חדשות כיפה

התנועה הרפורמית על המחלוקת בין הרבנים הראשיים לח"כים החרדים: "ספין מלאכותי"

בתנועה הרפורמית לא מאמינים לויכוח בין הרבנות הראשית לראשי הסיעות החרדיות. לטענתם "זהו ניסיון להראות לבג"צ שעצם התפילה השוויונית באתר קשת רובינסון, היא פשרה מרחיקת לכת"

עימותים בין חרדים לרפורמים בכותל. למצולמים אין קשר לכתבה

צילום: פלאש 90. הדס פרוש

נשות הכותל והתנועה הרפורמית לא אוהבים את דברי הרבנות הראשית בנושא הכותל. לטענתם, הקשחת עמדת הרבנים הראשיים, לעומת הצעת הפשרה של ראשי הסיעות החרדיות, היא מהלך מתוכנן שאמור לקבור סופית את מתווה הכותל.

 מנכ"ל התנועה המסורתית, עו"ד יזהר הס, אמר כי "הרבנות הראשית מזה והמפלגות החרדיות מזה, מייצרות ספין מלאכותי על מחלוקת לכאורה ביניהן. לדבריו, "זהו ניסיון להראות לבג"צ שעצם התפילה השוויונית באתר קשת רובינסון, זו המתקיימת כבר משנת 2000, היא פשרה מרחיקת לכת, שאפילו עליה יש מחלוקת ועל כן על בית המשפט להסתפק בה".

 

לטענתו בדובר ב-"זריית חול בעיניים. מתווה הפשרה בכותל, שאושר על ידי ממשלת ישראל בינואר 2016, היה מתווה נחשוני של פשרה היסטורית בה אנחנו (התנועה הקונסרבטיבית, התנועה הרפורמית ונשות הכותל) ויתרנו על דבר שלא חלמנו לוותר עליו בראשית הדרך, על הכותל המוכר, זה שעליו נאבקנו, וזאת עבור האמונה שאפשר לפתור את המחלוקת הזו בפשרה ודרכי שלום. התבדינו".

 

ע"ד הס הוסיף כי "מסתבר שכל סיכום עם החרדים הוא נקודת הפתיחה למו"מ חדש. אני קורא לראש הממשלה לא להיכנע לסחטנות הזו. בידיך, במשמרת שלך, עלולה מדינה ישראל לתת גט כריתות ליהדות העולם".

 

מנשות הכותל נמסר בתגובה כי "לאחר שלוש שנים של משא ומתן בין כל הצדדים* הנוגעים בדבר (לרבות המפלגות החרדיות והרבנות שעודכנו באופן שוטף ע"י רב הכותל) - והגעה למתווה המוסכם על ידי כולם, זו מקומם שהממשלה בכלל שוקלת את האפשרות לסגת מהחלטתה (מיום 31.1.16), שאושרה ברוב גדול של 15 שרים (לעומת 5) בעד קבלת המתווה".

לדבריהן, "לראש ממשלת ישראל, שעודד את הצדדים לקיים משא ומתן, לא היה האומץ ליישמו ועכשיו הוא שובר שיא של פחדנות כאשר הוא מוכן לקרוא להמשך אפליה והדרה של נשים בכותל "מתווה חלקי". בכניעתו למפלגות החרדיות, מקריב ראש הממשלה את זכותן של נשים לבחור את הדרך שבה יתפללו ושולח אותן שוב לירכתי האוטובוס".

לטענתן, "ההצעה מייתרת לחלוטין את המתווה ומחזירה את כולנו ליום שלפני תחילת המשא ומתן, כי היא מבטלת שניים משלושת עמודי התווך שלו: האחד, הקמת מנהלת משותפת בה חברות גם נשים, שאינה כפופה לרבנות ולקרן למורשת הכותל; והשנייה - כניסה משותפת ראויה, המאפשרת למבקרים בכותל לבחור באיזו רחבה הם רוצים להתפלל".

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר