תרומות ומעשרות

אני גודלת ריחן ופטרוזיליה בעדנית קטנה. איך בתכליס אני מפרישה מעשרות כשאקטוף רק כמה עלים כל פעם? גם, אפשר לפדות מה ש הפרשתי בכסף ולתת לצדקה? איך יודעים כמה זה שווה?

תוכן התשובה:

בס"ד

שלום וברכת ד'

א. מעיקר הדין צריך להפריש כל פעם שקוטפים ואפילו כמות קטנה. אמנם אם האדנית של התבלינים בבית (תחת גג) אפשר לעשות הפרשה מראש, דהיינו כל שבוע (דוגמא, ביום א') הפרשה לכל מה שילקט השבוע. צריך לקחת יותר מאחוז מהתבלינים שלפי הערכה ילקטו השבוע, אותם יש להניח בצד ולשמור בקרור עד שבוע הבא. ואז יש לומר את הנוסח העתידי, המצורף בזה. ולאחר מכן אפשר לאכול כל השבוע ללא צורך הפרשה כל פעם.

כדאי להיות מנוי בבית האוצר (086847325) ואז אין לך שום צורך לתת מעשר ראשון שני ועני, אלא תרומה גדולה ותרומת מעשר ואמירת הנוסח.

בברכת התורה והארץ

יהודה הלוי עמיחי

מכון התורה והארץ

נוסח עתידי למי שקשה לו להפריש כל פעם או שיכולים לבוא לידי תקלה (על פי שו"ת משפט כהן סי' לה):

כשיעור גודל חטה אחת מצד התחתון של פרי זה הרי הוא תרומה גדולה על כל הפירות, שאני, - או מי שהוא מבני ביתי או כל מי שיאכל מפירותי, - עתיד לתלוש ולאכול, בכל פעם, עד שיתמלא כל הפרי ויעשה כולו תרומה. ואחר כך נוטל פרי תלוש אחר ואומר: אחד ממאה ממה שיש כאן בצד התחתון של פרי זה נגד כל מה שאתלוש ואוכל, אני, - או מי שהוא מבני ביתי או כל מי שיאכל מפירותי, - בכל פעם, יהי' מעשר, ושאר חלקי מעשר יהיו בצד התחתון של כל הפירות, שאני, - או מי שהוא מבני ביתי או כל מי שיאכל מפירותי, - עתיד לתלשן, לכשיתלשו מעכשיו, ואותו חלק המאה מעשר שבפרי התלוש הזה יהי' תרומת מעשר על המעשר של הפירות המחוברים, לכשיתלשו. ואם ישאר מהפרי, שיחדתי לתרומה גדולה, או מהפרי שיחדתי לתרומת מעשר, אחר כל היום והלילה של אכילתנו מהפירות שנתלוש, יהי' הנשאר ג"כ תרומה בכל מקום שהוא סמוך לתרומה ולתרומת מעשר שלמעלה. ומעשר שני יהי' בצד העליון של כל הפירות, שאוכל אני, - או מי שהוא מבני ביתי, או כל מי שיאכל מפירותי, - לכשיתלשו, ויהיו מחוללין ופדויין (הן וחומשן) על פרוטה, או שוה פרוטה, שיחדתי לפדות בה מעשר שני.

ובשנת מעשר עני יאמר כן, שהוא מיחד את הצד העליון למעשר עני.

ובכל פעם שתולש לאכול יאמר: אני סומך על מה שפירשתי בשעה שקראתי את שם התרומ"ע על הפירות התלושין, שיחדתי אותם לתרומ"ע על הפירות הללו לכשיתלשו.

התשובה התקבלה מרבני מכון התורה והארץ, שאלות בנושאי מצוות התלויות בארץ
כ בחשון התשעח
,
09 בנובמבר, 2017
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר