עכשיו במדור היועצים

  1. מירנהדפנה מאיר
  2. המשך לשאלהד"ר צבי מוזס, מכון שילה
  3. המשך לגיסתי...ד"ר צבי מוזס, מכון שילה
  4. עלות התאמת דיאפרגמהדפנה מאיר
  5. גיסתי....ד"ר צבי מוזס, מכון שילה
Perfect Earthian-cc-by-nd

חמ"ד של חופש

במנהל החינוך הדתי מתכננים לתלמידים חופש עמוס פעילויות, כדי שחלילה לא ישכחו את בית הספר

אורי פולק
י"א תמוז תש"ע, 23/06/2010 00:00

המנהל לחינוך דתי מנסה לקדם מהלך משמעותית ראשון מסוגו בתפיסה החינוכית של חופשת הקיץ. בשיחה עם כיפה אומר ראש החמ"ד, אברהם ליפשיץ, כי מדובר בשינוי תפיסתי של ממש בקרב המורים. "הפכנו את בתי הספר לבתי החינוך ואת הקשר מורה-תלמיד לקשר משפחתי. אם זו משפחה, לא נפרדים לחודשיים של חופש גדול", אומר ליפשיץ.

 

תחת הכותרת "חמ"ד של חופש", יפעלו אנשי מנהל החינוך הדתי למלא כל רגע פנוי בזמנם החופשי של התלמידים, כדי שחלילה לא ישכחו את מסגרת הלימודים אליה עתידים התלמידים לחזור. אתר האינטרנט של החמ"ד מציע עשרות פעילויות התנדבותיות וחינוכיות מסוגים שונים, החל מסימנריון לשוחרי ספרות ועד לממשק משותף עם ארגון "לאורו נלך", במסגרתו מוזמנים התלמידים להתנדבויות שונות בכל רחבי הארץ. כמו כן, מציע האתר תוכנית חינוכית על בסיס יומי בנושאים שונים, שו"ת פסיכולוגי בין מורים להורים ותלמידים ופורום פעיל.

 

עוד קודם החופש הגדול, החלו בתי הספר הממלכתיים-דתיים בהכנה מקדימה. חוברות הכנה לקראת הקיץ הכוללות לוח שנה הגדוש במסרים על חלוקת זמן, בדגש על הערך של "ונשמרתם לנפשותיכם", חולקו לתלמידים במהלך החודש האחרון. מנהלי בתי הספר הכירו לתלמידיהם את אתר החמ"ד לחופש, כדי שיוכלו לגלוש אליו בקלות במהלך החופשה.

 

SMS בחופשה, שבתות משותפות

מעבר לפעילות המקוונת, בתי הספר השונים הציגו תוכניות עבודה בפני המנהל לחינוך דתי, שכולן מבוססות על העמקת הקשר אל התלמיד במהלך החופשה. חלק מבתי הספר מתכננים טיולים משותפים, מפגשים חינוכיים, ימי לימוד קבועים ושבתות בית ספריות. "חלק מהמורים הציעו שיערכו שיחות טלפוניות שבועיות, אחרים ישלחו הודעות SMS, הכל כדי להמשיך ולשמור על קשר אישי", מציין ליפשיץ.

 

לצד הפעילויות השונות, השיקו בחמ"ד כרטיס הטבות לתלמידים המזכה את מחזיקיו בהנחות למגוון רחב של אתרים. "לא הקמנו מועדון צרכנות", מדגיש ליפשיץ, "הכרטיס מבקש לעודד את התלמידים לפעילויות בטוחות ונכונות, מתוך תפיסה שהחופש זה הזמן המתאים להתרעננות מחוץ לבית".

 

כזכור, יוזמתו של ליפשיץ עוררה מתיחות בינו לבין חלק ממורי החמ"ד, כשקריאתו להתנדבות במהלך החופש הגדול נתקלה בהרמת גבה ובניסיונות פנימיים לביטול שיתוף הפעולה ההדדי. ממכתב שהגיע לידי כיפה עולה כי קבוצה ממורי החמ"ד אויימה ע"י קבוצה אחרת מקרב המורים, לבל ישתפו פעולה עם תוכניתו של ליפשיץ. "אבקש ליידע את כל המנהלים", כך נכתב, "כי מי שיחליט לעבוד במהלך חופשת הקיץ - לא יקבל את התמיכה של הסתדרות המורים".

 

ראש החמ"ד טוען כי מדובר בקומץ לא משמעותי מקרב המורים. "אני צופה עשרות אלפי כניסות לאתר", הוא אומר באופטימיות ומציין כי נפגש בתקופה האחרונה עם עשרות מנהלים מהמערך הממלכתי-דתי והעריך כי בשטח "מדובר על כמעט 100% שיתוף פעולה". במנהל לחינוך דתי מקווים כי השינוי התפיסתי שמובילים בחמ"ד ימשיך ויחלחל הלאה אל כלל מערכת החינוך.

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. איך נכסים לזה????? (ל"ת)
7/1/2010
תמונה
2. איפה כותבים את השם שלך ואת השם של הבית ספר????? (ל"ת)
7/1/2010
תמונה
3.
המלכהה 7/1/2010
איפו כותבים את שם הבית ספר????
תמונה
4. אוף נודניקים תנו לנו לנוח בשקט (ל"ת)
6/23/2010
תמונה
5. סתם חבל על הזמן
6/24/2010
במקום זה תפעילו את הסניפים בחופש- לשם הילדים באמת יבואו והחופש לא יהרוס אותם. סניף חולון כבוד! (בני עקיבא, אלא מה??)
תמונה
6. נודניקים?!
דתי 6/24/2010
אי לא מאמין שמי שאומרת את זה זאת מורה בישראל ועוד בחינוך הדתי.

ועל זה צריך לשאול את השאלה העיקרית כשאת מגיע לבית ספר,את באה לעבוד או לעבודה?
תמונה
7. למה לא לפרגן- בסה"כ כיוון מבורך..
אור 6/24/2010
השאלה הגדולה= האם זה יעבוד.
האם התלמידים ירצו לבא???
תמונה
8. מה שעולה חינם שווה חינם
נתי 6/25/2010
מר ליפשיץ מנסה להוביל מהלך משמעותי ללא תקציב. זה גורם לכך שהמורים מרגישים מנוצלים ואינם מתאמצים שהפעילות בחופש תהיה אטרקטיבית. גם אם המורים היו מתאמצים באמת, אי אפשר לעשות משהו אטרקטיבי באמת בלי כסף לפעילות. ולכן בפועל מה שקורה זה שבית הספר מוציא חוזר על הפעילות כדי שלא יאשימו אותו בחוסר עשיה, התלמידים לא נרשמים כי זה לא מעניין והחופש ישאר כמו שהיה.
תמונה
9. כל הכבוד לאברם! (ל"ת)
אולפנית טבריה 6/25/2010
תמונה
10. למספר 6, ובכלל
מורה שאוהבת ללמד 7/4/2011 10:57:00 PM
במשך כל השנה הפרישו לי סכום נכבד מהמשכורת כדי לשלם לי את החודשים שבהם אני "לא עובדת"
ועתה מבקשים/דורשים ממני לעבוד גם בקיץ.
אני מורה, לא עבד.

אם לאברהם ליפשיץ, שכבודו במקומו מונח, ואין ספק שבבסיס - הרעיון שלו טוב ונכון, אם יש לו כאלה מיזמים יפים, שיתחיל בבקשה מלמעלה, מהתקציבים ורק אח"כ יפנה לישום בשטח על הגב הלב והכתפיים של המורים. ולא להפך.
כי במשפחה לא מנצלים.
תמונה
11. חמד
ליאב המלך 7/1/2012 9:21:00 AM
חמד של חיים

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד