השארו מעודכנים

הכניסו לתיבה את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם, ותקבלו התראה בכל פעם שמתפרסם עדכון כשרות חדש באתר. אין יותר פשוט מזה

הצטרף
ויקיפדיה

הרב מלמד: חרד"לים פחות חוזרים בשאלה

הרב אליעזר מלמד טוען כי הוא אינו מתבסס על נתונים ברורים אך כי "במשך השנים הצטברו נתונים שנותנים הערכה ברורה שכך המצב". הוא מציין כי 20% מבוגרי החמ"ד - חוזרים בשאלה

יונתן אוריך, כיפה
ה תמוז תשע"ג, 13/06/2013 14:15

הרב אליעזר מלמד טוען כי אחוז נמוך יותר של חרדים-לאומיים חוזרים בשאלה לעומת יתר הקבוצות בציונות הדתית ואף לעומת החברה החרדית. טענתו זו של הרב מלמד פורסמה בעיתון ”בשבע“, כשבסוף השבוע הקרוב הרב מלמד ביקש לחדד את טענתו זו ולהדגיש את מקורותיה. 

”אין בידי מחקר על כך, אבל במשך השנים הצטברו נתונים רבים שנותנים הערכה ברורה שכך המצב. ישנם מחקרים על כך שבמשך העשורים האחרונים, כעשרים אחוזים מבוגרי הממ"ד מפסיקים לשמור מצוות. נתונים אלה כוללים את כל בני הציבור הדתי-לאומי, ובכלל זה הציבור התורני“, ציין הרב מלמד.

”אמנם מקרב הציבור התורני לבדו אחוז העוזבים הוא פחות מחמישה“, כתב הרב מלמד והדגיש כי נתון זה ”כולל גם את משפחות בעלי התשובה, שמהווים אחוז ניכר מקרב בני הציבור התורני. נתון זה משמעותי, מפני שידוע שאחוז העוזבים ממקרב משפחות בעלי תשובה גבוה יותר“. מנגד, הוא טען כי ”בציבור החרדי כולל בעלי התשובה יש נתונים שמצביעים על כך שלמעלה מעשרה אחוזים מפסיקים לשמור מצוות. ויש מקומות וישיבות שאחוז בעלי התשובה בהם גבוה יחסית, ובהם למעלה מעשרים אחוזים מפסיקים לשמור מצוות“. 

בסיכום דבריו ציין הרב מלמד כי ”מפני שאף שעניין החינוך הוא מורכב, תנאים סביבתיים יכולים לשפר את סיכויי ההצלחה. למשל, ישנם בעלי תשובה שמזדהים בתפיסת עולמם עם דרכו של הרב קוק, אבל מעדיפים להשתייך לציבור החרדי למען חינוך ילדיהם. בכך הם עושים טעות חמורה, מפני שהסיכוי שיצליחו בחינוך ילדיהם בחברה החרדית נמוך באופן ניכר מאשר בציבור התורני“. 

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. אני לא יודע אם לצחוק או לבכות.
דוד 6/13/2013 2:35:00 PM
אין לי מילים מול כל כך הרבה עיוותים.
רק דבר קטן בשוליים: אני דתל"ש מה"ציבור התורני" (חרדלניקי"ם), ואחרי היכרות עם הרבה דתלשי"ם מכל הסוגים, התברר לי שאנחנו יצאנו עם הרבה יותר שריטות עמוקות מכל השאר.
תודה לכם חרדלניקי"ם על החינוך המצליח שלכם.
תמונה
2. צורת הרבים של אנקדוטה היא לא דטה.
רפי 6/13/2013 3:15:00 PM
לא עושים מחקר משלושה מקרים שהרב מכיר באופן אישי.
תמונה
3. איך בלי נתונים מדויקים מוציאים בקלות שם רע לע ציבור שלם?
ידידיה 6/13/2013 3:22:00 PM
במחילה מכבוד הרב. בלי נתונים מדויקים ומדעיים ניתן לצאת בהצהרות כללו המוציאות שם רע על ציבור שלם (שבמקרה גם נמצא במאבק אידיאולוגי עם תפיסת הרב)?!
אולי נטען שלפי דיווחים שהגיעו אלי בוגרי מרכז מדברים יותר לשון הרע מבוגרי הר המור? או אולי שבוגרי הישיבה בהר ברכה חונים בחניית נכים יותר מבוגרי אור עציון?
תמונה
4. לחרד"לים קשה לחזור בשאלה
6/13/2013 3:26:00 PM
כי הם מתחתנים מוקדם. אז לכן או הופכים לדתיים לייט. או "אנוסים."
תמונה
5. ב"ה בשנים האחרונות גם הרבה חרד"לים חוזרים בשאלה
6/13/2013 4:39:00 PM
הפער בין החרד"לים לד"לים מצטמצם,העולם המודרני פוקח גם את עיניהם,הם מבינים שהחרד"ליות זו בועה והם בורחים ממנה. בכל הישיבות התיכוניות תורניות,יש הרבה יותר דתל"שים מאשר לפני עשור,גם אם תתחרדו לא יעזור, גם אצלם מתחיל תהליך כעין זה,אם כי בקצב איטי יותר.(חוץ מזה,לפעמים אי חזרה בשאלה נובעת מחוסר בכלים שהחרד"לים העניקו לילדיהם,כך שזו לא גאווה גדולה. לפעמים החוסר בכלים דווקא מאיץ החזרה בשאלה, משום הכעס על חסימת אופציות ואכמ"ל.
תמונה
6. הרבה ילדים מבתי חילוניים מגיעים לחמ"ד
חרד"ל 6/13/2013 4:44:00 PM
לכן זה לא נקרא שהם "חוזרים בשאלה" כי הם אף פעם לא היו דתיים (אלא רק למדו עם דתיים)
תמונה
7. במחילה מכבודו של הרב, זה פשוט לא נכון.
רוני 6/13/2013 5:42:00 PM
אם כבר משווים את הציבורים, יש צורך לציין כי בציבור החרד"לי הרבה יותר נפוצים הבורים ועמי הארצות, מכיוון שאין כל הכוונה לכיוון של לימודים אקדמיים. תוכל למצוא רבים מציבור זה בתפקידי סרק, כגון "מנהל טכני של הישיבה", "אחראי אבטחה". בדומה לעולם החרדי, עבור מי שלא נשאר להיות אברך בישיבה, אין באמת ייעוד בעולם, ומנסים לסדר לו כל מיני ג´ובים מהצד כדי שיוכל לחיות ממשהו. אנא אמור לי, הרב מלמד, כמה רופאים יצאו מהציבור החרד"לי? (ולא, חנה קטן שבאה מארה"ב לא נחשבת). כמה מהנדסים? כמה חוקרים בעלי שם עולמי בדרגת דוקטור ופרופסור? כולם מנסים להסתיר זאת, אבל בסופו של דבר, מבחינה מסויימת דווקא הציבור החרד"לי הוא הציבור הבינוני המסתפק במועט, ואילו בציבור הדתי לאומי קיימת שאיפה למצויינות ולתיקון העולם בתחומים רבים. (מלבד בצבא, שבו באמת החרד"לים חזקים בדר"כ)
תמונה
8. מהי השקפה חרדית? טוב לדעת...
משה 6/13/2013 5:49:00 PM
אם ברצונכם לדעת מהי השקפה חרדית בצורה עמוקה ומקיפה, קיים פורום מחקרי מדעי-היסטורי שדן בכל הנושא הזה ועוד. שמו של הפורום "גאולה בהיסח דעת" בהייד פארק. תרשמו בגוגל את המילים "גאולה בהיסח דעת" ותגיעו לשם. ישנם הרבה נושאים מרתקים ומעניינים בכל הנושא הגדול הזה.
חובה לבקר שם!!!
תמונה
9. לך לנחלאות
חיים 6/13/2013 6:24:00 PM
תאסוף משם את כל ילדי רבני החרד"ל שנראה שלא ממש הולכים בדרכי ההורים..
תמונה
10. משפחת מלמד הזו חיה בבועה אטומה
מדריך נוער יו"ש 6/13/2013 6:37:00 PM
איפה אתה חי? תסתובב בישובים של הציבור הדת"ל ותראה מה המצב
אתה מוזמן לבקר אפילו אצל אביך בבית אל ולהסתובב ברחובות לראות כמה בני נוער הביעו חוסר אמון בדת (והכל בגלל אנשים כמוך שמציגים את יהירותם כחלק בילתי נפרד מהדת)
הדתיים לאומיים חותכים מהדת כבר בגיל צעיר כבני 11-14 וישר הופכים לעבריינים קטנים (להבדיל מחוזרים אחרים בשאלה שממשיכים להשאר בני אדם איכותיים רק לא דתיים)
תמונה
11. גאווה "אנחנו הכי טובים" ,שמענו עליכם...
שומרוני גאה 6/13/2013 6:40:00 PM
גם כבודו וגם אביו לא משקיעים מילימטר בנוער אז במקום לייצר מצג שווא של מציאות תתחילו לעבוד ולא רק להנות המשכורות שלכם כרבני ישובים
בקיצור אל תמציא המצאות כדי להצדיק את חוסר פועלך בעניין
תמונה
12. ופחות אצל החרדים... אז? (ל"ת)
מויש 6/13/2013 7:24:00 PM
תמונה
13. למה??
עידית 6/13/2013 9:16:00 PM
אינני מבינה מדוע לכבוד הרב יש צורך לקבוע באיזה סקטור ישנם יותר דתלשים.. למי זה מועיל? מדוע אי אפשר להתמקד ביצירת אוירה דתית נעימה ומקבלת, ולא מאיימת או ביקורתית, בתפילות מרוממות נפש (לאו דווקא קרליבך!) ובכלל - מדוע בעצם אי אפשר להתמקד בסיבות לעזיבה ובמציאת פתרונות לכך ולא בטפיחה על שכם לסקטור זה או אחר? (יתכן והרב עשה זאת ב"שבע" האחרון - לא קראתי)
שבת שלום, מעדית, ב"ש
תמונה
14. ההשתלבות שלנו בחילונים היא מקור צרותינו: המבחן:
שרון ל. 6/13/2013 9:45:00 PM
קחו חבר בגילי - נער צעיר
שימו מימינו צעיר חרדי ומשמאלו צעיר חילוני
כולם בני אותו גיל
כעת תבדקו חבר של מי יהיה הנער הדתי לאומי, של החרדי או של החילוני?
התשובה ברורה - של החילוני.
וזה מקור ההפסדים הרוחניים הענקיים שלנו.

תמונה
15. הרב צודק בהחלט!
תורני 6/13/2013 10:20:00 PM
כאחד שמחנך כבר שנים רבות מאות בני נוער, אני יכול לומר בוודאות כי הציבור המכונה תורני הוא האיכותי ביותר מכל הציבור הדתי. הם מצליחים להנחיל לילדיהם תורה ומיצוות מתוך השקפה ברורה בצידקת דרכם. אין בהם לא מהחפיפניקיות של הדתל"י ולא מהנוקשות וחיי החרמות של החרדים. פשוט הקפדה על המיצוות באמת ובשמחה. אשריהם. נדמה לי שהרב רוצה לומר לנו שעלינו ללכת בדרכם, בשביל טובתנו וטובת ילדינו, והוא צודק במאת האחוזים!
תמונה
16. אין דבר כזה חוזרים בשאלה
6/13/2013 10:29:00 PM
מי שחוזר בשאלה הוא דווקא החוזר בתשובה כי רק מי ששואל שוב ושוב מחפש תשובות.
תמונה
17. סקר בין בית אל ב לעפרה
רחל 6/13/2013 10:59:00 PM
אחוז הנערים שנושרים את הדת בבית אל ב גבוה מאלו מבית אל א ואלו של עפרה הנשירה רחוקה בהרבה מזו של עפרה.
ההפוך הגמור ממה שאומר אליעזר מלמד הוא הנכון
יש רק לראות מה קורה בבית אל ב לדוגמא, רוב ילדי הרבנים עזבו את הדת ולהרבה מהם תיקים במשטרה.
תמונה
18. ל-1: את השריטות אתה חייב לעצמך, לא לחרד"ל
שי 6/14/2013 6:33:00 AM
כל הדתל"שים שראיתי מתבכיינים על שריטות כאלה ואחרות, כשבפועל מדובר באנשים קלי דעת הרואים בהבלי העולם הזה את העיקר. אל תבלבל ת´שכל, היציאה שלך בשאלה לא קשורה לחרד"ל, אלא ליצר הרע הפרטי שלך.
תמונה
19. איזה שטויות
רכז נוער שומרון 6/14/2013 9:10:00 AM
הנוער של החרדלי"ם לא עוזב רק את הדת הוא עוזב את השפיות האנושית ומתדרדר ישר לעולם הפשע והסמים הרבה יותר גרוע מהחזרה בשאלה של הדתיים הלאומיים ששם הנוער ממשיך להיות איכותי אך לא דתי
אבל האמת שמהרב מלמד לא ציפיתי להרבה יותר הבנה בנושא שהרי הוא בטוח שהחכמה נמצאת אצלו במוח ואין אחר שישווה לו בהבנת העולם ומהלכיו
ודרך אגב עזיבת הנוער החרדל"י נובעת בדיוק מהסיבה הזו הרבנים שלהם משדרים גאווה וזלזול באחרים ודי לעשות סיבוב קצר בברכה וגם בבית אל כדי לראות עד כמה הרבנים מלמד האבא והבן משנאים על התושבים את עצמם בגלל יהירותם וזילזולם בכל מה שלא בדיוק כמוהם
תמונה
20. למדריך המדופלם
חסיד של הרב 6/14/2013 10:50:00 AM
אני ממש מקווה שבני לא יתקרב לידיים שלך. תתבייש חצוף הרב מלמד מפיץ תורה בכמויות שאלף כמוך לא יעשו כל חייהם. בישיבה ביישוב בספרים שלו. אז הוא לא משקיע בנוער! אז מה? אתה משקיע בללמד הלכה??? אתה לא מתבייש?? אדם כל חייו מעביר שיעורים מלמד ואתה כועס כי הוא העז לא לעסוק בתחום שבו אתה מתעסק?? כמה חוצפה יש בדבריך זה לא ייאמן!!!
נהנה מהמשכורת של רב יישוב? הוא עושה בשבילם יותר מכל רבני היישובים. אני לא מאמין שאחד כמוך עוסק עם נוער
תמונה
21. ל11 זה לא נכון!
נאור 6/14/2013 1:58:00 PM
מי הקיים את בשבע (הרדיו והעיתון והאינטרנט), שתי ישיבות גבהות(,מגיל 18).יש בהם הרבה השקעה גם בנוער וגם בכול עם ישראל....
תמונה
22. שתעבור את התקופה הזו תבין
ל 20 החסיד 6/14/2013 2:15:00 PM
ברגע שתצא מעבודת האלילים שלך והסגידה לאדם שאתה מאמין בו יפתחו לפניך מעיינות החכמה ואז תראה את כל השחיתות המוסרית והכלכלית שמצוייה אצלך "בחצר" ואז תבין שהאמת ממש רחוקה ממכם
תמונה
23. נתונים מוטעים ומסקנות שגויות
איתמר 6/14/2013 2:20:00 PM
בחינוך החרדי לאומי העזיבה היא הרבה יותר קיצונית כל בני הנוער שעוזבים את הדת ישר מגיעים למשטרה ומסתבכים בפלילים
אבל כמי שמכיר את הרב מלמד ושיטתו הוא בטוח אבל ממש בטוח שאם זה כבר יצא לו מהפה אז אין ספק שזה נכון ורק זה נכון
אז חבל להאריך בדברים...
רוב הציבור שרואה ושומע את מה שקורה מסביבו יודע שהדברים לא נכונים
תמונה
24. ממשפחות חרד״ליות לא יוצאים חרד״לים
6/14/2013 6:16:00 PM
שמתי לב לפרט מאד מעניין
אני גדלתי בחינוך חרדלי למהדרין
לא כל הנערים הגיעו ממשפחות כאלה
ובאופן כמעט מוחלט חל היפוך.
מי שהגיע ממשפחה דתית לאומית ׳התחזק׳ והתחתן מוקדם ונשאר בישיבה כאברך

ואילו כל בני החרדלים והרבנים, מצאו כל אחד את עצמו במקומות אחרים. והיום לא כולם דתיים ומי שכן לא קיצוני ולא הולך בדרכם של הרבנים הנ״ל.

מה שאנו לומדים מכך, שהחינוך החרדלי מסתגר וחונק, וגם אם הוא לא יוצר דתלשים אי אפשר לחנך דור בצורה כזאת.


 
תמונה
25. חינוך מלא פחד
א 10/3/2013 4:34:00 AM
החינוך של האולפנות החרד"ליות הוא חינוך מלא פחד ואימה. בתור אדם שנוטה לחרדתיות ולדיכאון יצאתי עם צלקות נפשיות מהחינוך הזה. אז החולצות והחצאיות ארוכות, ומה? בפנים אני בספק עד כמה מגיע לי בכלל הכינוי "דתייה". והלבוש, שנובע מלחץ חברתי, הוא מעטה חיצוני, שאין לו על מה להישען (חוץ מאשר על ההפחדות), ומה יישאר מזה בעוד שנים רבות? זה חינוך שגורם לנזק לאישיות ואח"כ גם נזק לדת ולאמונה.

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד