השארו מעודכנים

הכניסו לתיבה את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם, ותקבלו התראה בכל פעם שמתפרסם עדכון כשרות חדש באתר. אין יותר פשוט מזה

הצטרף
ישיבת הר עציון

הרב בזק: "נשות הכותל" - עימות מצער ומיותר

הרב אמנון בזק מתקשה להבין מצד אחד מה נורא בכך שנשים מקיימות מצוות טלית או תפילין, אך מאידך סבור כי אין מקום לנהוג כך דווקא ברחבת הכותל. הפתרון, לדעתו, הוא אימוץ "מתווה שרנסקי"

הרב אמנון בזק
כ"ח סיון תשע"ג, 06/06/2013 11:56

שוב מגיע ראש חודש, ושוב צפוי העימות המיותר שבין נשות הכותל לבין החרדים, עימות הנובע בעיקר מחוסר סובלנות דו-צדדי. 

מצד אחד, אני מתקשה להבין מה כל כך נורא שנשים בסך הכול מקיימות מצוות עשה שהזמן גרמן, של טלית ואפילו של תפילין. על קצה המזלג נזכיר, שלדעת הרמב"ם והשו"ע אין הבדל בין מצוות אלו לשאר מצוות עשה שהזמן גרמן, שרשות ביד נשים לקיימן, ואף הרמ"א כתב על ציצית שעקרונית "אם רוצים לעטפו ולברך עליו הרשות בידם", אלא שהוסיף שפעולה זו נחשבת כ"יוהרה". לגבי תפילין הרמ"א אמנם כתב ש"אם הנשים רוצין להחמיר על עצמן, מוחין בידם", אולם הטעם לכך הוא משום ש"מפני שצריכין גוף נקי ונשים אין זריזות להיזהר", והמחשבה שבזמן הזה – שנשים אכן נזהרות בנקיות גופן לא פחות מגברים – לא יהיה בכך איסור, איננה מופרכת. אז נכון שמסורת ישראל לא עודדה נשים לכך, מסיבות שונות ("יוהרה" וכד'), אך עדיין לא מדובר במעשים שלא ניתן למצוא להם תקדים, ושבאופן אובייקטיבי מצדיקים זעם כה גדול. ברור לי שמבחינה הלכתית עדיפה מציאות של אישה המתפללת יום יום בטלית ובתפילין מאישה שאינה מתפללת כלל.

באותה מידה אני מתקשה להבין מדוע נשות הכותל צריכות לנהוג כך דווקא ברחבת הכותל, מעבר למקום שמיועד עבורן כיום ותוך התעלמות מן הפשרה המוצעת של שרנסקי להקים רחבה נפרדת. גם אם לאחרונה בית המשפט הפך על פניה החלטת בג"צ בנושא, אי-אפשר להתעלם מכך שהרוב המוחלט של מתפללי הכותל, יום יום ושעה שעה, הם אנשים שמראה של סטייה מן המסורת המקובלת קשה להם ופוגע ברגשותיהם, וגם גישה זו יש לכבד. כללי הנימוס והרגישות בכל העולם התרבותי מחייבים כל אדם להיזהר בכבודו של מנהג המקום, במיוחד בנושאים רגישים כמו מנהגי דתות ועדות. אשמח מאוד אם המציאות תשתנה, ואנשים לא אורתודוכסיים יגדשו אף הם את הכותל בהמוניהם מדי יום, אולם עד שזה יקרה, התעלמות מרגשות הרוב המוחלט הנוכח שם לעת עתה היא פרובוקציה ברורה.

כאמור, העימות כאן מצער ומיותר. במקום ששתי הקבוצות רק יזינו זו את זו בהעלאת רף העימות, יש לחתור לכך שכל הצדדים יקבלו את ההצעה ההוגנת של שרנסקי, שתוכל לחבר אל הכותל גם זרמים לא אורתודוכסיים מבלי לנקר את עיניהם של אלו הרגישים לשמירה על מסורת ישראל לדורותיה ללא שינוי.

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. פריצת גדר חמורה-ה´ ירחם
nadavarel 6/6/2013 12:12:00 PM
מעבר לזה שלדעת הספרדים זו ברכה לבטלה,זה פריצת גדר,אם יתנו להם לפרוץ גדר בדברים שגם אם תאמר שזה מותר מעיקר הדין,כיום לא נוהגים בזה. צריך למחות במחלה לפני שהיא תתפשט ולא ליתן לזה יד.
מה השלב הבא?יבואו לכותל בשבת עם אופנועים,מלא פריצות,ביזיון התורה וחילול ה´,מה לא..
תמונה
2. ממליץ לקרוא את הדיון שהתפתח בדף הפייסבוק של הרב בזק בעקבות הדברים (ל"ת)
אביעד 6/6/2013 12:25:00 PM
תמונה
3. עוורון הר-עציוני קלאסי
ד. 6/6/2013 12:29:00 PM
באמת אין הבחנה בין נשים עם תפילין בכותל כדי להלחם באורטודוכסים, לבין מצוות רגילות שהזמן גרמן של נשים רגילות?! איזה עוורון צריך בשביל לא להבחין!
תמונה
4. התירוץ הפשוט:
מאיר 6/6/2013 12:52:00 PM
שתי הקושיות מתרצות זו את זו: נשות הכותל רוצות רק את הפרובוקציה וזה מה שמכעיס את הרואים אותן. תן להן רחבה בפני עצמן, תוך חודשיים הארגון הזה נגמר...
תמונה
5. תגובה לרב בזק
זושא 6/6/2013 12:55:00 PM
נשות הכותל רוצות להראות לגיטימציה לרפורמים בשריד בית מקדשנו, זה העניין. לא משנה אם זה ציצית או שופר או משהו אחר.

ועל זה המלחמה.
תמונה
6. כרגיל. קול שפוי ומאוזן
יאיר 6/6/2013 1:43:00 PM
יישר כוח על הכתיבה המאוזנת שכנראה קשה לכמה פנאטים קיצונים משני הצדדים
תמונה
7. הכוונה בניקיון גוף הוא כמובן....
eliran-yaniv 6/6/2013 2:19:00 PM
בזמן נידה! וכמובן בזה שאישה חייבת בלבושים צנועים כדי להיתעטר בתפילין.
גמרא אומרת שיער באישה ערווה, כך תפילין שהם שמות קדושים של בורא עולם ושים אותו על ערווה?
הבן איש חיי אומר מפורש למחות בהן, אז איך אתה יכול לומר אחרת?
תמונה
8. ל-1: לספרדים גם בתפילה נשים לא מברכות
בת רות 6/6/2013 4:03:00 PM
תסתכל על מהדורות הסידור בשמות כגון "סידור לבת ישראל" וכיו"ב. שם גם ברכות קריאת שמע ותפילת עמידה הן בלי שם ומלכות.
אז תגרש מרחבת הכותל את הנשים האומרות, רחמנא לצלן " ברוך אתה י-י מגן אברהם"? "ברוך אתה י-י הבוחר בעמו ישראל באהבה" אם מחקר גניאולוגי יעלה שהסבא שלהן מצד אבא נולד בעיראק? ואם הסבא הוא פולני שיישארו רק יתפללו עם שם ומלכות בהסתר?
תמונה
9. נשים נגד הכותל
6/7/2013 11:51:00 AM
נשות הכותל הן אלו המגיעות מדי יום ביומו ומתפללות בנוסח המקובל ולא נשים שבאות להפגין את התנהגותן בפומבי פעם בחודש. גם אם עפ"י ההלכה מותר נשים ללבוש ציצית . מדוע שכבוד הרב לא יקרא להם לעלות לתורה במנין בו הוא מתפלל, הרי גם זה מותר עפ"י ההלכה.
רובן הן רפורמיות או כאלה שהצטרפו למספר נשים דתיות [אמריקאיות] כדי לצאת נגד הדתיים והחרדים.

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד