משאל כיפה

למי תצביעו בפריימריס של "הבית היהודי"

  • נפתלי בנט
  • יצחק זאגא
  • יונתן ברנסקי

Augapfel-cc-by

ההיסטוריה מחייבת אותנו לרגישות כלפי הזרים בתוכנו

חובתנו המוסרית צריכה להיות מופנית בראש ובראשונה לדאגה לרווחת תושבי השכונות ולפתרון מצוקתם, אולם צו התורה הוא " וגר לא תונה כי גרים הייתם בארץ מצרים". תגובה לרב אבינר

הרב רונן נויברט
י"ג סיון תשע"ב, 03/06/2012 18:02

סוגיית המסתננים איתה מתמודדת החברה הישראלית הינה סוגיה מורכבת וכל עמדה אשר מציירת תמונה בשחור ולבן, לכל כיוון שהוא, חוטאת למציאות.

חובה עלינו להכיר בקשיים הרבים איתם מתמודדים תושבי השכונות בתל אביב ולהזדהות עם כאבם. מציאות של עשרות אלפי מסתננים מייצרת תחושת פחד ופוגעת בתחושת הביטחון של התושבים המקומיים. על השלטונות ורשויות החוק לזרז את מלאכתם ליישוב המשבר, על מנת להגיע לפתרון הולם לבעיה בהקדם האפשרי בטרם יצא המצב משליטה.

עם זאת, אין בסיטואציה הקשה אליה נקלענו כדי להצדיק כל אלימות פיזית או מילולית כלפי חפים מפשע. ההיפך הוא הנכון, חובה עלינו לכבד כל אדם באשר הוא. יש לגנות בחריפות וללא סייג את כל גילויי האלימות מכל סוג ולמחות בתוקף כנגד כל הסתה לאלימות ואמירות גזעניות. זו אינה דרכה של תורה אשר "דרכיה דרכי נועם". על הציבור להשאיר עבודה מורכבת זו לשלטון החוק.

חובתנו המוסרית צריכה להיות מופנית בראש ובראשונה לדאגה לרווחת תושבי השכונות ולפתרון מצוקתם שהרי "עניי עירך קודמים". מי שמתעלם ממצוקתם ומרצו מופנה רק לדאגה לרווחת המסתננים, חוטא למוסר ולצדק החברתי. עם זאת, עלינו לזכור את הצו המוסרי של התורה "וגר לא תונה כי גרים הייתם בארץ מצרים". ההיסטוריה של העם היהודי אשר מרביתה הייתה בגלות, מחייבת אותנו לרגישות יתר למצבם של הזרים החיים בקרבנו. המורכבות הזו הינה מרכיב אינהרנטי בזהות היהודית החל מימי אברהם אבינו אשר שאף להיות אוניברסלי – "אב המון גויים", אך על מנת להגיע לשם הוכרח להיות גם "אברהם העברי" אשר עומד מעבר אחד בעוד כל שאר העולם נמצא מעברו האחר.

מורכבות זו באה לידי ביטוי במקומות רבים בכתבי הרב קוק (לדוגמא – מידות הראי"ה – ערך אהבה), ברם יותר מכל ראוי לצטט פיסקה קטנה ואיכותית מערפילי טוהר המבטאת בעוצמה את הדילמה והמורכבות: "אני אוהב את הכל, איני יכול שלא לאהוב את כל הבריות, את כל העמים. רוצה אני ממעמקי בתפארת הכל, בתקנת הכל. אהבתי לישראל היא יותר נלהבת, יותר עמוקה, אבל החפץ הפנימי מתפשט הוא בעזוז אהבתי על הכל".

כאמור, קל מאוד לשפוט לכאן או לכאן ממגדל השן, ללא ירידה לשטח ומפגש עם המציאות. ארגון "בית הלל" אשר פרסם עמדה ציבורית ברוח הדברים הנ"ל, יערוך ביום רביעי הקרוב בע"ה ביקור באזורי החיכוך, על מנת להכיר מקרוב את המצב בשטח ולבחון באלו דרכים יש בידינו לסייע למציאת פתרונות ברוחה של תורה שיש בה הגינות, סובלנות, ואהבת הבריות. אנו נחזק את ידי התושבים המקומיים ונקרא להם לשמור על החוק ולפעול לשיפור מצבם בדרכי נועם.

הרב נויברט הוא ממייסדי ארגון הרבנים "בית הלל".

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. זה ההבדל בין רב גדול לעיתונאי קטן
אהרון 6/3/2012 7:15:00 PM
חבל שהרבנות ירדה עשרה טפחים למה שהיא היום
תמונה
2. בית הלל- נמאסתם!!!
שלומית 6/3/2012 7:19:00 PM
רב יקר,
מה פה הקשר למה שהרב אבינר אמר?!
הוא אמר שצריך להרביץ למסתננים?!
הוא אמר לקלל אותם?
למה אתם תמיד מסלפנים דברים של רבנים שאתם לא מסכימים איתם! זה מוציא את הרבנים של בית הלל כל כך קטנים!
תמונה
3. בטח לא שאלת את הרב לכטנשטיין, כי הוא לא היה מסכים איתך
שיעור ג 6/3/2012 8:07:00 PM
לייט, לייט ועוד קצת לייט
תמונה
4. "ולפעול בדרכי נעם"...אם יאנסו את אחותך, ככה תפעל??רבנים
6/3/2012 8:10:00 PM
יפי נפש אשכנזים תרדו ממגדל השן
תמונה
5. אני שונא שמשרים על כולם
למד את הנושא 6/3/2012 8:29:00 PM
לכוד כל הקוראים:
אל תתנו לכל מיני אנשים להטעות אתכם!!!
אין לא לפליטים ולא למסתננים הגדרה של גר תושב.
הם לא מכירים בשלטון יהודי בארץ הזאת (תחפשו ביוטיוב את הסרט: על המסתננים וצביעות השמאל מול הזעקה של תושבת דרום ת א) וגם אם כן הם לא מכבדים אותו בזה שהם לא נכנסים בדרך החוקית לארץ.
חלקם לא מקיימים 7 מצוות בני נח שמחייבים גר תושב.
יש אצלם פשיעה וגנבות ואונס וגם אם לא כולם כאלו הם לא מביאים אותם לדין מה שמחייב את הגרים תושבים מצווה של דיינים כאחת מ7 מצוות בני נח.
לכן תפסיקו לשקר את כל האנשים התמימים. הם לא הבגדרה של גר תושב שמצווה לשמור עליו ולא לחוץ או אותו לא לצער אותו.
אז אני לא אומר שצריך ללצער אותם כאן אבל אין מקומם כאן. לכל אלו ששכחו את ההלכה אז לפי ההלכה אסור להם להיות כאן. אז אל תשוו אותם לגרים של התורה ותפסיקו לשקר את העם שהתורה מסכימה שישארו כאן ושצריך לדאוג להם. אסור להם להיות כאן והם מסתננים שצריך לגרש אותם בחזרה למקומות שמהם באו.
תמונה
6. here we go again
oh rabbis 6/3/2012 10:11:00 PM
this is a prime example of rabbinical arrogance. save your city tours for another time the people of southern tel aviv don´t need it, they need solutions and if you cant provide them with that then dont do anything at all.
תמונה
7. לקרא פה טוקבקים גורם לי להתבייש בציבור הדתי-לאומי.
ישי 6/3/2012 10:55:00 PM
מה קרה? כתוב "בית הלל" אז הוא אוטומטית שמלאן-אנשכזי-לייט בטירוף-טועה להחריד? בסדר, אל תסכימו, אבל טיפה אובייקטיביות, טיפה הקשבה. גם אי הסכמה אפשר לכתוב כמו שצריך, ברצינות, בלי לחפש לפגוע ומתוך שיח אמיתי ורציני.
תמונה
8. ישי, תתגאה שהציבור "לא קונה" את הטעויות של הרבנים הלייטים
שיעור ג 6/3/2012 11:34:00 PM
מה רע בזה
תמונה
9. די כבר
גלעד 6/4/2012 12:33:00 AM
כמה מנותקים מעם ישראל אפשר להיות?! כל הזמן להתחנחן בעמדות נבובות...אם באמת היה אכפת לך מעניי עירך, היית כואב את כאבם של הורים שביתם נאנסה, של בנות ישראל שנטמאו ע"י גויים, כל קשר ביניכם לרב קוק מקרי בהחלט. כמה לא הגיוניים אפשר להיות??? בדיוק כמו התקשורת..אבל כנראה שהציבור יודע לשפוט, הציבור הדתי לא רואה בכם כמייצג שלו והציבור שתומך בכם מתרעם על מיעוט הרפורמות. הבעיה שיש לכם משום מה במה באתר הזה, זה לא משקף שום דבר. הציבור יודע להבחין בין תלמידי חכמים שתורת אמת נטועה בליבם לבין רבני האייפון והסיינפלד שבמקרה בין שאר עיסוקיהם הם גם בעלי סמיכה לרבנות. רב זה לא מקצוע, אם דומה הרב למלאך ד´ צבאות ילמדו תורה מפיהו, ואם לא, אז תורה כנראה זה לא, מקסימום מאמר עיתונאי.
תמונה
10. תורת אמת בפיו ואך שגגה קלה נפלה בדבריו
משה אהרון נווה עמל הר-צל-יה 6/4/2012 12:35:00 AM
אברהם לא שאף כאמביציה אישית בלבד להיות אב המון גויים אלא זה הוא יעוד שהוכתב לו על ידי ההשגחה.
לפיכך ובהתאם ליעוד היסטורי זה שונה גם שמו והוספה לו האות ה´ של שם ה´
שהוא אב עליון לכל בני האדם
ואברהם ניצטווה להיות כפילו עלי אדמות כצלם אלוקים ממש כאב קטן
ולפיכך גם ניצטווה :
"ונברכו בך כל גויי הארץ".
תמונה
11. מאמר קיצוני שמאלה. כמו שהדברים של רט קיצונים ימינה
יוסי 6/4/2012 8:34:00 AM
ארגון שמאל רבני, לא ציפינו למשהו אחר. אבל למה צהר לא אומרים דעה מאוזנת?
תמונה
12. קצת מאכזב
ליאור 6/4/2012 11:03:00 AM
ובכל אופן

חייבים להתנהג באנושיות

ולגרש אותם

באנושיות.

אין לנו מדינה אחרת.
תמונה
13. חבל שהדברים האלה נכתבו (ל"ת)
6/4/2012 11:23:00 AM
תמונה
14. אולי קהילת "אוהל-ארי" ברעננה תקלוט אותם?
מרן הגרי"ז 6/4/2012 12:28:00 PM
קל להטיף מהוילה ברעננה עם הקידושים המלוקקים. קרא לכל אחד צחברי קהילתך למץ סודני (ולא, המשרת ששוטף את הכלים בבית לא נחשב...).
תמונה
15. הרב כות על מסתננים???
6/4/2012 12:47:00 PM
הרב היה כותב על "פליטים" על "עולים לארץ" על "עובדים זרים" ועוד הייתי מבין. כלפיהם בוודאי שיש להתייחס בכל כבוד הראוי. למסתננים - פירוש, אנשים שנכנסו לארץ באופ לא חוקי בלי שחרב מונחת על צווארם - להם קוראים "מסיגי גבול". הם עוברי על חוק המדינה. על חוק המוסר האנושי (נכנסים לשטח אדמה לא להם). גם אם הם מתנהגים בסדר יש לגרש אותם מהארץ (לגרש! ברור שלא צריך לזרוק אותם לים, אבל גם לא צריך ללשוח אותם במחלקת עסקים...) אבל אם הם פוגעים באזרחים (גם אם באופן עקיף כגון תחרות בעבודה)? ואלימים? ואונסים??? תפתחו את התנ"ך ותראו מה דורשים כלפי "כיסי גוים בארץ ומה התגובה למתי שישראל השאירו כאלה... לפי הגישה בכתבה, גנב שנכנס לבית שלך לגנוב אתה צריך להפוך אותו לבן בית. מעניין שדוקא מקרה זה הוא המקור התורני לכלל ידוע...
תמונה
16. די לפופוליזם (ל"ת)
אלעג 6/23/2012 11:15:00 PM

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד