משאל כיפה

למי תצביעו בפריימריס של "הבית היהודי"

  • נפתלי בנט
  • יצחק זאגא
  • יונתן ברנסקי

פרטי

האם ראוי שתלמידי חכמים יתעניינו גם בעולם החול?

"הרב לא ראה פחיתות כבוד או בעיה בכך שהוא יושב על שולחן האדריכל ומתכנן מטבח". הרב עמיחי גורדין על השאלה האם ראוי שתלמידי חכמים ורבנים יתעניינו גם בעולם החול

הרב עמיחי גורדין
י"א תמוז תשע"ה, 28/06/2015 09:25

'אני חי בשני עולמות. עולם של קדושה צרופה ועולם של תכנים של חולין... עולם החולין מתחבר עם הקדושה והוא מועיל... בהבנת עולם הקודש מתוך אספקלריה של עולם החול' (מו"ר הרב ליכטנשטיין הכ"מ, בראיון בשנותיו האחרונות)

                                                *                      *                      *

'...יסוד קיומו של עולם התורה וציבור היראים הוא בחיי תורה ויראה על טהרת הקודש, מתוך התבדלות מוחלטת מכל חיי ומושגי העולם החילוני של פורקי עול תורה... ' (הרב אלישיב זצ"ל, מתוך מכתב שפורסם ביתד נאמן תשע"ב)

                                                *                      *                      *

גדולי הדור שאליהם מכוון הציבור החרדי כיום, הם תלמידי חכמים עצומים שחיים כמעט ורק בעולם הקודש. גדולי תורה שאין להם דבר בעולמם מלבד התורה הקדושה. אריות כדוגמתו של גאון העולם, הרב אלישיב זצ"ל, שהיו שרויים בעולם הקודש בלבד.

מו"ר, הרב ליכטנשטיין הכ"מ, היה שונה. גם מו"ר היה שקוע בראש ובראשונה בעולם התורה והקדושה. שם היה מקומו ושם הייתה נפשו. מגיל ילדות ועד זקנה הגה הרב בתורת משה. ביום ובלילה, בשרב ובקור. אהבת התורה העצומה של מו"ר, גרמה לו בגיל שבע ללמוד משניות עם פנס כיס מתחת לשמיכה, כדי שההורים לא יראו שהילד לא הולך לישון בזמן. אהבת התורה העצומה של מו"ר גרמה לו שגם בגיל זקנה ושיבה הוא לא הפסיק למסור את נפשו על הרבצת תורה בכל מקום ואתר.

אבל בצד זאת, מו"ר חי גם בעולם החול. מו"ר לא ראה בהתעניינות בעולם החול משום ביטול תורה. מו"ר לא נרתע מלימודים כלליים. מו"ר לא ראה סתירה בין עולם הקודש לעולם החול. כשלמד מו"ר את לימודי הדוקטורט שלו באחת האוניברסיטאות ההישגיות ביותר בעולם ('הרווארד'), הקפיד הרב ללמוד בכל יום לפחות שמונה שעות גמרא. הרב לא חשב שעולם החול סותר את עולם הקודש.

לרב הייתה ראייה מרחבית. אנו, תלמידיו, נהנינו מכך בשיעורי הגמרא שלו, בהם ריחף בין סוגיות הש"ס, בחן, צירף וזיקק אותן אחת לאחת. ילדיו של הרב נהנו מהראייה המרחבית שלו גם בזמן שלמדו עם הרב בחברותא, וגם בזמן שהרב תכנן להם את המטבח בבית החדש שלהם. הרב לא ראה פחיתות כבוד או בעיה בכך שהוא יושב על שולחן האדריכל ומתכנן מטבח. הרב לא ראה סתירה בין שקידה בתורה לבין תכנון מטבח. הרב חי גם בעולם הקודש וגם בעולם החול.

הרב חשב שאדם שחי גם בעולם החול, הוא אדם שלם יותר. וכשהאדם שלם יותר, גם תורתו שלמה יותר. 

                                                *                      *                      *

'והיה כעץ שתול על פלגי מים,

אשר פריו יתן בעתו,

ועלהו לא יבול,

וכל אשר יעשה יצליח' (תהילים א:ג)

                                                *                      *                      *

'ועלהו לא יבול' - ...אפילו שיחת חולין של תלמידי חכמים צריכה תלמוד, שנאמר: 'ועלהו לא יבול'. (ע"ז יט:)

                                                *                      *                      *

דוד המלך המשיל את תלמידי החכמים לאילנות. הפירות של האילן הם עולם הקודש. העלים של האילן הם עולם החול. 'אשר פריו יתן בעתו, ועלהו לא יבול'.

בדורנו ישנם הרבה אילנות עמוסי פירות ונטולי עלים. אילנות שגדלו על טהרת הקודש ועל שלילת החול. אילנות גבוהים ומרשימים ששורשיהם נטועים על פלגי התורה ופירותיהם גדושים בתורה ובמצוות. תתברך ארצנו באילנות חשובים אלו.

זכינו להתברך גם באילן אחר. אילן, שעל אף ששורשיו היו נטועים על פלגי התורה ופירותיו היו מתוקים ועסיסיים, לא נמנעו ענפיו מלהצמיח עלים. הרבה עלים. האילן הזה, שבצילו חמדנו וישבנו, ופריו היה מתוק לחיכנו, היה אילן של פירות וגם של עלים.

העלים של מו"ר שמרו על הפירות שלו, העלים של מו"ר נשמו חמצן מהסביבה והזרימו אותו אל הגזע, העלים של מו"ר חסמו את החמה הקופחת לבל תפריע ליושבים בצל האילן, העלים של מו"ר היו נאים והפכו את האילן לטוב מראה ולתאווה לעיניים.

                                                *                      *                      *

'והיה כעץ שתול על פלגי מים,

אשר פריו יתן בעתו,

ועלהו לא יבול,

וכל אשר יעשה יצליח'

 המאמר יתפרסם בעלון השבת 'שבת בשבתו'

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהטרם התקבלו תגובות

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד