הסכם קדם נישואין של ארגון צהר

ב"ה

שלום הרב

למה אתה לא ממליץ לחתום על הסכם קדם נישואין של צהר? רק בגלל שהם צהר? צהר לא עושים דברים טובים?

למה באמריקה הרבה חותמים ובארץ זה שונה?

תודה

דוד

תוכן התשובה:

שלום

חלק ממעשי ארגון צהר חיוביים וישר כח להם על כך. כגון תכנית בר המצווה לחילונים, ונישואין לחילונים.

אך חלק ממעשי ההנהלה שלהם גרועים, ומחלישים את הרה"ר וגם משנים את מסורת הפסיקה בישראל כרוב גדולי וזקני הפוסקים בשלל נושאים.

אין לחתום על הסכם קדם נישואין של ארגון צהר, מארבע סיבות.

א. רוב גדולי הפוסקים בישראל רואים בהסכם כזה חשש גט מעושה. אנו נשמעים לרוב גדולי הפוסקים בסוגיות חמורות שכאלה.

ב. גם המעט שמקלים עקרונית, אינם ממליצים לחתום על ההסכם של ארגון צהר, מטעמים אחרים.

ג. בתי הדינים בישראל כיום מקפידים לבטל הסכמי קדם נישואין אם ישנם, טרם סידור גט, על מנת שלא להכנס לבעיית גט מעושה. כך שאין טעם בכלל לחתום עליו, זהו מעשה מיותר.

ד. באמריקה אין לבי"ד כח חוקי להציק לבעל עד שיתן גט (אפילו במקרה שהדבר מותר הלכתית). לכן שם חלק מסויים מהפוסקים נדחקו לפינה זו של הסכם קדם נישואין משום שאין להם שום כח חוץ ממנו כנגד הבעל הסרבן. הגאון הרב הרשל שכטר למשל מקל בזה באמריקה בשל המצב שם, בהסכם שונה מזה של צהר.

אך בא"י יש כח עצום לבתי דינים, לשלול רשיון, לאסור יציאה מהארץ, לחסום חשבון בנק, להכניס למעצר, ועוד. כל אלה מותרים הלכתית ואינם קנס ממון.

מעשים אלה של בית הדין מאיימים על הסרבן הרבה יותר מקנס כספי של הסכם קדם נישואין שיש בו בעיה, ולכן שום הסכם לא ימנע מסרבן שלא נרתע מהנ"ל, מלהמשיך במעשיו. הסכמי קדם נישואין בישראל הם נסיון חיקוי של הנעשה בארה"ב (בעיקר רוח החדשנות), ואין בהם שום צורך אמיתי כאן בישראל.

בא"י החוק נתן כח רב ביד בית הדין, ואיננו נזקקים לקנסות. בנוסף לכך, גם מבחינת התוכן עצמו ההסכם של אמריקה שונה מזה של צהר בכמה דברים חשובים.

לכן למעשה אין לחתום על ההסכם של ארגון צהר. וטוב לחזק את המעשים הטובים שלהם, לצד ההתנגדות לדרכם העקרונית נגד הרבנות ומסורת הפסיקה בכמה נושאים.

כל טוב

התשובה התקבלה מהרב ברוך אפרתי
ד באב התשעז
,
27 ביולי, 2017
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר