משאל כיפה

למי תצביעו בפריימריס של "הבית היהודי"

  • נפתלי בנט
  • יצחק זאגא
  • יונתן ברנסקי

מעלעל

גם כשהמדור חושב שהוא ראה וקרא הכל, עלוני השבת עדין מצליחים להפתיע בתכנים ובפרסומות. ולא כל ההפתעות הן לטובה.

צוריאל הורוביץ
כ"ז טבת תשע"ב, 22/01/2012 18:37

פנים באישה – ערווה?!
"האשה ביסודה היא אלוקית יותר, ודווקא בה מופיעה יותר שלמות צורת האדם על כל כוחותיו". לא, זה לא ציטוט מתוך "אורות הקודש" או "לאמונת עיתנו", זה משפט שלקוח ממדור "הדרה או האדרה" של "באהבה ובאמונה". כל-כך אלוקית, לדעת אנשי העלון, שאפילו את הפנים שלה אסור להראות.
בעמוד הפותח של העלון פורסמה מודעה בנוגע לאזכרה לבני משפחת פוגל הי"ד שנרצחו בפיגוע באיתמר בשנה שעברה. במודעה הושתלו תמונותיהם של בני המשפחה, אך ראו זה פלא – פניה של רות פוגל, אם המשפחה, טושטשו בעזרת תוכנת עריכה גרפית, מטעמי צניעות כמובן. מדובר במדיניות רשמית של העלון, שהוא העלון היחיד (!) שמצהיר שהוא אינו מפרסם תמונות של נשים. הבחירה לטשטש את פניה של רות עוררה סערה לא קטנה בתקשורת, ו"מכון מאיר" מיהרו לספר שאמנם הם לא מפרסמים תמונות של נשים, אבל הבחירה לטשטש את פניה של רות הייתה טעות. טעות עצובה קצת, אין ספק.

העלם וגילוי
המדור עוקב בסקרנות אחרי השינויים שעוברים על "גילוי דעת", והשבת יש כמה תמורות בגיליון. קודם כל, כדאי לשים לב ש"גילוי דעת" כבר מזמן לא עוסק רק בהפצת עלון שבת; תחת הסמליל של העלון מופיעות פרסומות לרכישת דירות בירושלים, לשבתות נופש במלונות ולאירועי תרבות ופנאי שונים. מי שקורא את האותיות הקטנות ישים לב שלטל איתן, עורכת העלון שנכנסה לתפקיד בתחילת השנה (כשהיא מחליפה את עופר מעוז, העורך הקודם) הצטרף יהודי בשם נבו כ"ץ. שינויים גראפיים קלים נצפו בגיליון, וגם כמה מדורים חדשים. 
הראשון הוא מדור "שטו"ת סלולארי" (נשמע לכם מוכר? מעניין מאיפה הם המציאו את השם למדור..), שבו נשאל רב פיקטיבי (ואנונימי – אף אחד לא חתום על הפינה הזו) שאלות ועונה תשובות שמנסות להיות הומוריסטיות, אבל לרוב הן בעיקר מביכות. השבת, למשל, נשאל "הרב" לגבי אדם שמעוניין ללבוש ציצית צמר ועליה חולצת פשתן, האם יש בזה בעיה של שעטנז, ועונה: "שעטנז הוא לא הבעיה כאן. אני ממליץ על דיאודורנט טיטניום". שאלה נוספת: "האם מותר ללבוש כיפה מרובעת או בצורת פרח? תשובה: מותר. אך קח בחשבון שתהיה ילד הכאפות של השכבה". חלש. 
השבוע התפרסמה רשימה, שלא ברור אם היא כאן כדי להישאר או שמדובר במאמר חד-פעמי, בשם "המדריך למ(ס)תלבט". גם הוא, דרך אגב, מפורסם בלי שם הכותב. ב"גילוי דעת" ניסו להגיש להורים קוראי העלון מאמר שיעזור להם לבחור ישיבה תיכונית לילדיהם, אבל התוצאה הייתה לטעמנו מביכה. עדיין לא ברור אם העלון מתייצב או שהוא ממשיך בהידרדרות של השבועות האחרונים. נמשיך לעקוב בדאגה.

שטרי הדיוטות
התרגלנו כבר שעלוני השבת מתייחסים לא רק לדברים שבקדושה, ובכל-זאת יש פרסומי חול שקשה לראות אותם מופצים בבתי-הכנסת. הנה ציטוט מהטור הכלכלי בחסות "בנק אגוד" שפורסם השבת ב"מצב הרוח": "לחברה (קולגייט. צ.ה.) תשואת דיווידנד של 2.6% לשנה. השקעה במניה שלה הניבה ב-5 השנים האחרונות תשואה עודפת של 60% על מדד הכולל את 500 החברות הנסחרות בארה"ב (S&P 500)". נכון, לא כל העלון צריך להיות דברי תורה, אבל הניתוח הכלכלי הזה בהחלט לא מוסיף הרבה עונג שבת. מישהו אמר 'שטרי הדיוטות'?

על רבנים ופרסומים
בשבוע הבא יחול יום ההילולא של הרב כדורי זצ"ל, ושלושה ימים אחר-כך יצויין גם יום פטירתו של הבבא-סאלי זצ"ל. אם לשפוט לפי הפרסום שנלווה לחבילות העלונים השבועית, נראה שבהילולא של הרב כדורי הרבה יותר משתלם להשתתף – בעלון רחב היקף בן 16 עמודי-צבע מרשימים פורסם, תחת הכותרת "צדיק הישועות", שמי שישתתף בהילולא ייהנה מ"סעודה סביב שולחנות ערוכים כיד המלך", וש"תזמורת ופייטנים ינעימו את הערב". תמיד תוכלו לשלוח את "פתק הישועות" (במחיר זעום של 180 שקלים) שיוקרא ביום הקדוש על קברו של הצדיק, והוא מסוגל לבריאות איתנה, בנים זכרים וגם "הסרת עין הרע, כישופים ומריעין בישין". ביום ההילולא גם תוכלו לרכוש את "קמע הפלאים, לשמירה בדרכים והצלחה בכל העניינים" (איזה יופי של חרוזים!), שמכיל "חוט מתוך הפרוכת הקדושה" שמקומה בציון הקבר של הצדיק. 
האטרקציות בגזרת הבאבא-סאלי, לא נעים לציין, מפתות הרבה פחות – בסך-הכל אין כיבוד, לא מובטחת שום סגולה וגם אין תזמורות של פייטנים. פרסום האירוע לזכר הבאבא סאלי נעשה בצורה צנועה הרבה יותר, בפלאייר פשוט, חביב ואינפורמטיבי, בלי הרבה רעש וצלצולים. לאיזה אירוע אתם הייתם הולכים?

צל"ש השבוע – פרטיות ברשת
צל"ש השבוע מוענק ל"עולם קטן" על פרסום המאמר שעסק בהגנה על הפרטיות ברשת. אמנם המאמר נכתב בשפה קצת נמוכה, וגם שמו המלא של כותב המאמר לא פורסם, אבל עצם העיסוק בנושא חשוב שכזה מכפר על הכל. המאמר הציע עשרה צעדים פשוטים להגנה מפני פירצה של חשבון הדואר האלקטרוני, הפרופיל האישי ברשתות החברתיות ועל פרטי כרטיסי באשראי. תודה רבה!

שטו"ת סלולארי – הדרכה חינוכית ישר לגלאקסי!

שאלות כשרות מורכבות עם סמיילי בצידן? קושיות אמונה סטייל "איפה אלוקים היה בשואה" מהאייפון? שאלות חינוכיות גורליות בהגבלה של 70 תווים? קטן על שו"ת סלולארי. השבת נשאל הרב שמואל אליהו "מהי דעת הרב על ענישת ילדים ששיקרו או התחצפו להורים בכך שמניחים להם בפה גרגרי פלפל חריף?". נניח רגע בצד את העובדה שהשאלה עצמה חולנית-משהו – איך מישהו חושב לעצמו לשאול שאלה חינוכית בהודעת טקסט קטנה?

החייזר שהשתלט על השו"ת
"האם הרב קוק מסכים עם תורת דרווין?". זו השאלה שנשאלה השבוע מעל-דפי "מעייני הישועה". השאלה מסקרנת לכשעצמה, וגם התשובה עניינית: "לא רואה בה סתירה לתורה". הנקודה היא שאת השאלה הזו נשאלו גם הרב אבינר וגם הרב שמואל אליהו. והתשובה - כמו שבטח ניחשתם – זהה בשני המקרים. גל של תיאוריות קשר משונות נתקבל במערכת בניסיון להסביר את המקרה המוזר. בין השאר הועלתה האפשרות שמישהו עונה על השאלות בשם הרבנים, שחייזר השתלט על מערכת העלונים ופרסם את אותה התשובה וגם ש"שו"ת סלולארי" זו המצאה של חרדים שנועדה להחליש את כוחה של הרבנות הראשית (או שזה היה בהקשר אחר..?). ואולי בכלל מדובר בטעות של העורך? מה שזה לא יהיה, כדאי להקפיד להבא שלא להתבלבל בשאלות. לתשומת לב העורכים.


גם אתם החלטתם לרוץ לתפקיד נשיא המדינה? גם אתכם הורידו מהרכבות של יום ראשון? גם אתם חושבים שהעיסוק בבחירות לנשיאות בארה"ב הן קצת מוגזמות?  שתפו אותנו: mealel@kipa.co.il

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. המאמר הזיר משהו מעיתון כיתה או חודש ארגון
ש 1/22/2012 7:11:00 PM
האם הורים באמת צריכים מאמר שבו כתוב שיש מקומות סלניים ומקומות תורניים יותר או פחות? מתאים יותר לעלון חודש ארגון או לקיר החדר של השבט
תמונה
2. חלש הפעם
סער 1/22/2012 7:26:00 PM
על זה נאמר: "אם אין לך מה להגיד אל תגיד"
תמונה
3. חריף ומדויק. אהבתי! (ל"ת)
דוד 1/22/2012 7:49:00 PM
תמונה
4. לכותב
א 1/22/2012 7:52:00 PM
ראשית כל, שכוייח.

שנית, אנא, אל תאמר על אחרים שהם כותבים ברמה נמוכה (ואמרת זאת לא פעם בטור הנ"ל), ותכתוב בסוף בדיחות חלשות לא פחות.
אני מייחל לכתב שיידע לשמור על כללים בסיסיים של "ואהבת לרעך כמוך", "מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך", בצורה הכי פשוטה. מאחורי הטורים עלומי השם בעלוני השבת עומד בנאדם. והוא יכול להיפגע.
אנא היזהר בלשונך, ונצל אותה לכתוב דברים עניניים ומשעשעים כפי שאתה יודע!

תודה.
תמונה
5. מה ההבדל?
גושניק 1/22/2012 8:20:00 PM
מה ההבדל בין מאמר על כלכלה לבין מאמר על אבטחת מחשבים. פעם תגובה קטלנית ופעם משבחת.. לא הנושא אלא רק זווית הקריאה של הקורא משנה במדור העקום הזה, בחסדו יחייה ובאפסותו ימית. לכתוב כמה שורות וירטואליות ולצאת ידי חובה. נמוך.
תמונה
6. ענק! המעלעל אתה תותח
ערן, תל אביב 1/22/2012 8:37:00 PM
כל פעם קורע אותי מחדש! ובאמת בושה וחרפה הסיפור הזה על רותי פוגל...חילול ה´ של ממש!
תמונה
7. נהדר, כהרגלך
נחי סליידר 1/22/2012 9:11:00 PM
נהניתי מאוד! תודה.
תמונה
8. סה"כ נחמד
מוסקבאי 1/22/2012 9:12:00 PM
רק יש לי השגה אחת: הדבר היחיד שמעניין אנשים זה כסף ולכן כותבים על תשואות ושאר מרעין בישין.
כשאדם יתעלה על עצמו ויפסיק לחמוד שלמונים ולרדוף אחרי הכסף אז העולם יגיע למעלת האחווה.
וידוע המשל על יוסי וראי הכסף. וד"ל.
תמונה
9. לכבוד ה"מעלעל"
יאיר.. 1/22/2012 9:19:00 PM
אני מוכרח לומר שאני פשוט מתבייש בך ובאתר כיפה שמפרסם את מה שכתבת.
מה זה הזלזול הזה בעלון של מכון מאיר הקדוש?!
אני לומד שם שנים ועובד בערוץ מאיר. מאיפה העזות לכתוב דברי גאוה מגעילים שכאלה?? דברת עם ראש הישיבה הרב דב ביגון שליט"א לפני שפרסמת את השטויות שאתה כותב ובצורה כזאת? אתה בכלל יודע מה קרה?? אתה בכלל מכיר ויודע מה זה מכון מאיר??
פשוט בושה. גם האתרים חובשי ה"כיפה" מתחילים לגרום לי לרצות להדיר את עצמי מהם. עצוב מאד.
אתה מוזמן לבוא למכון מאיר ואולי תזכה לעשות תשובה אמיתית ושלמה כמו שרק שם אולי אפשר לעשות.
תמונה
10. פיספסת בעולם קטן
מכחכך 1/22/2012 9:57:00 PM
בכתבה על האנדרדוס היה "גילוי נאות" שאחד מחברי ההרכב כותב בעולם קטן. לאור העובדה שההרכב עלה לרשת רק לפני שבוע, ברור שהכתבה נועדה לשווק את החברה´ ולא לסקר את "הדבר הבא" בנונסנס.
תמונה
11. לא נורא שייפגע קצת סה לה וי (ל"ת)
וואלעק 1/22/2012 9:57:00 PM
תמונה
12. ט-וב! אחלה עורך! (ל"ת)
מר פ 1/22/2012 10:30:00 PM
תמונה
13. יש לך
יאיר 1/23/2012 12:18:00 AM
איזה משהו אישי נגד גילוי דעת?
תמונה
14. המעלעל במעלעל
יעקב 1/23/2012 5:33:00 AM
נחמד שאתה נותן ביקורת על כתיבה
של אנשים אחרים,
וזו לא הפעם הראשונה
שאתה מביע חוסר פרגון
כזה או אחר כלפי כתבה או טור.
אבל אנא ממך,
אתה לא בידיוק ש״י עגנון,

אז לפני שאתה מגדיר אנשים
ככותבים ברמה ׳קצת׳ נמוכה,
תסתכל בראי טוב טוב
ותגלה ששייקספיר לא בידיוק
מישיר אליך מבט,
ויותר מזה, בראי(ה) שלי,
גם הכותב אותו הזכרת לא רואה אותך.

רק אסיים ואזכיר לך
״הפוסל, במומו פוסל״

חוץ מזה.. אתה די בסדר
שבוע טוב, המעלעל במעלעל
תמונה
15. מגיב 9, נשמה
דמוקריטוס 1/23/2012 8:55:00 AM
אני פשוט מתבייש בך ובתגובה המתלהמת שלך. דיברת עם כותב הטור לפני שפרסמת את גיבוב השטויות שלך? אתה בטוח שהבנת כמו שצריך את דבריו? על פי מה החלטת? כי הרי את אותה החלטה הוא עשה כשהוא כתב על מכון מאיר, וזכותו ככותב, בעיניי, להבין את התקשורת כראות עיניו. העלון של מכון מאיר הוא עלון שבת שפתוח לקוראים ולתובנותיהם, לא תורה מסיני. העיקר שאתה משמש דוגמת מופת לחזרה בתשובה. טול קורה מבין עיניך.
תמונה
16. אין הבדל גדול בין שו"ת SMS
אישיהודי 1/23/2012 10:31:00 AM
שבעולם קטן ומעייני הישועה לבין מה שמצוטט כאן מגילוי דעת
אולי עדיף באמת להביא טיפים בשוק ההון, אם ייצא מהם משהו טוב...
תמונה
17. ביקורת זה מצויין
שירים יפים 1/23/2012 10:36:00 AM
אבל חשוב לא לפגוע, בסך הכל זה כתוב בטוב טעם...
תמונה
18. תתמודד הלכתית במקום לפסול סתם.. (ל"ת)
גכג 1/23/2012 1:06:00 PM
תמונה
19. חאלס לצאת על המעלעל
מאור122 1/23/2012 4:11:00 PM
אני ממש מתבייש באנשים כמוך שמחזקים את הסטייה הכל כך בוטה הזו תחת הגדרה "צניעות".
אין זה מכבודה של רותי פוגל הי"ד שלאזכרתה שלה פרצופה יטושטש.
צר לי, אך אין זה אלא חשיפת הפנים האפלות של הדת וחוסר בראיה המרחבית של התקופה.
כמו שאמרו רבים וטובים,
טול קורה.
צוריאל - כתיבה טובה. שכוייח.
תמונה
20. לא הכי נעים...
הבן של... 1/23/2012 10:36:00 PM
אני יודע שזה נשמע הזוי אבל אבא שלי כתב את הכתבה על אבטחת מחשבים, אני לא חושב שזה היתה שפה נמוכה כי לך תכתוב במושגים של היי טק למי שלא יודע לפתוח מחשב???
זה היה דברים בסיסיים כדי שרק יהיה טוב לכולם!
תודה קבה כל השבחים,
הבן של...
תמונה
21. נחמד
אבישג 1/26/2012 8:27:00 PM
חחח מצחיק למדיי... יפה יפה!!
תמונה
22. ל-10
ננ 4/11/2012 11:14:00 AM
עוד לפני הכתבה ב"עולם קטן" היו להם מספר אזכורים ברשת ועשרות אלפי צפיות, ובין השאר גם כתבה ב-YNET. ככה שהם אכן כבר היו תופעה מדוברת בציבור.

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד