עכשיו במדור היועצים

  1. מירנהדפנה מאיר
  2. המשך לשאלהד"ר צבי מוזס, מכון שילה
  3. המשך לגיסתי...ד"ר צבי מוזס, מכון שילה
  4. עלות התאמת דיאפרגמהדפנה מאיר
  5. גיסתי....ד"ר צבי מוזס, מכון שילה
sxc.hu

אינטרנט כשר - מדריך להורה הנבוך

הורים רבים המעונינים להכניס אינטרנט הביתה מפחדים מהסכנות הכרוכות בכך. אך בעיקר מבולבלים משלל הפתרונות המוצעים ע"י החברות השונות. המדריך הבא יעשה לכם קצת סדר בבלאגן, מורה לנבוכים.

בעז נכטשטרן
כ חשון תשס"ז, 11/11/2006 00:00

לאחרונה נדמה כי נושא האינטרנט בציבור הדתי הולך וצובר תאוצה. יותר יותר דפי פרשת שבוע עוסקים בהתמודדויות שמציב לנו העולם הוירטואלי. גם אם נהגנו לגלוש בעבר, כעת, נדמה כי אנו מבינים יותר את ההשפעות הנגרמות כתוצאה משילוב האינטרנט בחיינו. בשל כך, ישנם רבנים שחייבו להתייחס לגלישה במחשב המחובר לאינטרנט ע"פ גדרי "ייחוד", אסרו את הגלישה בחדר סגור, ואף המליצו להציב את המחשב במרכז הבית ולא בחדר הילדים.

היום אנו מבינים, שלא רק בבתי הספר נדרשת התמודדות עם האתרים הפרונוגרפים, אלא שהתמודדות הגדולה היא דוקא בבית עצמו, בחיק המשפחה. הורים רבים מוצאים את עצמם בקונפליקט של "האם להכניס אינטרנט הביתה? מה יהיה על הילדים?".

הפתרון האמיתי לשאלה הזו הוא, כמובן, תהליך חינוכי ארוך ומורכב בנושא הבחירה החופשית בעולם האפשרויות הבלתי מוגבלות שאנו חיים בו. אך אעפ"כ, רבים עדיין מעדיפים לעקוף את הבעיה ולנסות וליצור מעין "אינטרנט נקי" בו רובן של הבעיות תעלמנה. ספקי האינטרנט מצדם, הבינו את הביקוש לגלישה נטולת דאגות באינטרנט ומיהרו להציע חבילות גלישה שונות המיועדות בעיקר לציבור הדתי (וגם הערבי) - המבקש לחסום את הגלישה באתרים מפוקפקים.

כיום ישנם בארץ שני שחקנים מרכזיים בתחום התשתית לסינון האתרים, האחד של חברת מורשת והשני של חברת iCognito, שתיהן חברות ישראליות.

הפתרון של iCognitoמשווק כיום תחת שמות שונים ע"י כל חברות האינטרנט הגדולות (בזק בינלאומי, ברק, נטויזן, 012). הפתרון מתבסס על תוכנת מחשב המותקנת במחשב הלקוח. תוכנה זו מזהה את הדפים אליהם גולשים מהמחשב וחוסמת את האתרים הבלתי רצויים. המנגנון משלב בינה מלאכותית ו"רשימת אתרים שחורה" - המורכבת מרשימת אתרים המכילים תכנים פרונוגרפים/ אלימים. התוכנה בעברית ופשוטה מאוד להפעלה. הורה המעוניין לגלוש ללא הגבלה יכול לעשות זאת באמצעות קוד אישי ולמעשה לבטל בכך את החסימה. היתרון שבפתרון זה הוא, היכולת לגלוש בחופשיות בין האתרים. החסרון הוא כמובן, שלא תמיד מה שאנו מגדירים כאתר בעייתי זהה להגדרה של החברה כאתר בעייתי, אם כי לאתרים פרונוגרפיים של ממש לא תוכלו לגשת.

הפתרון השני הוא של חברת מורשת ומשווק ע"י אינטרנט זהב ואקטקום, מבוסס למעשה על "רשימה לבנה" בה נמצאים למעשה ה"אתרים הכשרים". רשימה זו יושבת בשרתי החברה ואיננה דורשת התקנה במחשב הלקוח, ולמעשה, כאשר נגשים מהמחשב לאתר שאינו מופיע ברשימה נתקלים בהודעה שהאתר חסום. רשימת האתרים הכשרים דלה למדי, וכשניסינו את המערכת לא הצלחנו אפילו לחפש בגוגל, דבר שהפך היום לא"ב של השימוש באינטרנט.

אפשרות חסימה נוספת המוצעת ע"י מורשת היא סינון על בסיס "רשימה שחורה". בשיטה זו כל האתרים נגישים למעט אלו שהוגדרו כאתרים בעייתים. באפשרות זו תוכלו למשל, לקרוא את הכתבות ב- NRG, אבל לא את אלו שב- YNET, תוכלו להכנס לאזורים המפוקפקים ב"וואלה" אבל לא לחפש כתובת באתר "מפה".

גם הפתרון של מורשת וגם זה של iCognito ניתנים להתאמה בהתאם לצרכים האישיים, וניתן ולהגדיר בהם את קבוצת האתרים המורשים והאסורים, כך שמשפחה המעוניינת לצפות באתר מסוים שנחסם יכולה לעשות זאת. גולשים ותיקים יותר יוכלו להגדיר בעצמם את כל רשימת האתרים ובכך ליצור שירות מסונן המותאם בדיוק לצרכים שלהם. החברות טוענות שלא ניתן לעקוף את החסימה ולגלוש בחופשיות ברשת ללא סיסמה, אם כי, חבר המבין בעולם האינטרנט ניסה והצליח לעקוף את החסימה בכל החברות.

מחיר "החבילה הכשרה" אצל ספקי האינטרנט השונים זהה ועומד כיום על 9.90 שקלים כתוספת על מחיר החבילה הרגילה אותה נדרשים לקנות מהחברה. כמובן שגם פה הנושא נתון למשא ומתן וכדאי מאוד לעשות סקר טלפונים מקדים. שכן, המוקדנים ערים מאוד למבצעים של החברות המתחרות ותמיד תוכלו להוזל את המחיר שהציעו לכם בהתחלה.

לסיכום, במידה ואינכם מבינים כלל באינטרנט וברצונכם ב"משהו פשוט" ונטול סיכונים לחלוטין, הפתרון המוצע ע"י מורשת הוא הטוב ביותר. אך במידה וברצונכם להציב את מנגנון הסינון כנדבך נוסף על גבי האמון שאתם נותנים בילדכם הפתרון של iCognito יספק את צרכיכם. כל זה כמובן איננו יכול לבוא כתחליף לחינוך לגלישה נבונה ברשת, שכן בסופו של דבר חיינו מלאים באין סוף בחירות שעלינו להכריע ביניהן, כשהגלישה לאתרים פרונוגרפים היא רק אחת מהן.

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. מורשת זה סיוט
11/26/2006
הם מיושנים.
אין אפשרות בממשק האישי לאישור אתרים אפשרות לפתוח פורטים אחרים ופרוטוקולים אחרים.
תמונה
2. על חינוך שמעתם?
טלי 11/29/2006
כמו שלא שותים שוקו אחרי העוף, כמו שלא מדליקים טלויזיה בשבת גם אם מאד משעמם, כמו שלא לוקחים משחק של חבר גם אם מאד חומדים אותו, ככה גם לא גולשים בפורנוגרפיה ואלימות.
ניסיתם לדבר עם הילדים?
אם לא תדברו הם אמנם יחסמו בבית אבל ימצאו אצל חברים או קרובים או בקפה אינטרנט.
חינוך, פשוט חינוך.
תמונה
3. תיקון:
אברומי 10/29/2006
אני ממש ממש לא בעד חסימה ע"י מורשת מהרבה סיבות.
אבל יש כאן השמצה לא נכונה של מורשת. אמנם הרשימה הלבנה של מורשת מוגבלת מאד, אך היא אינה חוסמת חיפוש במנוע "גוגל".
תמונה
4. שאלה לבועז!!
ב 10/29/2006
יש תוכנה שנקראת: ווי בלוקר ויש גם : http://www.k9webprotection.com/
האם אני יכולה להוריד אותם בלי בעיה??
ז"א, זה באמת יחסום רק אתרים לא צנועים ולא יפגע במחשב??
אני חייבת לדעת!! דחוף!

תודה מראש...
תמונה
5. מורשת וגוגל
בעז נכטשטרן 10/29/2006
לצורך הכתבה השתמשנו בחשבונות אמתיים של החברות השונות. כאשר גלשנו באמצעות הרשימה הלבנה של מורשת גוגל אכן היה חסום בפנינו. חשוב לציין שניתן להתאים כל אחד מהפתרונות באופן אישי כך שניתן להיות מנוי של מורשת ולגלוש בגוגל
תמונה
6. אודה אם בועז או כל אחד יענה על שאלתי
ב 10/30/2006
אני השניה שהגבתי....
האם התוכונת האלה שצינתי- החינמיות לא יפגעו לי במחשב?

תודה.
תמונה
7. מודם חסום
אמא מודאגת 10/31/2006
המודם פשוט אצלי. מי שרוצה לגלוש צריך את רשותי. כך גם יוצא שבלילה אין גלישות אצלינו וגם כשאני לא בבית מה דעתכם על רעיון כ"כ פשוט?
תמונה
8. google
אליבלי 11/2/2006
תיקון חשוב-גוגל זו אחת הצרות הקשות לילדים ודי לחכימא...
תמונה
9. הבהרות לגבי ´´מורשת´´
יוסי מילר 11/2/2006
שלום בועז
תודה על הכתבה . הייתי רוצה רק לחדד כמה נושאים שהעלית , לגופו של עניין .
הרשימה הלבנה של מורשת מכילה כיום כ 200,000 אתרים מורשים . זה מספר גדול אבל לא מספיק כדי לקיים את חוויית הגלישה החופשית .
רשימה זו נבנתה כדי לתת מענה לאותם גולשים מחמירים שלא רוצה לקחת ולו את הסיכון הקטן ביותר.מסיבה זו סגרנו את גוגל, כדי לא לתת גם את התוצאות הפסולות, למרות שלא תתאפשר כניסה לאתר פסול בכל מקרה.
לצורך אותם אנשים שמעוניינים בגוגל , נתנו אפשרות הוספת אתרים מאד פשוטה , הנותנת לכל אדם להוסיף אתרים או לגרוע אתרים מהרשימה.
בנוסף פיתחנו, לאותם גולשים המתלוננים על סגירת יתר או הגבלה מחמירה מדי, מתכונת של רשימה שחורה העובדת על בסיס מילות מפתח ושם נעלמות כל המגבלות שיש ברשימת הלבנה.
לגבי אתרים פופולאריים כמו וואלה, ו YNET , היינו חייבים לסגור חלק מהאתר, בפרט כמו באנרים , בגלל אופיים הבוטה. למרות זאת יכול כל משתמש להחליט כי הוא רוצה לפתוח את האתר לחלוטין ואז שוב תעלמנה כל החסימות.
לגבי יכולת העקיפה של המערכת , לא יפה לכתוב כי חבר שלך אומר שהוא הצליח לעקוף .....
ישנה דרך מאד פשוטה לעקוף מערכות מכל סוג, על ידי התחברות לספק אחר. אז בטוח תהיה עקיפה.
כמובן שגם האקרים יכולים לפרוץ גם למערכת הפנטגון ולשבשה.
למשתמש גם מומחה שאינו פורץ ןאין לו מנוי בחברה אחרת , אין דרך , למיטב ידיעתי לעקוף את המערכת .
בכל מקרה , ברכות שוב, ותודה !!
שבת שלום
יוסי מילר
מנכ"ל מורשת
תמונה
10. האמא צודקת
נתנאל 11/3/2006
כל הפתרונות הטכנולוגיים הם בעייתיים וניתנים לפריצה. הפתרון האמיתי הוא לקיחת אחריות מלאה של ההורים כמו שאמרה האם בתגובה שלמעלה.
כלומר: א. המחשב צריך לעמוד במקום מרכזי בבית כדי שלא יהיה "יחוד" עם המחשב. ב. שעות הגלישה מוגבלות לשעות שבהם ההורים נמצאים בבית ואינם ישנים.
תמונה
11. חסרון נוסף של הפתרונות הנ"ל
נתנאל 11/3/2006
חסרון נוסף של הפתרונות הנ"ל הוא שהם חוסמים רק את הגלישה באינרנט. עד כמה שידוע לי אין שום אפשרות לחסום תכנים שליליים שמגיעים בדואר האלקטרוני, בתוכנות פטפטת כמו icq או מסנג'ר וכן בתוכנות שיתוף הקבצים כמו קאזה או אימיול.
ועוד: הצעירים נוהגים להחליף זה עם זה סרטים ומשחקים וגם כאן שום תוכנת פיקוח לא תוכל להחליף את העין הפקוחה של אבא ואמא.
לכן הפתרון היחיד הוא כמו שכתבתי קודם: אחריות ההורים, איסור יחוד עם המחשב והגבלת שעות הגלישה.
תמונה
12. משהו חשוב שלא שמו לב אליו
גבי 11/3/2006
משהו חשוב שלא שמו לב אליו הוא שאותם תוכנות לא חוסמות אפשרות להוריד תכנים לא רצויים דרך תוכנות השיתוף למינהם
תמונה
13. :)
רעות :) 11/5/2006
לדעתי הגבלת שעות גלישה וכל מיני כאלה לא יבטיחו באופן מלא את זה שהילדים שלכם לא יעשו באינטרנט דברים לא רצויים... כי בשורה התחתונה אפשר לתחמן את ההורים ומי שירצה בזה מאוד מאוד גם יצליח מי שלא מחפש את זה (כמוני) אז זה לא משנה גם שהדלת תהיה סגורה ולא תהיה שום חסימה...
תמונה
14. לא לכולם יש לב חזק
שמשון לב הארי 4/25/2007
לכל אוהדי החינוך, אלו שנתקלים בחיי היום יום רק בילדים ובאנשים שהם כצפיחית בדבש, אין לי אלא לומר אשריכם!!
אני מכיר אנשים שאותם הכירו חכמי ישראל שאמרו שאל תאמין בעצמך עד יום מותך והם גם אמרו אין אפוטרופוס לעריות. מה לעשות אבל זו המציאות שבה אני נתקל ובדרך כלל אלו מהם שטוענים שהם שולטים במצב, כדאי שלא לפגוש אותם במקרה שאין עין רואה.
תמונה
15. אני חושבת...
שיראל 11/9/2006
שעם כל החסימות ההורים צריכים לשים גבולות לילדים שלהם ז"א המחשב בחדר מרכזי של הבית(אצלנו הוא בסלון)וכך יש להורים שליטה פחות או יותר על האתרים שהילדים גולשים אליהם דבר שני לא להביא לילדים לגלוש עד מאוחר מדי (אצלנו הגבלת הגלישה וגם הצפי'ה בטלויזיה היא עד 12 בלילה או כשאמא הולכת לישון וכך ב"ה לא נוצרות בעיות שונות..)
תמונה
16. החסימה של מורשת
חיים 11/10/2006
אני משמש כטכנאי מחשבים משתמש ותיק של הסינון של "מורשת" וממליץ נלהב.
החסימה של "מורשת" היא שונה לחלוטין מכל מע' חסימה אחרת ולא ניתנת להשוואה כלשהיא.
מכיוון שחסימה זו מתבצעת בשרתים של מורשת היא בלתי עקיפה לחלוטין (במסגרת שימוש בחשבון זה בלבד) והיא חוסמת כל אפשרות שהיא לתוכנות שיתוף קבצים (למעט באופציה של "פתוח לחלוטין").
תוכנות מסרים מיידים חסומים בכל המקרים (למעט באופציה של "פתוח לחלוטין") ולמעט גלישת אינטרנט לאתר החברה מספקת השרות (msn לדוגמא) ומשם לבצע התקשרות web אך גם זה חסום "ברשימה לבנה" וניתן לביצוע אך ורק ב"רשימה שחורה".

לסיכום:
הבעיתיות רבה מאוד וכמעט שאין מחשב שהגיע אלי לטיפול שלא גלש לאתרים בעייתים. הורה שטוען שילדיו מחוסנים מפני זה טועה ובגדול. היו לי אף מקרים שילדים קמו באמצע הלילה וגלשו לאתרים מסוג זה ומה מועיל אז מיקום המחשב? ולכן לדעתי:
1. מי שיכול להסתדר ללא אינטרנט - מומלץ.
2. מי שהחליט להכניס אינטרנט הביתה מסיבות כלשהן, שיכניס אך ורק אינטרנט מסונן על מנת שלא להעמיד את ילדיו (בעיקר הבנים) ואת עצמו (גם כאלו ראיתי הרבא כולל סבא לנכדים שבמחשבו נמצאו אתרים כאלו) בניסיונות קשים שכמעט ולא ניתן לעמוד בהם.
3. אם סינון אז סינון אבסולוטי (קרי מורשת) כאשר את סיסמת מורשת יודעת אך ורק אם המשפחה והיא שונה מסיסמת ההתחברות ל"אקטקום" והסינון הנבחר הוא "רשימה לבנה". למי שלא יכול להסתפק בכך כי זה מחמיר מידיי אז "רשימה שחורה" אך לא מומלץ עדיף להוסיף ידנית אתרים ספציפיים ולא לעבור ל"רשימה שחורה". זה נראה שולי אך ההפרש הוא שמים וארץ.
4. לא להתפתות בשום פנים ואופן לסינון אחר כי סינון אחר מביא איתו את תוכנות המסרים המיידים ותוכנות השיתוף ששם הכל מותר ואפשרי ואף בייתר שאת. הילדים ילחצו, הם יאמרו: מה שווה אינטרנט ללא אפשרות להוריד שירים ו/או סרטים ולדבר עם החברים ב-icq/mesenger - לא להתפתות בשום פנים ואופן כי זה כיסוי לדרישה של אינטרנט פתוח (במודע או בתת מודע) המביא איתו סיכויים של כמעט 100% לתקלות.
5. על ההורים לבדוק מפעם לפעם את המחשב על מנת לדעת מה קורה שם (הסטוריה, סריקת קבצי וידאו ותמונות וכו') ולא להשאיר את הכל למע' הסינון זאת או אחרת כי ניתן להביא גם דברים מחברים או לקבל בדואר אלקטרוני. הורים שלא מסוגלים בעצם לבצע בדיקות אלו (קל מאוד וקל ללמוד) שיקרא מפעם לפעם למי שכן מבין על מנת שהוא יבצע את הבדיקות במקומם ובנוכחותם (מבלי נוחכות הילדים למניעת מקרים שנתקלים במשהוא לא רצוי בנוחכותם ולימוד של הילדים מה בודקים איפה ואיך ואז לומדים להחביא טוב יותר).
6. אחרי כל אלו ובנוסף להם - נדרש חינוך ארוך טווח.

בהצלחה רבה!!
תמונה
17.
לכל המתלוננים על מורשת. 6/30/2007
נכון, במורשת יש המון בעיה של חסימת יתר, אבל זה בדיוק התפקיד שהיא צריכה למלות! לא מזמן קנינו את האינטרנט שלנו וכשגיליתי שמורשת חוסמת לך אפשרות לתוכנות למינהם(=icq, משחקי רשת, emule)ממש התבאסתי. לפחות בהתחלה. בדקתי קצת את הנושא הזה והבנתי שלא רק ניתן לעצב את רשימת האתרים במורשת לבד אלא גם אפשר לפתוח תוכנות ספציפיות שניתן יהיה להיכנס אליהם, אפילו עם חסימה לבנה. הדרך היא דייי פשוטה, ואני אפרט אותה כאן לכל התקשים...

בכתובת הבאה יש רשימת פורטים של כמעט כל התוכנות שיש בימינו(הרשימה מתעדכנת כל כמה ימים) וכוללת את הפורטים הנחוצים לכל תוכנה.
http://www.iana.org/assignments/port-numbers

כל מה שצריך לעשות זה למצוא את הפורט\ים של התוכנה אותה אתה רוצה לפתוח ולשלוח בקשה לAddSite@moreshet.co.il
שכוללת את הפורטים, את שם המשתמש והססמא

בהצלחה לכולם!
תמונה
18. רימון הוא גם ספק שומר שבת
בני מהצפון 9/18/2007
זה שיקול משמעותי, בנוגע לאיכות החסימות - ימים יגידו, הבעייה במורשת היא שעד היום הם לא מספיק חדרו לשוק, ואילו רומון מפרסמים לאחרונה באסרטיביות, כך שאולי תיווצר נורמה - אינטרנט - רק מ´רימון´.
תמונה
19. יש פתרון חדש טוב מכולם -
חנוך 7/19/2007
הוא נקרא "אינטרנט רימון":
http://www.neto.net.il/
יש עליו כתבה מקיפה כאן:
http://yba.org.il/show.asp?id=21491&big_cat=1055
בהצלחה!
תמונה
20. הרצעה (ל"ת)
תמיר יוסף 12/21/2008
תמונה
21. באסה
שמואל 2/26/2010
זה מבאס שא"א לפרוצ למורשת
תמונה
22. תוכנת חינם
רועי 6/13/2011 7:23:00 PM
תוכנה מצויינת ובחינם www.site-blocker.com
ושתהיה גלישה בטוחה ומהנה

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד