עכשיו במדור היועצים

  1. מירנהדפנה מאיר
  2. המשך לשאלהד"ר צבי מוזס, מכון שילה
  3. המשך לגיסתי...ד"ר צבי מוזס, מכון שילה
  4. עלות התאמת דיאפרגמהדפנה מאיר
  5. גיסתי....ד"ר צבי מוזס, מכון שילה
jcarbaugh-cc-by

כמים הפנים לפנים

הרבנית יעל כורסיה מסבירה כיצד באמצעות מחשבות טובות על הזולת, ניתן לשנות את המציאות

הרבנית יעל כורסיה
כ"ז שבט תשע"א, 01/02/2011 00:00

הודו לה' נפתחו ארובות השמים, ויכולות אנו להתבונן יחד בתכונה המיוחדת של המים-השתקפות.


שלמה המלך, החכם באדם, השכיל למצוא בתכונת ההשתקפות תורה מדהימה ביחסים האנושיים: "כמים הפנים לפנים, כן לב האדם לאדם" (משלי כז, יט).


הגאון מוילנא בפרושו על ספר משלי מסביר: "כמו המים שמראים פני האדם כפי שמראה עצמו למים, אם יעקם פניו גם המים יראו כן, כן לב האדם לאדם - אם ליבו טוב לאדם, אותו אדם גם כן טוב עימו, אף שאינו יודע ליבו".


(צילום: jcarbaugh-cc-by)


שלמה המלך והגאון מוילנא מביאים כאן בפנינו פרק יסודי ומופלא בכוחות הנפש של האדם. המשמעות היא שהמחשבות של האדם הינן מציאות ממש, הינם גלים שהמוח שלנו משדר ומפיץ על כל סביבותיו, ובכל העולמות, ובעיקר אל תוך ליבם של בני אדם אחרים, קרובים ורחוקים.


להתחיל לחשוב רק טוב
בכוחם של גלים אלו יש אף לשנות את המציאות. המשמעות היא שאם אדם חושב טוב על הזולת, אזי בדרכים נסתרות מאיתנו, יוצר הוא מחשבות חיוביות בדומה למחשבותיו, בליבו של הזולת עליו הוא חשב. כך מסביר הגאון מוילנא פסוק נוסף: "ואיש מזימות ישנא", וזה לשונו: "מי שחושב מחשבות רעות בליבו ולא יגלה לחוץ מחשבות ואף שאין אדם יודע מה שבליבו של אדם, הוא ישנא, כי כמים הפנים לפנים, כן לב האדם לאדם.


זה גם הסוד הגדול של מי שמעביר על מידותיו מעבירים לו על כל פשעיו. זוהי גם החובה לדון לכף זכות. אין זו רק מידה כנגד מידה אלא זוהי המציאות שהאדם יוצר בעצם מחשבותיו.

כעיקריות הבית, כנשים חשובות שעל ידן בעזרת ה' מובטחת שתבוא הגאולה, חייבות אנו להתגדל מתובנה זו, ולהתחיל לחשוב רק טוב; על בני זוגנו, ילדינו, חברינו, ועל כלל עם ישראל. זה צו השעה!! בתקופה בה אויבינו מנסים לכלותינו, נגביר אנו את האהבה מבית. נדון לכף זכות את כל עמנו, בדיבורינו ובמחשבותינו, נחשוב על נשמתם הגבוהה שהינה חלק אלו-ה ממעל וכך ישוב ה' וירחמנו ויגאל אותנו גאולה שלמה וישלח לנו את משיח צדקנו ויבנה לנו את מקדשנו.
 

הרבנית יעל כורסיה מנחת סדנאות למודעות עצמית יהודית יועצת ומטפלת זוגית

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. מחשבות
שלמה 2/1/2011
עכשיו הבנתי מאמר הגמרא בירושלמי:

ישרפו דברי תורה ולא ינתנו בידי נשים
תמונה
2. שלמה, לצערי במקרה הזה אתה צודק לגמרי ! (ל"ת)
אישה 2/1/2011
תמונה
3. בעלה של יעל הוא רב... (ל"ת)
2/4/2011
תמונה
4. הדברים יפים מאוד
פלוני אלמוני 2/4/2011
ויש דרך יפה, גם כן, לבדוק נכונותם ואמיתתם אצל הכותבת עצמה. הרי לומר לאחרים כאשר לא באת לידי נסיון, זה דבר אחד, אבל גם לעשות מה שאומרת זה דבר אחר...
דוגמא:
הרי אם נניח שהכותבת תחטוף מכה מאחד מקרוביה, היא תמחל עליו וודאי תעביר על מידותיה וגם תדון לכף זכות - עד כאן זה פשוט, יחסית.
אבל אם אותו אדם (קרוב) ימשיך להחטיף מכה אחר מכה בשיטטיות ובמרץ רב ולאורך זמן רב ושנים רבות, האם גם אז במשך כל התקופה תוכל כבוד הכותבת לדון לזכות??? או שמא רק תעביר על מידותיה?? ואולי גם זה כבר לא?
ואולי תגיב אחרת, ולא רק במחשבות טובות???
לסיכום, בתור סיסמאות נבובות (ובתרגום אונקלוס: חלולות) זה יפה, אבל האמת נראית שונה. כך גם בתורה ההתייחסות אינה שיטחית כמו שמנסה הכותבת להציג.
תודה
תמונה
5.
מה 2/2/2011
המסר יפה מאוד!!!
תמונה
6. תודה רבה יעל!!!
יאיר 2/6/2011
כל כך נהנתי לקרוא את דבריך,
הלואי ואזכה שהם ישנו בי קצת משהו ואתחיל לחשוב יותר טוב על כולם ועל עצמי...
תודה רבה לך על הדברים הכל כך עמוקים ולא שטחיים שכתבת. פשוט לבכות מהתרגשות כשרואים עד כמה תורתינו הקדושה היא עמוקה מיני ים...
ותודה רבה לך גם על המחברת "עת להודות", למדת אותי קצת להיות פחות כפוי טובה ולהבין יותר לעומק מה המשמעות של התנועה בנפש של הכרת הטוב כמו שכותב רבנו הרב קוק זצ"ל בספרו "מוסר אביך". תודה רבה!!!
תמונה
7. הרבנית? יעל כורסיה?
חנה 2/2/2011
על מה התואר רבנית? יעל היא מנחת סדנאות. אנא, בלי זילות התואר הזה , לא לגברים ולא לנשים. ואם טעיתי, ויעל היא למדנית ותלמידת חכמים או שבעלה רב ועל כן היא מרויחה את התואר- אני מתנצלת. זה לא אישי זה עקרוני. לא הייתי בסדנה של יעל אבל שמעתי ממשתתפת שהיא מאוד נהנית.

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד