שאל את הרב

מתייגי השבוע
שאל את הרב שאל שאלה

נזם באף

תוכן השאלה:
האם מותר לעשות נזם באף?
אם אסור אז מדוע? ומה חומרת האיסור?

תוכן התשובה:
שלום
מעיקר הדין מותר שכן נזם באף מוזכר בתנ"ך כדבר לגיטימי. אלא שאי אפשר להתעלם מהעובדה שהמציאות השתנתה וכיום מי שתלך עם ג´לביה וחלוק לבן תחשב כלא צנועה שכן היא מבליטה את עצמה באופן מוגזם והוא הדין לנזם מה גם שמקור הנוהג הזה בימינו לא הגיע מהמעצבות של שכונת מאה שערים בירושלים - בבחינת חדש ימינו כקדם, אלא מהתרבות החילונית שגם היא בדרך כלל מחקה את התרבות בארצות הברית ולעיתים בצורה לא כ"כ מוצלחת ואף באיחור ניכר כך שלמעשה מדובר על חיקוי של חיקוי.
ומילא אם היה מדובר על חיקוי של האנשים המכובדים שבחברה המערבית כגון לבוש של אנשי מדע ומסחר וכו´ אך כאן מדובר על אנשים שבד"כ נמצאים בשולי החברה ואינם מהעוסקים בישובו של עולם
ולכן לסיכום אין זה ראוי ומכובד להיות חיקוי של חיקוי של שולי החברה

בברכה אייל משה

התשובה התקבלה מרבני ישיבת הר ברכה
בתאריך כ"ג אדר תש"ע

הוספת תגיות

מהן תגיות?
תגיות הן מילות חיפוש המתארות תוכן. התגיות מאפשרות למיין את השאלות ולמצוא אותן ביעילות ובמהירות.
באיזה מילים כדאי להשתמש ליצירת תגיות?
התשובה הטובה ביותר לשאלה הזו היא: לו היית נדרש לחפש שאלה הדומה לשאלה הזו באילו מילים היית מנסה לחפש אותה?
עדיף לא להשתמש בצמדי מילים או במשפטים שלמים כתגיות.

רק חברים בכיפה יכולים להוסיף תגיות לשאלה התחבר

תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. אני לא חיקוי זול של שום דבר
מורן 3/14/2010
יש לי נזם ואני לא חיקוי זול של שום דבר, בשבילי זה תכשיט , ועוד תכשיט צנוע ולא גדול או בולט. לסבתא של סבתא שלי היה נזם (ארצות המזרח) והיא לא הייתה חיקוי ולא שוליים. אין צורך להשמיץ דברים בצורה כזו, במיוחד אם הם לא אסורים בשום מקום. ומאה שערים הם לא הדגם שלנו בעניינים אחרים- אין צורך לדחוף אותם לשיקולים ההלכתיים. תודה , ומחילה אם הדברים בוטים- אין הכוונה להתנגח אלא לדבר מכאב על הפגיעה במי שיש לה.

תגובת הרב


שלום כתבתי שכך נהגו בעבר - ובכלל זה ארצות המזרח בזמנם שאז זה לא היה חיקוי של תרבות אחרת מה שאין כן היום. מכל מקום את צודקת בהערתך שראוי לעדן את הדברים היות ויש נשים צנועות באופן כללי ההולכות עם נזם קטן ולכן ראוי יותר לכתוב שנזם קטן מותר אך אינו ראוי ורק מי שעושה דברים משונים כגון עגיל בלשון פירסינג וכדומה היא חיקוי של חיקוי של שולי החברה .

תמונה
2. נזם באף זה לא צנוע נקודה
מאמינה 3/3/2011
מספיק לחפש פשרות. הצניעות היא מעל הכל. ונזם באף זה לא ראוי לבת ישראל בימינו.

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד