פורום דתלשים

על כורחך אתה חי, ועל כורחך אתה מת

מאת: קוצים מתאריך9/21/2013 2:13:00 PM

על כורחך אתה נוצר, ועל כורחך אתה נולד, ועל כורחך אתה חי, ועל כורחך אתה מת, ועל כורחך אתה עתיד ליתן דין וחשבון (מסכת אבות, ד, כח).

זהו ציטוט חלקי. לא מקבל את הצמד "על כוחך אתה חי", היתר נתון לעובדות או לגישה לחיים.

כפי שכתבת, אני לא אתה, את לא אני והמשפט הכ"כ מוכר לנו משנותינו בתנועות הנוער (שכמדומני מיוחס לרבי מקוצק):
"אם אני אני כי אתה אתה ואם אתה אתה כי אני אני- אז אני לא אני ואתה לא אתה. אם אני אני כי אני אני ואם אתה אתה, כי אתה אתה - אז אני אני ואתה אתה".

אין ספק שבכתיבה כאן יש רצון לשיתוף, הזדהות. להרגיש חלק מחברה ושייכות. "צורך" פסיכולוגי בסיסי המשותף כמעט לכל התיאוריות השונות.
קשה לי לקבל את הקביעה מה טרי יותר ומה טרי פחות, אני אדם שהדבר האחרון שיעשה הוא שישפוט, יכריע ויקטלג אופי של אדם אחר לפני שהמכלול כולו - עד כמה שניתן - יהיה פרוס.

אני לא מחפש להצטדק, להתנגח או לקבוע מי צודק - שכן אמת, דרך, גישה אלו דברים סובייקטיביים מאוד המושפעים מגורמים רבים שגם הם סובייקטיביים.

מסכים ביותר באשר לגלגל, אני גם חושב שאין מה להמציא מחדש. כלומר, הכל כבר נכתב במקום זה או אחר, הכל כבר ידוע. לא בהכרח ידוע לכולם, אך למישהו, במקום כלשהו, בזמן זה או אחר - זה קרה. ומה טיב יש בהמצאה חדשה?
מנגד, המצאות וחדשנות, יש בהן דבר נפלא, מסקרן ומבורך. אחד הדברים בהחלט קורעים אותי. אחריות היא תכונה מיוחדת ומוערכת ביותר, גם בדברים הפשוטים והקטנים ביותר.

עם זאת - בסופו של דבר, הכל חוזר ומתנקז לאותו מקום. מי יותר, מי פחות. מי שקוע ומהגג ומי נותן לדברים לחלוף.

אנונימיות היא דבר בו התמחיתי והתמקצעתי בעשור וחצי האחרונים, סביר להניח שאוף יותר מכך. דווקא כאן, כאשר נרשמתי אמש ל"כיפה", הזנתי כתובת דוא"ל שאינה אנונימית (ויש לי אחת שלא יהיה ניתן לשייך אלי). כתובת דוא"ל שמזוהה עימי, אמנם מהעבר הרחוק פשוט כי את הכתובת היומיומית והקבועה אני מעדיף להשאיר "נקיה" מכל מיני הודעות, תזכורות ויתר מרעין בישין.
זה מי שאני, ועם הזמן, בין אם על-גבי הפורומים או בהודעות פרטיות, יש סיכוי גבוה שיותר ויותר תכונות, צדיים ועבר יחשפו.

השיתוף ולהיות חלק מחברה זו או אחרת - יש בה הקלה במידת מה, יש בה פורקן ונינוחות. נחמה, לצערי אין בה, לא עבורי. לא כרגע.

שבת נפלאה!
מעריך ומוקיר ביותר את קבלת הפנים החמה

שלח מסר למחבר ההודעה הדפס הודעה שלח לחבר שמור
כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד