שאל את הרב

מתייגי השבוע
שאל את הרב שאל שאלה

עגלות סופר

תוכן השאלה:
שלום הרב.

הייתי היום בסופר ואתה כנראה מכיר את הטכניקה של הסופרים לא לאבד עגלות: כדי לקחת עגלה חייבים להכניס לתוכה 5 ש"ח וכדי לקבל אותם חזרו חייבים להחזיר אותה למקומה ולחבר אותה לשאר שורת העגלות.

אז הנה השאלה: ראיתי הרבה עגלות שהן מפוזרות ונטושות וכמובן ניתן להבין מכך שיש שם בפנים 5 ש"ח בכל אחת מהן. מותר לי להחזיר אותן ולקחת את הכסף?
הרי בעל הסופר לא אכפת לו מהכסף הזה, הוא רק רוצה שיחזירו לו את העגלות למקום ומי שהכניס את המטבע מקודם מאיזושהיא סיבה לא החזיר את העגלה והלך אז טכנית הוא השאיר את המטבע כהפקר. אז בפעם ההיא החלטתי לא לעשות את זה כי אולי זה גזל אבל החלטתי לשאול רב בשביל הפעם הבאה שאני אהיה שם.

תוכן התשובה:
שלום וברכה,

מותר להשתמש בכסף שהושאר בעגלות.
הבעלים התייאשו מה-5 שקלים, ובעל הסופר לא ´קונה´ אותם.

ברכה והצלחה
יוגב כהן
הר ברכה

התשובה התקבלה מהרב יוגב כהן
בתאריך י"ג טבת תשע"ז

הוספת תגיות

מהן תגיות?
תגיות הן מילות חיפוש המתארות תוכן. התגיות מאפשרות למיין את השאלות ולמצוא אותן ביעילות ובמהירות.
באיזה מילים כדאי להשתמש ליצירת תגיות?
התשובה הטובה ביותר לשאלה הזו היא: לו היית נדרש לחפש שאלה הדומה לשאלה הזו באילו מילים היית מנסה לחפש אותה?
עדיף לא להשתמש בצמדי מילים או במשפטים שלמים כתגיות.

רק חברים בכיפה יכולים להוסיף תגיות לשאלה התחבר

תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. אני תמיד הבנתי אחרת
הסתכלות שונה 1/11/2017 3:28:00 PM
כשאני רואה את העגלות האלה מונחות ליד בתים וכד´, אני הבנתי את זה ככה: מי שלקח את העגלה, בדרך אדם מבוגר, הטרחה של הסחיבה (והחזרת העגלה) שווה יותר מה-5 שקל או סתם לא היה כוח להחזיר (הרבה קניות, ילדים, זמן...) אז הם משאירים את העגלות בשביל מישהו אחר שיחזיר אותם וה-5 ש"ח נשארים כ"טיפ" לבחור הצעיר שיחזיר את העגלה שהזקן לקח מהסופר לעזור לו להביא את הקניות לבית. יוצא מכאן שלא רק שמותר אפילו רצוי וזו הכוונה, ובכך מקיימים מצווה של השבת אבידה (של העגלה) ועזרה לזולת (של מי שלקח את העגלה) וכמובן סיוע לחברה במניעת חסימת חניות על ידי עגלות נטושות...

תגובת הרב

תגובת הרב
פרשנות מעניינת. בפועל, בכדי לקחת את העגלות מעבר לחניית הרכבים צריך לבקש רשות ממנהל החנות. רובם היו אוסרים לך לעשות זאת במידה ולא תחזיר מיד לאחר פריקת המוצרים בביתך.

תמונה
2. איזה חמישה שקלים?
נחמן פרקש 1/12/2017
כנראה שאתם אף פעם לא עשיתם קניות. בעגלות המפוזרות אין חמישה שקלים. יש טכניקה פשוטה לקחת עגלה בלי לשים מטבע

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד