השארו מעודכנים

הכניסו לתיבה את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם, ותקבלו התראה בכל פעם שמתפרסם עדכון כשרות חדש באתר. אין יותר פשוט מזה

הצטרף
Shutterstock

ברבנות מזהירים: הכתובה נשרפה בשריפה? היזהרו לא לחיות באיסור

על פי הרב הראשי של זכרון יעקב, בני זוג שכתובתם נשרפה עלולים לחיות באיסור כל עוד לא ערכו כתובה חדשה. הרב קנוהל אומר בתגובה ל´כיפה´ כי ניתן להסתמך "לפחות לזמן הקצר על ההעתק שנמצא ברבנות"

משה ויסטוך
כ"ו חשון תשע"ז, 27/11/2016 18:03

קרוב ל- 600 בתים נשרפו ברחבי הארץ במה שמסתמן כטרור ההצתות. הרב מרדכי אברמובסקי, רבה הראשי של זכרון יעקב, מאות זוגות שבתכולת ביתם נשרפה גם כתובתם, עלולים לחיות באיסור כל עוד לא המציאו כתובה חדשה.

הרב אברמובסקי, שחותם על תעודות הנישואין במועצה הדתית בחיפה, אמר ל'כיכר השבת' כי "מאות הזוגות שביתם עלה באש בגל השריפות שהחל בשבוע שעבר, עלולים לחיות באיסור כל זמן שלא ערכו כתובה חדשה כדת וכדין". לדבריו, יש הבדל בין עדות המזרח לבני אשכנז, "בני עדות המזרח יכולים להיות רגועים, יש להם על מי שיסמוכו מאחר והרב עובדיה יוסף זצ"ל פסק שהאיסור הזה איננו בימינו אלוף היות ויש עותק שמור של כל כתובה בארכיון הרבנות הראשית". עם זאת, הוא ממליץ גם להם להגיע ללשכת הרבנות המקומית ולבקש עריכת כתובה חדשה.

(צילום: דוברות המועצה האזורית מטה בנימין)

הרב אלישיב קנוהל, רב קיבוץ כפר עציון וראש אגף הנישואין של עמותת רבני צהר, מסכים עם עקרונות דבריו של הרב אברמובסקי, אך לא עושה הבחנה בין עדות המזרח לאשכנז. ל'כיפה' הוא אומר: "מבירור שעשיתי כבר מזמן מסתמכים לפחות לזמן הקצר על ההעתק שנמצא ברבנות. היה לפני כמה שנים זוג נשוי שהאשה היא בתו של אחד הגדולים והם עברו דירה ואיבדו את הכתובה, אז אמרו להם שהם יכולים להסתמך על ההעתק שיש ברבנות".

עם זאת, אומר הרב קנוהל, כי ברגע שבני הזוג יתפנו מעיסוקיהם הרבים הקשורים לשריפת ביתם, עליהם "לגשת כמה שיותר מהר ולכתוב כתובה חדשה. בגדול אסור לאדם להיות עם אשתו אפילו שעה אחת בלי כתובה". אך שוב הוא מדגיש שלמרות ש-"הכתובה שנמצאת ברבנות היא לא שטר, היא בכל זאת מהווה מעין אסמכתא שמספקת לפחות לזמן קצר ולשעת הדחק".

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. אוי
לילי 11/27/2016 7:14:00 PM
כמה שאתם מפגרים ופרימיטיביים.
תמונה
2. 1 - אוי כמה שאת בורה ובעלת דיעות קדומות (ל"ת)
11/27/2016 10:13:00 PM
תמונה
3. גישה לא-טובה
נתנאל 11/28/2016 11:51:00 AM
האזורים השרופים ידועים, הרבה יותר טוב היה אם הרבנות הייתה שולחת עובדי מועצה דתית לאסוף נתונים של נפגעי שריפה, ולכתוב במקום כתובות חדשות למעוניין.

עכשיו הרבנות הוסיפה דאגה נוספת למשפחות שיש להם מספיק דאגות של התארגנות והתאוששות בעקבות נזקי השרפה, ובשעת הדחק אפשר לסמוך על שיטות מקלות.
תמונה
4. מגיב 2
לילי 11/28/2016 2:07:00 PM
הבורות והפיגור כולם שלכם, דתיים.
תמונה
5. באמת אין הבדל בין אישה לדירה?!
הרשע שיודע לשאול 11/30/2016 11:38:00 AM
אני מבין שאם אין שטר בעלות על דירה, אז היא לא ממש שייכת לך. אבל גם על חברה לחיים צריל שטר בעלות!? וחוץ מזה, חשבתי שכבר המציאו את המחשב ולכן אפשר לשחזר בקלות כל מסמך אבוד...
תמונה
6. כפיה עד לזרא
עידן 11/30/2016 3:03:00 PM
...ואני מניח שעריכת הכתובה החדשה תהיה שירות ללא תשלום ושלא יהיה צורך לקחת יום חופש ע"מ להגיע ללשכת הבורות המקומית.
נכון?
לא?

נ"ב
כמה זמן הוא "זמן קצר"? האם אורכו עומד ביחס ישר לגודל הבקשיש?

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד