שאל את הרב

מתייגי השבוע
שאל את הרב שאל שאלה

נישואי כהן וגרושה

תוכן השאלה:
בעבודה שלי יש אישה גרושה בת 40+ והיא התחילה קשר עם כהן גרוש. שניהם אינם מעוניינים בילדים נוספים אלא רק בקשר זוגי. האישה מסורתית ולכן היא בבעיה, מצד שני היא לא דתית ולכן יכול להיווצר מצב שהיא תחליט בכל אופן לחיות עם הכהן.
האם יש דרך הלכתית להפקיע את הכהונה כאשר ברור שלא תהיה השפעה על הדור הבא וכן יש חשש ממשי שללא ההפקעה הם יחיו יחד בכל מקרה. בנוסף, היא טוענת שבכל מקרה, בסקטור החילוני, גם אם הכהן מתחתן עם רווקה היא בד"כ אינה בתולה. אם כן מה שונה המעמד של הגרושה מהרווקה שאינה בתולה.
אשמח לקבל את התשובה בהקדם כדי לסייע לאישה להחליט לפני שהיא תיקשר רגשית לכהן.

תוכן התשובה:
שלום ובורכה!

אני מצטער על האיחור במתן תשובה. פשוט נוצר לנו עומס של שאלות.

לגוף הענין.

אין שום דרך להפקיע כהונה מכהן, אא"כ הוא יחלל כהונתו ע"י נשואין עם גרושה.

כהן שמתחתן עם גרושה נהיה חלל ופסול לכהונה גם צאצאיו שיהיו מאותה אישה לא כהנים יותר. בנוסף לכך כהן שמתחתן עם גרושה עובר על איסור מהתורה אע"פ שקידושיו קידושין. חשוב גם להעיר שמבחינת רבנות הראשית לישראל כהן וגרושה הם פסולי חיתון ואף אחד לא יחתן אותם.

ב. איסור גרושה לכהן הדיוט וגרושה ואלמנה לכהן גדול זו גזרת התורה שקשורה שקשורה לדיני קדושה וטהרה של הכהנים וקשה להבין את הרציונל העומד מאחורי זה.
אמנם ע"פ התורה אין שום איסור רווקה לכהן אפילו אם היא איננה בתולה. גם אין איסור חכמים בדבר. אמנם רווקה שמוגדרת כזונה מהתורה גם אסורה לכהן. זונה ע"פ התורה זו אישה שקיימה יחסים עם אדם שאסור עליה, כגון גוי, ממזר וכד´. רוב הפנויות אפילו אלו שאינן בתולות לא מוגדרות כזונות מהתורה. ולאדם יש חזקת כשרות עד שיוכח אחרת, לכן סומכים על כך כדי להתיר בחורה שאיננה בתולה לכהן. אך אי אפשר לעשות את הדבר כאשר בבירור יש מצב של אישה האסורה על כהן מהתורה.

בברכה,

חיים דב בריסק, צוות ישיבת הר עציון

התשובה התקבלה מצוות ישיבת הר עציון
בתאריך ל ניסן תשס"ז

הוספת תגיות

מהן תגיות?
תגיות הן מילות חיפוש המתארות תוכן. התגיות מאפשרות למיין את השאלות ולמצוא אותן ביעילות ובמהירות.
באיזה מילים כדאי להשתמש ליצירת תגיות?
התשובה הטובה ביותר לשאלה הזו היא: לו היית נדרש לחפש שאלה הדומה לשאלה הזו באילו מילים היית מנסה לחפש אותה?
עדיף לא להשתמש בצמדי מילים או במשפטים שלמים כתגיות.

רק חברים בכיפה יכולים להוסיף תגיות לשאלה התחבר

תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. שאלה
יעל 4/19/2007
ואם כהן היה נשוי והתגרש, ורוצה לפתוח חיים אחרים, מותר לו? ואם כן, ונגיד שהוא בן 50 או משהו כזה... איפה בדיוק הוא ימצא אשה רווקה בת חמישים? נשים כאלו קיימות, אבל זה נחשב די נדיר... דבר זה לא פוגע בסיכוייו להקים משפחה חדשה? הרי הוא די צעיר... לא חבל?

תגובת הרב


אנחנו לא מתווכחים עם הקב"ה. הוא כך החליט וכך כתב בתורתו ואין הדבר נתון לדיון. עיין בפרשת השבוע שלנו "אמר". במיוחד שלאותו כהן בסיפור שלך יש עוד אופציה - להתחתן עם אלמנה ויש, לצערינו, לא מעט כאלו.

תמונה
2. אל השואל
יוסי 4/19/2007
אל תשכח שלכהן מותר לשאת אלמנה [שאיננה בתולה] כך שזו גזרת הכתוב וציווי של ה´. בלי קשר [או עם קשר] שמעתי שאם מבררים ומחפשים בשורשי המשפחה, יכול להיות שה"כהן" אינו כהן, או שמישהו בהיסטוריה חילל את הכהונה והוא לא בקדושת כהונה. נראה לי שב"רב פיינשטיין" יש משהו כזה

תגובת הרב


נכון, אם כהן יצליח להוכיח בפני בית דין באופן ודאי שהוא אינו כהן או הינו חלל הוא יוכל להתחתן עם גרושה.

תמונה
3. לא עדיף
פנו 4/19/2007
שהם כבר יחיו ביחד ללא נישואים, אך יקיימו את מצוות טהרת המשפחה? ככה יוצאים רק עם בעיות דרבנן, ולא דאורייתא.

תגובת הרב


לא, זה לא עדיף. אין אנו מטהרים שרצים. מצוות דרבנן גם חשובות לא פחות ממצוות תורה. במיוחד שמי שעובר על מצוות דרבנן עובר על לא תעשה ועל עשה מהתורה. הרי תורה ציוותה אותנו לשמוע בדברי חכמים ולא לסור מדבריהם. זו טעות לחשוב, שמצוות דרבנן זה משהו חפיף. ההבדל בין מצוות דרבנן לבין מצוות תורה שאם נתקלים במצב של ספק, חולי, כבוד הבריות , אז במצוות דרבנן מקילים ובמצוות תורה לא. בנוסף לכך אם הם יקיימו משפחה עם טהרת המשפחה בלי מעמד של חופה וקידושין, אז עדיין כהן יעבור על איסור " אישה גרושה לא יקח" וגם על איסור זנות.

תמונה
4. תוספת לשאלה
כוכי 6/15/2008
בדינמיקה של החיים קורה שכהן הכיר גרושה. ונוצר ביניהם קשר טוב, אמיתי יציב. במקרה, גם הוא גרוש. השאלה שלי מתחלקת לשניים: 1. מי יכול לומר לי בוודאות שמדובר אכן בכהן? 2.הקב"ה זימן ביניהם ולא לחינם אז, מה לעשות? הרי הקב"ה בכבודו ובעצמו מזווג זיווגים. והתורה היא תורת חיים.
תמונה
5. לכבוד הרב
צבי לב 6/17/2008
לכאורה אין דרך להפקיע את קדושת הכהן בכל הנוגע לעצמו אלא רק לזרעו דהיינו שאף אם יתחתן ח"ו עם גרושה הוא עצמו מחויב להתגרש ממנה ולעולם יהיה עליו אסור להתחתן עם גרושה ולמעשה שורה תחתונה אין שום פתרון לגביו. ומתשובת הרב לנוסח שאלתו נשמע כאילו אם יתחתן ח"ו עם גרושה יפקיע מעצמו את קדושת הכהונה ויחשב ישראל, ולא היא כאמור.
תמונה
6. כהן וגרושה
שחר 9/12/2010
שלום, הבנתי כי כהן וגרושה אסורים!!!אך הבנתי כי כהן בעל מום פסול כהונה ,האם פיטמה שלישית לגבר כהן האם זה מום?

תגובת הרב


מום לא מתיר נישואין עם גרושה. כהן בעל מום פסול לעבודה, אך הוא עדיין כהן.

תמונה
7. כהן ורווקה עם ילדים
מיכל 11/5/2010
כמו בכותרת רציתי לשאול, אם אני רווקה + 2 (מאחר ולא נישאתי) יכולה להתחתן חתונה דתית ברבנות עם כהן? או שאני חייבת לנסוע לקפריסין כדי להיות נשואה לאיש שאני אוהבת?

תגובת הרב


הכל תלוי במציאות של הזוגיות הקודמת. לפעמים יש היתר ולפעמים לא. הכל יש לברר בבית הדין הרבני.

תמונה
8. כהן ורווקה עם ילדים
מיכל 12/13/2010
תודה על התגובה
תמונה
9. כהן יכול לשאת גרושה
אליעזר 12/19/2010
השאשלה "האם כהן יכול לשאת גרושה?". התשובה - כהן אינו כהן עד שהוא כהן. נשמע מוזר? ובכן זה העניין. כהן הוא תפקיד.תפקיד שיכול למלא אדם שעומד בקריטריונים הבאים : 1.נולד למשפחת אהרון ( כוהנים ) . 2.אין לו מום פיזי. 3. נשוי לגברת שאיננה אלמנה או גרושה.4. נמשח לכהונה. לא עמד באחד התבחינים , איננו יכול לשמש ככהן, ולכן מותר לו להנשא כחפצו. חשיבות הנישואים היא כזו :כהן , כדי למלא את תפקידו חייב להיות שלם, וכן להיטהר ולהתקדש. כגבר , אינו שלם עד שלא נישא .הנישואים הם קודם כל קשר רוחני, חיבור ברמת הנשמה של האדם . גררושה ואלמנה, שהיו נשואות כבר,יש בהן חלק שעדיין קשור לבעל הקודם , ולכן אינן יכולות ליצור חיבור מלא , מה שגורם לחוסר שלמות אצל הכהן . עד כדי כך חשוב הנישואין לכהן , שהיו משיאים לו אישה שניה בערב יום כיפור , ע"מ שלא יווצר מצב שתוך כדי היום , במידה וחו"ח קרה מה לאשתו , ישאר לא נשוי ( ע"פ המשנה ) . ולכן - האם יכול בן למשפחת כהנים להנשא לגרושה? - כן . האם יכול בן למשפחת כהנים, שנישא לגרושה להיות כהן ? - לא . הרבנות, להבנתי, איננה מתירה משתי סיבות : 1.במקרה של ספק הולכים לחומרה . 2. היותר חשוב - היה ויבנה הבית בתוקפתנו, נזדקק לכוהנים . ואם יתיחלו להנשא לאלמנות וגרושות כחפצם יהי ספק בכשירותם למלא התפקיד . ואנה אנו באים .

תגובת הרב


מה שכתבת הינו בנין קלפים המחוסר כל יסוד בהלכה. כהן זה לא רק תפקיד זה גם ייחוס. גם לכהן בעל מום אסור לשאת גרושה, כך כתוב בתורה וכך ההלכה, אע"פ שכהן בעל מום לא יכול לעבוד במקדש. כהן זה לא תפקיד - כהן זה ייחוס של זרע הקודש. הרבנות אוסרת על הכהנים לשאת גרושה מכיוון ולכל מי שבא מזרעו של אהרן הכהן יש איסור תורה לשאת אישה והוא לוקה על כל ביאה וביאה.

תמונה
10. עוד שאלה בנושא הכהנים
יפית 1/2/2011
רציתי לדעת אם כהן שהיה נשוי לאישתו 3 שנים ויש להם ילדה משותפת, התגרש מאישתו בשעת כעס ובהשפעה של משפחתו.. ולאחר שבועיים כשהעניינים נרגעו חזרו וחיו ביחד שנה .. הם לא יכולים להינשא בשנית? ומה הם עושים אם האישה בהריון ולא רוצים לבצע הפלה אנשים מאוד מאמינים בקב"ה.. מה האופציות במקרה כזה?

תגובת הרב


כל איש מישראל יכול להחזיר גרושתו אם האישה טרם התחתנה עם אדם אחר. אך כהנים אינם יכולים להחזיר גרושות שלהם, לכן, לצערי, ע"פ דין תורה אסור לכם לחיות ביחד. ברם, ייתכן ואינך כהן , הרי כל הכהנים בימינו הם רק בחזקת כהן. לכן אם יתברר לך שאינך כהן ותצליח להוכיח זאת בבית דין, אז תוכל לשאת אישתך לשעבר בשנית.

תמונה
11. כהן וגרושה
ורד כהן 1/25/2011
אני ורד כהן הייתי נשואה לאבי כהן ויש לנו ילד משותף ואנחנו גרושים ואנחנו אוהבים אחד את השני ורוצים לחזור מה עלינו לעשות

תגובת הרב


לצערי, מכיוון וכהן אסור בנישואין עם גרושה, אסור לו להחזיר גרושתו (כלומר לשאת אותה שוב). הדרך היחידה היא לפנות לבית דין ולנסות להוכיח שבעלך לשעבר אינו כהן. הרי כל הכהנים בימינו הם רק בחזקת כהנים ואם תצליחו להפריך את החזקה, יתברר שלמעשה לא מדובר בכהן ואין עליו איסור לשאת גרושה.

תמונה
12. ורד ואבי כהן
ורד כהן 1/30/2011
אני ורד כהן אני גרושה מאבי כהן ויש לנו ילד משותף ואני בהריון ממנו היריון שני אנחנו רוצים לחזור כי אנחנו אוהבים אחד את השני ואנחנו לא רוצים לעשות עבירות אנחנו רוצים להיות ביחד מה עלינו לעשות

תגובת הרב


כבר עניתי על שאלתך. אני מבין את הקושי, אך בנושא הזה אין מה לעשות מלבד להוכיח בפני בית דין שלא מדובר בכהן, כלומר להפריך את החזקה של הכהונה.

תמונה
13. איך להפריך כהונה
יוסי 2/12/2011
איך מפריכים את החזקה של הכהונה? הרי הכהנים בימינו הם רק בחזקת כהן, אז איך ניתן לברר שאיני כהן?

תגובת הרב


רק בבית דין. דוגמה חאת מיני רבים במידה וימצא שמישהו במשפחה המציא שאתם כהנים ויש הוכחות לכך, מקרה זה מפריך את הכהונה.

תמונה
14. כהן עם גרושה
ורד כהן 2/22/2011
כבוד הרב סליחה שאני מציקה אבל איני יודעת מה לעשות בנוגע לכוהנות איני רוצה להכיר מישהו אחר לא יכולה וחוץ מי זה הייה לנו מגע ביחד שאני גרושתו .אני אוהבת אותו ולא רוצה לעשות עבירות חמורות והוא גם לא רוצה מישהי אחרת ולכן קשה לנו נורא לוותר היתגרשנו מתוך לחץ הגירושים שלנו הייה סתם והוא מוכן לעשות הכול כדי להיות איתי לוותר על הכוהנות שלו אני יודעת שייש משהו של כהן עטרה של כוהנים אנחנו מעדיפים לעשות את זה ולא עבירות בבקשה תסביר לי מה עלינו לעשות במצב הנורא הזה כדי שנהייה ביחד בלי עבירות

תגובת הרב


אי אפשר לוותר על כהונה, זה לא בא ע"פ רצון האדם. מה שעליכם לעשות זה לפנות לבית דין רבני ולבדוק מה לעשות. דרך האינטרנט לא פותרים בעיות כאלה. אני מאד מצטער.

תמונה
15. נישואים שניים לכהן
תמי 8/16/2011 8:46:00 PM
שלום שמי תמי אני הייתי נשואה לכהןויש לנו ילדה התגרשנו , היום אנחנו רוצים לחזור האם יש דרך לעשות זאת?

תגובת הרב


אני מצטער, אך אין כל דרך לחזור - כהן אסור בגרושה גם אם זו גרושתו.

תמונה
16. לורד כהן
אפי 8/22/2011 7:59:00 PM
לאחר בירורים רבים לגבי משפחת הכהונה (אני כהן גרוש שמעוניין באישה גרושה) גיליתי שכהן יכול לחזור לגרושתו בדרכים מסויימות. כדי שלא להגיע למצב שבו כהן רוצה להחזיר את גרושתו ואינו יכול, תיקנו חז"ל שכהן לא יגרש באמצעות גט פשוט, אלא באמצעות גט מקושר. בעוד גט רגיל נכתב על גיליון ונחתם על ידי שני עדים לפני מסירתו לאישה, הרי שגט של כהן נכתב קטע אחר קטע, כשבכל קטע מקופל הגיליון, נתפר ("נקשר") ונחתם. ההליך הזה אורך זמן רב הרבה יותר מאשר גט רגיל, ומטרתו למנוע גט שיימסר לאישה על ידי זעם רגעי של הבעל על אשתו.

תגובת הרב


זה נכון אם ניתן גט מקושר. אך לא נראה לי שזה המציאות. לכן כל ההסברים על גט מקושר לא יועילו במידה וניתן גט רגיל.

תמונה
17. שאלה חשובה !!!!!!!!!!!!!
מלי 1/5/2012 9:16:00 PM
שאלה חשובה !!! כרגע בת.ז אני נשואה + ילד אבל אני פרודה מבעלי כבר שנה אני חיה עם מישהו אחר שידוע בציבור כבן זוגי והוא כהן אוטוטו אני מקבלת את הגט שלי ואני ובן זוגי הכהן רוצים להתחתן בעתיד ולהביא ילדים האם יש היתר כלשהו שיסכימו לחתן אותנו ברבנות ואם לא וניתחתן באזרחי ונביא ילדים הילדים שלי יהיו ממזרים או חללים או ילדים רגילים שרשומים על שמי ושמו?

תגובת הרב


לכהן אסור להתחתן עם גרושה - זה דין תורה וכהן המקיים חיי זוגיות עם גרושה עובר על איסור לא תעשה מהתורה בכל פעם שהוא מקיים חיי אישות עם האישה הגרושה. לכן אין שום רבנות לא תסכים לערוך לכם חופה וקידושין. הילדים שיוולדו מהזוגיות שלכם יהיו חללים, אך לא ממזרים בתנאי שתהיה פנויה. אם תכנסי להריון ממנו טרם קבלת הגט - הילד שיוולד יהיה ממזר. אני מציע לחשוב היטב לפני שנכנסים לזוגיות שכזו ולחפש זיווג אחר לא עם כהן.

תמונה
18. ללא נושא
שי זר 8/14/2012 2:23:00 AM
אי אפשר להבין את הרציונל שמאחורי האיסור מכיוון שאין כזה כבוגר ישיבה והחינוך התורני וכחלק מהרוב השפוי במדינה , אני מפציר בכם להפסיק להפיץ דברי איוולת. אני יודע שזה חסר סיכוי אך מה כבר אפשר לצפות מאנשים שסבורים שיום אחד המתים יקומו לתחייה . . .

תגובת הרב


מעניין מאד בוגר ישיבה וחינוך תורני כותב שאיסורי תורה זו איוולות וגם כופר בתחיית המתים. אתמהה!

תמונה
19. כהן-גרושה: חיי אישות?
שושנה 8/25/2012 10:29:00 PM
שלום, האם האיסור, בין מה"ת בין מדרבנן, הוא רק אם יש ביניהם חיי אישות (יחסי מין)? האם כהן שאין לו כח גברא שחי עם אשה גרושה עובר על לאו? תודה!

תגובת הרב


הוא לא עובר על לאו זה, אך עובר על לא מעט איסורים אחרים, כגון ייחוד עם האישה שאינה אישתו, איסור נגיעה שיש בו חיבה והוא איסור תורה ועוד.

תמונה
20. כהן שלא קיים יחסים עם אישתו
efrat e 11/7/2012 11:01:00 PM
שלום יש לי שאלה חברה שלי התגרשה מבעלה והוא כהן והם לא קיימו יחסי אישות לא היה כלום בינהם והתגרשו ועכשיו הם מתחרטים ורוצים לחזור אחד לשני האם אפשר להתיר שהאישה עדיין בתולה והוא גם כהן ויש עוד משפחה לפני כהן..אשמח לקבל תשובה:)

תגובת הרב


לצערי, גם במקרה זה אסור. הבעיה היא הגירושין ולא האם קיומו יחסים והאם לאו.


כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד