פורום נשואים טריים

הרחבה על שיטה למודעות לפוריות

מאת: סימון דהן מתאריך2/11/2009 6:06:00 PM

נלקח מתוך פורום לקראת הריון בתפוז
|הקדמה

השגת היריון סדגש|

למרות הדעה הרווחת, זה לא תמיד פשוט להיכנס להיריון. מחקר שפורסם ב- New England Journal of (NEJM) Medicine ב- 7 בדצמבר 1995 הראה כי אישה פורייה רק כ- 6 ימים בכל מחזור נתון (5 הימים הקודמים לביוץ ויום הביוץ עצמו). כמו כן החוקרים הראו כי הסיכוי המקסימלי להפריה בכל מחזור נתון הוא 37%, וזאת בהנחה שקיימתם יחסי מין במשך כל אחד מהימים הפוריים לפני ובזמן הביוץ. זאת אומרת שהפריה בזוגות פוריים רגילים המקיימים יחסי מין בתקופה הפוריה תתקיים תוך 3 חודשים.

מחקרים אחרים הראו ש- 50% מהזוגות יהרו תוך 6 חודשים אם לא ישתמשו באמצעי מניעה, ו- 85% יהרו תוך 12 חודשים. ליתר 15% נחוצה לעיתים קרובות טיפולי פוריות מהרופא.

אם כן, מהו ההבדל בין הזוגות הפוריים המשיגים הריון תוך 3 חודשים לאלו המשיגים אותו רק כעבור 6 או 12 חודשים? לחלקם, זהו "מזל", אך לאחרים זוהי הידיעה מתי הם פוריים. המאמר ב- NEJM הראה כי על מנת להשיג את הסיכוי של 37% של הפריה מוצלחת במחזור, עליכם לקיים יחסי מין בכל 5 הימים הקודמים לביוץ וביום הביוץ עצמו. קיום יחסי מין לסירוגין באותם ימים מוריד את הסיכוי ל- 33%.
אם כן,על מנת להשיג את הסיכוי הגבוה ביותר להרות, על הזוג לדעת מתי האישה פוריה. שיטת המודעות לפוריות מסייעת בכך.


מחזור הפוריות – סקירה

מחזור הפוריות שלך הוא תהליך מדהים באמת המשלב הפרשת הורמונים שונים בשלבים שונים במחזור המביאים לביוץ ומאפשרים את הפריית והשתרשות הביצית המופרית. אם אירועים אלו מצליחים ההיריון מושג, אם לא התהליך חוזר על עצמו במחזור הבא.

בזמן הווסת רירית הרחם שהתעבתה במהלך המחזור הקודם מתפרקת ומופרשת. הרקמה עתירת הדם של רירית הרחם מהווה סביבה מצויינת להשתרשות הביצית המופרית, אך ההורמון פרוגסטרון חיוני לשימור העובי של רירית הרחם. כאשר ההשתרשות אינה מתרחשת, רמות הפרוגסטרון נופלות. כתוצאה מכך אין שימור של רירית הרחם המעובה והיא מופרשת במהלך הווסת.

רמות פרוגסטרון נמוכות מאפשרות לבלוטת יותרת המח להתחיל להפריש הורמון חשוב– FSH (follicle-stimulating hormone) אשר המגרה יצירת זקיקים. ההורמון מגרה את השחלה להתחיל בבחירה של ביצית נוספת לביוץ במהלך המחזור החדש. למעשה, 15-20 ביציות מתחילות לגדול לקראת הבשלה בנוכחות ה- FSH. כל אחת מהביציות סגורה בתוך זקיק משלה, שהוא שקיק מלא נוזלים בתוך השחלה. בערך ביום השמיני של המחזור ההורמון FSH גורם לאחד מהזקיקים הרבים להפוך ל"דומיננטי" ולביצית שבתוכו תפתח לגמרי. יתר הביציות מתפרקות בשלב זה.

בזמן ההתפתחות של זקיק דומיננטי חדש זה, מופרש אסטרוגן. כאשר רמת האסטרוגן עולה במהירות, היא גורמת לגוף לעבות שוב את רירית הרחם בציפייה להשתרשות אפשרית של ביצית מופרית במהלך המחזור החדש.

בשלב זה, רמות האסטרוגן המוגדלות גורמות גם לבלוטות סביב צוואר הרחם להפריש ריר נוזלי. לנוזל צוואר הרחם מספר מטרות בהתרבות האנושית:
1) זהו חומר סיכה טבעי;
2) הוא מספק חומרים מזינים שהזרע יכול לחיות בהם;
3) הוא מספק לזרע סביבה בה הוא יכול לנוע לחצוצרות. הנוזל הצווארי הוא מה שמאפשר להפרייה להתקיים – בלעדיו, הזרע ימות תוך מספר שעות ולא יוכל להגיע לביצית המצויה בחצוצרה. בתחילת השלב הפורה הנוזל יהיה דביק ועכור, אך ככל שהביוץ מתקרב, הוא הופך בד"כ לשקוף, נמתח ואפילו מימי, כמו חלבון ביצה טרי. כאשר יש לך נוזל צווארי הנראה כחלבון ביצה, הינך מצויה בשלב הפורה ביותר במחזור.

כאשר האסטרוגן מגיע לרמתו הגבוה ביותר, הוא גורם לבלוטת יותרת המח להפריש רמות גבוהות של "הורמון מחלמן" LH (Leuthenizing hormone). זהו הורמון הגורם לזקיק הדומיננטי לשחרר את הביצית בתהליך הביוץ. הביוץ (חריגת הביצית) מתרחש לרוב 12-36 שעות מגל ההורמון הזה.

במשך כשבועיים לאחר הביוץ מופרש פרוגסטרון ע"י מה שהיה הזקיק של הביצית והנקרא כעת "הגופיף הצהוב" הצמוד לרקמת השחלה. הפרוגסטרון גורם לרירית הרחם להישאר מוכנה לקליטת הביצית המופרית. ההורמון גורם גם לחום הגוף לעלות במידה ניכרת של כ- 0.2 צלסיוס. הפרוגסטרון גם גורם לרמות האסטרוגן לרדת, מה שגורם להתייבשות נוזל צוואר הרחם. שלב זה של המחזור ידוע כ"שלב ההצהבה" וכאשר אחריו מופיעה הווסת, אורכו לרוב קבוע ובאופן נורמלי נמשך בין 12 ל- 16 ימים.

אם תאי זרע חיים פגשו בביצית בעת הביוץ, מתרחשת הפריה. הביצית המופרית ממשיכה במסע הנערך עד כשבעה ימים, היא מגיעה לרחם ושם היא משתרשת. אחרי כשלושה ימים מפרישה הביצית את ´הורמון ההיריון´ הנקרא hCG - human chorionic gonadotropin שניתן למדידה בדם או בשתן. הגופיף הצהוב ימשיך לייצר פרוגסטרון ומעט אסטרוגן למשך כחודשיים נוספים. הפרוגסטרון יאפשר לביצית להתחיל להתפתח לעובר (הוא גורם לרירית הרחם להמשיך ולהתעבות ומונע דימום ווסתי והפלה). כשהגופיף הצהוב יפסיק את פעולתו תתפתח השליה ותזין את העובר.

יש סיבות נוספות שבעטיין עלולה הווסת שלא להופיע: תקופה של מתח, נסיעה לחו"ל, ירידה ניכרת במשקל והפרעה או חוסר איזון הורמונליים.

אם לא הייתה הפריה של הביצית במועד הביוץ, הגוף קולט את העובדה רק כשבועיים מאוחר יותר. הגופיף מפסיק לתפקד והרמות של אסטרוגן ופרוגסטרון כאחד יורדות – דבר שגורם לירידה בחום הגוף. נוסף לכך זהו איתות לדופן הרחם להפסיק להתעבות. 12–16 יום אחרי ביוץ, הדופן של הרחם נחלש ומתרוקן – זוהי הווסת. היום הראשון של הדימום הוא גם היום הראשון של המחזור החדש.

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד