השארו מעודכנים

הכניסו לתיבה את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם, ותקבלו התראה בכל פעם שמתפרסם עדכון כשרות חדש באתר. אין יותר פשוט מזה

הצטרף
בית הלל

ש"ס שכחו את אהבת הגר

הרב אשר פויכטוונגר, שעוסק בתחום הגיור בישראל, טוען כי תשדיר הבחירות של מפלגת ש"ס, "כוכבית גיור של ביתנו", הוא מגעיל, פוגעני, מכפיש, מזלזל וחוצה גבולות של התנהגות ראויה

הרב אשר פויכטוונגר
כ"ח טבת תשע"ג, 10/01/2013 13:55

בשבתות אלו אנחנו קוראים בתורה על שיעבודם של בני ישראל ממצרים, ניסי ה' במצרים והיציאה במצרים. זיכרון אירועים אלו חשוב הוא כל כך משום שהוא מהווה את הבסיס הלאומי והאמוני של עם ישראל, ולכן מצוות רבות כל כך הם לזכר אירועים אלו, ממצוות יומיומיות ותמידיות כתפילין ומזוזה ועד מצוות מפורטות הנוגעות לקרבן הפסח הנאכל בליל הסדר. אבל ישנם גם מצוות נוספות שאנחנו מקיימים אותם והתורה כותבת שהם זכר ליציאת מצרים כמו האיסור לרמות במידות ומשקולות. רש"י מסביר שהסיבה לכך היא שה' הוציא אותנו ממצרים "על מנת כן", כלומר כל יציאת מצרים אין לה ערך אם עם ישראל מתנהג אחר כך ברמאות ובחוסר הגינות.

בויקרא י"ט נאמר: "וְכִי יָגוּר אִתְּךָ גֵּר בְּאַרְצְכֶם לֹא תוֹנוּ אֹתוֹ. כְּאֶזְרָח מִכֶּם יִהְיֶה לָכֶם הַגֵּר הַגָּר אִתְּכֶם וְאָהַבְתָּ לוֹ כָּמוֹךָ כִּי גֵרִים הֱיִיתֶם בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם אֲנִי ה' א-לוהיכם". התורה כאן מצווה אותנו בצורה מיוחדת על אהבת הגר, למרות הציווי הכללי שנאמר עוד באותו הפרק "ואהבת לרעך כמוך", וכותב על כך הרמב"ם: "אהבת הגר שבא ונכנס תחת כנפי השכינה שתי מצות עשה אחת מפני שהוא בכלל ריעים ואחת מפני שהוא גר והתורה אמרה ואהבתם את הגר צוה על אהבת הגר כמו שצוה על אהבת עצמו שנאמר ואהבת את ה' אלהיך הקב"ה עצמו אוהב גרים שנאמר ואוהב גר". (הלכות דעות פרק ו' הלכה ד). ובגמרא בבא מציעא (נט, ב) נאמר שאהבת הגר יש בה 36 (!) מצוות.

בימים אלו מדינת ישראל הולכת לבחירות. ימים אלו מזמינים פילוג ומחלוקת בעם. אלו הם ימים שכל צד מנסה להסביר מדוע להצביע דווקא לו, ולא לצד השני. בתקופה הזו לא רק מסבירים מדוע דעותיי עדיפות אלא גם משתמשים באמצעים רטוריים, ציניים ותעמולתיים כדי לנגח את הדעות האחרות. גם בתוך הוויכוח וגם בתוך התעמולה יש לשים גבולות. יש דברים שהם מוסכמים על כלל החברה, כמו לדוגמא שאין להשתמש בזיכרון השואה על מנת ליצור תעמולה. ישנם סמלים לאומיים שאין לזלזל בהם על מנת ליצור תעמולה. וישנם גם אמירות גזעניות שאין להשתמש בהם כדי ליצור תעמולה.

השבוע נחצה גבול נוסף במדינת ישראל, מפלגה האמורה להיות דתית, ניצלה את הבמה של שידורי התעמולה כדי להכפיש ולזלזל בציבור העולים מחבר המדינות, ובמיוחד באלו מתוכם שהתגיירו או מועמדים לגיור. התשדיר של מפלגת ש"ס "כוכבית גיור של ביתנו" הוא מגעיל, פוגעני, מכפיש, מזלזל וחוצה גבולות של התנהגות ראויה.

התשדיר מעורר אצלי דחייה במפלגת ש"ס. התשדיר גורם לי להרגיש שאינני רוצה להתקרב לאנשים שמתייחסים לתהליך הכי משמעותי של התקרבות לתורה ולמצוות כתהליך אינסטנט שעוברים על ידי משלוח פקס. תהליך שמתחיל בחיפוש זהות, ממשיך לקורס אינטנסיבי בן שנה, שינוי אורחות חיים והתקרבות לה' מקבל משמעות כל כך מזלזלת בתשדיר של ש"ס.

התשדיר מטיל פסול ומום בכל כך הרבה גרי-צדק שהתגיירו על ידי בתי דין של הרבנות הראשית לישראל בראשות הרב הגאון שלמה משה עמאר שליט"א, וגם בראשותו של מורם ורבם של אנשי ש"ס מרן הרב עובדיה יוסף שליט"א. האם ייתכן שדעתו של השר אריאל אטיאס שהמציאות כיום היא של גיורים פיקטיביים היא הקובעת, גם בניגוד לדעת מורם ורבם. האם ייתכן שאדם שהתגייר כדין ומורו ורבו חתם על תעודת הגיור שלו, צריך לחשוש מהוצאת לעז על ידי פוליטיקאי כאילו גיורו הוא לא תקף, רק כדי לגרוף מנדטים של שונאי רוסים ושל חרדים קיצוניים?!

בתשדיר זה ובתגובותיהם לתשדיר הם עברו על איסורי תורה רבים הקשורים לאהבת הגר והונאת הגר.

הכותב הינו חבר ארגון רבני בית הלל, מורה ורכז כיתת גיור הרצליה "עמי", אולפני גיור בתפיסה אישית.

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. ועדיין
אחת העם 1/10/2013 2:09:00 PM
לא חסרים אנשים (וכן, גם הרבה רוסיות ביניהן), שהתגיירו מתוך אינטרסים אישיים, ולא משום סיבה אחרת.
ואל לנו לשכוח זאת, גם אם התשדיר של ש"ס רחוק מלהיות פוליטיקלי קורקט.
תמונה
2. בואו נדייק
מאיר 1/10/2013 2:16:00 PM
התשדיר לא מתייחס לגרים הקיימים ושיטת הגיור הקיימת אלא לרעיונות גיור שש"ס מייחסת לישראל ביתנו. מכיוון שזה לא ברור ממנו, הוא אכן פוגעני ומבזה, וכנראה גם מייחס לישראל ביתנו דברים שלא עלו על דעתם.
תמונה
3. צודק, אני ישר חשבתי על זה
adirdayan 1/10/2013 3:11:00 PM
דבר ראשון למה יש נשים לא צנועות בקמפיין של ש"ס?!?? אני בטוח שהרב עובדיה יוסף לא יודע את זה וחבל

דבר שני, "ואהבת את הגר",שכחתם מזה?
הנקודה שניסו להעביר מאוד רחוקה ממה שהקמפיין משקף
תמונה
4. בתפיסה אישית
בני וינברג 1/10/2013 3:22:00 PM
מה זה גיור בתפיסה אישית.אני לא אתחתן עם בחורה שלא גויירה כהלכה.רות הלכה אחרי נעמי,ולא שנתה...
תמונה
5. כמה אחוזים של גרי רוסיה באמת שומרים מצוות ?
גד 1/10/2013 4:15:00 PM
אמנם כתוב בשולחן ערוך שגר שחזר לסורו עדיין נחשב יהודי,
אבל בחלק החמישי של השו"ע (שכל ישר) כתוב שאם רוב מכריע של הגרים נהיים חילוניים, אז הגיור הזה הוא קשקוש כי אין לרובם כוונה אמיתית לקבל עול תורה.
תמונה
6. אני מגיב מספר 5, מתנצל על
גד 1/10/2013 5:33:00 PM
המילה קשקוש, היא בוטה.

אני מרחיב - מדוע גר שחזר לסורו עדיין יהודי ? כי בית דין העריך בצדק שבשעת גירות הוא מקבל עול תורה, אבל אם רואים בעיניים שרובם יוצאים חילונים, זו הוכחה שלבי"ד אין שיקול דעת נכון, וממילא גרים שחזרו לסורם על פי אותו בי"ד אינם יהודים, כי אי אפשר לומר שסומכים על בי"ד.
תמונה
7. תגובה של כותב המאמר
alongarin 1/10/2013 5:37:00 PM
צריך להוציא מהמשוואה של מי נחשב לגר ומי לא נחשב לגר את השאלה האם הם מקיימים מצוות או לא. השאלה היחידה היא האם הם קיבלו מצוות בפני בית הדין? ומכיוון שבכל הגיורים שיש היום בארץ יש קבלת מצוות אז הגירות שלהם תופסת. אם הם התכוונו לכך או לא, אם הם מצליחים לשמור על המצוות או לא, זה לא משנה, ברגע שבית הדין קיבל אותם מהסיבות של בית הדין שיהיו אשר יהיו, והם טבלו במקווה לשם גיור מבחינה הלכתית הם יהודים, ולא יעזור שום בית דין אחר, משום שהליך גיור הוא הליך הלכתי שאין דרך חזרה ממנו. וברגע שהם התגיירו, חלים עלינו כל החובות ההלכתיים לגבי גרים. כולל שאסור להוציא עליהם לעז כאילו הם אינם יהודיים. אם ש"ס רוצים להעביר ביקורת על הליכי הגיור במדינת ישראל שייפנו למרן הרב עובדיה, שאישר בחתימת ידו את הגיורים בצה"ל, שייפנו לראשון לציון הרב עמאר, שחותם על תעודות הגיור הרשמיות של הרבנות הראשית, ונראה מה יהיו תשובותיהם.

לגבי תפיסה אישית - גיור בתפיסה אישית פירושו שאנחנו מעניקים לכל תלמיד ותלמידה יחס אישי והם לא מרגישים חלק מסרט נע של גיור אוטומטי כמו בארגונים אחרים. גיור בתפיסה אישית פירושו גיור יותר הלכתי, יותר אמיתי ויותר טוב, כי הרב שמלמד את התלמיד/ה מלווה אותה באופן שיטתי בכל התהליך לעבר העם היהודי, כולל שמירת מצוות. אנחנו עושים את כל המאמץ שהגרים ישמרו מצוות אחר כך, אבל למרות זאת ישנם כאלו שלא שומרים.
תמונה
8. מי אמר שהם לא מכבדים את הגר?
אייל 1/10/2013 8:08:00 PM
תלוי איך הבן אדם התגייר?אם הוא לא מתגייר לפי ההלכה,הוא לא נקרא גר!
גר זה מי שעבר את תהליך הגיור לפי התורה ולא קיבל סתם חתימה בלי סיבה
בכלל,אני לא מבינה מה כל הריש הזה על הסירטון?
הם בסך הכל רצו להראות לנו איך יראה תהליך הגיור אם הם(ואני בכלל לא בוחר בהם,אני בוחר הבית היהודי)לא יהיו בממשלה.אני לא בטוח שדווקא הם יצילו את המצב אבל מה שבטוח שסתם עשו פה בלאגן על כלום
תמונה
9. התשדיר אינו גזעני. הוא תוקף
הראל 1 1/10/2013 8:33:00 PM
גיורי אינסטנט שאינם אמיתיים.
אפשר להתווכח או להסכים, אבל זה מה שהתשדיר עושה. מה יש להיעלב ממנו?

התשדיר לא אומר שכל הגרים הם כאלה, אלא מתייחס לגרים שלא מתכוונים לשמור מצוות וגם לא שומרים [כמו שאולי רוצה מפלגת ישראל ביתנו] מה רוצים מש"ס?
תמונה
10. התשדיר הזה פוגע
בייגלה חם 1/10/2013 8:45:00 PM
ובעיקר מעליב
את ציבור הבוחרים של ש"ס!!!
הוא מציג חתן "ספרדי" מטומטם,כמו בבדיחה גרועה "קטן, שחור ולא קולט".
אידיוט שמתחתן עם שיקסע ולא שואל ליהדותה עד לחופה.

נו באמת...מי ירצה לזהות את עצמו עם עליבות שכזו ועם מפלגה שמשפילה ככה את הציבור "שלה"?

תמונה
11. אתה מגיע למילואים?
אשריקו 1/10/2013 10:31:00 PM
ביום שני? תפסיק עם החפירות האלה על הפוליטיקה. אתה יודע שאין בפוליטיקה, של רוב המפלגות, משהו אמיתי. הסמ"ח
תמונה
12. תגובה ל-7
גד 1/10/2013 10:53:00 PM
לא טענתי שגרים שהפכו לחילוניים הם *סיבה* ל*ביטול* הגיור !

כן טענתי שתופעת פריקת עול תורה בהמונים זה *סימן* ש*מלכתחילה הגיור חסר תוקף*.


הגיור מלכתחילה חסר תוקף, כי לבית דין אין שיקול דעת להכריע אם הגר מתכוון באמת או לא.

לבית דין אין שיקול דעת - משום שעינינו הרואות את הרוב הברור והמכריע של הגרים שבית דין החשיבו כאמיתיים והתברר שהכל הצגה.
תמונה
13. גר בתורה אינו מתגייר
עודיש 1/11/2013 1:12:00 AM
הגר האמור בתורה שיש לכבדו ולא לפגוע בו כי "גרים" הייתם בארץ מצרים אינו אדם המתגייר ליהדות אלא תושב הבא מבחוץ שאינו שייך לעם היושב בארץ. ומצווה התורה על עם ישראל בארצו לא לפגוע באלו החיים בארץ ובתנאי כמובן שאינם אוייבים.
תמונה
14. אמרת בית הלל - הפסדת. ברור מאיזה כיוון מחשבתי אתה בא (ל"ת)
יוסי 1/11/2013 10:13:00 AM
תמונה
15. גרים
יאיר - מורה לגיור 1/11/2013 4:19:00 PM
אני מורה לגיור. כל המתגיירים שעוברים בית דין מספרים על כוונה לשמור תורה ומצוות. בית הדין שמורכב מאנשים תלמידי חכמים החליט על כל גיור פה אחד ללא התלבטות. בהחלט יכול להיות שבמשך השנים תחול התדרדרות אצל חלק מהמתגיירים - כמו גם אצל שומרי מצוות רבים. אילו הייתם יודעים מה התהליך הנפשי והמעשי אותו עובר המתגיר הייתם מורידים בפניו את הכובע במקום להתנשא ולהפגיןם בורות וזלזול. במקום לבדוק ולהרהר אחרי מעשי בית דין בתחום הגיור (מי שמכם), מוטב שתהרהרו במעשיכם ומידת שמירת המצוות של עצמכם, ושל בני ביתכם. במשפחות רבות ישנם בנים שעוזבים תורה ומצוות, למרות שגדלו בבית דתי, ולמדו תורה, וספגו דוגמה אישית. תארו לכם אדם שגדל בבית שמנוגד לתורה ולמצוות שמקבל על עצמו את כל זה למרות ההתנגדות שבבית - כמה גיבור צריך על מנת להיות חזק כביום המעמד בבית דין?
אחד מתפקידי זה למצוא משפחות מלוות למתגיירים על מנת שיראו משפחות דתיות ואני יכול לדווח על ההענות הרבה בציבור הדתי לאומי לעניין זה. אדרבה, נפתח את ביתנו למתגייר וכך נחזק אותו ונעודד אותו בשמירת מצוות ולא חלילה בדרך החרדית המרחיקה, המנוכרת, המזלזלת באהבת הגר.
שבת שלום
תמונה
16. אוי אוי
sidan3 1/12/2013 11:01:00 PM
יש לי חברה גיורת אמיתית יראת שמים שומרת תורה ומצוות שאני מתה עליה אבבבבבבבבבבבבבבל אני לא מוכנה לקבל אנשים שמשחקים אותה בשביל אינטרסים אישים זה הורס בשביל כל המתגיירים. וכל הכבוד לש"ס שהראו את האמת... מחר בחור מתאהב במשהי חמודה מותק אבל היא לא יהודיה נקודה וזה יכול לגרום להתבוללולת בתוך העם שלנו.
תמונה
17. מגיב 15 צודק ומשכנע זאת ועוד
משה אהרון נווה עמל הר-צל-יה 1/13/2013 10:03:00 AM
שבכל התהליך הגאולי יש שועלים קטנים מחבלים כרמים........
כל מסכת הגיור המאסיבי יחסית שאנו חווים
הוא חלק מובנה בתהליך הגאולה כחלק מהאתחלתא .
מן פיילוט מקדמי לתהליך המאסיבי והגלובלי של גיור המוני של מרבית האנושות.
תמונה
18. אהבת הגר היא לגר צדק!!!
1/13/2013 10:43:00 AM
או אולי (וצריך עיון גדול) גם לגר תושב שקיבל על עצמו שלא לעבוד עבודה זרה ולהאמין באלוקי השמים ומקיים את כל שבע מצוות בני נוח!!
אבל לא כל גר הוא גר צדק - ועליהם יש אזהרה בזמן שיד ישראל תקיפה לגרשם מנחלתנו כמו שעשה עזרא בימיו לעליה שעלתה עמו מבבל שהפריד את הגויות מבעליהם!!!!!

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד