שאל את הרב

מתייגי השבוע
שאל את הרב שאל שאלה

על דולפינים ואנשים

תוכן השאלה:
בס"ד

בעיוני למסכת בכורות דף ח מובא כי מוסיף "הדולפנין פרין ורבין כבני אדם מאי דולפנין אמר רב יהודה בני ימא...". רש"י מפרש במקום את דברי הגמרא וכותב: "הדולפנין פרים ורבים מבני אדם, שאם בא אדם עליהם מתעברות הימנו. בני ימא - דגים שיש בים שחציין צורת אדם וחציין צורת דג ובלע"ז שריינ"א" (סירינ"ה). באותו מקום מפרש פירוש התוספות: "הדולפינין פרים ורבים מבני אדם... יולדין ומגדלין מבני אדם.

אך הרי אין כך הדבר במציאות.

העניין מאוד מבלבל ואני תמהה על כך.

כיצד מסברים זאת?

תוכן התשובה:
שלום וברכה!

כידוע חז"ל היו בקיאים מאד במדע העדכני לימיהם והרבה פעמים מעבר למדענים של ימיהם. אך לא כל דבר מדעי שמובא בחז"ל (וכאן אנו מדברים על עניין מדעי גרידא ולא משהו הלכתי או אמוני) הוא נכון. דולפינים לא פרים ורבים מאדם ואין כל אפשרות שכך יהיה ומעולם לא היה כך.
מדובר בטעות מדעית. צריך להכיר בעובדה זו שמה שקשור למדעים בדברי חז"ל חייב לעבור בדיקה וחקירה נוספת. אך בכל הדברים הקשורים לעולמות הרוחניים, עולמות הסוד, אמונה, פרשנות הפסוקים, מסורות, הלכה וכד´ אין לפקפק אחרי דברי חז"ל.

מצד שני אולי מדובר במשהו עמוק הרבה יותר מאשר חקירה מדעית גרידא, אלא חז"ל רצו להבהיר שדולפינים ובני אדם מאד קרובים בצורה האינטלקטואלית ורגשית שלהם עד שהיה מקום לומר שהם יכולים להזדווג ולהביא זרע.

בברכה,

חיים בריסק

התשובה התקבלה מהרב חיים בריסק
בתאריך ח כסליו תשע"א

הוספת תגיות

מהן תגיות?
תגיות הן מילות חיפוש המתארות תוכן. התגיות מאפשרות למיין את השאלות ולמצוא אותן ביעילות ובמהירות.
באיזה מילים כדאי להשתמש ליצירת תגיות?
התשובה הטובה ביותר לשאלה הזו היא: לו היית נדרש לחפש שאלה הדומה לשאלה הזו באילו מילים היית מנסה לחפש אותה?
עדיף לא להשתמש בצמדי מילים או במשפטים שלמים כתגיות.

רק חברים בכיפה יכולים להוסיף תגיות לשאלה התחבר

תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. הרחבת העיניין
רועי 11/15/2010
אחת הסברות שאמורה להיות אות כ במקום ב והם רבים כבני אדים. שהם יונקים ויש להם יכולת ריגשית והם נהנים מיחסים תמיד כמו בני אדם ועושים זאת פנים מול פנים . וזה שיש חיות שדומות לבן אדם בהרבה מובנים זה לא חדש. כמו למשל הקופים שדומים לנו.

תגובת הרב


נכון וזו כסברא השניה שהבאתי.

תמונה
2. תודה רבה
11/15/2010
תודה רבה על התשובה
תמונה
3. רק לציין
דוד 11/16/2010
שיתכן שהטעות היא אצל רש"י ולא בגמרא. המילה "דולפין" מקורה ביוונית ולמיטב ידיעתי יוחסה כבר אז לחיה שאנחנו קוראים היום דולפין. המילה דולפין נגזרת מהמילה היוונית "דלפוס" שפירושה "רחם", ויתכן שהם זכו לשם הזה מכיוון שיש להם רחם, או במילים אחרות - מכיוון שלמרות שהם דגים הם "פרים ורבים כבני אדם". יתכן מאד שזו כוונת הגמרא - מה שהופך אותה למדוייקת מבחינה מדעית, אלא שרש"י ובעלי התוספות לא הכירו את בעל החיים "דולפין" וכנראה גם היתה להם מסורת אחרת בפירוש הגמרא.

תגובת הרב


ייתכן מאד. אך גם אם חז"ל טעו במשהו מדעי, אין זה מוריד ולו במקצת מגדולתם.

תמונה
4. פרשנות
אתאיסט 5/14/2011 1:38:00 PM
"מדובר בטעות מדעית. צריך להכיר בעובדה זו שמה שקשור למדעים בדברי חז"ל חייב לעבור בדיקה וחקירה נוספת. אך בכל הדברים הקשורים לעולמות הרוחניים, עולמות הסוד, אמונה, פרשנות הפסוקים, מסורות, הלכה וכד´ אין לפקפק אחרי דברי חז"ל. " רק רגע רק רגע רק רגע. אם הם טעו בדברים מדעיים שכל ילד בן 5 היום יודע, מדוע אין לפקפק אחרי דברי חז"ל ב"עולמות הסוד" ובדברים "רוחניים"?!?! בדיוק להיפך. בגלל שהם טעו טעויות טפשיות כמעט בכל דבר שהם אמרו על הטבע הפשוט - מכאן אפשר להיות בטוחים שהם טעו בכל הקשור ל"סודות" ו"פרשנויות" שהם - כביכול - מעל לטבע הפשוט. נ.ב. "אין לפקפק" זה מה שהדת מלמדת. בכלל זה היא כשלון מוחלט ובהתרסקות. המדע מלמד: "יש תמיד לפקפק" ובגלל זה הוא מוצלח. הדת נבלה בסביבה ביקורתית, המדע פורח. :) מציע לכם בחום לשקול אתאיזם. כאילו, רק אם ראיות, רציונל ושכל הישר יותר חשובים לכם מהפנטזיה הנעימה והחמימה של הדת.

תגובת הרב


הם לא טעו בדברים מדעים, אלא הם תיארו מדע ע"פ הידע הכי מתקדם לימיהם שהתבררו למפרע כלא נכונים. חז"ל כבר אז תיארו שלא לסמוך עליהם בעניינים של מדע בהתאם לגילוים חדשים כידוע מדע הוא דבר מתפתח ומשתנה. הרי לא תגדיר את אריסטו כטיפש ואדם שאי אפשר לסמוך עליו בכלום רק בגלל שהוא חשב ע"פ המדע שהיה הכי מתקדם בימיו שהשמש מסתובת סביב כדור הארץ או לחלופין לפי דעתו העולם היה קיים תמיד ומעולם לא נוצר ממשהו. גם ניוטון לא ידע על מפץ הגדול ומשום מה אתה סומך עליו בדברים אחרים. כמו כן רבים מן הדברים שאמרו חז"ל מבחינה מדעית תקפים גם היום או לחלופין הגדרות וחלוקה לקטגוריות של חז"ל שונים מהגדרות וחלוקה לקטגוריות של מדע. לכן לא חכם, אם לא נאמר גרוע מזה, לקחת הכל כמקשה אחת ולהסיק מסקנות מתחום אחד למשנהו. עכשיו למה לא לפקפק אחרי דבריהם הרוחניים? א. יש להם מסורות בכל הנושאים הרוחניים, המוסריים, הלכתיים וכו´ ממקור העליון והם קרובים לשמיעת הדברים ממקור הראשון, קרי משה רבינו בסיני מאת הבורא. ב. הקב"ה בכבודו ובעצמו העניקה להם את הסמכות לבאר את התורה ולפסוק הלכות בהתאם לזמן מתוך הסתמכות למסורת העתיקה וכללי הפסיקה והפרשנות שנמסרו מדור לדור ממשה רבינו. ועתה תוספת קטנה לגבי מדע. דברים שנמסרו ממקור העליון ולא נבנו ע"י הוכחות מדעיות שהיו בימי חז"ל עדיין עומדים בעיניו ולא זזו מתוקפם. אלא מה שמדהים שמדע רק עכשיו מתחיל לגלות מה שטענה התורה וחז"ל לפני אלפי שנים. כמה דוגמאות. א. תורה אומרת שהעולם נברא והמדע רק ב1929 גילה שהעולם נוצר ממפץ הגדול (ועדיין לא המדע לא יודע ממה נותר המפץ ומה גרם לו באמת זה מחוץ ליכולת המדע להשיג ולהוכיח). לפני 1929 אם מישהו היה אומר שעולם נוצר ממפץ הגדול והיקום אינו סטטי וכל הזמן מתפתח ויש לו סוף כולם היו צוחקים עליו. דבר שתורה אמרה לפני אלפי שנים התגלה רק רק לפני פחות ממאה שנה! ב. לחז"ל היה מסורת של עיבור חודשים ועיבור שנה כאשר מחשבים מחזוריות של שמש וירח תוך כדי התמזגות של שני המחזורים ושימור על תקופות של אביב, קיץ, סתיו וחורף. מחזור זה מחושב ע"פ מסורת שהיה בידי חז"ל בצורה מאד מתוסבכת ונבנה בצורה מדויקת במחזוריות של 19 שנה. הסטייה בין מסורת חז"ל לבין בדיקה חדשנית (שלא הייתה אפשרית עד לפיתוח טכנולוגי חדשני ומתקדם ביותר) של נאס"א היא 0,0000000001 שניה. ועכשיו תחשוב מהיכן לחז"ל היה מידע שכזה בלי יכולת טכנולוגית מתקדמת של נאס"א. התשובה היא פשוטה - מי שברא את העולם הוא זה שמסר את המידע. לכן ייתכן ויש דברים שחז"ל אמרו ואתה עכשיו מלעיג עליהם יתבררו כנכונים בעוד 100-200 ואולי 500 שנה. דע לך, מדע זה דבר הכי לא מדויק שיכול להיות - ע"ע תפיסה אריסטוטלית של פיזיקה ומחיקתה ע"י ניוטון, קריסתן של חלק מתפיסות של ניוטון ע"י אינשטיין ואני כבר לא מדבר על תורת הקוונטים שמשנה תפיסות גם לגבי קביעות שלאינשטיין. לכן המסקנה היא קצת צניעות ויכולת להטיל ספק ביכולות המדע שכבר מודה ביד מכוונת לכל ההתרחשויות כי אין להם הסבר אחר להרבה מאד תופעות שהם רואים. ולסיום. אני מציע לך ללכת ללמוד קצת לוגיקה ולפתח יכולת פתרון בעיות לוגיות כדי לא להגיע לטעות לוגית שעשית מתוך הסקת מסקנה שאם חז"ל טועים במשהו מדעי, אז הם בטוח טועים בדברים רוחניים שהם מעל הטבע. תחומים אלו לא בנויים בצורת קל וחומר, אלא נמצאים ברבדים שונים לכן אי אפשר לעשות היקשים מאחד למשנהו. בהצלחה!

תמונה
5. לא נכון
אלון 5/14/2011 6:14:00 PM
"אך גם אם חז"ל טעו במשהו מדעי, אין זה מוריד ולו במקצת מגדולתם" אני לא יודע מה בדיוק גדולתם של חז"ל אבל זה לא ממש רלוונטי. הטענה שלכם היא שהתלמוד הבבלי הוא דברי אלוהים חיים ככה שטעות מדעית היא טעות של אלוהים, זה שכביכול ברא את העולם.

תגובת הרב


לצערי הרב, אתה מוכיח אמירה של אחד מהוגים של חילוניות (כרגע לא זוכר את שמו) "רצינו לגדל כופרים וגידלנו בורים". אתה מנסה לקבוע עמדה בלי לדעת ובלי להבין מה זה תלמוד בבלי ("תלמוד הבבלי" לא נכתב מעולם). תלמוד בבלי אינו דברי אלוקים חיים. אלא מדובר בחיבור מקיף הנוגע לכל תחומי החיים ומשלב בתוכו תחומים רבים שחלקם הם דברי אלוקים חיים כהלכה ודיון ההלכתי או פרשנות התורה וענייני המוסר המשתקפים מתוך אגדות וחלקו תיאור מציאות, ידע מדעי בתחומים רבים של אותם הימים ועוד תחומים של פרשנות, הגות ועוד ועוד. הדבר המינימלי שיכולת לעשות לפני כתיבה סטראוטיפית זה להיכנס לגוגל וקצת ללמוד מה זה תלמוד בבלי. אבל גם את זה לא עשית. כולי תפילה שהקב"ה ירחם על הדור הזה וייתן לו לפחות קצת ענווה והרבה בינה.


כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד