שאל את הרב

מתייגי השבוע
שאל את הרב שאל שאלה

הלכות שקשה לקיים בלי אמונה

תוכן השאלה:
שלום לכבוד הרב,
רציתי לשאול האם מותר לאדם פרטי להקל בהלכות הבאות:
1) שבעה נקיים (על פי הטיעונים בספר של ד´ר דניאל רוזנק)
2) שימוש בקונדום (ראיתי שהתירו במקרים מסוימים על סמך משמשת במוך)
במידה והוא מרגיש שההלכות האלה והאיסורים הרבים בתוך המשפחה הורסים לו את החיים.
אם התשובה היא שלילית, אודה לכבוד הרב אם יוכל לתת לי הסבר, לא הלכתי אלא אמוני.
הכאב שלי, עבורי, הוא ודאי ומוחשי. לעומת זאת, לא שמעתי עד כה הוכחה מספקת לתורה מן השמיים והיא עבורי עדיין בספק:
1) ההוכחה שלמדתי בילדותי על ארבעה בעלי החיים עם סימן טהרה אחד הופרכה ואף יצרה שאלה חדשה – כיצד הקב"ה אינו יודע למשל שהארנבת איננה מעלת גרה.
http://www.hofesh.org.il/articles/halacha/zoology/zoology.html
http://www.hofesh.org.il/articles/halacha/zoology2/zoology2.html
2) ההוכחה על התגלות המונית ומסורת מאב לבן גם כן הופרכה – שבט הסו בצפון אמריקה טוען להתגלות המונית ויש לו מסורת מאב לבן. אם המסורת שלהם שקרית או שייכת לכוחות הטומאה, מניין לנו ששלנו לא? ההתגלות שלנו אינה משכנעת יותר משלהם: הר סיני דומה באופן מטריד להר געש ויש יותר מידי "רמזים" לכאורה שהדברות נאמרו בקולו של משה: "אנכי עמד בין ה´ וביניכם". הרעיון של הרב שרקי שליט"א, לפיו בן אנוש איננו יכול להמציא מצב שבו הטרנסצנדנטי נפגש עם האנושי גם כן אינו מספק, האדם המציא צורות גיאומטריות שהוא לא נפגש איתם בטבע. מה גם שאפילו אחרי תקופת רס"ג היו שהאמינו שהקב"ה איננו טרנסצנדנטי (´כתב תמים´ לרבי משה תקו).
http://www.kstrom.net/isk/arvol/lamedeer.html
https://www.youtube.com/watch?v=PHqVdZmpRgI&feature=youtu.be
3) הכי גרוע, זה שלאלה שאומרים שהתורה איננה מהשמיים, אלא כתובה ביד אדם ומועתקת במשך דורות, יש ביד תשובה אחת שיכולה להסביר המון שאלות, שחז"ל ורבנים אמנם השיבו עליהם, אך בתשובות רבות ושונות. הסתירות בתורה, החזרות המיותרות, הכתיבה בגוף שלישי, כתיבה שנראית כמו אחרי תקופת משה (ה"סוד" של ראב"ע, "והכנעני אז בארץ"), הדמיון הסגנוני לחוקים מסופוטמיים ולאנומה אליש, השפה העתיקה שאינה תמיד מובנת, חוסר אזכור של שום טכנולוגיה בנבואות העתיד, למה אנחנו צודקים ולא אף דת אחרת.
אם תוכל לטעת בי אמונה עמוקה, הכול יהיה קל, ואסכים גם שההלכה תהרוס לי את החיים. עד עכשיו, אני מרגיש שהיא הרסה הרבה.
אני מקיים את התורה מתוך אהבה ומתוך רצון להיות שייך למשפחת עם ישראל. אינני רוצה שיתירו לי את העריות, אבל נראה כאילו ההלכה אינה שמחה גם להתיר אשה לבעלה ובעל לאשתו.
תודה לכבוד הרב וסליחה על השאלה הארוכה.

תוכן התשובה:
שלום וברכה

אני מצטער על העיכוב בתשובתי.
שאלת הרבה מאוד שאלות. אענה בקיצור על כל אחת, אך אם תרצה להרחיב במשהו – אשמח שתחזור:
א. אינני מכיר שום בסיס להקלה בשבעה נקיים, ואיני מכיר ולו פוסק אחד לאורך הדורות שפסק לא לשמור שבעה נקיים כחלק בלתי נפרד משמירת הלכות נידה במערכת החיים הרגילה.
ב. אינני מכיר שום בסיס הלכתי המתיר להשתמש בקונדום במערכת החיים הרגילה.
אינני יודע לתת הסבר אמוני להלכות פסוקות. אנו שומרים הלכה כי הקב"ה ציווה לשמור את ההלכה, ובתוכה ציווה לשמור את מה שחכמים אומרים. כשיש מצבים חריגים יש דיון בפני עצמו, וחכמים עוסקים גם בהיתרים במקרים מיוחדים, אולם מדבריך עולה שאתה מדבר על שינוי ההלכה באופן קבוע בשם קשיים וכדו´ – ואף שאכן הדברים קשים, אין לכך היתר.


האם אתה באמת חושב שלא ידעו שארנבת אינה מעלה גרה ? מה, מדובר במשהו שלא ניתן לראות ? הם לא הכירו את בעלי החיים יותר מאתר חופש ?
לשאלת הארנבת נאמרו הסברים שונים, ויש אתרים שעוסקים בתשובות לאתר "חופש". למעשה, הנושא לא כל מעניין אותי, כך שאני לא עוסק בו. סביר להניח כי הביטוי "מעלה גרה" של התורה מתייחס לתופעה פיזיולוגית אחרת, אולם כאמור – אני לא עוסק בכך.

מעולם לא חשבתי שההוכחה על התגלות המונית והמסורת מהווה הוכחה לתורה מן השמיים, ועל כן השבט באפריקה לא מהווה לי לא קושיה ולא תרוץ. זו לא הוכחה, גם בשל העובדה שזה מעגל סגור – עצם העובדה שהייתה התגלות כללית כתובה בתורה, ואם כן, כיצד זה יכול להוות הוכחה שהתורה נכונה ?
כבר כתבתי פעמים רבות שאינני חושב שיש הוכחה תקפה כלשהי לכך שתורה ניתנה מהשמיים, זולת השאלה האם יש לך אמון במסורת שלך או לא. אתה יכול לערער על המסורת, וכבר עשו זאת רבים; אתה יכול לקבל את המסורת, ולהיות חלק ממנה, וכבר עשו זאת הרבה יותר רבים. זו הכרעה שלך. אני מקווה שתמצא את הדרך לקיים אותה מאהבה, על הדבש ועל העוקץ הקיימים בה.

כל טוב

התשובה התקבלה מהרב יובל שרלו
בתאריך כ"ב אדר תשע"ז

הוספת תגיות

מהן תגיות?
תגיות הן מילות חיפוש המתארות תוכן. התגיות מאפשרות למיין את השאלות ולמצוא אותן ביעילות ובמהירות.
באיזה מילים כדאי להשתמש ליצירת תגיות?
התשובה הטובה ביותר לשאלה הזו היא: לו היית נדרש לחפש שאלה הדומה לשאלה הזו באילו מילים היית מנסה לחפש אותה?
עדיף לא להשתמש בצמדי מילים או במשפטים שלמים כתגיות.

רק חברים בכיפה יכולים להוסיף תגיות לשאלה התחבר

תגובות
כתוב תגובהטרם התקבלו תגובות

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד