חדשות כיפה

דור חדש של אמנים יוצא לדרך: תערוכת בוגרי "פרדס"

זהות מזרחית, טייפקאסט מפתיע לאדמו"ר ולעג למוות הם רק חלק מנושאי תערוכת סיום מעוררת מחשבה, המרעננת את הגבולות האמנותיים 

מתוך התערוכה

מתוך התערוכהצילום: שחף בן שעיה

בוגרי המחזור הראשון של "פרדס"- בית הספר הגבוה לאמנות חזותית גבעת ושינגטון, יציגו בבכורה ארצית ב'בית הנסן' בירושלים תערוכות יחיד אשר מביאות לשיא ארבע שנות לימודים ב'פרדס' ולימודי תואר משולב לאמנות והוראת אמנות ב'מדרשה' בבית-ברל. 

פתיחת התערוכה הראשונה של בוגרי 'פרדס' לאמנות יהודית עכשווית תתקיים ביום חמישי, כ"ו בתמוז התשע"ז, 20.7.2017

בין התערוכות יעלה מיצג הנוגע בשאלת הזהות המזרחית, סדרת עבודות בפיסול, ציור ווידאו ארט המציגה מיקס חדשני של אדמו"ר חסידי ותרבות האפרו-פופ, ציורי ענק מופשטים, סדרת ציורים הלועגים למוות ולאומללות כהוצאת לשון בפני הגורל ועוד. האמנים מגיעים מכל רחבי הארץ והם דתיים, חילוניים, צעירים ומבוגרים, ממרכז הארץ ומהפריפריה החברתית. חלקם אף חברים בכפר האמנים "תרבוש" בקרית מלאכי – גרעין אמנותי-חברתי של תלמידי 'פרדס' ו'מזמור' לקידום תרבות ויצירה בקהילה המקומית. 

כבר כיום ניתן לראות את מהפיכת התרבות בישראל שהולכת ומתפתחת עם אמנים שונים, מגזריים, פריפריאליים, שמגיעים מהקצוות ופורצים למיינסטרים הלאומי. לאחרונה, רואים את ניצני המהפכה גם בתחום האמנות החזותית. ל"פרדס" חלק נכבד בכך. בשנים האחרונות מתחוללת מהפיכה של ממש: הן מבחינת היצירה, הן מבחינה פוליטית והכי חשוב גם מבחינה ציבורית. מגזרים שלמים שעד כה לא השמיעו את קולם בתרבות הכללית מפשילים שרוולים ויוצרים יצירה יהודית על כל גווניה-  אמנות חזותית, ציור, ווידאו ארט ועוד. 

יצירה של בוגר פרדס

מוריה דרעי צילום: באדיבות פרדס

בי"ס "פרדס" הינו יחיד במינו בנוף התרבות והאמנות בישראל, מוסד שלקח על עצמו להביא לידי ביטוי את האמנות היהודית שצומחת מתוך הציבור על כל חלקיו וקצותיו. למרות הסינון המקצועי, ביה"ס הולך וגדל עם השנים וישנו ביקוש מצד אמנים ואמניות להביע את עצמם: מתל אביב ומבאר שבע, נשים וגברים, דתיות ודתיים, מכל הגילאים. צוות המורים ההטרוגני (אמנים מן השורה הראשונה בארץ) נבחר בקפידה כדי לתת לתלמידים את כל הכלים כדי לסלול את דרכם ליצירה ייחודית שלהם.

פורת סלומון, מנהל 'פרדס': "לפני 4 שנים כשחלמנו את 'פרדס' התחושה הייתה שיש קבוצה גדולה של אמנים בנפשם שלא מוצאים את המקום שיאפשר להם להביא את הקול הייחודי שלהם אל העשייה האמנותית. המציאות הפתיעה גם אותנו", מספר סלומון,"40 סטודנטים לומדים היום אמנות ב'פרדס' בכל תחומי האמנות החזותית, משייפים את הקול האישי והייחודי שלהם ומפתחים שיח אמנותי עמוק ועכשווי. הבוגרים הראשונים שמסיימים כעת ומציגים את תערוכת היחיד הראשונה שלהם הם קבוצת הנחשונים של קהילת פרדס. אני בטוח שבאי התערוכה יהיו עדים לרגע מכונן באמנות של הדור הבא".

מודעת התערוכה

מודעת התערוכה 

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מודעה נגד עמית צילום: חוננו

ב"חננו" תמהו: מה המסר החינוכי במעצר תולי השלטים?

קרא עוד