השארו מעודכנים

הכניסו לתיבה את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם, ותקבלו התראה בכל פעם שמתפרסם עדכון כשרות חדש באתר. אין יותר פשוט מזה

הצטרף
הרב ישראל רוזן

הרב רוזן בהבהרה על ילדי תימן: "מי שהתנפל עלי שוגה בהבנת הנקרא"

אין דרך למחוק את הישגי המלחמה אבל חייבים לערוך עם אלאור אזריה עסקת טיעון סבירה או חנינה מהירה. הרב רוזן מתייחס לפסק הדין וגם מבהיר את הטור משבוע שעבר: " לא כתבתי שלא נעלמו ילדים, להפך"

הרב ישראל רוזן
י"ג טבת תשע"ז, 11/01/2017 08:44

"סנהדרין שראו כולן לחובה - פוטרין אותו"

"אין מושיבין בסנהדרין אלא מי שיודע לטהר את השרץ

מן התורה" (סנהדרין יז,א)

 

כב' השופטת: אנחנו במלחמה!

אני שייך למחצית העם לפחות שיצאו מזועזעים מהכרעת הדין שהקריאה השופטת הצבאית מאיה הלר לגורלו של אלאור עזריה, מחסל המחבל מחברון. אינני מתווכח עם עובדות, ולא עם זויות ירי, ולא עם גירסאות מפותלות ואפילו לא עם ערכי 'טוהר הנשק', שהם-הם כלי העבודה של השופטת. אני מתווכח עם  הפרקליטות המעונבת שסירבה לעיסקת טיעון (מתוך התקשורת) מתוך דבקות בדת המשפטולוגיה, ויקוב הדין את החיים. ואני מתווכח עם סמיות עיניה של השופטת החיה בבועת דת זו הלקוחה מפלנטה אחרת.

 

האם הגב' לא שמעה שאנחנו במלחמה? האם לא ידוע לה שזו סיטואציה מפחידה ומזויעה הגורמת לאיבוד שיקול דעת, וראויה לסלחנות לפחות דיעבדית? האם כבודה לא יודע שחלה מהפכה עולמית בחוקי המלחמה, לא מצד הטובים אלא מצד הרעים. המציאו נשק חדש שטרם נמצאה הגנה כנגדו: התאבדות! פצצות חיות המתות 'לשם שמים'. החפץ בחיים נרתע מנשק זה, ומתמלא בחרדה טבעית-קמאית. עובדות פשוטות אלו אינן כתובות, כנראה, בספרי המשפט. אני מבין, כב' השופטת, שאסור להרוג גם בסיטואציה מלחמתית את מי שכבול ואזוק. אבל, האם מותר לכבודה לאזוק ולכבול את ידי הלוחמים, בעיקר את רוחם, בעבותות משפטולוגיה? האם סיטואצית הפחד הקמאי לא ראויה למעט התחשבות, שנעדרה לחלוטין ממקבת הדין שלך?

 

ביום כתיבת השורות אירעה טרגדיית פיגוע המשאית בצוערי בה"ד 1 מול חומות ירושלים. דווח שהמחבל השטני לא הסתפק בדריסת 'הלוך' אלא סב על גלגליו לאחור והמשיך בדריסה נוספת. אצבעותיי רועדות לנוכח הדילמה שחולפת במוחי; אילו הייתי שם, או בניי או נכדיי הקצינים, האם הייתי יורה בנהג בין שני השלבים? בהבזק של שיקול דעת הייתי נמנע, בראותי באספקלריא מטושטשת את אצבעה המונפת של גב' הלר: "אסור! הפיגוע כבר מאחורינו!"

 

אני מודה, אין דרך למחוק את חוקי המלחמה, אבל יש שתי דרכים סלולות: עיסקת טיעון סבירה ו/או חנינה מהירה (בדילוג על שלב הערעור, המנציח את דת האבסורד).

 

אין ניצוץ של התחשבות? הכל חובה?

בהלכות המשפט העברי יש כלל הנחזה כאבסורדי, אך קולע היטב לפסיכולוגיית השפיטה. צוטט לעיל "סנהדרין שראו כולן לחובה - פוטרין אותו". הפרשנים מסבירים כי אם השופטים לא מצאו שום נקודת זכות, שום צד להקל (כעמדתה הקשוחה של השופטת דנן) – לפנינו משפט 'מכור', לא אמיתי! תכונת היסוד של שיפוט הוא יכולת לראות את הצד השני, וכפי שצוטט בראש המדור, להיות בעל יכולת "לטהר את השרץ". מי שחסרה סגולה זו – משפטה מעוקל.

משפטו של אלאור עזריה סיפק מצג חי של עשיית עול במשפט; שום מילת התחשבות.

 הבהרה בקשר למדורי על 'ילדי תימן':  

קבלתי מאות תגובות נזעמות, ולמעלה מכך, בטוקבקים, בדוא"ל ובמסרונים, על דבריי בשבוע שעבר בקשר לפרשת 'ילדי תימן'. מיעוטם טרחו להתווכח, רובם שפכו קיתונות של רותחין, וכולם לא קראו כראוי את דבריי;

לא כתבתי שלא נעלמו ילדים (להיפך, ציינתי כי כ-1,000 נעלמו); לא כתבתי שלא נקברו ילדים מבלי למסור דבר למשפחה (להפך), ולא כתבתי שלא נמסרו ילדים לאימוץ (להפך). ואפילו לא כתבתי שלא היה 'פשע מאורגן' של ארגוני מימסדי למסירת ילדים לאימוץ או 'לחינוך מחדש'. כל מה שכתבתי הוא שלא נמצאה עדות שהיה קשר חשאי ומאורגן לכך, ולפיכך נגולה אבן מלבי. כל מי שמצא מקום להתנפל עלי שוגה בהבנת הנקרא.

(נכתב במוצאי עשירי בטבת)

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. הוא יכול עכשיו להתבכיין ולחשוב אלף פעם שהוא תיקן משהו
הוא לא קולט אבל ילמד בדרך הקשה. 1/11/2017 10:43:00 AM
הוא הפך ללא-רלוונטי. הבמה שאתם ואחרים נותנים לו הופכים אתכם ואותם ללא-רלוונטיים. הוא כבר לא מעניין אף-אחד.
תמונה
2. ההתנפלות תימשך
1/11/2017 12:53:00 PM
כי זה שלא נמצאה עדות לא אומר שלא היתה התארגנות כזו או אחרת.
ומה זה משנה באמת? התארגנות או העלמת עין? בעיני הסבתות הזקנות שמדמיינות מה קרה לתינוק שלהם לפני 60 שנה זה לא באמת משנה.
אם המדינה היתה רוצה למנוע את זה היא היתה מונעת.
לכן ממש לא נגולה אבן ליבי.
תמונה
3. ההיתממות של הרב רוזן יותר גרועה
יהודה 1/11/2017 1:33:00 PM
אתה רק אמרת שלא נמצאה הוכחה שהיה קשר מאורגן. נו? אז מה אתה רוצה שנבין מדבריך????? תחשוב שאומר לך "לא נמצאה הוכחה להשמדת 6 מיליון בשואה" נו? מה אז תבין מדבריי? אנחנו לא טיפשים, הבנו היטב את דבריך, אתה בן של מנהל מעברה ופקיד בכיר במשרד הפנים באותן שנים שחטפו ילדים, אז אתה רוצה לטהר את השרץ! בושה וחרפה!!!
תמונה
4. אבא של הרב ישראל רוזן
מני 1/12/2017 9:13:00 AM
אביו של הרב ישראל רוזן הוא דב רוזן שהיה מנכ"ל משרד הפנים. זו הסיבה שהיה חשוב לו מאד לדעת שמשרד הפנים באופן מאורגן לא היה קשור לעניין.
להבנתי אין לו שום עניין להקטין את הפשע או לזלזל בו אלא רק לנקות את המערכות הרשמיות של משרד הפנים ובראשם אביו ז"ל משותפות בנושא הנורא הזה.

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד