שאל את הרב

מתייגי השבוע
שאל את הרב שאל שאלה

פרשת בר מצוה

תוכן השאלה:
שלום
בני נולד בשבת אחרי הצהריים בתאריך כ"ו כסלו תשנ"ז. 7.12.1996
שאלתי : איזו פרשה עליו לקרוא בבר המצוה ?
תודה

תוכן התשובה:
הבן יעלה לתורה בשבת פרשת "מקץ" (לקראת סוף חומש בראשית).
כ"מפטיר" יקרא את פרשת הנשיאים, ספר במדבר, החל בפרק ז´, פס´ נ"ד: "ביום השמיני נשיא לבני מנשה גמליאל בן פדהצור", כולל "זאת חנוכת המזבח ביום המשח אותו" (פס´ פ"ד) עד פרק ח´ פסוק ד´: "כן עשה את המנורה"
להפטרה קוראים מספר מלכים א´, פרק ז´: "ויעש חירום..."
מזל טוב!

התשובה התקבלה מהרב מאיר צוקרמן
בתאריך כ"ז תמוז תשס"ט

הוספת תגיות

מהן תגיות?
תגיות הן מילות חיפוש המתארות תוכן. התגיות מאפשרות למיין את השאלות ולמצוא אותן ביעילות ובמהירות.
באיזה מילים כדאי להשתמש ליצירת תגיות?
התשובה הטובה ביותר לשאלה הזו היא: לו היית נדרש לחפש שאלה הדומה לשאלה הזו באילו מילים היית מנסה לחפש אותה?
עדיף לא להשתמש בצמדי מילים או במשפטים שלמים כתגיות.

רק חברים בכיפה יכולים להוסיף תגיות לשאלה התחבר

תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. שלום!
רן בכר 7/21/2009
בני נולד בתאריך ה19 לספטמבר 1999 והייתי רוצה לדעת איזה פרשה ואיזה הפטרה תהייה לו בבר המצווה ולא של כיפור אלא של שבת. תודה מראש מחכים לתשובה!

תגובת הרב


אם אני מבין נכון, הבן נולד בערב יום הכפורים, בשנת תש"ס. הוא ייכנס לעול המצוות בערב יום הכפורים בשנת תשע"ג, זה יהיה יום ג´ בשבוע. בשבת שאחרי יום הכפורים, י"ג בתשרי (יומיים לפני חג הסוכות) יקראו בתורה את פרשת "האזינו" מספר דברים. ההפטרה שקוראים בפרשת "האזינו" היא שירת דוד, ספר שמואל ב´, פרק כ"ב פס´ א´ עד נ´ (1 עד 50)

תמונה
2. איזו פרשה אני צריך לקרוא בבר מצווה?
שלום 10/8/2009
אני נולדתי ב11.17.97 איזו פרשה אני צריך לקרוא

תגובת הרב


יום ההולדת שלך, לפי התאריך העברי (בהנחה שנולדת בין חצות הלילה לשקיעת החמה בתאריך שאתה מוסר- 17 בנוב´ 97) הינו י"ז בחשוון. יום ההולדת שלך, בו תגיע לגיל המצוות, גיל 13, הינו יום ב´ בשבוע, י"ז בחשוון תשע"א (25 באוק´ 2010). השבת הראשונה אחרי יום ההולדת שלך, היא שבת פרשת "חיי שרה", כ"ב בחשוון תשע"א (30 באוק´ 2010)

תמונה
3. שאלה לגבי עליה לתורה ביום חול
רן 11/3/2009
שלום רב בני בר מצווה בח´ בסיון, ויעלה לתורה בשבת, ט´ סיון בפרשת נשוא. שתי שאלות ברשותכם : 1. בפרשת נשוא, מה החלק שלו, אילו פסוקים אמור לקרוא ? 2. אנו מתכננים לעלות לתורה ביום חמישי, לאחר שבת זו, יד´ סיון. מה הוא קורא אז ?? האם אותם פסוקים ? פסוקים אחרים ? מודה מאוד על הסיוע. רן

תגובת הרב


1.נהוג כי נער המציין כניסה לעול המצוות, עולה לתורה. פעם היה נהוג שנער בר מצוה קורא את פסוקי ה"מפטיר" שבסוף פרשת השבוע, ואת ה"הפטרה" שהיא מן הנביאים. היום, הרבה נערים המגיעים לגיל המצוות קוראים את כל הפרשה בתורה, עולים ל"מפטיר" וקוראים את ה"הפטרה". בפרשת "נשא", ה"מפטיר" כולל פסוקים פ"ז- פ"ח- פ"ט בפרק ז´ שבספר "במדבר", וה"הפטרה" כוללת פרק י"ג בספר "שופטים", פסוקים א´ עד כ"ד (הבשורה על הולדת שמשון, ולידתו) אם יעלה בנכם לתורה ביום חמישי י"ד בסיון, הרי שיקרא את הפסוקים הראשונים של פרשת "בהעלותך" (14 פסוקים) מחולקים לשלושה קרואים: כהן לוי וישראל (ומתוך הנחה סטטיסטית, שאינו כהן או לוי, הוא יעלה לתורה כ"שלישי") שיהיה בשעה טובה!

תמונה
4. איזו פרשה הבר מיצווה שלי
אוראל 1/30/2010
אני נולדתי ב-כ"ח בכסלו איזו פרשת בר מיצווה יהיה לי

תגובת הרב


באיזו שנה נולדת?

תמונה
5. כבוד הרב?
רונן 5/14/2010
הרב האם לא חייב לקרוא פרשה ביום חמישי או שני???

תגובת הרב


נער שהגיע לגיל המצוות אינו חייב לקרוא בתורה לא בשבת, לא ביום שני ולא ביום חמישי. הוא גם לא חייב לעלות לתורה. זה מנהג יפה שמעלים לתורה נער שנהיה בן מצוות, כדי להראות את חיבת התורה שלנו.

תמונה
6. פרשת בר מיצווה
פרי 3/14/2011
בני נולד בתאריך ג בתמוז תש"נט

תגובת הרב


הבן יהיה בר מצווה ב-ג´ בתמוז תשע"ב, תאריך זה יחול בשבת פרשת "קורח"

תמונה
7. פרשת בר מצווה
קרן 6/6/2011 11:43:00 AM
שלום בני נולד בכ´באדר תשנ´ט ב17.30 איזה פרשה הוא צריך לקרא ואיזה שבת בלוח הלואזי זה יוצא? תודה

תגובת הרב


שלום. יום ההולדת של הבן יחול ביום רביעי בשבוע (14 במרץ), השבת שמיד לאחר יום היותו בר מצווה (17 במרץ) היא שבת "ויקהל"- "פקודי" (יקראו בתורה שתי פרשות) וכן יקראו בתורה את פרשת "פרה". לא בכל בית כנסת יאפשרו לבן לעלות ל"מפטיר", שכן יש המקפידים כי את פרשת "פרה" יקרא (או "יעלה לתורה" לברך) רק אדם מבוגר ממש. אציין עוד כי יש אפשרות שהבן יעלה לתורה ביום חמישי, למחרת יום ההולדת (15 במרץ) כדי לראות את הדברים בעצמכם, הקישו בגוגל "לוח שנה עברי", הלוח באתר "yeshiva" ידידותי לשימוש. שיהיה במזל טוב ובשעה טובה.

תמונה
8. איזה פרשה אני
רפאל מתוק 11/8/2011 7:57:00 PM
שלום בני נולד בשבת ב 12 בצהרים בתאריך יא בכסלו תש"ס 20/11/98 שאלתי:איזה פרשה הוא קורא

תגובת הרב


שלום לך. י"א בכסליו תשע"ג, יום ההולדת ה-13 של הבן, יחול ביום ראשון, ובשבת שמיד אחרי יום ההולדת יקראו בבתי הכנסת את פרשת "וישלח" בספר בראשית. אני מאחל לכם שיהיה הכל בהצלחה ועל הצד הטוב ביותר.

תמונה
9. איזו פרשה באיסרו חג שבועות11 בלילה
שרה 3/3/2012 7:51:00 PM

תגובת הרב


באיזו שנה נולד הנער?

תמונה
10. הפטרה
מאיר משה 7/15/2013 5:35:00 PM
בשנת תשע"ד ההפטרה של פרשת תולדות, מה היא? בשבת זו מברכים החודש. בתודה מראש.

תגובת הרב


שלום. ההפטרה שיקראו בבתי הכנסת בשבת "תולדות" בשנת תשע"ד, היא הפטרת "מחר (ראש) חדש" (שמואל א´ פרק כ´): "ויאמר לו יהונתן מחר חדש ונפקדת כי יפקד מושבך..."

תמונה
11. אזו פרשה והפטרה קוראים ב י"ז בתשרי
ציון עמר 7/4/2014 7:51:00 AM

תגובת הרב


שלום. י"ז בתשרי תשע"ה יחול בשבת, ויקראו את קריאת התורה המיוחדת לשבת חול המועד סוכות, ספר "שמות", פסוק י"ב בפרק ל"ג, ("ראה אתה אומר אלי העל את העם הזה....") ועד "לא תבשל גדי בחלב אמו" (פרק ל"ד פס´ כ"ה) לגבי החלוקה לשבעת הקרואים לתורה- בדוק ב"מחזור לחג הסוכות". אציין גם שמוציאים ספר תורה שני לקריאת "מפטיר", ובו קוראים בספר במדבר, פרק כ"ט את הקטע "וביום השלישי..." והפטרה מיוחדת לשבת חול המועד סוכות (יחזקאל מאמצע פרק ל"ח עד אמצע פרק ל"ט)


כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד