חדשות כיפה

יו"ר ועדת החינוך: "הוועדה לא תאפשר גביה שאינה חוקית"

בדיון שנערך בכנסת על גביית היתר מהורי תלמידים ביישוב רבבה, הודה נציג משרד החינוך כי תלונות ההורים מוצדקות. נציגי ההורים שנכחו בדיון טענו כי הבעיה קיימת במקומות רבים ברחבי הארץ ויו"ר הוועדה דרש ממשרד החינוך לחדד את הנהלים בדבר גביית תשלומי הורים לקראת שנת הלימודים הבאה

דיון בועדת החינוך של הכנסת

צילום: פלאש 90. יונתן סינדל

בדיון שהתקיים הבוקר (שני) בוועדת החינוך בכנסת, קרא יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי, למשרד החינוך להגביר את הפיקוח והאכיפה כנגד בתי ספר מהמגזר הדתי, שגובים כספים עודפים מהורים.

הדיון היום אמנם התמקד בשני בתי ספר ברבבה המשתייכים לרשת 'נועם צביה', אך לדברי נציגי ההורים שנכחו בדיון וכן נציגת תנועת נאמני תורה ועבודה, הבעיה היא משותפת למוסדות חינוך רבים ברחבי הארץ.

מנהל אגף אכיפה במשרד החינוך, דודי כהן, הודה מהלך הדיון כי תלונות ההורים ברבבה מוצדקות וכי חלק מהכספים נגבו ע"י בתי הספר שלא על פי חוזרי המנכ"ל. כמו כן הוא אמר כי על רשת בתי הספר להשיב להורים את כסף שלא ניתנה תמורה עבורו.

היום פורסם ב'כיפה', כי עיקר הכספים העודפים שנגבים מההורים מסתכמים בתשלומי תל"ן (תוכנית לימודים נוספת), תשלומים עבור שעות לימוד נוספות מעבר לשעות שמתוקצבות ע"י משרד החינוך.

מבדיקה שערכנו בכמה בתי ספר, בעזרת מערכת 'אפיק' של משרד החינוך, עלה כי לא מעט מוסדות חינוך במגזר הדתי-לאומי, גובים כספים על שעות תל"ן, זאת למרות שבפועל הם מספקים רק את חלקן או לא מספקים אותן כלל. מנחם לב, נציג איגוד מחלקות החינוך בישוב רבבה טען בוועדה כי "הכסף שגבינו נועד למטרה אחת מרכזית והיא הפרדה מגדרית".

אחד מיוזמי הדיון הוא שי פולטהיים, תושב רבבה ואב לשלושה ילדים שאמר כי כבר לפני שנתיים הוא והורים נוספים פנו למשרד החינוך בנושא,  "פנינו בתלונות למשרד החינוך כבר בשנת 2015 לגבי חוסר המתאם בין השירות לבין הסכום שנגבה בפועל. שאלנו מי אמור לגבות את הכסף כי הגביה נעשתה על ידי הוועד המקומי או על ידי הבעלות- רשת צביה. וכן מה קורה עם הכספים שנגבו בכיתות הגבוהות ושלא אושרו בוועדת החריגים על ידי משרד החינוך". יו"ר הוועדה אמר כי הוא רואה בחומרה את הסחבת בטיפול בבעיה ע"י משרד החינוך קרא לממונים במשרד לבדוק את הנושא ולהגיש לוועדה את הממצאים בתוך 30 ימים. בנוסף לכך הוא דרש לחדד את הנהלים בדבר גביית תשלומי הורים לקראת שנת הלימודים הבאה. נציג ההורים מנהריה התריע כי הבעיה אינה ייחודית לרבבה והיא רווחת ביישובים רבים ברחבי הארץ, "משרד החינוך לא מתקנן הפרדה מגדרית ולכן יש קומבינות",  הוא אמר לוועדה.

ח"כ מוטי יוגב

ח"כ מוטי יוגבצילום: פלאש 90. יונתן סינדל

ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי, אמר כי יש לכבד כל מגזר ומגזר ולקחת בחשבון פרמטרים שונים, כמו למשל הפרדה מגדרית, כשבאים לבחון עלויות שונות במערכת החינוך. עם זאת הוא הדגיש  כי אין לגבות מההורים יותר מהמותר על פי החוק.

ראש תחום חינוך בתנועת נאמני תורה ועבודה, אורית לסר, אמרה בדיון כי "יש לפעול להגברת האמון במערכת, באמצעות שקיפות, דיווח וניצול אמיתי של התשלומים עבור השעות". לדעתה, "יש להגביל הקמת מוסדות חדשים ללא הצדקה מספרית, שמבזבזים את כספי הציבור".

לסר גם ציינה כי ממחקר שערכה התנועה בנושא, עלה כי ישנם ליקויים באופן הגבייה וכן יש חוסר התאמה בין התשלומים שנגבו לבין  השעות שניתנות בפועל. לסיום, אמר יו"ר הוועדה ח"כ מרגי  כי "ועדת החינוך לא תאפשר גביה שאינה חוקית" וקרא להורים להתלונן בפני ועדת החינוך ומשרד החינוך אם הם מרגישים שהגביה חורגת מהסכום המאושר או שאינה ממלאת את יעודה. לדבריו, "הגביה ביישוב רבבה נעשתה שלא על פי הנהלים. מדובר בהורים במשפחות ברוכות ילדים שהמעמסה הכספית עליהם היתה בלתי נסבלת".

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר