר´ מוטי ולא ר´ ליכטנשטיין.תפסיקו להתעסק ברבנים ואיך אתם נראים. חילוני.
תמונה
51. לבכות : ולקום ולמנף
שלמה אלון מורה 2/17/2010
את ה"פרשה" להתחזק בשמירת כללי
הצניעות, האמונה בה´ מתפרטת גם
לשמירת דיני יחוד .ובמקביל למנף
את שמירת הלשון ולא ליפול לזלזל
בכבוד רבנים ,להתחזק בהרמת כבוד התורה
וכך קורא הנביא מלאכי:
{ו} תּוֹרַת אֱמֶת הָיְתָה בְּפִיהוּ וְעַוְלָה לֹא נִמְצָא בִשְׂפָתָיו בְּשָׁלוֹם וּבְמִישׁוֹר הָלַךְ אִתִּי וְרַבִּים הֵשִׁיב מֵעָוֹן:
{ז} כִּי שִׂפְתֵי כֹהֵן יִשְׁמְרוּ דַעַת וְתוֹרָה יְבַקְשׁוּ מִפִּיהוּ כִּי מַלְאַךְ יְהוָה צְבָאוֹת הוּא:


מסכת מועד קטן-דף יז - א
שמיע לך בהא א´´ל הכי א´´ר יוחנן:
מאי דכתיב {מלאכי ב-ז} כי שפתי כהן ישמרו דעת ותורה יבקשו מפיהו כי מלאך ה´ צבאות הוא:
אם דומה הרב למלאך ה´ יבקשו תורה מפיו.
ואם לאו אל יבקשו תורה מפיו ...
אנו לא הולכים אחרי רב כמו גורו , אלא מעשיך יקרבוך, ורוב הרבנים
הם ככהן ההולכים בדרכי ה´ בקדושה , ותורה יבקשו מפיהם,
וה´ לא ימנע טוב להולכים בדרכי ה´

תמונה
52. בית משפט פרעוני גם כן היה מלא מוסר בוודאי
2/17/2010
וכואב הלב לשמוע על התלונות של אשת פוטיפר.

איך אדם כמו יוסף בן יעקב יורד לדרגה כה נמוכה?

אבל צריך למצות את הדין, כדי שיהיה המחנה קדוש. ובערת הרע מקרבך...

ולכן טוב שיוסף יושב בכלא הפרעוני...

כך נעשה צדק. והוא לא יוכל להטריד יותר נשים שבביתן הוא עובד.

הצלנו את מצרים מיוסף הנורא...

תמונה
53. ל- 17: סתימת פיות
פרופ´ דב לנדאו 2/17/2010
בעה"י
האם אתה חושב שסתימת פיות תברר את האמת? איפכא. סתימת פיות היא קבורת האמת.
תמונה
54. ל א לשכוח אנו באדר
b,i 2/17/2010
לא לבכות!!!לא להתעצב!!!
היהדות ,האמונה, גדולה יותר מכל איש כזה או אחר.
יש לשמוח בחודש אדר!!
חשוב לא ליפול בהערצה עיוורת לאיש!!
תמונה
55. ספקטרום הרבנים מדבר בעד עצמו. המבקרים טועים בענק
א.א. 2/17/2010
הספקות מבחינתי עברו כאשר ראיתי מיהם גדולי הדור האמיתיים והעצומים החתומים בצוותא על העניין. כל קשת הדעות והגישות בציונות הדתית. אני אישית שייך לתלמידי הרב ליכטנשטיין שליט"א ותלמידיו אך ברור לי שרבנים כמו הרב לבנון שליט"א, הרב שפירא שליט"א ואחרים הם אנשי אמת שלא היו מוציאים מתחת ידם דבר בלי שהיו בודקים אותו בכל פניו וכיווניו. הדיבורים על "קנאה" כביכול הם מגוחכים.
כל מי שיקרא בעיון את דברי הרב כאן ואת הודעות הפורום (בייחוד השנייה) יבין שהם נהגו כראוי ומעבר לכך. בדקו היטב את העניין, נתנו שוב ושוב הזדמנות לשוב בתשובה, דאגו גם למתלוננים וגם לנילון, אך זכרו בסופו של דבר את טובת הנפגעים וטובת כלל הציבור.
מבחינה משפטית מגיבים רבים כאן טועין ומטעים. הפורום עבד מול היועמ"ש וברור שאלמלא חוסר הרצון של הנפגעים להתלונן וכן של בעיית ההתיישנות המשטרה היתה מעורבת בעניין. בנוסף, האמירה החד משמעית לפיה הרב אלון אמר שהפסיק עם העניין כאשר בעצם אותם הימים היו בעיות נוספות מזעזעת את הלב.
גם המגיבים הסוברים שלא ניתן להאמין אם לא ייחשפו כל הפרטים מעלים חשש לרצון מציצני ותו לא. תמיד אצלנו מקטירם (ובצדק) על התקשורת הכללית שאוהבת לספק כל פרט. האם צריך לדעת מה עשה או עם מי? בשביל מה?
כאב הלב עצום ונורא. אני אישית לא ישנתי בלילה, אך חותמו של הקב"ה אמת ועלינו לפעול כדי שזו תצא לאור.
תמונה
56. ל-24
א 2/17/2010
אישית אני סומך על הרבנים מפורום "תקנה" יותר מאשר על בתי המשפט. הן מבחינת יושר והן מבחינת תבונה (עלי לקווח שכך גם אתה).
לגבי היציאה לתקשורת, ראה את ההד השלילי שנוצר עכשיו ואת השפעתו על התדמית של הציבור הדתי לאומי בעיני אחרים ובעיני עצמו, והבן מדוע זה היה כה חשוב להשאיר את האירוע גנוז.
תמונה
57. יישר כח לרה"ג הרב ליכטנשטיין
דתי לאומי 2/17/2010
יישר כח לרה"ג הרב ליכטנשטיין על בחירה באמת ובהצלת יהודים תמימים.
לעומת זאת,בכדי לשמור על כבודו הרמוס (באשמתו) של הרב אלון אנשים מוכנים להכפיש 8 רבנים גדולים ולכנותם כשקרנים ולהאשימם בחילול ה´
אתם נורמלים?!?!?!?!

קבלו את האמת כמו שהיא ועם כל הצער שבדבר נסו למצוא ביחד עם כל הציבור הדתי לאומי מה ניתן ללמוד מאסון זה ואיך אנחנו משתפרים מתקנים ועולים מעלה במעלות התורה והקדושה כדי שה´ ישרה בתוכינו!!!
תמונה
58. אז כל ההאשמות שנשמעות בתקשורת אמיתיות??
מוריה 2/17/2010
מה אנחנו עושים עם זה???
תמונה
59. לפרו´ דב לנדאו
ניצן 2/17/2010
שלום רב,
בתור תלמיד הגוש לשעבר, אם יותר לי לסנגר על הרב ליכטשטיין, מתוך צפייה בו, ומידה של הכרות עם תכונותיו, נראה לי , לדעתי בלבד, שכל דבריו נאמרו מתוך תחושת עצב וגם זעם (וגם על הרב אלון במישור האישי).

מכאן לדעתי אמירותיו לעניין הפלדה וכו´.
תמונה
60. לדר´ צ´ שטרן110
פרופ´ דב לנדאו 2/21/2010
בעה"י

אני מודה שטעיתי ואני מבקש סליחה בכל לב אם זה מספיק כדי לכפר על העוון. פשוט לא הרחקתי לחשוב איך עלולים להתקבל דברי אצל אחרים.

ועם זה אני סבור שנשות קולך נוגעות בדבר וככלל אני סבור שדווקא ראשי הפורום חייבים לומר את דברם ואישית. כמו בחילול שבת בגין פיקוח נפש "דווקא בגדולי ישראל". זו זכותו וכבודו של הציבור. (אגב "ילדה" אינה חלילה מילת גנאי, אבל היא מציינת את ההבדל הפרופורציוני בין בת הארבעים לבן השמונים. ואני נוהג לקרא לבתי בת הארבעים וחמש "ילדה" וכבוד אני חולק לה). המסקנה ידועה בתורת הספרות ולפיה יש קונוטאציות דו סיטריות שאינן חד משמעיות, ואינן פשטניות.

מכל מקום הואיל וכאן הקונטקסט שונה, חשבתי שעלי לבקש סליחה.

תמונה
61. עתיד מפואר?
אחד שרוצה לדעת 2/21/2010
אני לא מבין. באמת שלא. האם זו הסיבה שעל הרב מוטי אלון להתגבר על נטיותיו?! כי זה יפגע לו באפשרות ל"עתיד מפואר"?!

אני מאד רוצה לקוות שלא הבנתי את הדברים. אם כן הבנתי, אז הרב ליכטנשטיין משקף עמדה מאד גשמית.

אשמח להבהרות.
תמונה
62. יאוש?? חרדים!!!
אמיתי 2/21/2010
אין יאוש אלא לאותם שתמיד חרדים...
על כן ידידי אל תחרדו !
אלא התחרדו...
בהשקפתכם ובמנהיגכם !!!
תמונה
63. איזה מוזר להזכיר סופר רוסי בשיחה כזו
הינדי 2/21/2010
הוא הזכיר את דוסטוייבסקי. אני לא הוזה? למה הוא הזכיר אותו? וואלה זה ממש מוזר.
נראה לי כולם התחרפנו לגמרי.
תמונה
64. לדר שטרן 112 ופרו´ לנדאו
מזר 2/21/2010
מי שראה במוצאי שבת את התוכנית
"הבית היהודי" ראה הבדל בין אצילי
בני ישראל ,הרב יעקב אריאל, המדבר
בלב קרוע ומורתח לבין הגברת ריקי
שפירא מארגון "קולך" .בהופעתה של הגברת ובאופן דיבורה נשמעה רק חדוות ניצחון.
אל תשמיעונו את "קולך"
תמונה
65. כל הכבוד
דואגת 2/22/2010
כל הכבוד על הטיפול- שמוכיח שלא הכל שפיט ישנם גם ערכם. אבל שאלה- האם סייעתם/ הפניתם את הנערים לטיפול או שרק הקשבתם וחקרתם?
תמונה
66. תרגעו-לא קרה כלום,הכל עלילות דברים הוכחות בפנים
ההמום 2/22/2010
רבני פורים-סכנה´´ אינם בית דין, ואין להם שום מעמד, לא הלכתי ולא חוקי. מדובר בחבר אנשים ונשים שמינו את עצמם למעין ´´משמרות הצניעות´´ של הציונות הדתית. חבורה זו קבעה לעצמה סדרי עבודה ו´´סדרי דין´´ סודיים. מעין אנקוויזיציה מודרנית. מבחינה הלכתית צרופה, הודעותיהם בעניין הרב אלון הם רכילות ולשון הרע שאסור לשמוע ואסור לקבל. הטענה שבפורום חברים רבנים בכירים ´´שיודעים הלכות לשה´´ר´´ אינה לעניין. גם אילו משה רבנו היה חבר בפורום הזה, גם לו אסור לפרסם לשה´´ר ורכילות. כל זמן שהדברים לא נחקרו בבית דין מוסמך, על פי סדרי הדין הקבועים ב´´חושן משפט´´, וכל זמן שלא ניתן פס´´ד מבית דין כזה, כל הפרסומים הם לשה´´ר ורכילות, שפיכות דמים וחילול השם.

למיטב ידיעתי, לאיש מחברי ´´פורים-סכנה´´ אין הסמכה לדיינות. יתרה מזו, תמליל השיחה שהביא הכתב בשבוע שעבר מראה שה´´חוקרים´´ מטעם הפורום, גב´ שילת ומר גיסר, ניהלו ´´חקירה´´ כשהם מפגינים מיומנות ברמה ירודה ביותר, אפילו לא חובבנית. שאלות בסיסיות לא נשאלו. הפקדת ה´´חקירה´´ בידי צוות כל כך לא מיומן היא הפקרות של ממש.
הגב לתגובה זו
תמונה
67. עצוב מאוד
לא משנה 2/22/2010
מוזר ונורא לישמוע שאדם כל כך ידוע לטובה מתואר כן מענין אם יש דברים בגו כל המקרים או שהעינין חרג מהאמת המצומצמת
תמונה
68. מזעזע-
אדם 2/23/2010
.
הלבנת פנים וביזוי כמו שנעשתה לאילון ולמשפחתו היא חטא גדול.ההתנהלות היתה מיליטנטית ופוגענית. מצווה שבאה בעבירה היא עבירה, לא??
תמונה
69. מי סמך את הרב מוטי אלון לרבנות?
אני 2/23/2010
כיצד ניתן לברר זאת?
תמונה
70. כללי לשון הרע
אברהם 2/23/2010
לא כתוב בשום מקום בהלכות לשון הרע שמי ששומע לשון הרע צריך לחקור ולצלוב את הדובר. כתוב רק שעליו לחשוש שמא הדברים נכונים.
איננו צריכים לשפוט את רבני הפורום, אלא רק להסיק מסקנות לגבי עצמנו (למי שזה נוגע אליו
עצם המעבר מהסקת מסקנות לדיון אווילי בשאלת דרך ההתנהלות של הפורום היא משונה, והיא זאת שמאלצת את אנשי הפורום לומר יותר לשון הרע ממה שחשבו תחילה
תמונה
71. תקרא במעריב- הם יצרו את הקשר עם המתלונן הטלפוני
לפרופ´ לנדאו 107 2/23/2010
המתלונן הטלםוני לפי התמליל שלהם- לא יודע בעצמו, אלא שמע ממישהו אחר, דברים שהוא לא רוצה לחזור עליהם. לא פלא שהוא גם לא מזדהה. עם עדות כזאת היו מעיפים אותו מכל בימ"ש נורמאלי.
תמונה
72. מתלמידי הרב לכטינשטיין
אלמוני 2/17/2010
רבותיי בתור בוגר ישיבת הגוש ותלמיד הרב. אני אומר בכאב רב. שכל מה שאומר הרב אמת לאמיתה. אדם עם יושרה ואמת צרופה.
לילה טוב
תמונה
73.
דורון 2/17/2010
כל כך הרבה תלונות ואין אף בן אדם בתגובות שיכול להגיד לי הוא עשה!!!!!
תמונה
74. כינוס תפילה והתחברות מחר בכתל בשעה 5
אורי 2/18/2010
רצינו לידע את את בשבע על קיום "התכנסות תפילה והתחברות"-בעקבות הפרשיות האחרות של הרב אלון.התפילה תתקיים מחר יום חמישי ד´ באדר בכתל המערבי בשעה 5 אחר הצהריים.
יש לציין ולהדגיש שתפילה זו אינה נובעת מדעה כולשהיי של אחד הצדדים של הסיפור. אלא תפילה זו נובעת משבר גדול אשר ציבור שלם חש על נפשו בימים קשים אלו ובא ליצור אחדות חיבוק וזעקה לריבונו של עולם שיעזור לנו לצאת מימים קשים אלו.נשמח אם תפרסמו על קיומה של התפילה.תפילה זו יכולה לתת מענה גדול להרבה נפשות שבורות. תודה רבה. אורי-נציג הנוער הדתי לאומי.
תמונה
75. מכעיס-לשבת ולצפות בעוד ועוד תקיפות כדי לא להכפיש
2/18/2010
רב שמוכפש מעצם מעשיו!חבל על כל בחור מסכן!
תמונה
76. אני לא מבין...
רועי 2/18/2010
כל הפרשה הזאת לא ברורה לי. מה זה הפורום הזה שלוקח על עצמו לחקור דברים הנוגדים את ערכי הקדושה והמוסר? מה זה בכלל אותם דברים?
אנחנו במדינת חוק. יש בעיה - פונים למשטרה!
איך בדיוק גוף, שאיננו משטרה ואין לו סמכות אמיתית וחוקית לחקור אנשים ולהענישם יכול לברר דברים כאלה על בורים?

אני קורא לפורום, כעפר לרגלי הרבנים שבו, אם יש לכם הוכחות, אם יש דברים קונקרטיים שאתם באמת בטוחים בהם ואתם יכולים להוכיחם, תצאו איתם לציבור. "תלכלכו את הרחוב ואת הפה" כי מה שהולך עכשיו עם כל הספקולציות והספקות מלכלך הרבה יותר.
קחו אחריות אמיתית על הדברים שאתם מפרסמים ואל תפוצצו פצצה בלי לתחום אותה בהגדרות ברורות למה היה, מתי ולמה.

תמונה
77. שקר
2/18/2010
ישיבות ועוד ישבות זה לא דין תורה
תמונה
78.
יוסף דעת יוסיף מכאוב 2/18/2010

לא נראה סביר שעשרות אנשים רציניים שהתכנסו היום, כל מטרתם היא צמאון לשפיכת דמו של הרב אלון . נראה שהנכון הוא שהם עשו זאת מתוך דאגה ואחריות לדור הצעיר שלא ייפגע ממקרים כאלה ומתוך כאב עשו זאת.

גם פורום תקנה מאשר שהרב אלון הוא בעל זכויות,

כנראה שמסרים מורכבים לא תמיד מובנים כהלכה.

מי שראה ברב מוטי אלון פילוסוף הגותי העונה לשאלות אמונה, כנראה שאיננו יודע מהי מחשבת היהדות ואם הוא רוצה דו´קא רב המצטיין במחשבת היהדות, נפנה אותו לכתביו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל.

צריך לציין שלא כל הטוען להבנת שיטתו של הרב קוק, אכן מבין אותו.

הרב אלון הוא באמת איש מסביר פנים, שזכה לא אחת ללמד בעמקות, אבל בשום פנים איננו הוגה דעות היכול לענות למורי נבוכי הדור על היסוסיהם בהגיון צרוף ממקור אלוקי .

נתפלל שיעמדו לו זכויותיו הרבות ושייסלח לו בשמים ובארץ, אם הדברים נכונים.

תמונה
79. צדקה ולא הוראה
נחמה 2/18/2010
רק את הקב"ה צריך להעריץ. בן אדם ראוי מקסימום להערכה, לא להערצה.

הרב אלון דיבר אתמול על אהבה, אהבה, ועוד אהבה. רציתי לשאול אתכם: האם זוהי תגובה הגיונית? נניח אם הייתם נאשמים בשדידה והייתם נתפסים או חשודים, האם מישהו היה נותן לגיטימציה לתגובתכם, אם הייתם אומרים: אמשיך לאהוב. אהבה...אהבה...אהבה...אהבה ושמחה מתוך ייסורים...
מדוע הרב אלון ממשיך להאכיל אותנו בלוקשים? מדוע אמונה אלון דיברה במקומו אחר כך? האם אין לו פה?

נדמה לי שמה שצריך להסיק מכך הוא שהרבנים צריכים להיות פתוחים יותר לדיאלוגים עם תלמידיהם. לפתח את החשיבה העצמאית שלהם ולא להתבייש להודות שטעו, או שעליהם לעיין בספרים נוספים כדי להשיב. באופן זה גם יפתחו את החשיבה העצמית של התלמידים וגם יעמידו את הרבנים בפרופורציות משום שבטוח שרק מעטים מאד יודעים לענות על הכל מיד.

עליי להתוודות שכששמעתי שהרב אלון קיבל מינוי להיות רב ישיבת הכותל סברתי שהוא לא יוכל לעמוד במשרה הרמה הזאת. ייתכן שהעמיסו עליו יותר מדי והעומס הביא לשבירה. ועדיין זכויותיו מרובות.

אילו היה לו אומץ לקום ולהודות גם עכשיו, היה מגיע לדרגה גבוהה מאד בישרות.

הוא יוכל לעסוק במפעלי צדקה, אך לא בהוראה, אם הכל יתברר כנכון.

בנקודה זו המליכה עליה הציונות הדתית מי שאיננו ראוי לכך.
תמונה
80. לפרופ לנדאו
מ.ש. 2/18/2010
דומני שכשהרב ליכטנשטיין אמר שיעסוק בפלדה, הוא רצה לומר שלא יעסוק עם בני אדם, אולם שמעתי הצעה טובה יותר שיעסוק במפעלי חסד.
תמונה
81. אין הדור יתום שהרב ליכטנשטיין שרוי בתוכו
ברנש 2/18/2010
ואינני מתיחס לעיקר העניין אלא לאופן שבו הרב ליכטנשטיין מציג את הדברים: מתוך אובייקטיביות, מתוך רוחב דעת, מתוך צער - שילוב של יידישקייט ומענטשקייט.

ולמען הסר ספק, אינני מתלמידי הרב ואני רחוק למדי מדעותיו הפוליטיות, (גם לגבי הרב אלון אין לי שום פניה), אבל כולי נפעם מהשיחה שלו.
תמונה
82. I will not believe it
Rubin 2/18/2010
We are following these events with much pain and anguish. Rav Elon has given us so much chizuk, love for Yahadut and love for Eretz Yisrael. My heart breaks for him, his wife and children. Despite the stature of Rav Lichtenstein and others, I will never believe it to be true.
תמונה
83. למס´ 23 - לא הבנת!
תלמיד גדול הדור הרב ליכטנשטיין 2/18/2010
לבוגר הגוש וחורב - מו"ר הרא"ל לא התכוון שחורב היתה כישלון בזמן הרב מוטי, אלא לפני זה, והרב מוטי הוא זה שהצמיח את חורב והפך אותה למקום מוצלח כל-כך. הוא השתמש בזה לתיאור שבחו של הרב מוטי, ולהצגת גודל הטרגדיה של המציאות המטורפת הזאת, של רב חשוב ובעל זכויות רבות כל-כך שמעד ונפל שוב ושוב. אין כאן שום הוצאת שם רע על חורב ולא עיוותי מספרים - זה היה המצב לפני בואו של הרב מוטי, פחות או יותר, והוא אכן השתנה מן הקצה אל הקצה בשנים שהיה שם, בכמות ובאיכות.
אל תתצטער שלמדת בגוש - אשריך שזכית, כמוני, ללמוד אצל צדיק הדור, הגאון הגדול ואיש האמת הרב ליכטנשטיין!!!
תמונה
84. למה הוא לא נתבע לדין תורה?עדיף מבית דין שדה. (ל"ת)
אלי בובליל ר"ג 2/18/2010
תמונה
85. גדול הדור
גרשון 2/18/2010
אין בציבור רבים בסדר גודל של הרב ליכטנשטיין אני מכיר אישית וקרוב מאוד הן את הרב ואת המקרה שהוא הביא כדוגמא בראשית דבריו בין זכר לנקבה איש אמת הרב ליכטנשטיין יש מעטים אם בכלל בדרגתו
תמונה
86. ל-8
שי 2/18/2010
מה העניין? אדם בא ומפרגן בשיא האמיתיות לרב שאינו רבו, ואתה מוציא אותו שחצן? ומוסיף עוד הערה צינית? בשביל מה? לא נמאס לנו מהמריבות המטופשות האלה בציבור?
תמונה
87. למה לא הלכתם למשטרה?
חילוני 2/18/2010
אם זה פלילי. שהמשטרה תטפל. אם לא - הייתם מרחיקים אותו בשקט מהתפקיד. פשוט שייתפטר ויילך לחיות את חייו ולעסוק בענייניו. אבל עכשיו, גם אנשים כמוני שלא שמעו עליו עד היום מכירים אותו רק דרך הסיפור הזה. למה זה היה טוב?

אגב, מה שמתואר, לכאורה, זו הטרדה מינית תוך ניצול יחסי מרות. זה לא משנה אם זה נעשה לגבר או לאישה. היה נחמד אם החברה הדתית הייתה מקבלת הומוסקסואליות קצת יותר טוב - אבל כדאי להבין שפה זה לא העניין.
תמונה
88. הווה דן אדם לכף זכות.
אבי קריות 2/18/2010
המלבין פני חברו ברבים - כמוהו שופך דמים. תנו למערכת צדק מאוזנת ובעלת יכולת לטפל בנושא ומכאן ואילך החרישו. אם החרש תחרישו רווח והצלה יבוא ממקום אחר... כל התייחסות נוסף היא בבחינת חילול השם גדול.
תמונה
89.
חגית 2/18/2010
פורות תקנה ביזיון לציבור שלנו!!!!
תמונה
90. חכמים אך לא בית דין (ל"ת)
עוזי 2/18/2010
תמונה
91. הגונים אך לא מספיק (ל"ת)
עוזי 2/18/2010
תמונה
92. התובע הוא השופט הוא המוציא לפועל
עוזי 2/18/2010
1.דברי הרב נוגעים ללב
2.בהיעדר מהלך משפטי עם עדויות ,הוכחות, מתן פתח התגוננות לנאשם
3.התובע הוא השופט הוא המוציא לפועל
4.בסופו של דבר נגרם נזק לרב,לפורום ולצבור
5.אם הרב אשם באיזו זכות הניחו לו להסתובב חפשי ובכך לגרום לנזק לחפים מפשע
6.אם הוא לא אשם באיזו זכות הרסו חיי משפחה
תמונה
93. חברי פורום תקנה - אתם מתראיינים יותר מדי בתקשורת
אדם 2/18/2010
כבוד הרבנים במקומם מונח אבל מספיק כבר. כולם כבר הבינו במה מדובר. ספרתי כבר מניין ראיונות, הודעות לעיתונות, הצהרות ושיעורי פומביים של חברי הפורום. די כבר. ההצהרה הראשונה הייתה מספיקה. מעכשיו אינכם מוסיפים דבר מלבד הדאגה לכבודכם ומעמדכם.
תמונה
94. תמיכה ברב מוטי אלון!
רוני 2/18/2010
כנסו לתמוך ברב מ וטי אלון חשוב מאוד!!
http://itzikc20.kuchi.be/alon/alon.php
תמונה
95. "לא תעשה לך פסל..."
יהודי 2/18/2010
טוב שהמקרה ומה שקרה פורסם, וחבל שלא פורסם קודם. אני סבור, שהרבנים, בניגוד לדורות העבר, מנסים לנחס לעצמם פונקציות שלא היו להם מעולם: מנהיגי ציבור, יועצי נפש. זה לא תפקידו של הרב. הרב פוסק הלכות ומלמד תורה. כתוצאה משינוי בתפקידיהם של הרבנים וקבלת המודלים החרדיים בציבור הדתי-לאומי, חלק מהציבור גם נפגע.
תמונה
96.
@@@ 2/18/2010
ואפילו אם נניח כי הרבנים מצאו פסול בדברים שנעשו בהתייעצות פרטנית - היו צריכים לגזור על כל הרבנים באופן ציבורי ומפורסם שרבנים אינם רשאים לייעץ ביחידות.

עדיין אין שום רע אם רב שיכול אולי להיכשל ביחידות מעביר שיעורי פרשת שבוע בציבור ובטלוויזיה.

זה היה הרבה יותר דיסקרטי.
ולא הורסים את החיים של אדם בצורה כזו. ממש דיני נפשות.

=========================
מעניין שקם פורום תקנה דווקא לעבירות כאלה.
למה לא קמים פורומים למצוות אחרות, לא פחות חשובות, כגון: אי הלנת שכר, רכילות וכדומה?

===========================
אין צדיק בארץ אשר יעשה טוב ולא יחטא, ולכל אחד יש הדברים שהוא נכשל בהם. אם ננדה כל אדם מחמת חטאיו - לא יישאר אף אחד לא מנודה.

=============================
אבל גדול ליהודים ההתנהלות של פורום תקנה.
צום ובכי ומספד.
תמונה
97. הרב חזר בו
רביב 2/18/2010
האיומים היו רק משפטיים ולא איומים באלימות.
אני מחכה שלאט לאט הרב המכובד יחזור בו יותר ויותר.
תמונה
98. דברים שאמר הלילה הרב יהושע שפירא
יהודי כאוב 2/19/2010
http://www.yrg.org.il/show.asp?id=37186
תמונה
99. עוד יותר כואב מהמקרה שקרה...
כואב 2/19/2010
עוד יותר כואב לי מהמקרה הנורא שמאשימים בו את הרב מוטי אלון (בלי כניסה לשאלה מה באמת קרה שם, כי זה לא עניינו), יותר כואב לי מזה, זה הדופי והספק וההכפשה שאנשים מטילים בלשנום ברבנים הקדושים, גדולי הדור של ימינו, חברי פורום תקנה.
הזהרו מאוד מאוד בכבודם של תלמידי חכמים!!!
אם כל הכבוד, השאלה פה היא לא האם אנחנו השתכנענו, אנחנו, הקטנים שבציבור לא חלק במשוואה!!
הזהרו בכבוד תלמידי חכמים!!!!
תמונה
100. האמת בסוף תצא לאור-הפרקליטות תתערב
מנורה 2/19/2010
יש לנהוג בכפפות של משי בגביית עדויות מאותם שנפגעו/נוצלו לכאורה (והפגיעה כידוע היא לכל החיים).
אין לזרות מלח על פצעי נפשם וגופם. פירסום שמם ברבים, יביא להרס משפחותיהם ועתידם.
הצרה היא, שסוללת עורכי דין צמרת של ה"עבריין" תעשה שמות במתלוננים בחקירה נגדית - ומסיבה זו, רוב הנפגעים/נפגעות, מסרבים להגיש תלונות לרשויות.
תמונה
101. להבדיל בין צדיקים אמיתיים לת"ח בינוניים
אברהם 2/19/2010
מהרבה תגובות והשבר של אנשים שהיו קשורים, צריך לחזור ולומר את האמת הידועה, כפי שקרה בזמן הגירוש, אנשים ובפרט הנוער לא יודע להבחין בין גדולי הדור הצדיקים האמיתיים לתלמידי חכמים דרשנים בינוניים שיש להם זכויות רבות, אך לא הם ´מנהיגנו הרוחניים´. הרב קוק החפץ חיים, החזון איש, הרב שפירא, יבלח"א הרב אליהו, אלו רבנים גדולים אנשי אמת וצדק, הרב אלון שיש לו זכויות רבות, לא נמנה על ´גדולי התורה´ של הציבור הדתי, והקפצת רב אהוב ויקר לשורה הראשונה של גדולי הדור היא זו שגורמת ל´משבר´ כל כך גדול. הגיע הזמן להבין שיש מדרגות בקרב חכמי ישראל.
תמונה
102. broken
BROKEN 2/19/2010
this whole parsha broke me. but thank you rabbi levenstein for showing us the whole picture.
תמונה
103. מסכימה עם תגובה מס.84 (ל"ת)
ידידה 2/19/2010
תמונה
104. חינוך ע"י ההורים !!!
טלי (תירוש) וינר 2/19/2010
עלינו, ההורים הצעירים
וגם ההורים הוותיקים
לשלוח את הילדים והנוער
ללמוד במסגרות רגילות
של לימודי בוקר עד אחר הצהריים
ולוודא
כי הילדים והילדות שלנו
ישנים כל לילה
במיטה שלהם
בבית
גם אם הבית קטן
והבלאגן בו גדול
לא להוציא נוער
מהבית
אני כאמא - ובן זוגי כאבא
חייבים לסגור כל יום
ולסכם את יומו של הבן/הבת
ארוחת ערב משפחתית
רחצה
ארגון תיק
לינה משפחתית
-
ההפקרות מתחילה בכך
שאנו מחפשים בחוץ
מי יחנך לנו את הילדים
איזו פנימיה טובה
מסגרת חינוכית שמרחיקה
מאוד מרחיקה את הבנים והבנות
מהשגחת ההורים
ואז
אבוי, לפעמים
קורים דברים לא מתאימים
ואנו מתעוררים למצב הזוי
-
נכון, גם אני למדתי בפנימיה
למדתי במדרשיית עמליה
מקום נפלא, חינוכי, חשוב
אך לצערי הרב
כאמא אני יודעת
לא הייתי שולחת בת/בן
לשלושה שבועות מהבית
-
מי יודע
מה עלול להתרחש
ביום אחד
בשבוע אחד
בשלושה שבועות
??????????????
לעניות דעתי
כל נושא הפנימיות לא רצוי
מבטל את תפקיד ההורה כמחנך
יוצר ריחוק והפחתת אחריות
וכמעט ביטול סמכות ההורים
-
זה אולי קצת נח
אבל המחיר עלול להיות כבד
-
לגבי התלות ברבנים
זו עמדתי
עלינו לכבד את הרב - כמורה
כיבוד הורים ומורים
אך לא להתלות על הרב
ביחסים תלותיים רגשיים ושכליים
-
אפשר להתייעץ עם אמא ואבא
עם סבתא וסבא
עם המורה והרב
אך לא באופן ממלכתי כזה
שמסמיך את עצת הרב
ומבטל בעיני הצעירים
את כל עולם הבית והמשפחה
-
אין לי רעיון גדול
רק דאגה לנוכח תופעה
שלעניות דעתי
אינה מוצלחת
של הוצאת הנוער מהבתים
ושילוחם להתחנך
אצל אנשים טובים ונערצים
שיחנכו אותם
יותר טוב מאיתנו
-
לא טוב בעיני
-
כל טוב
ושבת שלום
טלי


תמונה
105. לא פשוט אך קושיה חזקה על הרב
אהרון 2/19/2010
בראשית דברי אני רוצה לומר הקושיה על הרב ליכטנשטיין היא מתוך ענווה גדולה. מדובר באדם אציל נפש שיראתו קודמת לחוכמתו ויש הרבה חכמה. הוא גם היה תלמיד חשוב של הרב שלמה זלמן אוירבעך ולמד הרבה באהבת אדם צניעות ואצילות . ןשאלתי היא אחת איך אפשר להגיד לאדם שהרביץ תורה ברבים (יותר מכולם ) לעבוד ב"פלדה" מה הקשר? הרב אלון השקיע את כל חייו לחינוך העמיד עשרות אלפי תלמידים (לפחות) באמת ניתן לצפות כי הרב חיבוד במפעל פלדה? מכיוון שאתם חברי הפורום קודם כל מחנכים כלל ראשון בחינוך זה לא לרסק לגמרי את האדם אלא לבנות אותו. למה לא חשבתם לאפשר לו לדוגמא לעשות דברים חינוכיים שלא במגע עם תלמידים? נניח שיעורי תורה נניח שיחות בטלוויזיה או עריכת חופות? למה הריסה גורפת ? ושאלה משנית מה הייתם עושים עם הרב היה גולה לחו"ל ?
תמונה
106. חבל....
אלמוני 2/19/2010
חבל שזה קרה
תמונה
107. donwt believe (ל"ת)
sam 2/19/2010
תמונה
108. לניצן54 - "אין עוד מלבדו".
פרופ´ דב לנדאו 2/19/2010
בעה"י
שלחתי תגובה לניצן 54 ולכולם, והיא אבדה כנראה בים האינטרנט.
אף אני מעריך מאד את הרב ליכטנשטיין מפגישות מעטות ומקריאה רבה בדבריו ומשמיעת שיעוריו לפני שנים בתל אביב, אבל בעיני הוא רק רב גדול במידה שעדיין אפשר לדבר עמו בגובה העיניים. אסור היה להפוך את הרב אילון לגורו, אבל עכשיו אסור לעשות זאת לרב ליכטנשטיין. חבל שתלמידיו עושים זאת.
יש לי בעיה עם החיספוס של הליטוואקים. כמי שמבין בטיבן של קונוטאציות של ימינו, אסור היה לרב להשתמש בביטוי "זכר ונקבה" עבור בני אדם. זה חושף יחש כלפי מי שנצטווינו ב- "ואהבת לריעך כמוך".

כבר כתבתי שהביטוי ,יעסוק בפלדה" אינו הולם תלמיד חכם מפני שהוא ציני. גם ההערה בענין למדנותו של הרב אילון בפרשנות ובמחשבה תמוהה, כי קושיא גדולה היא למה היה צריך להוסיף את ההערה "בהלכה פחות". האם זה מגוף הענין?

לפני שנים הצהיר הרב ליכטנשטיין בבר אילן שהניספים בשואה לא מתו על קידוש השם כי לא מבחירה מתו ולא היתה להם ברירה. אם זו הלכה אז וודאי אין מורים כן וברור לכל שהיא לא פשטה ברבים. עם זה ברור גם שראש ישיבת גלנטה הרב הגאון יהושע בוקסבוים וראש ישיבת אויהל הרב הגאון עוקר ההרים הרב דוד מייזליש שהלכו כמו אלפי רבנים אחרים עם צאן מראיתם לאושוויץ על אף שהיתה להם ברירה הם לא קידשו את ה?
היום "להיות ליטואק" אינו תרוץ לכל הדברים הללו. קל הוא לומר "ייקוב הדין את ההר", אבל היום יש הרים שאינם מתקופפים לדברי אדם אלא אם כן הם בפרוש דיינים.

רבותי החכמים מורינו ורבינו שאת מימיהם אנו רוצים לשתות: "הזהרו בדבריכם" אם אתפ רוצים שהציבור יקבל אותם.
ועל מי יש לנו להשען? על אבינו שבשמיים בלבד.הם
תמונה
109. כ"כ עצוב... (ל"ת)
חגית 2/19/2010
תמונה
110. העולם
סכנה דת 2/19/2010
הרב אילון זכאי. הרב אלעזר אבוחצירא זכאי. הרב דרעי זכאי. ברוך גולדשטיין זכאי.הרוצח יגאל אמיר זכאי. כל מי שמאמין כמוני הוא זכאי. והחולק על אמונותי חייב. זה מה שנקרא אמונה.אנחנו מאנינים בני מאמינים בעוורון... עוורון מחשבתי הוא בסיס האמונה. תשאלו את המוסלמים.
תמונה
111. הניקץ היום?
תינוק שנשבה ונפדה 2/20/2010
חברים, זמן לעצור לנשום. ייתכן שזהו אות משמיים הבא לומר: חדל יהירות. חדל להיות מעל לחוק. חדל להיות צדיקים יותר מהאפיפיור. הציבור הדת"ל הינו ציבור ככל ציבור. יש בו ערכי ומושחת, מוסרי ותאב, בונה והורס. ככל ציבור אחר. לא טובים יותר ולא רעים. מסר משמיא.
תמונה
112. הרשעה וענישה בלי הליך הוגן
יִצִי גורדון 2/20/2010
לא משנה מה יתברר בסופו של דבר, הרב אלון הוא אדם טוב שכל כולו הוא עשייה למען האחר והכלל, והוא היה שם בשביל המון אנשים כאשר היו צריכים עזרה וייעוץ (כולל אני). ברובד האישי, מתוך היכרות אישית עם הרב אלון קשה לי להאמין לדברים, זה פשוט לא מסתדר לי עם האדם שאני חש שאני מכיר אותו היטב.

יחד עם זאת, אם אמנם היה משהו פסול, אז זה פסול ואינני מצדיק את זה, ואני ודאי מרחם על אותו נער או נערים שנפגעו, אם הם נפגעו.
אבל גם אם יוכח ויתברר שהיו מעשים פסולים, זה לא יפסול בעיני את כל דמותו ואת כל פועלו, ואת כל הטוב שהוא עשה ועושה למען רבים כל כך. המשמעות בעיני תהיה שהוא אדם מסכן עם נטייה פנימית שהוא נלחם בה והדחיק אותה, ומצא את עצמו בדילמות נוראיות במשך השנים כמי שמחנך ומייעץ לאנשים ומהווה דמות מופת שאמורה להוות דוגמה לציבור כה גדול, וכאדם ישר שנאלץ אולי לעשות שקר בנפשו ולהסתיר את הדברים ולהדחיק אותם, עד שבסוף אולי זה התפרץ בעוצמה בלתי נשלטת לכיוונים אסורים.

בכל מקרה אני סבור שמגיע לו הליך הוגן - הליך נאות (Due Process of Law) לפני שמפרסמים ושוחטים אותו בתקשורת (דבר שבמקרה שלו משמעותו כבר ביצוע גזר דין), כפי שאפרט להלן:
ישנה הצעת חוק שלפיה ככלל לא יפרסמו שם של חשוד עד שמוגש נגדו כתב אישום - כאן לעומת זאת:
לא רק שלא הוגש כתב אישום, לא נפתחה חקירת משטרה, ואפילו לא הוגשה תלונה למשטרה. יש רק פורום של רבנים, מכובד ככל שיהיה, שאין לו הכשרה, ניסיון ומקצועיות בתחום של חקירת עדים והבנה האם האדם דובר אמת או שלא, האם הוא המציא זאת, האם הוא פירש זאת בצורה לא-נכונה או מוגזמת, האם אולי המתלונן מאמין לזה ממש ושכנע את עצמו בנכונות הדברים אף שלא התרחשו או לא התרחשו כפי שהוא תיאר. גם הודאה של אדם איננה מספקת במשפט הכללי ובדין היהודי כדי להרשיעו אוטומטית - יש הרבה פסיכולוגיה מאחורי זה וסיבות שבהם אדם יודה בדברים אפילו שאינם נכונים בכלל או בחלקם, או אינם מדויקים (תיאורטית - מבלי להתייחס למקרה הנוכחי, לדוגמה - מרגשי אשם של אדם דתי על עצם היותו הומוסקסואל - הוא עלול להודות במקרים ובמעשים שונים מתוך תחושות אשמה אף שלא חטא כל חטא פלילי או מוסרי כלפי קטינים או מי שסרים למרותו ולא פגע באף אדם, ומודה רק בגלל שהוא מרגיש אשם מבחינה דתית שהוא הומוסקסואל, וכיו"ב). בכל הכבוד, יש מקצועיות של חוקרי משטרה, תובעים ושופטים המנוסים באומנות מורכבת ולא פשוטה זו, והכשרה וניסיון זה אינם חלק מההכשרה של רבנים (גדולים ככל שיהיו) וגם פרופסור אקדמאי למשפטים (שוב - נכבד ומוכשר ככל שיהיה).

תחושתי היא שאם היו מעשים פסולים תוך ניצול יחסי מרות, שהמשטרה תחקור, גם אם המתלונן לא מסכים להתלונן במשטרה. שהם ינסו לשכנע אותו, או יבררו על מתלוננים נוספים, וכו´ (שיחקרו בדרכים יצירתיות עד שיבררו מה באמת קרה- זה תפקיד המשטרה).
לא בריא שיצרו מצב ביניים לא ברור - לא לכאן ולא לכאן - הפורום הזה שכוונותיו על פניו באופן כללי הן טובות, בפועל יצרו מצב של הרשעה בלי מיצוי הליך חקירה ושפיטה נאות. מצד אחד הסנקציות שלהם חזקות כמו בית משפט ואולי יותר - הגלו אותו מעשייתו הציבורית והרבנית, הטילו עליו מגבלות, לחצו עליו, עקבו אחריו ואיימו עליו לפרסם, ועכשיו גם פרסמו את "פסק דינם" ברבים, ומאידך - לא ניתנה לו אפשרות אמיתית להוכיח בפני מנגנוני חקירה מקצועיים משטרתיים ומשפטיים את האמת, תוך מתן כל הזכויות הדיוניות והמהותיות והאפשרויות להגן על שמו ולהוכיח את טענותיו.

נניח למשל, תיאורטית, שיסתבר שכל חטאו האמיתי הוא שנתגלה שהוא הומוסקסואל ואפילו נניח שהיה לו קשר עם גברים בגירים, אך הוא לא הטריד או פגע בקטינים או במי שנתונים למרותו. בבדיקה משטרתית ומשפטית לא היו מוצאים בכך כל פסול - אין בכך כל עבירה וגם לא פסול מוסרי מבחינה חברתית כללית, ואילו פורום רבני היה רואה בכך דבר מזעזע שאדם במעמד כזה יתגלה כהומוסקסואל וכו´, והם אולי היו מפעילים עליו לחצים שיפסיק ושיתנתק מעבודתו הציבורית-רוחנית כדי לא להשחית את הנוער, והם אולי היו מאיימים עליו שאם לא יעשה כן יפרסמו זאת בתקשורת. בעיני הפורום הרבני הם כנראה יראו בכך עבירה חמורה וכו´ ואילו מבחינה פלילית וציבורית-כללית אין בכך פסול.

זאת אומרת שלא הייתה לרב אלון אפשרות אמיתית להתגונן, לטעון ולהוכיח את עמדותיו בפני ערכאות או רשויות חקירה נייטרליות שאין להם משוא פנים לגבי העניין. הפורום המדובר יותר מדי נוגע לעניין, והם נגועים בדעה קדומה משמעותית כאמור. יתכן גם מעבר לכך, שבשל ההשלכות של כל הסיפור על הציבור הציוני-דתי בכללותו, אשר רבני וחברי אותו הפורום הם חלק ממנו ואף ממנהיגי אותו ציבור, הרי שהם ממש נוגעים בדבר ובעלי עניין, ואינם נייטרליים ואינם יכולים להיות שופטים או דיינים נטולי משוא פנים, ולפיכך מנועים באמת מלדון ולהכריע במקרה.

מנגד אבקש להדגיש שקיומו של פורום כזה הוא כן חשוב, בהיותו כתובת רבנית ו"פנים מגזרית" לנפגעים שבלעדיו לא היו פונים לאיש, מחשש שלא יאמינו להם בטענותיהם כנגד דמויות רבניות או חינוכיות שפגעו בהם. אך פורום כזה לא צריך להיות פורום חוקר, תובע ושופט בלא ההכשרה, היכולות והסמכויות המתאימות לכך. פורום כזה צריך לתמוך בפונים ולעודד אותם, לתת להם אוזן קשבת ותחושה שאינם לבד ושמאמינים להם, אך עליו לסייע ולכוון אותם לפנות למשטרה ולתמוך בהם לאורך התהליך, וכן להפנות אותם לגורמים טיפוליים. אך כאמור לעיל, לא להיות הפורום החוקר, התובע, השופט והמוציא לפועל של גזר הדין.

לסיכום, אינני חסיד שוטה שלא מאמין שלרב גדול ולאדם גדול יכולות להיות חולשות, וכי אדם כזה לא יכול להיות נתון ליצרים ולחולשות. אך הדבר טעון הוכחה, ואין די בהאשמות או בתלונות של איש/אנשים כדי להפוך זאת לאמת מרגע שהועלו ההאשמות בתקשורת או בפני פורום כלשהו. רבים המקרים לצערנו של תלונות שווא למיניהם שהוגשו כנגד אנשים והוכחו בסופו של יום כעורבא פרח.
ראוי שלכל הפחות יינתן לו הליך נאות והזדמנות נאותה ואמיתית להגן על עצמו ועל שמו ועל משפחתו לפני שיורשע בדין התקשורת, הציבור והפורום המדובר. הזדמנות זו אמורה להינתן לכל אדם מן השורה, ואין הצדקה לכך שזכויותיו יהיו פחותות מכל אדם אחר. יתרה מזאת, דווקא מתוך היכרות אישית איתו וכל הטוב שיש בו וכל החסד והתרומה שלו לפרט ולכלל (ועל כך אין חולק), ראוי שידונו אותו לכף זכות וייתנו לו ליהנות מהספק ולהוכיח את צדקתו לפני שיפורסם ויורשע בדין הציבור והתקשורת.
בל נשכח שאדם הוא בחזקת חף מפשע עד שיוכח אחרת.

בתקווה לטוב.

יִצִי גורדון
תמונה
113. האם הם נפגשו עם המתלוננים?
אורית 2/20/2010
שמתילב, כי בכל הפרסומים של פורום תקנה, הם מעולם לא ציינו שהם נפגשו עם המתלוננים. תמיד הניסוח הוא: קיבלנו מידע, שמענו תלונות.
האם יכול להיות שכל התלונות התקבלו על ידי שיחות טלפוניות, ושחברי הפורום לא נפגשו עם המתוננים, או שזו סתם הרשה מוטעית שלי?
תמונה
114. התעוררו אנשים...
זהר 2/20/2010
אף אחד לא יותר גדול מהקב"ה.
אסור להעריץ אף אחד, לתת לאף אחד מקום של גדולה יתרה.
הרב מוטי אילון הוא אדם כמו כולם, לא מלאך ולא אל. מי שהעריץ אותו כנראה טעה וחטא באמונתו בקב"ה.
רק אותו צריך להעריץ ולהישמע.
מה זה משנה כל הפולמוסים שאתם מעלים כאן, למה האמונה שלכם צריכה להתערער? למה לתקוף את הרב ליכטנשטיין?? הוא דוברו של ה´.
כשרב גדול כמו הרב מוטי אילון נופל, זה רמיזה שרק בורא עולם נערץ וגדול ואף אחד לא צריך לבנות לעצמו חצר חסידות והליכה עיוורת אחרי אדם, בשר ודם.
זה הזמן להתעורר לתשובה ולחשבון נפש גדול. אף אחד הוא לא מעל ה´ יתברך ואף רב לא אמור לנווט את הספינה שלו, כאילו תלמידיו מכושפים על ידו!!!!
אוי לנו מהדברים שעולים כאן ומעליבים רבנים שהם שליחיו של ה´. גם אני אהבתי לשמוע וללמוד מפי דבריו של הר´ אילון, אך מעולם לא הערצתיו או שמתי אותו לפני ה´!!
תמונה
115. שמחה בים העצבות
אריה 2/21/2010
עברתי על כל ההערות והתגובות
וחסרה לי תגובה אחת הרואה משהו חיובי בכל מה שקורה כאן.
אין לי רקע של דתי לאומי, אלא רקע ישיבתי ,ואני חושב שהציבור הגדול שנקרע ממה שקרה, וכן ממה שקורה בעקבות הפרסום (ואני בתוכם) חייב לראות את החלק הטוב בפרשה הזו בצורת פורום תקנה , פורום רציני ומקצועי שמוכן לנקות עבורנו את הלכלוך הטינופת ולא לנקות את הדברים אל מתחת לשטיח , ולתת לדברים להמשיך לקרות , כאילו שום דבר לא קרה (כמו שזה עדיין קורה בציבורים אחרים). אשרינו ואשריו של הציבור הדתי לאומי שיש לו צוות כזה שיכול לנקות את השטח, בשקט, ביושר, ובהחלטיות.
תמונה
116. לפרופ´ לנדאו
קרן 2/21/2010
מאוד אהבתי את העדינות שלך והדייקנות. אדם כמוך היה צריך להיות בפורופ זה כדי לאזן את ה"קסאח" הישראלי.
תמונה
117. ל-95-96: יצי גורדון ואורית: משהו מאוד בוסרי בחקירה
קרן 2/21/2010
אוד אהבתי את מה שכתבתם שניכם: אכן, לא נראה שהיה הליך חקירה הוגן והמתלוננים לא הופיעו בפני הפורום. בהחלט מעורר שאלות
תמונה
118. האם הקרן החדשה לישראל עומדת אחרי זה?
אור 2/21/2010
אחת ממטרות הקרן החדשה לישראל הוא לקעקע את המנהיגות היהודית-דתית. האם זו הסיבה שהמתלוננים לא הופיעו בפני הפורום והכל היה טלפוני

? האם הקרן החדשה לישראל עומדת אחרי זה? עיינו ברשימת הגופים הפלשתיניים וארגוני השמאל, (וכל מה שעשוי לקעקע את החיבור של העם לארץ וליהדות. אגב, גם תנועת ´קולך´) הנתמכים ע"י הקרן החדשה לישראל. קרן הבנוייה בעיקר מתרומות של האיחוד האירופי.
תמונה
119. חטא גדול חטאו פורום תקלה
מיקי 2/21/2010
רבני פורום תקלה חטאו חטא גדול.
אוי להם ואוי למי שממשיך להאמין להם.
תמונה
120. "וגם דוסטוייבסקי לא מקבל את זה... "???
מוטי 2/21/2010
"וגם דוסטוייבסקי לא מקבל את זה... "???
תמונה
121. הציבור האמוני היה מעדיף שהפורום ימנע מפרסום הפרשה (ל"ת)
רון 2/21/2010
תמונה
122. גמרתי להתלבט העפתי את הכיפה (ל"ת)
בוגר חורב 2/21/2010
תמונה
123. אני מכירה רבנית שיש עליה שמועות
קרן 2/21/2010
לפנות לפורום תקנה?
להרוס לרבנית הזאת את החיים?
מה פתאום! לא מגיע לה רצח אופי בגלל שהיא ותלמידה חטאו יחדיו.
אפילו שהתלמידה הזאת היא אחותי.
תמונה
124. אשריך הרב ליכטנשטיין
אבי 2/24/2010
יש לנו כוחות ונתמודד ללא ספק. אשריך על גילויי רגישות אהבה אחריות וקדושה.
תמונה
125. הרב אינו מגן בשתיקתו על אף אחד
ארז 2/24/2010


אדרבה,רוצים לשמוע בדיוק במה מדובר,לא יתכן שיחרצו דין בפומבי ולעומת זאת ידברו ברמזים עלומים על המעשים...אין זה מגן על הרב המואשם,ואין זה מגן על הקהל,כי אנשים חושדים שמדובר בגרוע ביותר.
צריך לדעת האם מדובר בדיבור לא נאות,בנגיעות אסורות,או בחמור מזה,וצריך לדעת אם מדובר בהסכמה או בכפיה!

תמונה
126. תרופה אחת ויחידה!
אביטל 2/25/2010
אנשים, תתקרבו לקב"ה באמת! לא על ידי אנשים כי אם ישירות אליו. תדברו איתו, הוא שומע אתכם והוא יקרב אתכם אליו ישירות.

אם יש רב שעוזר לכם לעבוד את ה´, מה טוב. אבל זה לא צריך להחריב לכם את העולם.

יש הקדוש ברוך הוא! (ראה עדי רן שם..)
תמונה
127. אם דומה הרב למלאך ה יבקשו תורה מפיהו
חרד אוהב וכואב 2/25/2010
כמעריץ הרב מוטי ומאזין קבוע שלו אני פונה אליכם אחיי:אל תתיאשו מן הגדלות בתורה!עשו אבחנה בין תלמיד חכם יקר מוכשר ומסור לבין צדיק מובהק!אין סיבה למשבר אמוני. אחים אהובים הגיע הזמן שנתפקח:די להסתפקות במועט ברוחניות. די עם העמדת מנהיגות תורנית של בינונים.אם הפסקנו לייצר צדיקים במחננו - נלך לאורם של צדיקים באשר הם.גם אם אינם בקיאים ב"אורות".גם אם הם פחות סחבקים.נקים מחדש תלמודי תורה וישיבות כמו פעם,בעולם הישן,ואז אולי נגדל כמו פעם צדיקים אמיתיים רבים.
תמונה
128. בורות נשברים אשר לא יכילו המים
פרופ´ דב לנדאו 3/11/2010
בעה"י למגיב מס´ 127
דמיונות תמימים לא ירפאו את שבר בת עמי. הכלל הוא שלא להחליף ביטחון באדם אחד בביטחון באדם אחר, ו"טוב לחסות בה´ מבטוח באדם".(תה´ קיח 8)וראה מה כתב ירמיהו על "הגבר אשר יבטח באדם", ואין זה משנה מה מראיהו "כי האדם יראה לעינים".

מה שמענין הוא ואולי גם אופיני, שהדיונים וזעקות השבר התחילו בתרועה גדולה אך עם הזמן לאחר 127תגובות (כשנות חיי שרה) שבה הדממה כשהיתה. האם הכל השתכנעו, או שמא הסנזציה דעכה ובאה עידן השיעמום. עד כאן היה איכפת לנו ומעתה אנו רוצים לישון בשקט. שא.

נראה לי שמכאן הוכחה שלכתחילה אסור היה לעורר את הדיון, ואף אני צריך להכות על חטא בגין השתתפותי.

תמונה
129. מוטי
אין עשן בלי אש 11/29/2011 12:57:00 PM
לדעתי פשטנו את הרגל ואת הכפה צריך להתחבד יותר לכיוון החרדים

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד