כיבוד אב ואם

שלום כבוד הרב,

אני בחורה צעירה, נשואה + 2 ילדים קטנים ב"ה..

אנחנו חיים אורח חיים דתי ומשתדלים לעבוד את השם יתברך כמה שאפשר!

אמא שלי (חוזרת בתשובה שלפני זמן מה חזרה בשאלה), לקחה חלק מאוד פעיל בחיי היום יום של משפחתי הקטנה. היא עזרה לי עם הילדים.

לפני ראש השנה אמא שלי הודיעה לי שהיא חוזרת בשאלה, מורידה את כיסוי הראש ומפסיקה לשמור שבת, כך גם אחי הקטן בן ה14.

לאחר הבשורה, ללא ידיעתה של אימי (גרושה), גיליתי לדאבוני שהיא חזרה להשתמש בסמים ולצערי היא מנהלת קשר אינטימי עם גבר נשוי בעל ילדים.. בעלי ואני מאוד נבהלנו, שכן אותו גבר נשוי מתפלל עם בעלי בבית הכנסת והוא ידוע בתור אחד שבוגד באישתו ומספר על אותן נשים שהוא נמצא איתן. נורא כעסתי על כך ולכן החלטתי לכתוב לאימי שאני יודעת על מעשיה ואני בוחרת להתרחק ממנה עד לרגע שבו היא תקום על רגליה. בעלי לא מוכן שהיא תהיה בקרבת הילדים שלנו. כבוד הרב, אמא שלי נורא נפגעה מכך שהטחתי בפניה את ההאשמות (שהתגלו כנכונות) ונפגעה שאני מרחיקה ממנה את הילדים. אך המצב שלה משפיע על המצב הנפשי שלי, זה משפיע על השלום בית שלי. האורח חיים שלנו לא מסתדר עם אורח החיים הנוראי שלה!! מה עליי לעשות? מצד אחד אני ובעלי לא רוצים איתה קשר, מצד שני היא מאוד מאוד פגועה והיא רוצה שנחזור לקשר.. האם אני עוברת על מצוות כיבוד אב ואם? אשמח לעצה !

בברכה,

ספיר

תוכן התשובה:

בס"ד

שלום וברכה

הצטערתי לקרוא את הדברים, דבר שגורם לכם הרבה מתח וסיבוכים, כיוון שהשאלה מאד רגישה ובעלת השפעה גדולה.

לעיקר שאלתך בדבר איסור כבוד אב ואם יש להבחין שהאיסור קיים כאשר עושים פעולות הפוגעות באב או באם, אבל המנעות אין בכך איסור של כיבוד אב ואם. כמו כן האיסור הוא לשבת במקומם ולבזותם אבל התעלמות מהם כאשר הם אינם מקיימים דין תורה זה לא נחשב להיות איסור כבוד אב ואם, שהרי אתה ואביך מחויבים בכבוד המקום, וכאן שיש חשש לילדים שילמדו ללכת בדרך שאיננה טובה בודאי שיש אפשרות להמנע מביקורים ולא להזמין אותה הביתה, אלא א"כ כשהיא תבוא אליכם היא תנהג על פי מנהג משפחתכם ולא תהווה דוגמא שלילית לילדים. בגיל מבוגר יותר (של הילדים) כאשר ההבנה שלהם תתגבר ויכולו להכיל את ההנהגות השונות, אפשר יהיה לדון בפגישה איתה לפי המקום והזמן.

ברור שהמצב החדש דורש הרבה כח וארך רוח, שהקב"ה יתן לך ולאישך הרבה חכמה ויראת ד' כיצד להתגבר על הקשיים הללו ולהיות בעצה אחת טובה. צריך לדעת שמכיוון שהמצב המתואר הוא קשה ומורכב כדאי לפעמים לקחת עצה מאנשי מקצוע יראי שמים שהם בקיאים ויודעים כיצד להתמודד עם מצבים כאלו, ואולי יש רבנים באזור שלכם שיש להם הסתכלות עמוקה שיוכלו לעזור לכם בעצה ישרה.

בברכת התורה והארץ

יהודה הלוי עמיחי

מכון התורה והארץ

התשובה התקבלה מרבני מכון התורה והארץ, שאלות בנושאי מצוות התלויות בארץ
כה בתשרי התשעח
,
15 באוקטובר, 2017
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר