חדשות כיפה

בתיה כהנא דרור על יוזמת בתי הדין הרבניים: "קונסטרוקציות משפטיות בלתי אפשריות"

מנהלת ארגון 'מבוי סתום' לא מתרגשת מכוונת בתי הדין הרבניים לחתור להרשעת סרבני גט בפליליים. לטענתה לא זה מה שיפתור את הבעיה, אלא "באם יתקיימו הליכי הסגרה של סרבני גט אשר ברחו מהארץ"

בתיה כהנא דרור. לא מתלהבת מיוזמת בתי הדין הרבניים

צילום: צילום מסך ניוטיוב

בתי הדין הרבניים פרסמו היום (חמישי), כי הם יוזמים פתיחת הליכים פליליים כנגד סרבני גט קשים. עו"ד בתיה כהנא דרור, לא תולה בכך יותר מידי תקוות ובטוחה שההתמקדות צריכה להיות בנושא אחר.

מנהלת ארגון 'מבוי סתום', הפועל למען מסורבות גט ועגונות אומרת ל'כיפה' כי "נכון להיום, להרשעה הפלילית ולעונש המאסר בעקבותיה יש בעיקר יתרון תדמיתי, הן כלפי סרבן הגט המורשע שייחשב עבריין והן לבתי הדין הרבניים שייחשבו כמי שהחמירו עמו".

לדבריה, "כמובן שאין לזלזל בהיבטים אלו, אך יש לציין כי פתיחת הליך פלילי לסרבן גט יישאר תחת שיקול הדעת של בית הדין הרבני וייעשה רק לאחר פסק דין של 'כפיית גט'. פסק דין אשר לצערנו  ניתן במשורה, באופן מאוד מצומצם ורק כאשר הגיעו מים עד נפש".

לטענתה, 'כפיית גט' ניתנת ברוב המוחלט של המקרים, "רק כאשר בכוונת בית הדין להכניס את הסרבן לכלא, מכוח חוק הסנקציות - מאסר אזרחי".

כזכור, בתי הדין הרבניים הודיעו היום כי מתגבשת יוזמה להפוך סרבני גט קשים לעבריינים פליליים עם כל המשמעויות שבדבר, לרבות כליאה בתנאים קשים יותר.

שני המקרים שהיוו מעין זרז להחלטה, הם סיפורה של צביה גורודצקי שמסורבת גט כבר 17 שנה שנה ובעלה יושב על סירובו בכלא כבר 14 שנה. מקרה נוסף הוא של בני זוג שחיו יחדיו בארה"ב ומאז שנישואיהם עלו על שירטון, מסרב הגבר לתת גט לאשתו ועל כך הוא שוהה בכלא כבר שלוש וחצי שנים.

מחכה כבר 17 שנה לגט. צביה גורודצקי

מחכה כבר 17 שנה לגט. צביה גורודצקיצילום: דבורה גינזבורג

כהנא דרור מתייחסת ליוזמת בתי הדין ביחס לשני הסרבנים הנ"ל ואומרת כי "בשני המקרים בהם רק אושרו ההליכים הפלילים, מדובר בסרבנים אשר כבר שוהים מספר לא מבוטל של שנים במאסר אזרחי. אני תוהה האם עבור סרבן גט כזה, המעדיף לשהות במאסר ממושך ולא לתת גט לאשתו, ההרשעה הפלילית ובעקבותיו המאסר הפלילי עשויי לשנות את התנהגותו". 

לשיטתה, "משמעות אמיתית להרשעה פלילית לסרבני גט יכולה להיות באם יתקיימו הליכי הסגרה של סרבני גט אשר ברחו מהארץ. נכון להיום לא קיים הסכם הסגרה בין מדינת ישראל למדינות אחרות בגין עבירה זו, מהסיבה הפשוטה שסרבנות גט אינה מוכרת כעבירה פלילית בשום מקום אחר בעולם. אין מקום אחר בעולם בו החוק מאפשר לגבר להחזיק את אשתו כנשואה לו גם בניגוד לרצונה". 

"לכן למעשה היה יותר נכון להתמודד עם בעיה כאובה זו", מסיימת כהנא דרור, "מאשר לחתור לקונסטרוקציות משפטיות בלתי אפשריות, שספק אם יועילו באמת להביא לפתרון בעיית סרבנות הגט".

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר