שאל את הרב

מתייגי השבוע
שאל את הרב שאל שאלה

חזרה בשאלה

תוכן השאלה:
שלום הרב,
האם יש מקור למנהגי האבלות (כמו כן ישיבת שבעה וקריעת בגד) וניתוק הקשר , שמתרחש אצל חלק מהעדה החרדית האשכנזית , כאשר מישהו מהמשפחה חוזר בשאלה ? הלא דרך ארץ קדמה לתורה?!

תוכן התשובה:
טל שלום

למיטב ידיעתי אין מקור מפורש שמדבר על כך שצריך לנהוג מנהגי אבילות על מי שחזר בשאלה, אם כי מופיע בכמה ספרי ראשונים שהיו שנהגו כך (רבי גרשום מאור הגולה שישב שבעה על בנו שהמיר דתו). בימינו אנו מביטים על החילוניים כ"תינוקות שנישבו" (ובכלל זה גם מי שגדל ב´חברה דתית´ כי לא ניתן שלא להיות מושפע מהתרבות הסובבת), או במבט עמוק יותר, כפי שמסביר הרב קוק במאמר הדור, שהחילון היום הוא יותר תוצר של תביעה לגודל תרבותי שהחברה הדתית היום לא יכולה עדיין לספק, מאשר תוצר של תאוות; ולכן בוודאי שאנו לא יושבים שבעה על מי שעזב את דרך התורה והמצוות.
בכל אופן לגבי השאלה האם זה סותר את "דרך ארץ שקדמה לתורה". אינני בטוח שזו כוונת המשפט ומכל מקום, צריך ללמד זכות על אותם משפחות שמרגישות, ובצדק, שנטישת הבן/בת את אורח החיים הדתי זהו אסון כבד וכך מביעות את צערן. גם אם אנו לא עושים זאת, לא יזיק לנו ללמוד מכך את היחס הנפשי כלפי קיום תורה ומצוות. שזהו איננו סתם ´פולקלור חביב´ שלא נורא אם אחד מבנינו לא מקיים אותו, אלא זהו עיקר החיים ומי שלא עושה זאת - זוהי קטסטרופה שיש לבכות עליה.

בברכה חגי

התשובה התקבלה מהרב חגי לונדין
בתאריך ח טבת תשע"ב

הוספת תגיות

מהן תגיות?
תגיות הן מילות חיפוש המתארות תוכן. התגיות מאפשרות למיין את השאלות ולמצוא אותן ביעילות ובמהירות.
באיזה מילים כדאי להשתמש ליצירת תגיות?
התשובה הטובה ביותר לשאלה הזו היא: לו היית נדרש לחפש שאלה הדומה לשאלה הזו באילו מילים היית מנסה לחפש אותה?
עדיף לא להשתמש בצמדי מילים או במשפטים שלמים כתגיות.

רק חברים בכיפה יכולים להוסיף תגיות לשאלה התחבר

תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. המשפט דו צידי
NYC 12/7/2011 10:36:00 PM
ם מי שיצא בשאלה מחוייב ב"דרך ארץ קדמה לתורה" - זאת אומרת, כפי שהרב ציין, שיש כמובן להתחשב ולהבין גם את המשפחה. וכי לגרום צער כה עמוק למשפחה זו דרך ארץ???
תמונה
2. כמובן אבל..
טל .ע. 12/17/2011 10:24:00 PM
אבל מה לעשות שבנאדם לא מאמין יותר ח"ו בקב"ה? יחיה כל חייב מבמסכה רק כדי לרצות את משפחתו?

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד