משאל כיפה

למי תצביעו בפריימריס של "הבית היהודי"

  • נפתלי בנט
  • יצחק זאגא
  • יונתן ברנסקי

יחצ

אסור לקבל סירוב בעלי מרות להופיע בפני פורום תקנה

לפורום תקנה יש הרבה יתרונות. וגם אם יש ביקורת, הרב משה שפטר מזכיר שאין כרגע שום אלטרנטיבה טובה יותר

הרב משה שפטר
י"ג תשרי תשע"ז, 15/10/2016 22:10

בהמשך לפרשת ראש מועצת גוש עציון דוידי פרל, אני מודע לקולות הצליבה הציבוריים הקשים הנשמעים בשבועות האחרונים כלפי פורום תקנה ועיקרה בנקודות הבאות: האם הפורום מהווה בית דין שדה במקום רשויות החוק במדינה, מי הסמיך את הפורום לעסוק בכך והאם הפורום אינו מוטה לטובת המתלוננות.

ראוי לציין כי פורום תקנה הוקם על מנת למנוע פגיעות על ידי בעלי מרות וסמכות בציבור הדתי. הפורום טיפל בפגיעות שנעשו על ידי הרב מוטי אלון, רב מפורסם ומשפיע בחברה הישראלית ובציבור הדתי לאומי בפרט, שבסופו של דבר הורשע על ידי בית המשפט. למרות גלי הביקורת חשוב לזכור כי פעילות הפורום מנעה את המשך הפגיעות בצעירים שהיו תחת מרותו.

בנוסף ראוי לציין כי פורום תקנה אינו פועל בחלל ריק אלא בתאום מלא עם רשויות החוק; כאשר מדובר בפגיעה מינית באדם בגיר, לא תיפתח חקירה פלילית כל עוד לא הוגשה תלונה מצד הנפגע או הנפגעת, והמציאות מוכיחה כי ישנם נפגעות ונפגעים חוששים מהגשת תלונה במשטרה בשל סיבות שונות חיוורותיות ותרבותיות שונות, כאשר ההימנעות מהגשת התלונה משאירה את האפשרות של הפוגע להמשיך ולפגוע בקרבן ובאנשים אחרים. לפיכך, קיומו של הפורום חיוני על מנת למנוע המשך פגיעה, כאשר הנפגע אינו מעוניין להתלונן במשטרה, ומהווה גורם הרתעתי בפני פוגעים פוטנציאליים.

בפן המגזרי חשוב לזכור כי הפורום התקבל באהדה רבה על ידי רשתות החינוך הגדולות בחינוך הדתי תיכוני, אגודות השירות הלאומי, פורום המדרשות ותנועת בני עקיבא. מוסדות אלו מקובלים בתחומי החינוך והמעשה על רובו המכריע של הציבור הציוני דתי. הפורום מורכב מאישי ונשות ציבור נכבדים מתחומי עיסוק שונים הפועלים בקוד אתי, בנהלים שקופים ובדיסקרטיות החיונית.

גם אם נקבל חלק מהביקורת על הפורום, העובדה היא כי כרגע לא קיימת אלטרנטיבה טובה יותר. יתכבדו המבקרים ויציעו פתרון אלטרנטיבי עדיף, אך שלילת הפורום במתכונתו הנוכחית ללא אלטרנטיבה הולמת תגביר האפשרות להגברת הפגיעות מצד בעלי המרות ללא כל פעולת עונשין או תגובה ציבורית שתבוא בעקבותיה. אם אנו רוצים למנוע פגיעה בבנינו ובבנותינו עלינו לתמוך ולגבות את הפורום, ואסור לנו לקבל סירוב של בעלי מרות להופיע בפני חבריו.

 

הכותב הוא ר"מ בישיבת בני עקיבא נתיב מאיר וחבר ארגון רבני ורבניות בית הלל

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגיות: פורום, תקנה
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. מוטת כנפי תקנה?
אלי 10/15/2016 10:28:00 PM
האם פורום ´תקנה´ מטפל בכל בעלי מרות חובשי כיפות הרוגות? האם גם במנהל, מנהל חנות או משרד עורכי דין? חשבתי שרק ברבנים ואנשי מוסדות חינוך.
תמונה
2. נכון אבל...
10/15/2016 10:29:00 PM
אם הפורום אינו גורם חוקי (והוא אינו) אז אי אפשר לחייב אנשים להופיע בפניו וזכותו של כל אדם לסרב. נכון שזה פתח לבעיות אבל בשביל זה יש רשויות מסודרות בחוק.

ולגבי הרב מוט אלון, בשביל היושרה יש להזכיר שהוא הורשע במעשים שונים ממה שפורום תקנה דיבר עליו, וההרשעה היתה למעשה קטנה (עבודות שירות על מעשה הנתון לפרשנות). כמי שקרא את כתב התביעה ואת ההרשעה עצמה זה הר שהוליד אפילו לא עכבר...

ובשביל הפרוטוקול, אני תומך בפורום תקנה ובקיומו.
תמונה
3. פורום תקנה- -ומגבלותיו
משה 10/15/2016 10:43:00 PM
אני חסיד של הפורום הזה- -מאידך אסור לשכוח שאף אחד לא מינה אותם ולכן זכותו של כל אחד לא להופיע בפניהם. עם כל הכבוד והערכה שלי כלפיהם גם אישית וגם עינינית אם הם נוטלים סמכויות לעצמם הם בבחינת:"מוכס העומד מאיליו"
תמונה
4. הבקורת באה ממקום אינטרסנטי
אישיהודי 10/15/2016 10:48:00 PM
ומחסידים שוטים של מישהו
תמונה
5. למה המשטרה זו האלטרנטיבה המיוחלת?
יואב 10/15/2016 11:47:00 PM
הרב משה יקר, בדיוק כפי שאתה כותב חשבנו לפני פרשת דוידי פרך. מה שהתחדש לאחרונה זה שמסתבר שפורום תקנה נוקט עמדה. התחושה שמתחילה לפשוט בציבור היא שאין בידם לברר את האמת ואף על פי כן הם יכולים לדרוש מהנילונים לשלם מחיר יקר (עזיבת מקום עבודה וכדומה). במקרים שבהם הצדר עם המתלוננים אכן הם מוציאים את הפוגעים ממעמדם שמאפשר להם לפגוע (עיין ערך הרב אלון), אבל במקרים שבהם לא ניתן לברר את האמת, הם חייבים להיזהר מאד מהטחת האשמות, ואני לא בטוח שהם זוכרים שאסור להם להיות מוטים אוטומאטית לצד שהם שמעו במקרה ראשון.
וכל זה אני כותב מתוך הנחה שלא הם אלו שהדליפו את הסיפור האחרון לתקשורת. אני באמת מאמין שלא בהם האשמה. לו הייתי חושד שהם אלו שהדליפו, ובכך פגעו גם במתלוננת וגם בדוידי, הייתי אומר שצריך לסגור את הפורום מיד ולאסור עליהם להתעסק עוד בעניינים כאלו לעולם.
תמונה
6. אוי אוי שפטר...
שולי 10/16/2016 12:04:00 AM
אדון שפטר,
של נעליך מעל רגליך כשאתה מדבר על הרב אלון שליט"א. מי אתה בכלל?
אין לך קצה קצהו של מושג מהאמבוש שחברי ´סכנה´ עשו לרב אלון ולא רק לו.
הרב אלון לא רק שלא עשה רע אלא עשה רק טוב ואלמלא מזיקי הפורום, שאין לו כל סמכות, הלכתית או חוקתית, הוא היה סוחף אחריו ואחרי תורתו הקדושה את עם ישראל כולו!

יש שם בפורום הזה אישה מסוכנת אחת ועוד כמה רבנים שרוקדים לקול החליל שלה מבלי להבין ומבלי לדעת ומבלי לחקור ומבלי לבדוק את האמת ואת הנתונים.

דבר קצת עם ראש הישיבה שלך לפני שאתה מכניס את ראשך הקטנטן בין ענקים.


הורים לתלמידים בכיתה של שפטר - תבדקו טוב טוב אם לא צריך להוציא את הילד משם. סכנה מוחשית לטוהר נפשו!
תמונה
7. ודאי שמותר
נ. 10/16/2016 1:26:00 AM
פורום תקנה הוא פורום חשוב ונחוץ, אבל מותר לכל אדם להחליט שהוא לא סומך עליו.
זה פורום שלא ברור מי ממנה את חבריו, הנהלים שלו לא ברורים לכול ואין גופים המבקרים את פעילותו.
ודווקא יש לו אלטרנטיבה - פנייה למשטרה.
האלטרנטיבה הזו לא מייתרת את פעילותו ולא גורעת מחשיבותו, אבל היא מאפשרת לסרב להופעה בפניו.
תמונה
8. הערה ל-6
משה 10/16/2016 10:42:00 AM
סגנונך מתאים לפורומים חרדיים סגנון ההפחדות מתאים להם- -אתה חסיד שוטה של מישהו?- -אולי כדאי שתשטוף את הפה במי סבון כמו שפעם היו עושים לילדים עם פה "מלוכלך"
תמונה
9. גם רבנים גדולים נופלים
ל-6 10/16/2016 2:12:00 PM
לצערנו ולצער תלמידיו של הרב אלון

מדוע הוא לא תובע תביעת דיבה את אנשי הפורום
את האישה ואת הרב אריאל הרב שפירא הרב אייזמן
ועוד רבים וטובים
כי הוא יודע את האמת
תמונה
10. לכל המגיבים שלא מסוגלים לראות מטר מעבר לקצה אפם!
אבשלום 10/16/2016 2:33:00 PM
יש כאן שאלה מוסרית וחינוכית! לא שאלה של חוק וזכויות פרט.
ברור שבעולם אידאלי מקום הבירור של התלונות זה במשטרה ומערכת המשפט. מה לעשות שמתלוננות נרתעות לגשת לשם וממש לא באשמתם!!! כל מי שמגיב שיפנה לנפגעת מינית הקרובה למקום מגוריו שתספר לו סיפורים מסמרי שיער על הגיהנום בחדרי החקירות ובדוכן העדים (וזה לא שהמערכות לא רגישות לסבל של הנפגעות)... אז ב"ה יש להן אלטרנטיבה שפוייה וראוייה שמטפלת בהצלחה בעשרות רבות של פניות בשנה ולא שמענו על משוא פנים או חוסר הגינות מצידם.
גם זכותו של נילון נבחר ציבור לשתוק בחקירת משטרה! אז מה?! זה ראוי?? אנחנו צריכים לקבל את זה??
מי שמסרב להתייצב ולמסור גרסא ראשונית בפני פורום תקנה שמורכב מקבני קהילות מקובלים שהוכשרו לשם כך כמוהו (ואף למעלה מכך) כמי ששותק בחקירת משטרה!! לא חוקית אלא מוסרית וחינוכית!!
אם נבחר ציבור בציונות הדתית, שהיה בתפקיד בכיר בבני עקיבא, מממה רבני ישובים במסגרת תפקידו מרשה לעצמו לסרב להתייצב ולתת גרסא בפני פורום ´תקנה´ זה מעיד על כך שיש לו מה להסתיר וגרוע מכך זה מעיד על זלזול ברבנים שהוא ממנה ביומיום, זלזול במסר החינוכי שיוצא ממעשיו: אם בארזים נפלה שלהבת מה יגידו אזובי הקיר?
האלטרנטיבה זה שמי שנרתעת לגשת למשטרה פשוט תשתוק ושאותם פוגעים ימשיכו לפגוע!! זה מה שאתם רוצים???
תמונה
11. ולמה שאקבל כאמת כל מה שנאמר שם?
וכי "בדיקה עיתונאית" נאמנה? 10/16/2016 4:12:00 PM
כל מה שעשית זה להביא מקרה מהעבר של הר שאפילו עכבר לא הוליד.
בפרשיות בהן היה מן האמת זה הגיע לבית משפט.
אם לא הגיע - כנראה יש לכך סיבה...
לא כל פעם שאישה מדברת עם עיתונאי זה מיד הופך ל"אמת לאמיתה".
להזכיר שכבר היה מקרה ש"עובדה" (אחד המקורות שלך...) רצחה אופי של קצין למרות שהיו כל העדויות כי פעל שלא כשורה עד שהתברר שהכל עלילה מונפצת, שקרית ורשעית.

האמון של בדיקות רבניות בינתיים הוכיח את עצמו "קצת" יותר מעיתונאים המתפרנסים מ"רצח" אחרים.
תמונה
12. הרבנים מנסים להשתלט על הציבור
הכוח עלה להם לראש 10/16/2016 4:43:00 PM
פורום תקנה הוקם כדי לטפל ברבנים, ולכן הוא מורכב מרבנים. עכשיו הרבנים רוצים שכל בעל מרות יתייצב לפניהם?! האם זה כולל את כל ראשי צוותים בחברות ההייטק או רק את ראש הממשלה והנשיא?
רבנים יקרים, תחזרו לגמרות, ותתעסקו בדבר היחידי שאתם מבינים בו.
תמונה
13. ללא נושא
ירדן 10/18/2016 1:20:00 AM
אין צורך ברבנים ופורום תקנה יש לפנות ישירות למישטרה
תמונה
14. ללא נושא
ירדן 10/18/2016 1:20:00 AM
אין צורך ברבנים ופורום תקנה יש לפנות ישירות למישטרה
תמונה
15. הם המציאו את עצמם ואין להם שום סמכויות לא מוסריות ולא חוקיות (ל"ת)
מני 10/18/2016 1:34:00 AM
תמונה
16. כמה טוב שהם המציאו את עצמם
יהודיה פשוטה 10/18/2016 4:04:00 PM
זה הטוב שבנו. שיש ביננו אנשים שפועלים עם אל. לא מחכים למשיח. אני כל כך גאה להיות חלק מציבור שיש בתוכו אנשים כאלה. הלואי והייתי מצליח לעשות משהו דומה בעניינים אחרים. גונבים פה על ימין ועל שמאל והמשטרה לא עושה כלום.
תמונה
17. בית הלל ותקנה - הלך הזרזיר אצל העורב. (ל"ת)
ראם 10/19/2016 12:37:00 PM
תמונה
18. ל16
יוסי 10/25/2016 10:30:00 PM
איזו תגובה יפה ונכונה.
ירבו כמותך בישראל
תמונה
19. לא צרכים תקנה
מימי 11/10/2016 9:21:00 AM
אין תקנה אלא להפריד בין הנשים והגברים במקומות העבודה לכל הפחות שאשה לא תשב בחדר לבד עם גבר זו היא תקנה כל השאר זה בילבול מוח

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד