משאל כיפה

למי תצביעו בפריימריס של "הבית היהודי"

  • נפתלי בנט
  • יצחק זאגא
  • יונתן ברנסקי

הרב חיים נבון. צילום: מרים צחי

מלחמות האוטובוסים

החרדים רוצים אוטובוסים נפרדים, החילונים רוצים אוטובוסים בשבת. הרב חיים נבון חושב שהגיע הזמן לשאול את עצמנו: איך אנחנו רוצים שהמדינה שלנו תראה

הרב חיים נבון
כ"ח שבט תשע"ב, 21/02/2012 09:38

"מי אתה שתגיד לנו מה לעשות?", "כל הנוסעים באוטובוס מעוניינים בהסדר הזה!", "אם זה לא מוצא חן בעיניך - אל תעלה לאוטובוס!" 
מי אמר את המשפטים הללו? חרדי שנוסע באוטובוס "מהדרין" - או תל-אביבי שרוצה לנסוע באוטובוס בשבת?

עיריית תל אביב פנתה למשרד התחבורה בבקשה להפעיל בעיר אוטובוסים בשבת. ראש העיר חולדאי אמר: מי שלא רוצה לנסוע בשבת - שלא יעלה לאוטובוס. אבל צריך לזכור שהחרדים העלו בדיוק אותה טענה בנוגע לאוטובוסים הנפרדים. מתנגדי ההפרדה השיבו להם שאין כאן רק עניין של בחירה אישית. אוטובוס הוא חלק מהמרחב הציבורי, ולציבור יש זכות לעצב את דמות הפרהסיה שלו. 

אף בנוגע לשבת, לציבור הישראלי יש זכות לעצב את השבת הציבורית שלו, גם אם בכך יגביל מעט את חופש הבחירה של היחידים. יש שיאמרו שהמקרים אינם זהים: רוב אזרחי ישראל מתנגדים להפרדה מגדרית בתחבורה ציבורית, אך תומכים בנסיעת אוטובוסים בשבת. השאלה היא האם באמת אנו רוצים שלמיעוט לא תהיה כל השפעה על דמותו של המרחב הציבורי. יש במדינת ישראל אחוז גבוה של יהודים שומרי תורה ומצוות, והם רוצים לא רק לשמור על זכויותיהם כפרטים, אלא גם להיות שותפים בעיצוב צביונו של הרחוב.

יש להודות: הדרך שבה נקבע היום צביונה של השבת הציבורית היא עקומה ומעוותת. הסטטוס קוו (ההולך ונפרם) מייצג היטב את האינטרסים החברתיים והתרבותיים - שלפני שישים שנה. נדמה לי שהיום היינו יכולים להגיע להסכמות מועילות הרבה יותר. למען האמת, פרופ' רות גביזון והרב יעקב מדן כבר עשו זאת, באמנת גביזון-מדן, שהפוליטיקאים קברו קבורת חמור. אפשר להישען על האמנה הזו ואפשר להתחיל מחדש; אבל אנחנו חייבים לחשוב שוב על דמות השבת הציבורית שלנו.

יום הכיפורים הישראלי הוא חוויה נדירה. אזרחי ישראל בוחרים מרצונם לא לנסוע ברכב, ולחוות יום אחד בשנה של שקט מהורהר. האם ביום הכיפורים כל אזרח בוחר מרצונו החופשי להשבית את רכבו? לא בדיוק. ברור שיש יחידים שהיו רוצים דווקא ביום הכיפורים לעשות חרקות בדרך נמיר. אבל הלחץ החברתי מונע זאת מהם. החברה הישראלית עומדת על זכותה לעצב את אופיו של יום הכיפורים הציבורי, גם במחיר פגיעה מסוימת בחירותם של הפרטים.

האם לא היינו רוצים לראות אופי מיוחד גם לשבת הישראלית? האופי המיוחד הזה לא חייב להתבטא דווקא בתחום התחבורה. כאשר מרכזי קניות רבים פתוחים בשבת, הבילוי המשפחתי של הקונים בא על חשבון עובדי החנויות, שנאלצים לעבוד ביום המנוחה השבועי. תיקון העוול הזה נראה לי דחוף יותר, מבחינה דתית וחברתית כאחד, מאשר נושא התחבורה הציבורית. אבל זו רק דעתי; אפשר לחשוב גם על כיוונים נוספים. אך הסטטוס קוו משתק אותנו. הוא הקפיא את קווי שביתת הנשק שהושגה בין דתיים לחילוניים אי-אז, וכולנו משועבדים אליו במציאות שהשתנתה כליל.

טעות היא להפעיל אוטובוסים בשבת כמהלך מבודד. במקום זאת, צריך לחשוב מחדש על דמותה של השבת הציבורית שלנו. במסגרת מהלך ציבורי כזה הכול יעלה על השולחן, כולל האוטובוסים. אך במקום לנסח קווי גבול וחזית בין קבוצות שונות באוכלוסייה, אנחנו צריכים חשיבה אחרת: איך נעצב ביחד את הפרהסיה שלנו, כך שתשקף את ערכיה של החברה הישראלית.

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. מקסים! (ל"ת)
2/21/2012 3:45:00 PM
תמונה
2. אף עובד לא עובד על חשבון יום המנוחה השבועי שלו
happyhuman 2/21/2012 8:50:00 PM
עובד שעובד ביום שבת מקבל יום מנוחה חלופי מלא + תוספת שכר על זה שהוא עובד בשבת

אז די כבר אם השקרים והטעיות המטופשות האלה
תמונה
3. ללא נושא
יונתן 2/21/2012 11:22:00 PM
כל הכבוד!
תמונה
4. ל 2
א 2/21/2012 11:48:00 PM
זה נכון לגבי שכירים אבל לא לגבי עצמאיים.
מהעצמאי הקטן, לא הטייקון, למעשה נשללת מנוחת השבת, כי הוא לא יכול לסגור כאשר המתחרים פותחים.
תמונה
5. 2, אתה
חי בחלום 2/22/2012 3:21:00 PM
אין לך מושג כמה עובדים שקופים עובדים שבעה ימים בשבוע.
וגם אדם שעובד בשבת, רובם ככולם לא עושים זאת מבחירה חופשית. אילו היו מציעים לו את אותו שכר לעבודה שלא כוללת שבת - כולם היו מאמצים זאת בשמחה.
לשלם יותר עבור עבודה בשבת - זה כמו שוחד להמרת דת.
תמונה
6. ללא נושא
2/24/2012 2:27:00 AM
הכותב עוזר למדינה הזאת לאבד את הסממנים האחרונים של יהדותה. כאילו לא די בכל הגויים שהביאו לכאן ובחילונים שילדיהם גדלים מבלי לדעת שהם יהודים ומבלי לדעת מה זה להיות יהודי בכלל. וכאילו לא מספיק את כל האנטישמיות הזאת שחוגגת לאחרונה. מדינת ישראל הולכת להיות המדינה האנטישמית ביותר בעולם.
אבל מדהים הוא דבר אחר - הכתבה פורסמה באתר שאמור להיות דתי.
תמונה
7. הלוואי שכולם היו מבינים את זה (ל"ת)
טל 2/24/2012 8:00:00 AM
תמונה
8. ממש לא רציני
יעקב 2/24/2012 10:28:00 AM
אין שום דמות ציבורית משותפת לשבת.. ולא תהיה במצב הנוכחי.
אסור בתכלית האיסור שדתיים יהיו שותפים לעיצוב שבת שבה יהיה מותר לחלל שבת...
הדרך היחידה היא הפרדה מלאה בין שומרי מצוות ומי שלא רוצה לשמור מצוות. ערים נפרדות, מערכת נישואין נפרדת, חיים נפרדים, יחידות נפרדות בצבא.. וכו´.
בערים שלהם שיעשו מה שרוצים.. ומי שירצה לשבת בתוכנו יצטרך לשמור את הפרהסיה שלנו...
כיום רק 52% נישאים בנישואין הלכתיים, כך שההפרדה קיימת.. ויש מאות אלפים לא ערבים שאינם יהודים...
צריכים להיפרד ויפה שעה אחת קודם

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד