עכשיו במדור היועצים

  1. מירנהדפנה מאיר
  2. המשך לשאלהד"ר צבי מוזס, מכון שילה
  3. המשך לגיסתי...ד"ר צבי מוזס, מכון שילה
  4. עלות התאמת דיאפרגמהדפנה מאיר
  5. גיסתי....ד"ר צבי מוזס, מכון שילה
Remi Jouan-cc-by

תסמונת "בן הרב": כיצד מתמודדים רבנים עם בן שחזר בשאלה?

עשרות רבנים ורבניות התכנסו לדיון סגור, בו ניסו להבין כיצד דווקא מי שמחנך לקיום מצוות, נקלע למצב בו בביתו פנימה מורדים בעולמו הדתי: "גם לאברהם וליצחק היו ילדים דתל"שים"

אריאל הורוביץ, כיפה
י"ג אב תשע"ב, 01/08/2012 10:39

אל החדר הקטן במרכז הקונגרסים נכנסו בשבוע שעבר, במהלך הכנס השנתי שקיים ארגון הרבנים "צהר", כשבעים רבנים ורבניות. על הבמה כבר ישב הרב מרדכי ורדי, רב בית הספר לקולנוע מעלה, והבמאית רחלי וסרמן, שסרט הגמר שלה במעלה, "בת הרב" שמו, עמד להתחיל בדקות שלאחר מכן. וסרמן, בתו של הרב אברהם וסרמן מישיבת רמת גן, יצרה סרט שעוסק בבנות רבנים שעזבו את העולם הדתי: בתו של הרב שלמה אבינר, בתו של הרב דוד ביגמן ובתו של הרב יורם צוהר. מושב שעוסק בבנים דתל"שיים של רבנים הוא בגדר מהפכה בכנס 'צהר', ונדמה שאלמלא הבמה הזו, שאפשרה לרבנים להתבטא בחופשיות בינם לבין עצמם, הסוגיות הכאובות – מנת חלקם של רבנים רבים – לא היו עולות על השולחן לעולם.

תסמונת 'בן הרב' ידועה ומוכרת: רבנים רבים בציונות הדתית, המחנכים ומלמדים על אהבת תורה וקיום מצוות, מתמודדים בביתם שלהם עם בן או בת שמורדים, בודקים גבולות ופורצים מסגרות. לא פעם הבן או הבת מתויגים אוטומטית עם אביהם, ומרגישים צורך למרוד בתיוג. אך עוד קודם לכן: הרבנים מתארים מצב מורכב שבו ההנהגה הקהילתית לעתים גובה מחיר חברתי אצל ילדיהם. "בעצם אני חי בדילמה", סיפר רב אחד, "הדילמה היא בין תפקידי בקהילה לבין ההשפעה החברתית על הילדים שלי. בשבוע שעבר, בעיצומם של תשעת הימים, השבט של הילדים שלי רצה לצאת לטיול, שהייתה בו שחייה בסחנה. אני לא הסכמתי שתהיה שחייה בתשעת הימים, וכרב הקהילה הטלתי וטו, וזה בוטל. לא יכולתי להימנע מלחשוב מה ילדיי חושבים, מה זה מייצר בינם לבין הילדים האחרים, שפתאום אבא שלהם הוא זה שבא ומשנה את התוכניות".

אחת השאלות שעלו בדיון הייתה שאלת ההבדל בין בנו של הרב לבין בנו של ראש הממשלה, למשל. האם דינם של בן או בת הרב כדין כל בן של אישיות ציבורית, או שיש כאן משהו מעבר? "המקום של הרב הוא כמו של עוד איש ציבור", אומרת רחלי וסרמן, במאית הסרט "בת הרב", "הרב נמדד במידותיו, בהליכותיו, כל האישיות שלו היא אבן שואבת, ואני חושבת שילדיו מרגישים צורך למלא את הציפיות של הסביבה מהדמות שלו. לבן של ראש הממשלה, כמה שלא ישוחחו עליו וירימו גבות ויסתכלו עליו, אין את האלמנטים שהופכים את החיים בצל האבא ללבה מבעבעת. אין את הציפיות, את הקהילתיות הסגורה שבוחנת כל דבר".

לאורך המושב שוחחו הרבנים ונשותיהם באופן גלוי על רגשותיהם. "גם לאברהם וליצחק היו ילדים דתל"שים", אמרה רבנית אחת שבתה חזרה בשאלה, "צריך לשחרר את ההורים מרגשות אשם, כאילו החזרה בשאלה קשורה במערכת היחסים שבינינו לביניהם, כאילו שהם חזרו בשאלה כי אבא שלהם רב. הילד הוא הרבה יותר מאשר מה שהוריו מעבירים לו. ההורים אחראים לחינוך הילדים אבל לא אשמים. אני מעדיפה להשוות את זה לילד חריג: אדם שנולד לו ילד חריג צריך לעבור תהליך של אבל, אך בסופו צריכה להגיע השלמה. כך גם רב שיש לו בן דתל"ש".

רב אחר דיבר בהבנה על תהליך החזרה בשאלה של בני הרבנים, והסביר אותו על רקע הצורך למרוד – צורך שהיה קיים גם אצלם, הרבנים. "אנחנו גם מרדנו", הוא אומר, "סללנו דרך חדשה שלא הייתה מקובלת פעם. הלכנו להיות רבנים, כשהורינו וכל חברינו אמרו לנו שנפלנו על הראש. אצל הילדים שלנו קיים מתח, רצון במרחב של תמרון. אם הם ישכפלו אותנו - הם חנונים, ואם הם ימרדו, הם יפגעו בנו. אז מה עושים איתם? הצרה היא שבמקום לדאוג לילד עצמו, אנחנו דואגים לפאדיחה שתהיה לנו. אנחנו לא מסתכלים על ההתלבטויות, על חוסר הדיאלוג, אלא על איך אנחנו ניראה ומה יגידו עלינו". רב אחר אמר כי דווקא בגלל היותו רב, הוא נזהר מאוד שלא להעיר לילדיו על נושאים דתיים. "אם הבן לא יקום לתפילה, אני לא אלחץ עליו, ואם הוא לא ישים ציצית, אני לא אעיר לו", הוא אומר, כחלק משחרור הלחץ על הבן.

כיצד יוצרים קשר טוב יותר עם הילדים? כיצד התפקיד הרבני-הסמכותי, יחד עם כל המטען הנלווה לו, לא יהווה חסם בפני אהבה פשוטה של האב לילד? על פי אחד מן הרבנים שהשתתפו במושב, שם המשחק הוא – משחק. "אחת השיטות הטובות ביותר היא פשוט לשחק איתם, להשתובב איתם. שהקשר יהיה קשר של הנאה, לא רק קשר של תורה. שדווקא הרב ישחק איתם במשחקים שלא מצפים מרבנים לשחק".

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. מעניין
יוני 8/1/2012 11:27:00 AM
בניגוד לכאלו שלא יודעים להתמודד עם בעיות וקשיים, או שלא מוכנים לדבר על זה (כאילו אז הבעיות לא מתקיימות), לשמחתי בציונות הדתית יש פתיחות לדבר על קשיים ובעיות, וכך לנסות לגבש התמודדות יותר טובה, שלבסוף תמעט את החוזרים בשאלה.
תמונה
2. מה ששוכחים האנשים הראשונים
יוני 8/1/2012 12:02:00 PM
בבריאה, שהם כבני האלוקים, גם הם חטאו. ה´ נתן לאדם תפקיד ברור - "לעובדה ולשמרה" - כמו האלוקים לדאוג שהעולם התנהג כיאות. אבל האדם ןממשיכיו רצו להיות יותר מאלוקים. זה שאומר הנביא: "אני אמרתי אלוקים אתם ובני עליון כולכם (אבל) אכן כאדם תמותון וכאחד השרים תיפולו..". כלומר, מההתחלה החרדים הובילו את העולם למיתה. חרדה זו לא יהדות זו פוביה. ילד חכם מרגיש זאת ולכן ח"ו עוזב את היהדות, כי הוא חושב שהחרדים הם רח"ל היהדות!
תמונה
3. מסכימה עם כל מילה!
חסויה 8/1/2012 1:07:00 PM
בעצם המכה בגדולה ביותר שאני רואה בחזרה בשאלה זה ילדים של רבנים,קשה להסביר את זה מבחינה פסיכולוגית בהסבר אחד יש כמה הסברים:ראשית,אצל הילדים של הרבנים האבא לא נמצא בבית,הוא תמיד עוסק בענייני חינוך אצל אחרים אמנם הוא מחנך את הבן שלו,אבל יכול להיות שקיים שם שמץ של חוסר יכולת האבא בבית.שנית,הבן בגיל ההתבגרות רוצה לפרוץ את הגבולות הקיימים מאוד,רוצה לפרוץ את הגבולות,וההורים יכולים אף להניע אותו מכך והילד מרגיש שהם לא מבינים אותו.ג.השפעה חברתית יכולה מאוד להיות,הילד מפחד להיות "חננה" או שהחברה מתנהגת בצורה שונה או אחרת לילד לא בגבולות השמרניים שהנחילו לו הוריו.ד.יכול להיות שהוא לא הכי מתחבר לתורה והוא רואה את הכול בצורה של "שחור לבן" אם הוא לא מתחבר לדת אז עד הסוף.אז זה הוא אומר שלא מתאים לו אחרי שהוא רואה את האדיקות של אביו/אמו.
לסיכום,אני לא חושבת שיש להאשים בכך את ההורים,שהרי הם משקיעים את כל מעייניהם בחינוך הילד,זה תהליך פסיכולוגי נורמטיבי שמתרחש בד"כ בגיל ההתבגרות או בכללי בגילאים השונים.
תמונה
4. גם לאברהם וליצחק היו ילדים דתלשים
8/1/2012 1:52:00 PM
אבל צריך לזכור שאנחנו כאן היום בזכות הבנים שלא נהיו דתלשים.

דתלש אולי מכיר את המסורת, הבן שלו כבר לא כ"כ, וכן הלאה,ואין מניעה מבחינתם להתחתן עם גוי ולהיעלם מהעם היהודי.

צריך לקרב את הדתלשים כדי שיחזרו למוטב, אך בו זמנית להוקיע את התופעה ששמה דתלשיות ולא "להכיל" אותה ולא לתת לה לגיטימציה - אם באמת רוצים אנו בהמשכיותו של העם היהודי.
תמונה
5. תחושת כשלון
אמא 8/1/2012 1:57:00 PM
איך אפשר להשוות ילד שנולד פגוע לילד שהוריד כיפה. הראשון ברור שזה רצון ה´ וכשאנו משלימים עם זה אנחנו מקבלים את רצון ה´ . השני זה בוודאי לא רצון ה´. זה תחןשה של כשלון או פספוס של תכלית החיים. ובמיוחד לאישה שחזל אמרו במה היא זוכה שמלווה את ילדיה לבית המדרש. וזו באמת מטרה נעלה לחיים ומכאן תחושת האכזבה הגדולה מאוד
תמונה
6. גם לאברהם וליצחק...
אריאל ק. 8/1/2012 2:50:00 PM
קצת גובה הקרסוליים, לא..?
בהשראת הפולמוס האחרון, כנראה.
תמונה
7. גידול במושב דתי
אם כואבת 8/1/2012 3:11:00 PM
אני חשבתי שאם אגדל את ילדיבמקום דתי שומר תורה ארחיקם מכל הפורענויות בעולם אך התבדתי כשבננ בן ה20 החליט כי הוא דתלש בזמן שרותו הצבאי במרכז הארץ הוא יצא מהבועה של מושבנו כפר מימון והכיפה ירדה מהר מאד אחי אשר גידל את ילדיו במקום מעורב זכה בכך שבניו ובנותיו עד היום שומרי מצוות אננ לא מפסישה לחשוס האם הסיבה שהסתרתי מילדי את העולם סחוץ וגידלתי אותם במקום דתי הינה הסיבה שאמונתם אינה חזקה כיום...
תמונה
8. בן של רב הוא אדם בפני עצמו
ליאננה 8/1/2012 6:49:00 PM
ומחשבות אמפריות של "האם אלוקים ברא את העולם אן שמא העולם נוצר לבד?"

זכותו המלא שיהיו לו מחשבות משל עצמו
תמונה
9. בכל זאת צריך לשאול
8/1/2012 7:06:00 PM
התופעה נמצאת הרי באחוזים גבוהים יחסית אצל רבני הציונות הדתית.
בני חיי ומזוני תלויים גם במזל, אבל יחד עם זאת הגישה המתנערת שהושמעה בידי אותה רבנית לפיה אין כלל אחריות על ההורים - נוחה מאוד. כי הפניית אצבע מאשימה כלפי ההורה עצמו לא נעימה. ובכל זאת כן צריך לשאול שאלות נוקבות, אולי בכיוון יד קשה או רכה, היעדרות תמידית ועוד.
תמונה
10. גם אני הייתי שם
מישהי 8/1/2012 11:58:00 PM

והיה שם רב אחד שאמר דבר נכון מאד, צריך לזכור שתופעת הדתלש"ים היא תופעה מגזרית ולאו דווקא בני/בנות רבנים המציאו אותה או היחידים, ממש לא! זו תופעה מגזרית. אני לא מורידה בערך הדיון שנערך והיה חשוב מאד אך צריך לזכור זו תופעה כלל מגזרית ובגלל שמצפים (הסביבה מצפה) מבני/בנות רבנים להתנהגות "כמו אבא" או שמסתכלים עליהם בזכוכית מגדלת זה אולי נראה יותר. אז קחו לתשומת לבכם, ילדי רבנים הם בני אדם בזכות עצמם! לטוב ולמוטב....
תמונה
11. סיבה ברורה ופשוטה !
מישהי 8/2/2012 2:00:00 AM
פשוט יש טיפוסים שחייבים את החופש שלהם ומרגישים שהדת כובלת אותם מלראות דברים אחרים בחיים. או שהם בכלל כבר לא מאמינים באלוקים.. למה דווקא ילדים של רבנים?
כי איתם יותר מקפידים ושומרים ומחמירים- ולכן הם רוצים לפרוק עול כי זה כבד וגדול עליהם. אני לא שופטת אותם, אף אחד כאן לא יכול לשפוט אותם.
אבא שלי היה לוחץ את אחי ללכת איתו לתפילה בשבת, זה הציק לו עד שהוא החליט שהוא עוזב את הדת. ב"ה הוא חזר לדת והוא שומר שבת, אבל הסיבה ברורה, הכל כ"כ מפתה ודווקא אתה נולדת להורים מחמירים או שפשוט לא רוצים שתלך עם החבר´ה האלה ורוצים שתבוא לתפילה כשממש לא בא לך. זו נראה לי הסיבה העיקרית, אבל אין סוף לסיבות. יש לי אחות שאומנם לא עזבה את הדת והיא כן דתיה, אבל פעם היא הייתה דוסית ממש כאילו עם צאיות ארוכות עד הרצפה וכו´.. ובגלל הגירוש של גוש קטיף משהו התהפך אצלה בראש והיא התחילה להוריד מדתה. זה כל אחד והעניין שלו, אך אם תשאלו אותי- אני אומרת שהרוב זה בגלל לחץ (שהמשפ´ לוחצת אותם לכיוון הדת) או חוסר אמונה. קורה שאדם לא אמין יותר לדברים שגדל עליהם..
תמונה
12. זכיתם
דתלש, לא בן של רב 8/2/2012 10:25:00 AM
לפחות חלק מן הבנים יצאו מן הדת, הצליחו לצאת מן המערכת הדוגמאטית של הדת. יצאו לחירות.

לפחות חלק מהם הגיעו למסקנות באמצעות שכל ישר, ולא פלפולים בלתי סבירים.
לפחות חלק מהם הגיעו למסקנה ששכלם כיוון אותם להגיע אליה, ולא למסקנה מוכתבת מראש.

תשמחו!
ובאשר להשוואה לילד חריג - השוואה מוזרה. השוואה נכונה יותר צריכה להיות לילד מחונן.
תמונה
13. מצב מאוד לא פשוט
אתי וייסבלום 8/2/2012 11:01:00 AM
כמטפלת משפחתית הכרתי כמה בנים של רבים. שבגלל כל התיסבוך שאביהם נמצא, ומתוך רצון כנה שבנו לא יחזור בשאלה- הוא עשה את כל הטעויות האפשריות.
הוא לא הציב גבולות מאידאולוגיה.
ניסה להיות חבר ולא הורה.
ואכן הבן הדרדר מאוד מאוד, גם מבחינה דתית וגם מבחינה התנהגותית וגם מבחינה לימודית.

אני חולקת מכל וכל על האמירה האחרונה בכתבה של הרבנית: להיות חבר של הבן ולשחק איתו.
אם זה מגיע ביחד עם גבולות וסמכות- זה מצוין. אבל אם זה מגיע מתוך פחד, חשש, חרדה שהבן ידרדר- זה גרוע ביותר.

גם רבנים הם בני אדם והם עושים טעויות בגידול הילדים. רק שאצל מי שנפגשתי פתאום זה נהפך להיות אידאולוגיה והיה קשה לו לראות את המציאות
תמונה
14. דיון מגוחך ומתחסד
עד כאן לשונו 8/2/2012 2:01:00 PM
למה?

בעיקר בגלל החשיבה המתחסדת שפשוט שולטת בכיפה ...ולעיתים נדמה כי בכיפה הסרוגה יותר מאשר בשחורה ...

ובאמת , היכן מצינו חובה יותר גדולה ברבנים גבי מצוות חינוך הבנים? ואולי דווקא מנשה בן חזקיה יוכיח ...

דדווקא המלך הצדיק ביותר מבין מלכי יהודה וישראל ,הלוא הוא חזקיה המלך ד"נעץ חרב על פתח בית המדרש ואמר: כל מי שאינו עוסק בתורה ידקר בחרב זו, בדקו מדן ועד באר שבע ולא מצאו עם הארץ, מגבת ועד אנטיפרס ולא מצאו תינוק ותינוקת, איש ואשה, שלא היו בקיאין בהלכות טומאה וטהרה..." (סנהדרין צד´ ע"ב´)

ודווקא הוא , אותו צדיק ש"ביקש הקב"ה לעשותו משיח" דווקא הוא בנו מנשה הוא עליו מסופר לנו , כמו שלא מסופר על אף מלך בתולדות מלכי יהודה וישראל : " ויעש הרע בעיני ה´ כתועבות הגוים אשר הוריש ה´ מפני בני ישראל. וישב ויבן את הבמות אשר אבד חזקיה אביו, ויקם מזבחות לבעל ויעש אשרה כאשר עשה אחאב מלך ישראל, וישתחו לכל צבא השמים ויעבד אותם. ובנה מזבחות בבית ה´ אשר אמר ה´ בירושלים אשים את שמי... והעביר את בנו באש, ועונן ונחש ועשה אוב וידעונים, הרבה לעשות הרע בעיני ה´ להכעיס. וישם את פסל האשרה אשר עשה בבית אשר אמר ה´ אל דוד ואל שלמה בנו בבית הזה ובירושלים אשר בחרתי מכל שבטי ישראל אשים את שמי לעולם... וגם דם נקי שפך מנשה הרבה מאד עד אשר מלא את ירושלים פה לפה, לבד מחטאתו אשר החטיא את יהודה לעשות הרע בעיני ה´. (מלכים ב )

אז יש שתי אפשרויות : או שאנו הדתלש"ים יותר גרועים ממנשה , או שאתם הרבנים והרבניות שם , יותר צדיקים מחזקיה ...כי באמת מה שהולך פה , זה כבר מזמן עבר את גבול הטעם הטוב ...


מה שקורה כאן מזכיר התחסדות דתית-חברתית בקנה מידה חריג בהיקפו בנוף החברתי-שיוויוני דמוקרטי בעת החדשה - זה משהו שמזכיר את ההתחסדות ההחברתית של בני מעמד האצולה בחברה הוויקטוריאנית , ואת ההתחסדות הדתית של ההגמוניה הכנסייתית בימי הביניים...

מספיק עם זה...תפסיקו לדבר אלינו מגבוה , תפסיקו עלינו בגוף שלישי ...ומספיק לכל הרוחות עם הפרפקציוניזים האידאולוגי הזה שלכם ...חאלס , תצאו קצת מהקופסא המגזרית שלכם ותתחילו להבין שמרבית הדתלש"ים לא שם אתכם כממשיכי דרככם הדתית - די בגלל החשיבה הקופסאית והמקובעת הזו ...

אם אתם רוצים להבין את תופעת הדתלשיו"ת , קודם כל אתם צריכים לתקשר איתה בגובה העיניים ...

לסיכום: דיון מגוחך ומתחסד ...לא מעבר לזה .


תמונה
15. רק לא לתת לגיטימציה ליציאה בשאלה (ל"ת)
מביע דעה 8/2/2012 5:00:00 PM
תמונה
16. הסיבה הרבים של היום רק כסף מעניין אתם
פלוני 8/2/2012 7:51:00 PM
בטוח שאנשים רואים אנשים כמו הרב זייני שרק חושב על כסף ועוד רבים כמוהו אז הכול נארה להם מזיוף בטוח שיעזבו את הדת דרך אגב גם לו יש ילד כזה ממקורת אמינים
תמונה
17. פנתר, אתה חופר!!!! (ל"ת)
8/2/2012 10:10:00 PM
תמונה
18. ל-12: בשביל מה אתה חי, אם אתה כ"כ חכם, או שאתה לא חושב על זה (ל"ת)
יהודי 8/2/2012 10:22:00 PM
תמונה
19. סטטיסטיקה?
תוהה 8/2/2012 11:26:00 PM
לרבנים בממוצע יש יותר ילדים...אז אפשר למצוא אצלם כל תופעה בהסתברות יותר גבוהה - יש להם יותר מתחרדים ויותר דתל"שים, אולי גם יותר ג´ינג´ים, וכו´
תמונה
20. ל 19 אתה ממש מגוחך
נתנאל505 8/5/2012 1:18:00 AM
לרבנים יש יותר ילדים? כמה אחד יותר ?
תמונה
21. מדוע לקיים מצוות
אריה אברון-הוברמן 12/17/2013 6:25:00 PM
מדוע לקיים מצוות? כי אבא שלך מקיים מצוות או בי יש הקב"ה בעולם? מה זה משנה אם אבא שלך רב או עם הארץ? יהודי לא צריך לקיים מצוות בשביל החברה בה הוא חי.
איך מנחילים זאת לדורות הבאים?
הרב נרי´ה זצ"ל אמר ברגעיו האתרונים:
"קדושה אני מבקש"

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד